Psy tybetańskie - jak wyglądają psy ras tybetańskich?

Tybet wydaje się miejscem odległym, a jednak okazuje się, że tybetańskie rasy psów są bardzo popularne w Polsce. Mało kto wie, że popularny u nas shih tzu, to właśnie piesek tybetański. Poznaj psy tybetańskie i dowiedz się jakie rasy tam wyhodowano, jakie jest ich pochodzenie, wygląd i charakter. Wyjaśniamy czy w Polsce istnieją hodowle i jaka jest cena szczeniaka.

Jak wyglądają psy tybetańskie i jaki mają charakter

Tybetańskie rasy psów

Jak wyglądają psy tybetańskie? Są to przede wszystkim rasy długowłose, które niegdyś pilnowały stad, dlatego potrzebowały grubego futra dla ochrony przed zimnem. Znajdujemy zarówno małe jak i duże psy tybetańskie. Jednak tylko 5 ras zostało uznanych przez FCI.

Tybetańskie rasy psów:

  • mastif tybetański,
  • lhasa apso,         
  • shih tzu,              
  • spaniel tybetański,         
  • terier tybetański.

Większość psów z Tybetu to małe, ozdobne pieski do towarzystwa, które wyhodowano w tybetańskich klasztorach buddyjskich. Najbardziej popularne w Polsce są małe, pocieszne shih tzu. Co ciekawe, uważane są one za najgłupsze psy na świecie. Ale ich urok sprawia, że ich popularność nie spada. Na świecie dogi tybetańskie są tak popularne, że rasa ta uchodzi za najdroższego psa na świecie. W Polsce te duże psy tybetańskie są rzadko spotykane, gdyż ich gabaryty sprawiają, że ciężko jest je trzymać w mieście.

Nieuznane przez FCI tybetańskie rasy psów są w Polsce zupełnie nieznane. Należą do nich małe pieski jak ozdobne oraz duże psy tybetańskie, jak stróżujące kyi apso, jak również myśliwski tibetan hound.

Tybetańskie rasy psów - charakter, hodowle, cena

Mastif tybetański - najdroższy pies na świecie

Mastif tybetański, lub dog tybetański należy do grupy 2 FCI, sznaucery, pinczery, molosy, sekcja 2 psy górskie. Mastify wywodzą się ze starych ras, które powstały w Azji Środkowej. Ludzie wykorzystywali duże psy w typie molosa do pilnowania stad przed złodziejami i dzikimi zwierzętami. Dlatego też są to duże psy o niezależnym charakterze.

Psy stróżujące są zwykle trudne do szkolenia, gdyż nie hodowano ich do posłuszeństwa. Pies miał za zadanie trwać przy stadzie i działać samodzielnie, gdy pojawił się intruz. Dlatego też są to psy trudne do szkolenia. Mają niezależny charakter. Z racji wielkości te duże psy tybetańskie bardzo trudno jest trzymać w mieszkaniu w mieście, choć czasem się to udaje. Mastif tybetański mocno przywiązuje się do opiekuna i może być serdecznym i zabawowym psem rodzinnym. Jednak wymaga on doświadczonego opiekuna, który umie psa wyszkolić. W nieodpowiednich rękach psy te mogą stać się bardzo niebezpieczne. Dlatego też należy unikać pseudohodowli, gdyż szczeniak niewiadomego pochodzenia może wykazywać agresję.

Jak wyglądają mastify tybetańskie? Pies dorasta do 66 cm wysokości. Jego szata jest bardzo gęsta, z grubym podszerstkiem. Występuje on w kolorach: czarny, czarny podpalany, srebrny oraz różne odcienie rudości. Dog tybetański jest zdrowy i odporny, jednak żyje dość krótko. Hodowle tej rasy występują w Polsce, zaś szczeniak może kosztować nawet 10 tysięcy zł.

Shih tzu, lhasa apso i spaniel tybetański - małe pieski ras ozdobnych

W ostatnich czasach ogromną karierę w Polsce robi mały piesek tybetański shih tzu. Mimo, że rasa pochodzi z Tybetu została rozwinięta w Europie na bazie przywiezionych tu piesków. Jest to bardzo stara rasa hodowana niegdyś w klasztorach buddyjskich, a później wśród chińskiej arystokracji. Niestety w czasie rewolucji kulturalnej pieski zabijano jako niepotrzebny element burżuazyjny.

Co ciekawe, shih tzu znajdują się na czele najgłupszych psów na świecie. Wynika to z faktu, że psy te są mało posłuszne i niepodatne na szkolenie. Jednak od małych piesków nie wymaga się wiele. Shih tzu stanowią idealne psy rodzinne, także dla osób niedoświadczonych, które przyjmują pierwszego psa, zarówno dla rodzin z dziećmi jak i osób starszych. Wbrew pozorom nie są to jednak kanapowce, lecz pieski z temperamentem które wymagają dużo ruchu. Osoby, które rozważają przyjęcie do domu shih tzu powinny jednak rozważyć, czy poradzą sobie z pracochłonną pielęgnacją jego sierści. Cena szczeniaka rodowodowego dochodzi do 4000 zł.

Ciekawą rasą jest spaniel tybetański, który wyglądem przypomina bardzo pekińczyka. Podobnie jak shih tzu, nie jest to pies kanapowy. Lubi pieszczoty na kolanach opiekuna, lecz lubi także ruch, długie spacery, na których coś się dzieje. Można go czegoś nauczyć, jednak potrafi być uparty, ma niezależny charakter i jest niechętny do szkolenia. Warto jednak wcześnie zacząć socjalizację, aby z uroczego szczeniaka nie wyrósł domowy tyran. Szczeniak rodowodowy może kosztować nawet 4000 zł.

Lhasa apso jest pieskiem bardzo podobnym do shih tzu i równie trudnym do szkolenia. Są to pieski czujne, lecz nieufne wobec obcych. Jak większość wschodnich psów ma niezależny charakter, dlatego też jego szkolenie nie należy do łatwych. Piesek ten nigdy nie będzie całkowicie posłuszny i trzeba się z tym liczyć. Od małego pieska nie wymagamy wiele, należy jednak uczyć go konsekwentnie, stanowczo i delikatnie, tak aby ten uroczy piesek nie narzucał swojej woli rodzinie. Lhasa apso wymaga starannej pielęgnacji sierści i czesania co najmniej 3 razy w tygodniu. Cena szczeniaków dochodzi do 5000 zł.

Stróżujące psy tybetańskie

Z Tybetu wywodzą się psy stróżujące, które niegdyś strzegły stad. Ciekawą rasą nie uznawaną przez FCI jest kyi apso, zwany też brodatym mastifem tybetańskim. Jest to duży pies, wzrostem nawet większy od mastifa, gdyż dochodzi do 71 cm wzrostu. Zwykle jest czarny podpalany. Ma nieco dłuższy włos od mastifa i nie ma charakterystycznej lwiej grzywy. Kyi apso był w ogóle nie znany poza Tybetem dopóki w XX wieku Amerykanie nie zauważyli tych psów w Nepalu. W końcu Amerykanom udało się przeszmuglować kilka tych psów z Tybetu i rozpocząć hodowlę rasy w USA.

Znanym i uznanym przez FCI stróżującym tybetańskim jest nieco mniejszy terier tybetański. Wygląda nieco podobnie lecz dorasta zaledwie do 40 cm wysokości. Ma długą falującą sierść oraz miękki i jedwabisty podszerstek. Występuje w różnym umaszczeniu. Co ciekawe, rasa ta nie ma nic wspólnego z terierami, a umieszczona została przez FCI w grupie psów ozdobnych. Niegdyś były to psy do pilnowania i zaganiania stad. Uważa się, że terier tybetański może być protoplastą wszystkich kudłatych psów pasterskich. Również shih tzu i lhasa apso mogą się od niego wywodzić. Cena szczeniaków w Polsce dochodzi do 5000 zł.

Z Tybetu pochodzi 5 ras uznanych przez FCI, są to małe pieski ras ozdobnych oraz ogromny mastif tybetański. Wszystkie te rasy wywodzą się z pradawnych psów strzegących stad w Azji Środkowej.

Bibliografia:

  • https://www.psy.pl/rasy/lhasa-apso
  • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 44-47, 55,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2003, s.26-27, 96, 325,
  • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s. 73-75,154, 246.