Psy wyścigowe - najpopularniejsze rasy psów wyścigowych

Wyścigi chartów czy innych psów nie są w Polsce zbyt popularne. Odbywają się na zasadzie niekomercyjnej jak rozrywka dla psów i ich opiekunów. Czy wyścigowy pies jest dobrym wyborem na psa rodzinnego? Wyjaśniamy jak szybko biega pies i jaka jest prędkość najszybszych ras. Przedstawiamy najpopularniejsze rasy psów wyścigowych i doradzamy czy wyścigowy pies jest odpowiednią rasą dla ciebie.

Na czym polegają wyścigi psów

Na czym polegają wyścigi psów - rodzaje, najpopularniejsze rasy

Wyścigi psów są popularną rozrywką w krajach anglosaskich. Rasa psów jaka przede wszystkim bierze udział w tych wyścigach to charty, które są najszybszymi psami świata. Organizuje się także wyścigi innych ras, ale w taki sposób, że ścigają się psy tej samej rasy. Wyścigi psów w Polsce są organizowane, ale niedozwolone jest przyjmowanie zakładów. Bukmacherzy przyjmują jednak na zagraniczne wyścigi psów.

Rodzaje psich wyścigów:

 • wyścigi torowe - psy ścigają sztucznego zająca, a wygrywa ten, który pierwszy dobiegnie do mety. Wyścigi te łączą się z zakładami bukmacherskimi. W wielu krajach torowe wyścigi psów są zakazane. Tego rodzaju wyścigi psów w Polsce są dozwolone, lecz nie wolno robić zakładów. Pies musi mieć licencję torową.
 • coursing - są to wyścigi w przystosowanym do tego naturalnym terenie. Psy gonią atrapę zająca a sędziowie oceniają prędkość i styl biegu. Pies musi mieć licencję corsingową.
 • canicross - są to wyścigi w naturalnym terenie, bez gonienia przynęty. Pies i jego opiekun biegną razem na smyczy z amortyzatorem.

Wyścigi psów w Polsce i na świecie

Wyścigi chartów stanowią popularną rozrywkę w krajach anglosaskich i w Hiszpanii. Zarówno wyścigi jak i zakłady są tam legalne. Wyścigi chartów odbywają się na licencjonowanych torach, zaś kontrolę nad nimi sprawują organizacje, które pilnują przestrzegania regulaminu i dobrego traktowania psów. Psom po zakończeniu kariery szuka się domów, gdzie spokojnie spędzą starość.

Niestety sport ten wiąże się z dużymi pieniędzmi. Dlatego też odbywają się także nielicencjonowane wyścigi chartów, które nie są kontrolowane. Psy są traktowane przedmiotowo. Nie ma też kontroli co dzieje się z psami, które kończą karierę wyścigową. Dlatego też organizacje prozwierzęce domagają się zakazu tych wyścigów z powodu cierpienia zwierząt.

Wyścigi psów w Polsce odbywają się głównie w formie coursingów. Nadzór nad nimi sprawuje Związek Kynologiczny w Polsce, który jest członkiem FCI, który zabrania zakładów bukmacherskich na wyścigi psów. W Polsce wyścigów jest niewiele (około 10 rocznie) i odbywają się na zasadzie niekomercyjnej, jako rozrywka dla miłośników psów.

Jak szybko biega pies

Najszybszą rasą na świecie są charty, które kiedyś wykorzystywane były do polowań na dużej przestrzeni. Charty miały za zadanie gonić zwierzynę. Obecnie polowania z chartami są zabronione w większości krajów Europy z uwagi na ochronę przyrody, gdyż zwierzęta leśne w obliczu charta nie mają szans. Niechlubną pozycję zajmuje Hiszpania, w której takie polowania są nadal prowadzone. Zaś uczestniczące w nich psy są bardzo źle traktowane, trzymane w małych klatkach, masowo porzucane lub niehumanitarnie uśmiercane po zakończeniu sezonu polowań.

Jeśli zastanawiamy się jak szybko biega pies, to jego prędkość zależy od wielkości i budowy. Przeciętnie prędkość psa wynosi minimum 30 km/h i maksimum 74 km/h. Większość psów osiąga dużą prędkość tylko na krótkich dystansach. Najszybszymi biegaczami są psy średnie o smukłej budowie ciała.

Jaka rasa psów jest najszybsza i jaką maksymalną prędkość może osiągnąć:

 1. greyhound - 72 km/h,
 2. dog niemiecki - 70 km/h,
 3. chart polski - 70 km/h,
 4. chart perski - 67 km/h,
 5. borzoj - 64 km/h,
 6. chart afgański - 64 km/h,
 7. jack russell terrier - 61 km/h,
 8. wyżeł węgierski krótkowłosy - 60 km/h,
 9. whippet, czyli chart angielski - 56 km/h,
 10. wyżeł weimarski - 55 km/h,
 11. doberman - 51 km/h,
 12. border collie - 48 km/h.

Co ciekawe do najszybszych ras należą nie tylko charty. Jednak chart to najlepszy wyścigowy pies z racji jego budowy. Psy wyścigowe mogą osiągnąć prędkość do 70 km/h. Za najszybsze psy na świecie uważa się greyhoundy. Greyhound posiada aerodynamiczną budowę pozwalającą pokonywać opór powietrza. Ponadto posiada on duże serce i pojemną klatkę piersiową. Rasa ta wykonuje najwięcej uderzeń serca na minutę. Chart wyścigowy jest muskularny i biegnie w taki sposób, że jego nogi odrywają się całkowicie od ziemi.

Psy wyścigowe - najpopularniejsze rasy, prędkość

Chart wyścigowy - najszybsze psy wyścigowe świata

Chart to myśliwski pies gończy. Ta rasa psów wykształciła się w azjatyckim stepie, gdzie psy osiągały ogromną prędkość w czasie polowania. Ich rodzaje różnią się one wielkością i szatą. Charty znajdują się w X grupie FCI, która obejmuje następujące rasy:

sekcja 1 – charty długowłose

 • chart afgański,
 • chart perski – saluki,
 • chart rosyjski borzoj.

sekcja 2 – charty szorstkowłose

 • chart szkocki,
 • wilczarz irlandzki.

sekcja 3 – charty krótkowłose

 • chart afrykański – azawakh,
 • chart arabski – sloughi,
 • chart hiszpański,
 • chart polski,
 • chart węgierski,
 • charcik włoski,
 • greyhound,
 • whippet.

Najlepszy chart wyścigowy to krótkowłosy greyhound. Niegdyś wykorzystywany był on przez szlachtę angielską jako pies myśliwski. Co ciekawe, także my mamy swojego charta. Jest to chart polski, który jest rasą prawie zapomnianą. Rasa ta niemal wyginęła po zakazie polowań z chartami i została odtworzona w XX wieku.

Chart polski ma charakter podobny do innych chartów. Jest jednak doskonałym psem dla starszych dzieci. Lubi zabawy z nimi. Wymaga jednak bardzo dużo ruchu, dlatego nadaje się tylko dla rodziny o zacięciu sportowym. W domu jest spokojny i może zostać sam, gdy idziemy do pracy. Jeśli jednak jego potrzeby ruchu nie zostaną spełnione, może niszczyć w mieszkaniu.

Czy chart będzie dobrym psem rodzinnym? Jak najbardziej tak. Są to psy spokojne i mało szczekliwe. Co ciekawe nadają się także do małych mieszkań w blokach. Pies spędza czas na swoim posłaniu i czeka na spacer. Należy jednak pamiętać, że chart wymaga bardzo dużo ruchu. Na tego psa można się zdecydować tylko, jeśli mamy możliwość i czas na długie spacery w otwartym terenie umożliwiającym psu bezpieczne wybieganie się. Psów tych nie należy wypuszczać ze smyczy blisko dróg i lasów. Psy te mają jednak sporo wad. Nie są czułe, nie lubią zabaw z dziećmi, nie tolerują innych zwierząt, psów i kotów. Znajdują się one na liście najgłupszych psów. Dzieje się tak dlatego, że psy gończe są niezależne i trudne do szkolenia. Posłuszeństwo nie jest ich mocną stroną. Mimo tego charty są dobrymi psami dla początkujących psiarzy. Nadają się także dla aktywnych osób starszych.

Jeśli chcemy mieć charta musimy zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta lub Gminy i otrzymać pozwolenie na hodowlę lub trzymanie psa. Polowania z chartami są w Polsce zabronione.

Psy wyścigowe to przede wszystkim charty, które mają budowę sprzyjającą szybkiemu biegowi. Najszybszym psem świata jest greyhound, najczęściej biorący udział w wyścigach psów. W Polsce wyścigi psów są dozwolone bez zakładów bukmacherskich, jednak nie są zbyt popularne.

 • https://www.legalni-bukmacherzy-online.pl/wyscigi-psow/
 • https://apetete.pl/blog/najszybszy-pies-na-swiecie-sprawdz-ranking/
 • https://wamiz.pl/pies/rasy/1504/chart-polski