Rasy nieuznane przez FCI
Czy wszystkie rasy psów to psy rasowe, posiadajace rodowód i mogące brać udział w wystawach psów i hodowli? Otóż, nie. Istnieją rasy nieuznane przez FCI, które na razie muszą być uważane za zwykłe kundelki, mimo że mają odrębne cechy danej rasy. Jaki jest powód tego, że spis ras FCI nie obejmuje tych psów? Najczęściej są to psy jeszcze sklasyfikowane lub znajdujące się na liście wstępnej. Przedstawiamy spis psów niesklasyfikowanych oraz opis najciekawszych ras z tej grupy.
Skąd się biorą rasy nieuznane przez FCI?
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) prowadzi spis psów rasowych występujących na całym świecie. Skąd się biorą rasy psów? W większości regionów świata występują rodzime psy rasowe, które mają odrębne cechy. Nieliczne rasy powstały sztucznie wskutek mieszanek. Najczęściej rasa może zaistnieć wtedy, gdy prywatna hodowla zbiera psy określonej grupy. Gdy rasa staje się bardziej liczna, zaś jej cechy ustabilizowane, powstają kluby miłośników tej rasy, które starają się ją spopularyzować.
Aby rasa została sklasyfikowana przez FCI, musi zostać złożony wniosek o jej uznanie. Rasa musi być odpowiednio liczna, popularna i posiadać cechy odrębne od innych ras. Rasa, która spełnia te warunki, zostaje uznana wstępnie na okres próbny 10 lat. Hodowla, która tworzy nową rasę, odtwarza rzadką rasę lub zaczyna hodować psy kiedyś istniejącej rasy naturalnej, zakłada księgę wstępną. Psy muszą być ocenione przez specjalistów. Dopiero potomstwo tych psów po 3 pokoleniach uznaje się za rasowe.
Obecnie do grupy ras uznawanych wstępnie należy 8 ras: lagotto romagnolo, jindo, cao fila de Sao Miguel, terier brazylijski, owczarek australijski, cane corso, dogo canario i biały owczarek szwajcarski. W Polsce do księgi wstępnej wpisane są psy: owczarek podhalański, chart polski, ogar polski i gończy polski. Powód tego jest taki, że są to psy nieliczne. Tylko polski owczarek nizinny jest popularny na całym świecie i bardzo liczny.
Lista ras nie uznanych przez FCI
Rasy nieuznane przez FCI:
- Phu Quoc ridgeback,
- Silken Windhound,
- Lancashire Heeler,
- Tamaskan Dog,
- Fox terrier toy,
- Bluetick Coonhound,
- Plott Hound,
- Amerykański terrier bezwłosy,
- Boykin Spaniel,
- Moskiewski stróżujący,
- Owczarek bułgarski/Karakachan Dog,
- Pies Elo,
- Amerykański dingo,
- Catahoula Leopard Dog,
- Buldog Amerykański,
- Alascan klee kai,
- Akbasz/Akbash,
- Pitbull,
- Polski gończy.
Najciekawsze rasy nieuznane przez FCI
Co ciekawe, list psów sklasyfikowanych przez FCI nie obejmuje tak znanej rasy jak pitbull. Pitbull to starszy kuzyn amstaffa, który już znajduje się na liście ras uznanych przez FCI. Pitbull był kiedyś hodowany do walki. Zaś amstafa wyhodowano na bazie pitbulla jako psa do towarzystwa i do wystaw.
Pitbulle to masywne i mocno umięśnione psy. Są dość zróżnicowane. Mogą być mniejsze lub większe o różnym umaszczeniu. Właśnie te różnice mogą stanowić powód, dla którego pitbulle są nadal niesklasyfikowane przez FCI. Pitbulle to psy z natury radosne. Jednak mają one wrodzoną agresję wobec innych psów, dlatego też wymagają bardzo starannego treningu.
Ciekawą rasę stanowi buldog amerykański, którego wyhodowano w celu odtworzenia prawdziwych buldogów. Istnieją dwie odmiany tej rasy. Rasa ta jest uznawana przez FCI w Ameryce jako psy stróżujące pomagające farmerom. Jednak rasa ta jeszcze nie doczekała się uznania przez FCI w Europie. Jest to pies aktywny i towarzyski, który nie znosi samotności i wymaga dużo uwagi ze strony opiekuna. Jest bardzo opiekuńczy wobec dzieci, lecz bywa dominujący wobec innych zwierząt. Dlatego też wymaga starannej tresury.
Mniej popularny akbash to turecki pies pasterski, który uważany za przodka białych europejskich psów pasterskich. Jest to pies duży, proporcjonalny, o silnej budowie. Jego umaszczenie jest białe lub kremowe. Pies ten nie nadaje się do trzymania w mieście, gdyż potrzebuje bardzo dużo ruchu.