Psy z kręconą sierścią - najpopularniejsze rasy, charakter, cena

Podoba ci się pies z sierścią jak owca? Rasy takie jak pudel, maltipoo czy bedlington terrier budzą twój zachwyt i myślisz o przyjęciu takiego psa jako czworonożnego domownika? Rasy psów z kręconą sierścią budzą zachwyt, lecz kich piękny wygląd jest wynikiem starannej pielęgnacji, której taka sierść wymaga. Wyjaśnimy na czym polega pielęgnacja kręconej sierści u psa. Przedstawiamy najbardziej popularne rasy psów z kręconymi włosami i pomagamy zdecydować, czy jest to pies dla ciebie.

Jak wyglądają psy z kręconą sierścią

Pies z sierścią jak owca - lista ras

Psy z kręconą sierścią budzą zachwyt swoją urodą. Występują rasy z krótką jak i z długą sierścią. Ich sierść może być bardzo krótka i skręcona, tak że pies wygląda jak karakuł. Inne zaś mają długą, mocno skręconą lub falującą sierść. Istnieją także psy z dredami, jak również z włosami układającymi się w spiralki.

Niegdyś rasy psów z kręconą sierścią były bardzo popularne. Na ulicach często widywane były pudle lub bedlington terriery. Obecnie popularność piesków z miękką sierścią w loczki znacznie zmalało. Prawdopodobnie przyczyną tego jest konieczność starannej, czasochłonnej i pracochłonnej pielęgnacji.

Rasy z kręconą sierścią:

 1. airedale terrier,
 2. barbet,
 3. bedlington terrier,
 4. bergamasco,
 5. bichon frise,
 6. bolończyk,
 7. curly coated retriever,
 8. czarny terier rosyjski,
 9. hiszpański pies dowodny,
 10. irlandzki spaniel dowodny,
 11. kerry blue terrier,
 12. kommodor,
 13. lagotto romagnolo,
 14. owczarek południoworosyjski jużak,
 15. pudel,
 16. puli,
 17. pumi.

Oprócz ras uznanych przez FCI mamy również kundelki z kręconymi włosami. W ostatnich czasach pojawiły się także hybrydy nie uznawane przez FCI ras krzyżowanych z pudlem, jak na przykład labradoodle czy maltipoo. Rasy te tworzy się, aby wykorzystać inteligencję pudla i uzyskać rasę, której sierść nie jest tak trudna w utrzymaniu jak włos pudla. Utworzono około 20 takich ras, z których większość ma kręcone lub falujące włosy.

Pies z kręconymi włosami - jak pielęgnować

Pies z sierścią jak owca wygląda uroczo, jednak wymaga on starannej i pracochłonnej pielęgnacji. Miękka, kręcona sierść ma tendencję do kołtunienia się i filcowania. Kręcony włos u psa ma dużą przyczepność i zbiera dużo brudu. Jak należy pielęgnować psa z kręconymi włosami?

Aby nie dopuścić do filcowania się sierści psa należy go często wyczesywać, nawet codziennie. Najlepiej sprawdzają się metalowe grzebienie o różnym rozstawie zębów. Dobrze sprawdzają się szczotki, tzw. pudlówki do rozczesywania włosów. Aby ułatwić rozczesywanie stosujemy kosmetyki dla psów, którymi lekko zwilżamy sierść psa. Pies z kręconymi włosami powinien być także często kąpany przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Rasy z kręconymi włosami wymagają też odpowiedniego strzyżenia. Należy skorzystać z usług profesjonalnego groomera przynajmniej 5 - 6 razy do roku. Pielęgnacja sprawia, że utrzymanie takiego psa jest nie tylko pracochłonne, lecz także kosztowne.

Najpopularniejsze rasy psów z kręconą sierścią

Popularne małe i średnie psy z kręconą sierścią

Najpopularniejszą rasą psa z kręconą sierścią jest pudel, który występuje w odmianach miniaturowej, średniej i olbrzymiej. Kiedyś małe pudelki były często widywane na ulicach. Obecnie ich popularność bardzo zmalała. Najpopularniejszym małym pieskiem z kręconymi włosami jest biały bichon frise, który często strzyżony jest tak, aby jego głowa przypominała kulę.

Równie pięknym i nieco zapomnianym pieskiem o kręconych włosach jest bedlington terrier. Jest to mały piesek z dość długą sierścią, który wygląda jak owieczka. Jego włos przybiera kolor brązowy, szary, kremowy lub niebieski. Niegdyś był on psem myśliwskim i nadal przejawia silny instynkt łowiecki, który wyraża się w braku tolerancji dla innych zwierząt.

Ten uroczy, zabawowy, wesoły piesek nie jest jednak łatwym psem rodzinnym. Wymaga doświadczonego opiekuna, gdyż może być uparty i trudny do prowadzenia. Pies ten nadaje się do mieszkania w blokach, gdyż w mieszkaniu zachowuje się spokojnie. Potrzebuje sporo ruchu, dlatego też konieczne są długie spacery i możliwość wybiegania się. Pozbawiony ruchu może niszczyć w domu. Nie jest to też pies odpowiedni dla dzieci. Lubi zabawy, ale wymaga aby dzieci respektowały jego indywidualność.

Ciekawą rasą z dość krótką sierścią jest pumi, który prawdopodobnie jest odmianą rasy puli z długą sierścią. Pumi jest niedużym pieskiem o wyglądzie pluszaka, lecz niegdyś był to pies pasterski do zaganiania bydła. Obecnie jest to przyjazny i czuły piesek rodzinny, który uwielbia zabawy z dziećmi. Pumi toleruje koty i inne psy.

Warto jednak pamiętać, że jest to pies, który potrzebuje bardzo dużo ruchu. Nie nadaje się na kanapowca. Wymaga dużo aktywności i wybiegania. Ponadto jest dość hałaśliwy. Pielęgnacja pumi jest znacznie łatwiejsza niż jego kuzyna puli. Wzorzec rasy nie dopuszcza strzyżenia. Sierść powinna być naturalna. Wystarczy psa regularnie szczotkować.

Duże psy z kręconą, miękką sierścią

Wśród dużych psów mamy rasy z długą sierścią i z krótką sierścią. Do ciekawych ras z krótką sierścią należy curly coated retriever należący do aporterów najchętniej wybieranych na psy rodzinne do dzieci. Culry coated retriever wygląda jak karakuł w drobne loczki. Jednak spośród aporterów jest najbardziej nieufny wobec obcych i najbardziej niezależny, dlatego też jest rzadziej wybierany na psa rodzinnego .

Ciekawą i prawie nie znaną rasą w Polsce jest puli, czyli pies z długimi, kręconymi włosami, które układają się w spiralki. Puli, czyli owczarek węgierski, uwielbia dzieci i zabawy z nimi. Jest przy tym czuły i przyjacielski.

Warto wiedzieć, że źle znosi samotność i jest dość szczekliwy. Ale nadaje się dla osób niedoświadczonych, które przyjmują pierwszego psa. Jest to także pies dla aktywnych, gdyż potrzebuje bardzo dużo ruchu.

Pielęgnacja jego sierści jest dość trudna. Spiralki pojawiają się koło roku życia psa i należy postarać się, aby włos się odpowiednio ułożył. Pasma włosów należy rozdzielać i układać w sznury. Psa tego nie należy kąpać ani czesać, dlatego też trzeba dbać, aby się nie brudził.

Pies z kręconymi włosami wymaga bardzo starannej pielęgnacji, gdyż jego sierść ma tendencję do filcowania się. Konieczne jest także kąpanie psa i odpowiednie strzyżenie.

 • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 173, 106, 90,
 • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2003, s. 104, 108, 270, 97,
 • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s.292, 130 .