Retrievery - co warto wiedzieć o psach aporterach

Wydawać by się mogło, że psy myśliwskie nie sprawdzą się, jako zwierzaki domowe. Przecież naturalne instynkty ciągną je do lasu lub na pola. Nie będą czuły się dobrze pod dachem. Istnieją jednak rasy zdecydowanie obalające te argumenty. Do szczególnie popularnych należą dwie. W ich nazwach pojawia się słowo retriever. Jest to sympatyczny, długowłosy golden oraz krótkowłosy labrador. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.

Rasa psa dla całej rodziny

Retriever to nazwa odnosząca się do kilku ras psów myśliwskich. Sklasyfikowano je w 1 sekcji VIII grupy FCI. W jej skład wchodzą aportery, płochacze i psy dowodne. Dużą popularnością cieszą się dwie odmiany. Poza tym, że biorą udział w polowaniach, to znakomite zwierzaki domowe. Pierwszym jest osiągający spore rozmiary golden retriever. Dorosły samiec dorasta do 56-61 cm w kłębie i waży 28-32 kg. Samica osiąga 51-56 cm wysokości w kłębie i wagę 24-28 kg. Bez względu na płeć to pies długowłosy. Szczególnie na brzuchu i klatce piersiowej. Jego włos okrywowy jest gładki lub falisty a podszerstek gęsty i wodoodporny.

Jaki kolor umaszczenia występuje najczęściej? Golden jest żółty w każdym odcieniu tej barwy. Sierść bywa także od kremowej po ciemnozłotą. Rzadko zdarza się golden brązowy lub czekoladowy, nigdy biały. Warto teraz opisać jego usposobienie. Ta rasa jest znana z umiarkowanego temperamentu i zrównoważenia. Pieski są bardzo wesołe i przyjacielskie. Mocno przywiązują się do opiekuna i źle znoszą samotność. Są doskonałymi towarzyszami dla dzieci, zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzakami. Każdy zdrowy golden to aktywny pies potrzebujący dużo ruchu. Właściciel może wraz z nim uprawiać sport.

Golden retrievery żyją od 12 do 14 lat i są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Nie rozchorują się po spacerze na mrozie. Mogą jednak cierpieć na inne dolegliwości. Mają skłonności do dysplazji stawów biodrowych i rzadziej łokciowych. Występuje u nich okresowy niedowład ogona i jaskra. Oczywiście te choroby mogą się pojawić, ale wcale nie muszą. Znane jest już usposobienie goldena i kwestie zdrowotne. Warto teraz sprawdzić, jaka jest jego cena. Szczeniak z rodowodem minimalnie kosztuje około 3000 zł. To tylko podstawowy opis popularnej rasy. Szczegółowe informacje i zdjęcia znajdują się na naszej stronie.

Lubiany retriever krótkowłosy

Drugi pies myśliwski sprawdzający się, jako zwierze domowe to labrador retriever. Jest nieco niższy niż golden. Dorosły samiec osiąga 56-57 cm wysokości w kłębie i wagę 29-36 kg. Samice są tylko trochę mniejsze. Mają 54-56 cm wysokości a ważą 25-32 kg. Sierść labradora jest krótka, bez fal i frędzli. Podszerstek gęsty a włos okrywowy twardy w dotyku. Obie warstwy składają się na okrywę odporną na niekorzystną pogodę. Jak już wspominaliśmy golden jest zazwyczaj żółty w różnych odcieniach. Natomiast labrador ma często kolor czekoladowy, brązowy i biszkoptowy.

To jeszcze nie koniec zwyczajowych umaszczeń. Wspomniany biszkoptowy występuje w zakresie od jasnokremowego do rudego. Pojawia się niejeden czarny labrador. Żaden nie jest jednak biały, w tym kolorze dopuszcza się jedynie plamkę na przedpiersiu. Teraz czas na charakter zwierzaka. Już mały labrador to zrównoważony, wesoły i przyjacielski pies. Lubi obecność dzieci, jest wobec nich cierpliwy i wyrozumiały. Podobnie jak golden przywiązuje się do rodziny i nie znosi samotności. Obie rasy nie sprawdzają się w roli stróża. Trzeba też dodać, że labrador szybko się uczy nowych sztuczek.

Charakter to nie jedyne, co łączy labradora z psem wspomnianym powyżej. Podobnie jak golden, ma skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Choć dobrze znosi niskie temperatury, po kąpieli w zimnej wodzie miewa problemy. Pojawia się wtedy niedowład ogona. Labradory to pieski miewające kłopoty z oczami. Ogólnie jednak cieszą się dobry zdrowiem i żyją około 11-13 lat. Jaka jest ich cena? Czarny czy czekoladowy szczeniak z rodowodem kosztuje minimum 2000 zł. Miesięczny koszt utrzymania jest dość mały, wynosi 200-300 zł. Po dokładniejszy opis i zdjęcia labradora zapraszamy na naszą stronę.