Psy szorstkowłose - popularne rasy psów z szorstką sierścią

Niektóre teriery, sznaucery, wyżły, gryfoniki oraz teriery, jamniki, charty i kundelki to psy szorstkowłose, których sierść jest szorstka w dotyku i kędzierzawa. Zastanawiasz się czy my szorstkowłosy pies myśliwski będzie dobrym towarzyszem twojej rodziny? W grupie tej znajdziesz zarówno duże psy jak wyżeł niemiecki szorstkowłosy czy wilczarz irlandzki, oraz małe psy jak gryfoniki czy małe teriery. Wyjaśniamy czy pies szorstkowłosy jest dobrym psem rodzinnym i na czym polega pielęgnacja jego sierści.

Psy szorstkowłose - jakie rasy i jak pielęgnować

Rasy psów szorstkowłosych

Rasy psów szorstkowłosych należą głównie do ras myśliwskich o różnym przeznaczeniu. Natomiast niektóre teriery, sznaucery i gryfoniki należą do psów typowo rodzinnych, do towarzystwa. Według klasyfikacji FCI psy szorstkowłose znajduje się w następujących grupach:

  • grupa II pinczery i sznaucery,
  • grupa III teriery, w tym sekcja 1 teriery duże i średnie, sekcja 2 teriery małe,.
  • grupa IV jamniki: jamnik szorstkowłosy standardowy, jamnik szorstkowłosy miniaturowy i jamnik szorstkowłosy króliczy,
  • grupa VI psy gończe: gończy bośniacki, istryjski, włoski, bretoński,
  • grupa VII wyżły: wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł niemiecki ostrowłosy, wyżeł węgierski szorstkowłosy, wyżeł czeski szorstkowłosy fousek, wyżeł słowacki szorstkowłosy, wyżeł włoski szorstkowłosy, gryfon Korthalsa,
  • grupa IX psy ozdobne i to towarzystwa: gryfonik brukselski, gryfonik belgijski,
  • grupa X charty: chart irlandzki wilczarz, chart szkocki deerhound.

Jak wygląda szorstka sierść u psa i jak ją pielęgnować

Sierść psa składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy psów szorstkowłosych jest twardy i szorstki, zaś cała okrywa włosowa jest gęsta. W zależności od rasy psów szorstkowłosych włos ich różni się długością i twartością.

Psy szorstkowłose mają gęsty i miękki podszerstek oraz szorstki włos okrywowy na całym ciele, zaś każdemu włosowi towarzyszy kępka podszerstka. Razem włos i podszerstek tworzą idealną izolację termiczną. Normalny włos u psa przechodzi przez etap wzrostu i obumierania. U psów szorstkowłosych martwe włosy nie wypadają lecz pozostają w mieszku włosowym. Pielęgnacja psów szorstkowłosych polega na trymowaniu czyli mechanicznym wyrywaniu martwych włosów. Nie trymowany pies ma sierść coraz bardziej gęstą, skłonną do filcowania się. Większość psów szorstkowłosych należy trymować co pół roku, zaś sznaucery i westie co 10 tygodni.

Trymowanie polega na usuwaniu martwych włosów przez wyrywanie lub wyskubywanie. Służy do tego specjalny trymer dla psa szorstkowłosego. Trymowanie pozwala na wzrost nowych włosów w miejsce obumarłych. Poprawia jakość włosa, usztywnia go, zmniejsza wzrost podszerstka i zapobiega filcowaniu sierści. Dobrze trymowane psy prawie nie linieją i nie istnieje problem sierści w mieszkaniu. Prócz trymowanie rasy psów szorstkowłosych wymagają także szczotkowania, kąpieli oraz skracania pazurów i czyszczenia uszu.

Czy można samemu trymować psa czy lepiej skorzystać z usług groomera

Trymowanie psa nie jest sprawą łatwą. Dlatego też należy zaopatrzyć się w odpowiedni trymer dla psa szorstkowłosego albo powierzyć trymowanie profesjonalnemu groomerowi. Szczególnie ważne jest odpowiednie trymowanie psów wystawowych. Czynność tę wykonuje się dość często, tak aby pies był zawsze przygotowany do wystawy. A jak wygląda trymowanie psów nie biorących udziału w wystawach?

Aby samemu trymować psa należy zaopatrzyć się w trymer dla psa szorstkowłosego. Potrzebne będą dwa rodzaje trymerów, do drobnego i mocnego włosa. Na rynku dostępne są trymery w postaci grabek lub nożyków. Dobrej jakości trymer dla psa szorstkowłosego kosztuje kilkadziesiąt złotych. Do porządkowania sierści psa przydadzą się szczotki pudlówki i metalowe grzebienie. Szczotkowanie zapobiega powstawaniu kołtunów. Do trymowania warto mieć również dobry, stabilny stolik, na którym można psa posadzić, lub możemy zaopatrzyć się w stolik groomerski.

Trymowanie psa jest czasochłonne i długo trwa. Dlatego też psa trzeba stopniowo przyzwyczajać. Trymowanie nie jest dla psa bolesne, lecz trzeba go nauczyć cierpliwego stania lub siedzenia spokojnie. Trymowanie zaczynamy, gdy szczeniak ma około 3 miesiące. Następnie ponawiamy zabiegi z częstotliwością uzależnioną od rasy.

Popularne rasy psów szorstkowłosych - charakter, pielęgnacja, hodowla, cena szczeniaków

Wyżeł - szorstkowłosy pies myśliwski

Niegdyś wyżły, duże szorstkowłose psy o ciekawym łaciatym umaszczeniu, można było często zobaczyć na polskich ulicach. Obecnie rasy te nieco popadły w zapomnienie. Wyżeł to typowy szorstkowłosy pies myśliwski, który ma za zadanie wytropienie zwierzyny. Są to uniwersalne psy myśliwskie przed i po strzale. Ich charakterystyczną cechą jest tzw. stójka. Po wytopieniu zwierzyny pies zastyga w określonej pozie, aby dać znać myśliwemu. Psy te tropią, poszukują i aportują. Zajmują się tylko pomocą myśliwym. Szorstkowłosy pies myśliwski jest także pomocnikiem leśnika w ściganiu kłusowników.

Popularne szorstkowłose wyżły to przede wszystkim wyżeł niemiecki szorstkowłosy, który jest psem typowo myśliwskim i nie zawsze sprawdzi się jako pies rodzinny. Do wyżłów szorstkowłosych należą również wyżeł węgierski i słowacki. Hodowla wyżła niemieckiego szorstkowłosego są dość liczne, zaś cena szczeniaka wynosi około 3500 zł.

Foksterier, szorstkowłosy terier - wygląd, charakter

Również foksterier należy obecnie do ras nieco zapomnianych. Jeszcze w XX wieku często mogliśmy widywać na ulicach białe psy w rude łaty z charakterystyczną szorstką, kędzierzawą czupryną. Foksterier jest rasą angielską, która kiedyś uczestniczyła w polowaniach na lisy. Obecnie szorstkowłosy terier to głównie przyjacielski, wesoły pies do towarzystwa.

Ten szorstkowłosy terier jest psem wyjątkowo energicznym, aktywnym i ruchliwym. Potrzebuje dużo ruchu i wybiegania się. W domu jest przyjaznym i uroczym psem, czułym i przywiązanym do opiekuna. Wymaga jednak konsekwentnego wychowania, gdyż ma niezależny charakter i skłonności do dominacji. Hodowle tej rasy istnieją w Polsce, zaś cena szczeniaka wynosi około 4000 zł.

Psy szorstkowłose mają grubą, gęstą sierść, która wymaga trymowania w celu usunięcia martwych włosów. Są to głównie rasy myśliwskie oraz dla towarzystwa, jak teriery, wyżły, jamniki, sznaucery i gryfoniki.

Bibliografia:

  • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 129, 175 201 ,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 55, 66,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2003, s. 46, 86, 264-5, 267,
  • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s. 64-65, 218, 232, 238.