Spokojne rasy psów

Ilustracja

Najlepszy pies do domu, gdzie są osoby starsze lub lubiące spokój, należy do ras psów spokojnych, łagodnych i nie wymagających dużej ilości ruchu. Jako pies do domu dla osób spokojnych nie sprawdzi pies myśliwski ani owczarek, które wymagają długich spacerów i wybiegania. Idealny pies do bloku dla osób mniej aktywnych może należeć do takich ras jak shih tzu, maltańczyk, cavalier kings charles spaniel, mops, bolończyk czy też york. Pamiętajmy, że nie każdy mały pies do małego mieszkania będzie spokojny i mniej ruchliwy. Psy łatwe w utrzymaniu wybieramy w zależności od finansów i chęci poświęcania czasu na pielęgnacje, czesanie i szczotkowanie psa.

Filtry0

Najciekawsze artykuły w temacie spokojne rasy psów

Spokojne rasy psów - idealne psy dla osób starszych i lubiących spokój

Pies wymaga codziennych spacerów, dużo ruchu i aktywności. Czy osoby starsze i lubiące spokój mogą, mimo tego, cieszyć się psim przyjacielem? Zdecydowanie tak. Doradzamy jaka jest najlepsze rasa psa do domu dla osób mniej aktywnych, czy warto wybierać psy małe czy duże. Pomagamy wybrać rasę psa do mieszkania w bloku. Wyjaśniamy jakie cechy powinien spełniać idealny pies do bloku dla osób spokojnych i czy powinien być to pies łatwy w utrzymaniu.

Jaka jest najlepsza rasa psa do domu dla osób spokojnych

Najlepszy pies do domu - na co zwrócić uwagę wybierając spokojne rasy psów

Jaki będzie najlepszy pies do domu dla osób starszych i mniej aktywnych? Pies jest zwierzęciem aktywnym, towarzyskim, lubiącym ruch i zabawę, a nade wszystko potrzebującym uwagi ze strony opiekuna. Dlatego też wybierając psa do mieszkania, szczególnie w bloku, musimy starannie wybrać rasę i charakter zwierzęcia, tak aby pies był dopasowany do naszych możliwości i upodobań, zaś opieka nad nim nie stała się utrapieniem.

Pies nie załatwia się w domu, dlatego też wymaga wyjścia z nim na dwór co najmniej trzykrotnie. Psu jednak nie wystarczy tylko wyjście w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Potrzebuje on spaceru z opiekunem. Ruch, bieganie, zabawa, a nawet zwykły spokojny spacer z opiekunem wypełnia potrzeby psychiczne psa i sprawia, że zwierzę jest szczęśliwe. Po powrocie do domu pies jest zadowolony i zmęczony, dzięki czemu nie przeszkadza domownikom.

Jeśli nie spełnimy potrzeb psychicznych psa, zwierzę może manifestować swoje frustracje przez brudzenie w domu, niszczenie rzeczy, gryzienie przedmiotów, czy kopanie dołów w ogrodzie. Problem ten występuje często u psów mających dużą potrzebę ruchu, których opiekun nie wypełnia.

Wiele osób popełnia błąd przy wyborze rasy psa kierując się modą, wyglądem lub wielkością psa. Częstym błędem jest przekonanie, że pies do małego mieszkania, szczególnie w blokach, musi być mały. Nawet duży pies, nierasowy lub dużych ras, będzie się czuł dobrze w małym mieszkaniu w blokach, jeśli opiekun zapewni mu odpowiednią ilość spacerów i ruchu. Jeśli jest to rasa wymagająca dużo ruchu, należy zapewnić psu co najmniej 2 godziny spaceru w ciągu dnia. Atrakcją dla psa są także wędrówki, wycieczki. Pamiętajmy jednak, że niektórych ras nie należy spuszczać ze smyczy w lesie. Dobrym rozwiązaniem dla psa w blokach będzie zapisanie go na zajęcia psich sportów, gdzie może wybiegać się wraz z opiekunem.

Łagodne psy dla osób starszych - dlaczego warto

Dlaczego łagodne i spokojne psy domowe są świetnymi towarzyszami dla osób starszych. Przede wszystkim dotrzymują im towarzystwa. Łagodne psy sprawiają, że osoba starsza ma się kim opiekować, ma z kim spędzać czas. Ponadto pies zmusza do aktywności. Nawet półgodzinny spacer jest zbawienny dla zdrowia, zarówno psa jak i człowieka. Dowiedziono naukowo, że senior nie potrzebuje intensywnej aktywności fizycznej czy uprawiania sportów. Zupełnie wystarczają spokojne spacery, zaś obecność psa sprawia, że nie można odłożyć spaceru na później.

Spacer i opieka nad psem poprawiają pracę mózgu, obniżają ciśnienie krwi i ograniczają ryzyko chorób układu nerwowego. Warto pamiętać, że spacer z psem jest także okazją do nawiązywania relacji z innymi ludźmi.

Spokojne psy domowe dla osób mniej aktywnych - jak wybrać odpowiednią rasę

Osoby starsze oraz lubiące spokój nie powinny rezygnować z psiego przyjaciela, tylko dlatego, że nie mają możliwości lub chęci do długich spacerów, wędrówek lub psich sportów. Niejednokrotnie osoby starsze są bardzo aktywne fizycznie, a co ważne mają czas na długie spacery, wędrówki i psie sporty. W takim przypadku nie ma problemu z wyborem rasy psa. Ale jaki pies do domu będzie odpowiedni dla osoby, która nie lubi lub nie ma możliwości zapewnienia psu dużej ilości ruchu?

Dla osób starszych i spokojnych nieodpowiednie są psy ras myśliwskich, obronnych, niektóre owczarki i psy pasterskie, niektóre pinczery i sznaucery, harty i terriery. Są to z reguły rasy wymagające dużo ruchu. Najlepiej wybrać psy spośród ras psów ozdobnych i do towarzystwa.

Warto wybierać rasy, które nie mają dużej potrzeby ruchu. Jednak osoby starsze oraz osoby, które mają dużo wolnego czasu i spędzają go głównie w domu, mogą ten czas poświęcić psu na zabawy i rzucanie piłeczki. Osoby starsze często nie mają siły na długie spacery, chociaż sam spokojny spacer jest również korzystny dla ich zdrowia. Jeśli jednak mamy w pobliżu wybieg dla psów, nawet bardzo aktywny pies może się tam wybiegać z innymi psami.

Czy najlepszy pies do domu dla osób starszych powinien być mały czy duży

Pozornie wydaje się, że mały pies to typowy kanapowiec. Okazuje się jednak, że wiele ras małych piesków to wulkany energii, które wymagają zabawy, wybiegania się i ciągłej uwagi opiekuna. Dlatego, jeśli nie odczuwamy potrzeby, lub nie mamy możliwości wychodzenia na długie spacery, pies małych, lecz ruchliwych ras, może być prawdziwym utrapieniem. Czy zatem osoby spokojne, nie lubiące ruchu lub nie mające dużo czasu powinny zrezygnować z psa? Zdecydowanie, nie.

Mały pies do domu świetnie sprawdzi się dla osób starszych, o ile wybierzemy spokojne rasy, które nie wymagają dużo ruchu. Mały pies sprawdzi się również dla osób starszych ponieważ łatwiej go podnieść i ewentualnie znieść po schodach w mieszkaniu w bloku.

Czy istnieje idealny pies do bloku spośród dużych ras? Do spokojnych i łagodnych psów należą nowofundlandy i berneńczyki. Są to psy, które mimo rozmiarów nadają się do małego mieszkania w bloku. Nie wymagają długich spacerów i wybiegania się. Nie zawsze jednak duży pies jest dobrym wyborem dla osób starszych. Dla osoby starszej dużym problemem może być wyprowadzanie na spacer dużego i silnego psa. Ponadto dużym psem będzie trudniej opiekować się w czasie jego choroby i trudniej będzie dostarczyć go do weterynarza. Również koszty utrzymania dużego psa są znaczne.

Spokojne rasy psów do mieszkania, dla osób starszych i lubiących spokój

Mały pies do małego mieszkania - spokojne rasy psów małych i średnich

Najlepsza rasa psa do domu dla osób mniej aktywnych wśród ras małych i średnich:

 • shih-tzu,
 • pekińczyk,
 • bichon frise,
 • maltańczyk,
 • yorkshire terrier,
 • bolończyk,
 • szpic miniaturowy pomeranian,
 • west highland white terrier,
 • sznaucer miniaturowy,
 • chihuahua,
 • mops,
 • cocker spaniel,
 • pudel,
 • grzywacz chiński,
 • cavalier king charles spaniel.

Wśród ras psów, które uważane są za najlepsze spokojne psy domowe, mamy wiel ras długowłosych, które wymagaja starannej pielęgnacji. Czy łagodne psy dla osób spokojnych muszą być łatwe w utrzymaniu? Nie koniecznie. Często dużą rolę grają kwestie finansowa. Niektóre rasy, szczególnie dużych psów, są kosztowne w utrzymaniu. Do takich ras należą duże, łagodne psy, jak nowofundlandy czy berneńskie psy pasterskie. Również małe psy ras ozdobnych wymagają kosztownych zabiegów fryzjerskich i częstego strzyżenia lub trymowania w celu utrzymania pięknej sierści. Z drugiej strony osoby starsze i spokojne lubią spędzać czas na pielęgnowaniu, szczotkowaniu psa. Czesanie psa może być dla nich także czynnością relaksująca i terapeutyczną. Ważne jednak, aby wybierać spokojne psy domowe, które są przyzwyczajone do czesania i zabiegów pielęgnacyjnych.

Osoby starsze i lubiące spokój, nie lubiące ruchu i aktywności, nie muszą rezygnować z psiego przyjaciela. Dobrym wyborem będzie mały lub średni pies ras ozdobnych i dla towarzystwa. Niekoniecznie musi to być pies łatwy w utrzymaniu, gdyż pielęgnacja psa może być rodzajem relaksu dla osoby starszej.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto