Psy wystawowe

Wystawy psów rasowych to miejsce, gdzie wyłania się psia arystokracja. Osiągane wyniki, noty sędziowskie, tytuły i nagrody pozwalają wyselekcjonować najlepsze psy rasowe do dalszej reprodukcji. Psia wystawa krajowa czy międzynarodowa organizowana przez FCI to także ciekawa impreza dla publiczności, która może podziwiać najpiękniejsze psy rasowe. Dowiedz się więcej na temat wystaw psów rasowych FCI, poznaj terminy i najciekawsze zdjęcia.

Jak hodowcy wyłaniają najlepsze psy rasowe

Każdego roku na całym świecie odbywają się wystawy psów, krajowe, międzynarodowe, klubowe czy też specjalistyczne. Terminy wystaw wyznaczane są przez krajowe organizacje kynologiczne zrzeszone w FCI. Wystawa krajowa czy międzynarodowa to miejsce, gdzie hodowcy mogą wyłonić najlepsze psy w danej rasie czy klasie. Aby prowadzić certyfikowaną hodowlę, hodowcy mają obowiązek brania udziału w wystawach i wystawiania swoich psów.

Dla psów rasowych bardzo ważne są wyniki osiągnięte na wystawach oraz zdobyte tytuły. Tytuły różnią się w zależności od rangi wystawy. Pies może zdobyć tytuł Zwycięzcy świata, Zwycięzcy Europy lub Zwycięzcy Polski. Na wystawach klubowych psy zdobywają tytuły najlepszego reproduktora lub najlepszej suki hodowlanej, jak również zwycięzców klubu w klasie psów dorosłych i młodzieżowej. Na wystawach krajowych szczególną uwagę zwraca się na rasy typowo polskie, którym przyznaje się tytuły najpiękniejszych psów polskich ras. Różne wystawy mają także swoje tytuły i certyfikaty i wyłaniają championów w różnych kategoriach. Także starsze psy, powyżej 7 lat, mogą liczyć na nagrody i tytuły, na przykład najpiękniejszego weterana.

Jak wygląda krajowa wystawa psów rasowych - przebieg, zdjęcia

Dla osób, które chcą prowadzić dalszą hodowlę swoich psów rasowych, wystawy stanowią obowiązek. Jedni właściciele psów je uwielbiają, a inni ich nienawidzą. Jednak dla miłośników psów wystawy są świetną okazją do rozmów, wymiany doświadczeń czy też spotkań towarzyskich. Udział w wystawach oraz pamiątkowe zdjęcia stanowią zawsze miłe wspomnienia. Członkostwo ZKwP pozwala również na branie udziału w licznych imprezach sportowych, konkursach, wyścigach i zawodach organizowanych przez związek, dzięki czemu można mile spędzić czas ze swoim pupilem, zacieśnić więzi towarzyskie z innymi hodowcami i zdobyć nagrody.

Tylko członkowie związku kynologicznego zrzeszonego w FCI mogą brać udział w wystawach. Aby się zarejestrować hodowcy muszą umówić się na wizytę w oddziale związku kynologicznego i okazać metrykę psa. W Polsce związek kynologiczny ma 46 oddziałów, dlatego też bez problemu można znaleźć oddział blisko miejsca zamieszkania. Na podstawie metryki ZKwP wydaje psu rodowód. Na rodowód zwykle czeka się miesiąc lub dwa, jednak już po rejestracji można uzyskać numer rejestracyjny, który pozwala na branie udziału w wystawach w klasie młodzieżowej.

Po zarejestrowaniu się i uzyskaniu członkostwa ZKwP hodowcy mogą zapisać swojego psa na wystawę w odpowiedniej klasie czy kategorii i wnieść opłatę za udział. Terminy i lokalizacje wystaw można znaleźć na stronie Związku Kynologicznego w Polsce.

Pies musi być przygotowany do wystawy. Podstawową sprawą jest aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. Psia wystawa zobowiązuje uczestniczące psy do wyglądu zgodnie ze standardami rasy. Dlatego też hodowca musi udać się z psem do profesjonalnego groomera, czyli psiego fryzjera.

Wyjeżdżając na wystawę, która zwykle odbywa się w innym mieście, należy zadbać o dobre samopoczucie nie tylko swoje lecz także pupila. Koniecznie należy zabrać ze sobą miskę na wodę, aby pies miał zawsze dostęp do świeżej wody. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w klatkę wystawową odpowiednią do wielkości naszego psa. Wystawy zazwyczaj trwają wiele godzin, zaś klatka ustawiona na uboczu i zaopatrzona w posłanie, pozwoli psu odpocząć od zgiełku, który zwykle panuje na wystawie.

Po przybyciu na wystawę uczestnik odbiera numer startowy i ustawia się zgodnie ze swoim numerem w ringu dla swojej kategorii i klasy. Na wystawach psy dzielone są na grupy według klasyfikacji FCI oraz klasy wiekowe.

Klasy wiekowe na wystawach to:

  1. Młodszych szczeniąt – dla psów od 3 do 6 miesięcy,
  2. Szczeniąt – dla psów od 6 do 9 miesięcy,
  3. Młodzieży – dla psów od 9 do 18 miesięcy,
  4. Pośrednią – dla psów od 15 – 24 miesięcy,
  5. Otwartą – dla psów dorosłych i dojrzałych, w wieku powyżej 15 miesięcy.

Istnieją również klasy dodatkowe jak:

  • klasa psów użytkowych jak: obronne, myśliwskie i inne,
  • klasa championów, czyli psów, które są posiadaczami wielu nagród,
  • klasa weteranów, czyli psów po 7 roku życia.

Następnie psy są prezentowane sędziom, którzy oceniają ich prezencję i zachowanie. Pies obchodzi ring dookoła ze swoim opiekunem, a następnie zazwyczaj prezentuje się na stoliku. Wyniki uzależnione są nie tylko do perfekcyjnego wyglądu psa, lecz także od jego zachowania. Pies musi iść pewnie z uniesionym ogonem. Zachowanie niepoprawne, jak leżenie, drapanie się, negatywnie wpływa na wyniki psa.