Psy zaprzęgowe

Psy są zwierzętami wykonującymi różne zadania. Niektóre rasy strzegą przed niebezpieczeństwem swych opiekunów i ich dobytek. Inne towarzyszą osobom niepełnosprawnym, pracują w policji czy wojsku. Często pomagają służbom ratowniczym działającym w górach. Dużą grupą są też nadal wykorzystywane psy zaprzęgowe. Jakie cechy muszą wykazywać by funkcjonować w trudnym terenie? Jakie odmiany są najpopularniejsze?

Charakterystyka psów pociągowych

To, czym zajmują się psy zaprzęgowe można wywnioskować już po nazwie. Są to czworonogi wykorzystywane do ciągnięcia zaprzęgów. Najczęściej chodzi o sanie poruszające się po śniegu. Może być to również lekki wózek zaprzęgowy wyposażony w koła. Wspomniane pojazdy są przeważnie ciągnięte przez kilka zwierzaków. Psy wykonujące tego typu zadania reprezentują rozmaite rasy. Często wyraźnie różnią się wyglądem, lecz wykazują wspólne cechy. Są silne, wytrzymałe i zdolne do szybkiej regeneracji po wysiłku. Doskonale sobie radzą w trudnych warunkach. Nie straszy im mróz, śnieg, deszcz, wiatr.

Przed wynalezieniem i rozwojem nowoczesnych środków transportu, psi zaprzęg odgrywał niezwykle ważną rolę. Był podstawowym środkiem transportu ludzi i towarów w mroźnych częściach świata. Takich jak Arktyka, Antarktyda, Syberia czy Alaska. Obecnie ten środek lokomocji częściej jest wykorzystywany w zawodach sportowych niż w transporcie. Choć nadal bywa stosowany do przewozu towarów. Już na początku XX wieku w Ameryce Północnej organizowano wyścigi psich zaprzęgów. Do dziś cieszą się popularnością. Warto pamiętać, że nie każdy pies z dobrymi warunkami fizycznymi sprawdzi się, jako czworonóg pociągowy.

Rasy psów wybierane do zaprzęgu muszą mieć szczególne usposobienie. Ważne by odznaczały się naturalnym zapałem do pracy. Powinny umieć współpracować z innymi zwierzakami w stadzie oraz maszerem. Człowiekiem prowadzącym zaprzęg. Istotne jest poczucie hierarchii, ponieważ kolejność ustawiania psów w zaprzęgu nie jest przypadkowa. Każdy ma przypisaną konkretną rolę. Przykładowo lider stada biegnie na przedzie, jest inteligentny i spokojny. Natomiast pies biegnący przed samymi saniami jest najsilniejszy, bowiem to on walczy z największym ciężarem. Więcej na temat cech fizycznych i psychiki ras pociągowych można dowiedzieć się na naszej stronie.

Popularne psy zaprzęgowe

Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych psów pociągowych jest siberian husky. To czworonóg pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. W kłębie dorasta do 51-60 cm wysokości. Średnio żyje od 13 do 15 lat. Nie sprawdza się tylko i wyłącznie, jako pies pracujący. To wspaniały zwierzak rodzinny bardzo lubiący dzieci. Nie nadaje się na stróża, jest, bowiem przyjacielski i ufny wobec ludzi. Ponadto miewa problemy z posłuszeństwem. Jeśli nie jest czynnym sportowcem, husky potrzebuje bardzo dużo ruchu. Zatem jego opiekunowie musza prowadzić aktywny tryb życia.  

Kolejnym psem lubiącym ciągnąć sanie lub wózek zaprzęgowy jest alaskan malamute. Żyje nieco krócej od siberiana, około 10-12. Przede wszystkim, dlatego, że jest to duży a nie średni pies. W kłębie osiąga wysokość 58-63 cm. Alaskan nie jest zbyt szybki, ale to prawdziwy psi siłacz. Mimo swych sporych rozmiarów odznacza się spokojem i przyjaznym usposobieniem. Wobec innych psów bywa agresywny, choć to głównie zależy od wychowania. Malamute to rasa, która szybko się uczy, ale nigdy w pełni nie podporządkowuje człowiekowi. Kolejna odmiana pociągowa na naszej liście należy do najstarszych.

Pies grenlandzki to ciekawy czworonóg pociągowy. Dorasta maksymalnie do 60 cm w kłębie, żyje 10-11 lat. To zwierzak żywiołowy, wesoły, ale też uparty i niezależny. Do zaprzęgu wybierane są także pochodzące z Rosji samojedy. Dorastają do 57 cm wysokości i średnio żyją 9-11 lat. Mocno przywiązują się, co całej rodziny, są cierpliwe i przyjazne. Bardzo lubią śnieg i niską temperaturę, nie przeszkadza im deszcz. Oczywiście sanie czy też wózki mogą być ciągnięte przez inne rasy. Ich pełną listę można znaleźć na naszej stronie. Na niej znajdą się również dokładniejsze opisy psów wspomnianych powyżej.