Psy użytkowe - najmądrzejsze rasy psów do pracy z ludźmi

Na filmach najmądrzejszym psem jest zwykle owczarek niemiecki. Ale nie tylko owczarki niemieckie świetnie współpracują z ludźmi. Jakie rasy psów najlepiej pracują z ludźmi, są najbardziej posłuszne i łatwe do szkolenia. Wyjaśniamy jakie rasy psów najczęściej wybiera się na psy użytkowe i dlaczego.

Jakie rasy psów wykorzystywane są jako psy użytkowe

Psy pracujące z ludźmi - dlaczego muszą być posłuszne

Pies jest pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka. Nie wiemy, kiedy miało miejsce, ale uważa się, że współpraca psa z człowiekiem zaczęła się nawet 40 tysięcy lat temu. Właściwie to pies wybrał sobie człowieka za towarzysza. Historię o znalezionym szczeniaczku, którego wychowano na psa towarzyszącego można między bajki włożyć. Watahy wilków zorientowały się, że po ludzkich polowaniach zostają resztki i śmiecie, które można zjeść. Ludzie nie odpędzali wilków, gdyż te chronily ich siedziby przed drapieżnikami i ostrzegały, gdy pojawia się intruz. Dopiero, gdy ludzie zorientowali się, że psy dobrze pilnują stada zwierząt, zaczęli je szkolić, aby jeszcze bardziej wykorzystać potencjał i umiejętności tych zwierząt.

Niegdyś psy wykorzystywano głównie do stróżowania, polowań oraz do psich zaprzęgów. Psy zaczęły się dzielić na rasy, chociaż rasy, jakie mamy teraz, zostały stworzone głównie w XIX wieku przez Europejczyków. Psy to wyjątkowe zwierzęta. Są mądre, łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem i można je nauczyć różnych zadań. Jednak inteligencja psów oceniana jest z punktu widzenia człowieka. Za psy mądre uważamy te rasy, które szybko się uczą i są posłuszne. Te właśnie rasy wybierane są na psy służbowe i użytkowe pracujące z ludźmi, gdyż muszą się one nauczyć wielu komend.

Jakie rasy są najbardziej mądre, posłuszne i nadają się na psy służbowe i użytkowe

Rozwój ras psów poszedł w dwóch kierunkach w zależności od pracy jaką psy wykonywały dla ludzi. Niektóre rasy przystosowano do samodzielnego działania. Należą do nich psy stróżujące, pasterskie, gończe, tropiące, posokowce i psy do tępienia szkodników. Nie muszą być posłuszne i nie muszą uczyć się komend, gdyż działają samodzielnie, instynktownie.

Niektóre rasy psów przystosowano do współpracy z człowiekiem i działania na jego komendę. Psy te muszą nauczyć się wielu komend i muszą być posłuszne. Nie działają samodzielnie, lecz czekają, aż człowiek wyda im polecenie. Właśnie spośród tych ras wybierane są psy służbowe, użytkowe, które pracują w policji, wojsku, ratownictwie, jako przewodnicy niewidomych lub do pomocy osobom niepełnosprawnym. Psy użytkowe wywodzą się z ras owczarków, zaganiających i psów myśliwskich pracujących na komendę, czyli aporterów. Nie bez powodu właśnie spośród tych ras wywodzą się psy uważane za najmądrzejsze.

Jakie cechy muszą mieć psy użytkowe:

  • duże psy,
  • mądre i posłuszne,
  • łatwe do szkolenia,
  • chęć do współpracy z człowiekiem i skupienie na zadaniu,
  • zrównoważony charakter,
  • predyspozycje do aportowania.

Prócz tego psy wojskowe i policyjne muszą wykazywać agresję wobec człowieka, odwagę i chęć podejmowania ryzyka.

Psy użytkowe wybiera się spośród niektórych dużych ras uważanych za najbardziej inteligentne i posłuszne:

  1. border collie,
  2. golden retriever,
  3. owczarek niemiecki,
  4. doberman,
  5. labrador,
  6. rottweiler.

Najmądrzejsze rasy psów użytkowych wybierane są na przewodników osób niewidomych. Króluje tu zrównoważony i przyjacielski labrador. Ponadto jako psy przewodnicy służą takie rasy, jak: golden retrievery, border collie, owczarek niemiecki oraz owczarek francuski beauceron.

W policji i wojsku wykorzystuje się również takie rasy, jak:

  • owczarek holenderski,
  • belgijski owczarek malinois,
  • sznaucer olbrzymi,
  • terier rosyjski,
  • dog argentyński,
  • owczarek francuski beauceron,
  • owczarek francuski briard.

Jako psy ratownicze i poszukujące najczęściej służą:

  • labrador retriever,
  • golden retriever;
  • border collie;
  • seter szkocki;
  • airedale terrier.

Jednak lista ras psów, które mogą służyć jako ratownicze, jest znacznie dłuższa. Lista znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 04.II.2005 roku. W tym przypadku do poszukiwania wybiera się także rasy mniejsze, jak sheltie, fox terrier, terier walijski, czy też sznaucer średni. W ratownictwie górskim pracują takie psy jak: bernardyny, berneńskie psy pasterskie, a w Skandynawii szare elkhundy, które potrafią wyszukiwać ludzi zasypanych przez lawiny. W ratownictwie wodnym służą takie psy, jak: nowofundland, landseer i labrador.

Najmądrzejsze rasy psów użytkowych

Owczarek niemiecki - wyjątkowe owczarki jako posłuszne psy pracujące z ludźmi

Owczarki uchodzą za najbardziej inteligentne psy na świecie. Jednym z najbardziej inteligentnych zwierząt jest owczarek border collie. Psy w typie owczarków zajmują się pilnowaniem i zaganianiem stad owiec. Nie robią tego jednak samodzielnie, lecz na komendę człowieka. Pies współpracuje z pasterzem i musi nauczyć się wielu komend, tak aby mógł sprawnie wykonywać zadania. Podobnie inteligentne są psy zaganiające, np. rottweiler, który kiedyś zaganiał bydło na targ.

Najbardziej popularnym psem użytkowym jest owczarek niemiecki. Są to duże psy, silne, które mogą być niebezpieczne dla człowieka. Jednocześnie psy te mocno przywiązują się do opiekuna, są posłuszne, pojętne i bardzo szybko się uczą. Pies potrzebuje obecności człowieka i źle znosi samotność.

Z uwagi na użytkowość tej rasy hodowcy wyróżniają dwie odmiany tych psów: użytkową i wystawową. Odmiana użytkowa charakteryzuje się lżejsża budową i mniejszym kątowaniem tylnych nóg. Są to psy sprawne fizycznie i psychicznie, jednak trudniejsze do ułożenia. Wymagają doświadczonego trenera, który w pełni wykorzysta ich potencjał. Psy te lepiej sprawdzają się w psich sportach, ale też są bardziej aktywne i wymagają więcej ruchu. Psy wystawowe, lepiej nadają się na psy rodzinne, lecz duże kątowanie tylnych nóg prowadzi do problemów zdrowotnych.

Psy użytkowe muszą być posłuszne, łatwe do szkolenia, pojętne i chętne do współpracy z człowiekiem. Psy te wybiera się spośród ras owczarków, psów zaganiających i aporterów, gdyż od lat rasy te są przystosowane do współpracy z opiekunem.

Bibliografia:

  • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 52-73, 99 ,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 10-20,
  • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s. 186-187, 318.