Psy z włosami - najpopularniejsze rasy psów z włosami zamiast sierści

Dowiadujemy się, że psy z włosami nie uczulają i są lepszym wyborem dla alergików. Czy psy domowe mają włosy czy sierść? Czy są psy z włosami, nie z sierścią? Wyjaśniamy czym jest sierść psa i z czego się składa. Doradzamy jakie są najlepsze rasy psów dla alergików. Przedstawiamy jakie są rasy psów z włosami. Czy są wśród nich duże, średniej wielkości i małe psy z długimi włosami, z naturalnym włosiem lub gładkowłose? Poznaj najpopularniejsze rasy psów z włosami, tak aby wybrać najlepszą rasę dla swojej rodziny.

Jakie są rasy psów z włosami - czym się różni sierść od włosów

Co to znaczy psy z włosami i dlaczego sierść psa ma tak duże znaczenie podczas wyboru rasy

Wielokrotnie słyszymy o tym, że istnieją psy z włosami, które nie uczulają i są odpowiednie dla alergików. Co to znaczy psy z włosami? Czy są psy z włosami, nie z sierścią? Wszyscy wiemy, że są psy domowe z kręconymi włosami, z długimi włosami, z naturalnym włosiem, a nawet psy bez sierści. Czym się różni sierść od włosów?

Sierść psa ma duże znaczenie przy wyborze rasy do domu. Ale jest to kwestia bardzo złożona. Jest to nie tylko kwestia estetyczna. Oczywiście psy z długimi włosami są piękne i atrakcyjne, jednak wymagają one starannej i pracochłonnej pielęgnacji, na którą nie zawsze mamy czas. Wiele osób wybiera psy krótkowłose lub gładkowłose, gdyż są one łatwe w utrzymaniu i nie wymagają czesania, szczotkowania i strzyżenia. Warto też pamiętać, że rasy długowłose, szczególnie psy z kręconymi włosami przynoszą dużo brudu do domu. Do sierści przyczepia się błoto, kurz i paprochy. Dlatego powrót długowłosego psa ze spaceru będzie oznaczał konieczność wyczyszczenia łap i sierści oraz sprzątania przedpokoju. Należy pamiętać, aby pies prosto ze spaceru nie wpadł do salonu. Jednak nie jest to regułą, gdyż zdarza się, że łatwy w utrzymaniu, gładkowłosy piesek przychodzi ze spaceru całkowicie ubłocony. Problem ten mają szczególnie średniej wielkości i małe psy, które na spacerze zachlapują sobie błotem cały brzuch i nogi. Jednocześnie średni piesek długowłosy, na przykład typu sznaucer, wróci z deszczu całkowicie czysty.

Inną sprawą jest linienie psa, które stwarza duży problem w domu. Sierść psa wbija się w dywan i tapicerkę w mieszkaniu i trudno ją usunąć. Jest ona też głównym źródłem alergenów, dlatego dom alergika wymaga starannego sprzątania. Najprostszym sposobem usunięcia sierści z małej powierzchni jest czyszczenie mokrą dłonią lub wilgotnym zmywakiem. Ubrania muszą być szczelnie zamknięte w szafie i czyszczone specjalnymi szczotkami. Obecnie na rynku dostępne są pralki z programem pet, które łatwiej usuwają sierść z ubrań na etapie płukania i wirowania.

Linienie nie zależy od długości włosa. Należy zapoznać się ze specyfiką poszczególnych ras. Nierzadko bardziej linieją psy krótkowłose, a ich sierść jest trudniejsza do usunięcia, niż sierść długa. Zwykle długowłose psy z włosami mniej linieją. Linienie psa można znacznie ograniczyć poprzez staranne wyczesywanie i szczotkowanie psa codziennie lub co 2 dni.

Czy są psy z włosami nie z sierścią - dlaczego sierść psa uczula

Alergie na psa zdarzają się dużo rzadziej niż alergie na kota. Dzieje się tak dlatego, że sierść jako taka nie jest elementem uczulającym. Alergenem jest białko, które znajduje się na naskórku, w łoju, w pocie, ślinie i moczu psa lub kota. Koty rozprowadzają alergeny po swoim ciele, dlatego bardziej uczulają.

Sierść psa składa się z podszerstka, który stanowi warstwę izolacyjną i ocieplającą oraz z włosów okrywowych. Psy dzielą się na 3 grupy:

  • psy z sierścią dwuwarstwową składającą się z podszerstka i włosów okrywowych,
  • psy z sierścią jednowarstwową, tzw. psy z włosami, nie posiadające podszerstka, lub podszerstek jest bardzo cienki, zaś posiadające włosy okrywowe,
  • psy bez sierści posiadające bardzo krótką sierść w postaci meszku.

Alergeny gromadzą się głównie w podszerstku psa. Dlatego też zakup psa z włosami uważa się za bardziej odpowiedni dla alergików. Najbardziej nieodpowiednie dla alergików są rasy, które bardzo linieją. Ilość alergenów zależy od rasy, dlatego też warto dowiedzieć się jakie rasy najmniej uczulają i jakie są rasy psów z włosami. Warto również pamiętać, że bardziej uczulają psy niż suczki. Ponadto szczególnie mocno uczulają psy śliniące się, np. boksery.

Wybierając psy z włosami warto również pamiętać, że rasy te wymagają starannej, pracochłonnej i często kosztownej pielęgnacji polegającej na częstym szczotkowaniu i strzyżeniu. Ich włosy rosną, dlatego też konieczne może być strzyżenie co kilka tygodni. Psy bez podszerstka marzną zimą, dlatego też nie mogą mieszkać na dworze, zaś zimą na spacerze wymagają ubranka.

Jakie są rasy psów z włosami, które nie uczulają

Lista najpopularniejszych ras psów z włosami:

  • airedale terrier,
  • basenji,
  • bichon frise,
  • border terrier,
  • cavalier king charles spaniel,
  • gryfonik,
  • hawańczyk,
  • irlandzki pies wodny,
  • lhasa apso,
  • maltańczyk,
  • pudel,
  • samojed,
  • shih tzu,
  • sznaucer,
  • yorkshire terrier.

Osoby z alergią zastanawiają się, czy psy domowe bez siersci uczulają. Mamy kilka ras psów nagich, które nie mają ani włosów ani podszerstka, lecz delikatny meszek. Są to następujące rasy:

  • grzywacz chiński,
  • nagi pies peruwiański,
  • nagi pies meksykański,
  • amerykański terier bezwłosy,
  • łysy pies Khala.

Niestety nie jest to gwarancja, że naga rasa nie uczula, gdyż alergeny znajdują się głównie w naskórku.

Rasy psów z włosami - najpopularniejsze duże, średniej wielkości i małe psy dla alergików

Najmniejsze psy z naturalnym włosiem

Najmniejsze psy z włosami jakie można znaleźć to yorki, które osiągają wzrost do 25 cm. Są to bardzo popularne, małe psy, które chętnie trzymamy w blokach mimo ich dość zadziornego charakteru. Yorki linieją bardzo umiarkowanie. Aby to jeszcze bardziej ograniczyć, należy wyczesywać psy wiosną i jesienią. Yorki wymagają starannej pielęgnacji sierści. Włosy yorka dość szybko rosną, dlatego też należy często korzystać z usług groomera.

Do małych ras należy również gryfonik brukselski, który osiąga wzrost zaledwie 28 cm. Jest to piesek, który prawie nie linieje i jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Wymaga jednak starannej pielęgnacji. Aby utrzymać sierść w doskonałym stanie gryfonik musi być szczotkowany przynajmniej raz na tydzień. Rasa ta wymaga też profesjonalnego strzyżenia.

Jeśli ktoś lubi psy z kręconymi włosami, powinien wybrać rasę bichon frise, czyli jednego z najpiękniejszych małych piesków. Aby bichon wyglądał uroczo i aby jego sierść była dobrze utrzymana, wymaga starannej pielęgnacji i strzyżenia. Pielęgnacja bishona jest dość kosztowna. Wymaga on częstego szczotkowania i strzyżenia co kilka tygodni. Bichon praktycznie nie linieje. Zdania na temat tego czy bichon uczula czy nie są podzielone. Rasa ta występuje na listach psów odpowiednich dla alergików. Jednak jego wełnista sierść może uczulać.

Za jednego z najmniejszych i najlepszych psów dla alergików uważa się shi tzu, który osiąga 27 cm wzrostu. Psy te praktycznie nie linieją. Jedyny moment linienia jest okres wymiany sierści u dorastających szczeniaków. Warto wiedzieć, że szata shi tzu rośnie cały czas i pieski te wymagają częstego i kosztownego strzyżenia. Aby nie powstały kołtuny shi tzu należy wyszczotkować, a następnie czesać grzebieniem.

Łatwym do pielęgnacji i małym pieskiem dla alergików jest sznaucer miniaturowy. Sznaucery mają bardzo umiarkowany podszerstek i prawie nie linieją. Pieska należy często szczotkować i trymować. Zadbana sierść praktycznie nie wypada.

Średniej wielkości psy z włosami

Za najlepszą rasę odpowiednią dla alergików uważa się średniej wielkości basenji. Pies ten właściwie nie linieje. Jego błyszczące włosy nie uczulają. Pies jest łatwy w utrzymaniu, a jego pielęgnacja nie sprawia trudności. Co ciekawe, pies ten myje się podobnie jak koty. Aby zachował piękną, jedwabistą sierść należy go często szczotkować.

Średnim pieskiem polecanym dla alergików jest również cavalier King Charles spaniel, który jest pieskiem długowłosym. Wymaga jednak starannej pielęgnacji okrywy włosowej. Zwyczajowo cavaliera nie strzyżemy. Jednak należy go szczotkować co najmniej 2 - 3 razy w tygodniu. Szczotkowanie wyeliminuje także problem linienia. Psy te gubią niewiele sierści, jednak w okresach linienia należy je szczotkować codziennie.

Duże psy dla alergików

Polecanymi dużymi psami dla alergików są pudle i sznaucery. Wśród tych ras znajdziemy odmiany olbrzymie, jak i średnie i miniaturki. Sznaucery mają szorstką sierść. Ich podszerstek jest niewielki. Psy te wymagają szczotkowania, które w przypadku sznaucera olbrzymiego jest pracochłonne z uwagi na wielkość psa. Sznaucery bardzo niewiele linieją, a ich sierść jest zwykle czysta i przyjemna w dotyku.

Co ciekawe, dla alergików nadają się także pudle, które mają podszerstek, jednak jest on dość specyficzny i nie roznosi alergenów. Pudle bardzo mało linieją. Należy jednak pamiętać, że pudle wymagają bardzo pracochłonnej pielęgnacji sierści. Łatwo robią się kołtuny, dlatego też pudla należy regularnie czesać, kąpać i suszyć suszarką.

Psy z włosami odznaczają się znikomym podszerstkiem lub jego brakiem. Dlatego też uważane są za dobre psy dla alergików. Znajdziemy tu rasy małe, średnie i duże. Psy z włosami wymagają zwykle starannego i regularnego szczotkowania, czesania i strzyżenia w profesjonalnym zakładzie dla psów.