Psy rosyjskie - opis rasy, odmiany, wygląd i cechy charakteru, cena

Jeśli zastanawiamy się jak wyglądają psy rosyjskie, jako pierwsze przychodzą nam na myśl takie popularne rasy jak biały samojed czy duży pies rosyjski, jak owczarek kaukaski. Psy rosyjskie znacznie różnią się od siebie. Występują wśród nich zarówno małe psy ozdobne, jak i psy rodzinne. Zdecydowanie przeważają jednak duże psy pasterskie i stróżujące. Przedstawiamy najładniejsze i największe psy rosyjskie. Poznaj rosyjskie rasy psów, ich charakter i zastosowanie.

Jak wyglądają psy rosyjskie - rasy, które wyhodowano w Rosji

Psy rosyjskie - jakie rasy pochodzą z Rosji

Z Rosji pochodzi około 20 ras, z których nie wszystkie są uznane przez FCI. Spośród tych ras najbardziej znany jest samojed i owczarek kaukaski. Pozostałe rasy rosyjskie są bardzo mało znane. Przyczyna tego jest bardzo prosta. Ogromne obszary Azji sprzyjały hodowli zwierząt i wypasaniu stad. Dlatego też na tych terenach wyłoniły się głównie rasy dużych psów pasterskich i stróżujących. Duży pies rosyjski nie jest dobrym kandydatem na psa rodzinnego do mieszkania w blokach. Są to głównie rasy pasterskie i stróżujące, które nie nadają się do małego mieszkania, potrzebują dużych przestrzeni i dużo ruchu. Ponadto duży pies jest kosztowny w utrzymaniu, wymaga doświadczonego opiekuna i osoby na tyle silnej fizycznie, aby mogła go bezpiecznie wyprowadzać na spacer.

Aż dwie rasy rosyjskie uznawane są w Polsce za rasy niebezpieczne, a ich hodowla i posiadanie wymaga zezwolenia. Należą do nich:

  • moskiewski stróżujący,
  • owczarek kaukaski.

Czy pies pochodzi z Rosji

Co ciekawe, być może pies pochodzi właśnie z Azji, czyli obecnych terenów Rosji. Naukowcy spierają się na temat pochodzenia psa. Pies jest pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka. Nie ma też zgodności kiedy to nastąpiło. Jednak badania genetyczne udowodniły, że pies wyłonił się od wilków nawet 40 tysięcy lat temu. Nie ma pewności czy psa udomowiono w Afryce czy w Azji.

Psy były najbardziej użyteczne właśnie w Azji. Historię o tym, jak człowiek znalazł wilczątko i wychował je na psa towarzyszącego, należy między bajki włożyć. Prawdopodobnie wilki zaczęły gromadzić się w pobliżu siedzib ludzkich, gdzie żerowały na odpadkach. Ludzie i wilki zaczęły żyć w symbiozie, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Wilki chroniły ludzkie siedziby przed drapieżnikami a w zamian zjadały resztki i grzały się przy ogniu. Psów nikt nie karmił i nie traktował jako domowych przyjaciół. W końcu ludzie zorientowali się, że wilki/psy są pomocne przy polowaniu, pilnowaniu stad i ostrzeganiu przed wrogiem i zaczęto je uczyć posłuszeństwa, współpracy z człowiekiem i czekaniu aż człowiek poda im pożywienie, aby nie zjadały zwierząt hodowlanych i upolowanej zdobyczy. Nie jest wykluczone, że psa udomowili właśnie hodowcy i zbieracze z terenu Azji środkowej i północnej.

Jak wyglądają psy rosyjskie

Rosyjskie rasy psów - lista ras uznanych przez FCI:

  • łajka rosyjsko-europejska - Grupa V, Sekcja 2, nr wzorca 304,
  • łajka wschodniosyberyjska - Grupa V, Sekcja 2, nr wzorca 305,
  • łajka zachodniosyberyjska - Grupa V Sekcja 2 nr wzorca 306,
  • chart rosyjski, borzoj - grupa X charty,
  • czarny terier rosyjski - Grupa II, Sekcja 1.4, nr wzorca 327 ,
  • rosyjski toy - grupa IX, sekcja 9, numer wzorca 352,
  • samojed - Grupa V, Sekcja 1, wzorzec nr 212,
  • owczarek kaukaski Grupa II, sekcja 2.2, wzorzec nr 328,
  • owczarek środkowoazjatycki Grupa II, sekcja 2.2, numer wzorca 335[,
  • owczarek południowoazjatycki, jużak - Grupa I, Sekcja 1, nr wzorca 326,

Rasy nieuznane przez FCI:

  • chortaj,
  • łajka karelo-fińska,
  • łajka jakucka,
  • rosyjska bolonka kolorowa,
  • moskiewski stróżujący,
  • spaniel rosyjski.

Trudno powiedzieć jednoznacznie jak wygląda pies rosyjski, gdyż rasy rosyjskie są bardzo różne. Wśród ras rosyjskich mamy 2 rasy chartów: chortaj i borzoj. Borzoj, czyli długowłosy chart rosyjski. Jest to duży pies dochodzący do wysokości 85 cm. Charakteryzuje się typową sylwetką charta i długim, falującym włosem o umaszczeniu białym, złotym, czerwonym, czarnym lub łaciatym, pręgowanym. Rasa ta pochodzi prawdopodobnie od psów tatarskich, które zostały przejęte do polowań przez rosyjską arystokrację. Jest to pies łagodny i bardzo cierpliwy wobec dzieci. Rzadko spotykaną i nie uznaną przez FCI rasą jest mniejszy i krótkowłosy chortaj.

Wśród rosyjskich ras występują także szpice, jak samojed czy łajki. Zakwalifikowane zostały do grupy V szpiców i psów pierwotnych. Najbardziej popularnym szpicem jest biały samojed, idealny pies rodzinny. Wśród rosyjskich szpiców znajdujemy 5 ras łajek, z których tylko 3 zostały uznane przez FCI. Łajki uważane są za bardzo zbliżone do psów pierwotnych. Kiedyś wykorzystywane były do polowań oraz do psich zaprzęgów. Są to psy bardzo przyjazne wobec człowieka. Mają jednak niezależny charakter.

Co ciekawe, husky syberyjski nie jest to pies z Rosji, lecz ze Stanów Zjednoczonych. Psy te pochodzą z Kołymy i niegdyś wykorzystywane były przez Czukczów jako psy myśliwskie i zaprzęgowe. Husky znalazły się również na Alasce, gdzie zasłynęły jako psy zaprzęgowe. Dlatego też rasa uważana jest za amerykańską.

Najpopularniejsze rosyjskie rasy psów - wygląd, charakter

Najładniejsze psy rosyjskie - rasy psów rodzinnych

Jakie psy z Rosji są najładniejsze? W Rosji nie wyhodowano wiele ras psów ozdobnych. Można uznać, że najładniejszy pies z Rosji to rosyjski toy. Rasa ta powstała z angielskiego terriera miniaturowego, którego rosyjska arystokracja mała w domach przed rewolucją. Wiele tych piesków przeżyło rewolucją i na ich podstawie w XX wieku wyhodowano rosyjskiego toya. Rasa ta występuje w odmianie długowłosej i krótkowłosej. Wyglądem przypomina nieco chihuahua, lecz nie ma z tą rasą nic wspólnego. Uważa się, że rosyjski toy to jeden z najmniejszych piesków na świecie, gdyż jego wzrost nie przekracza 27 cm.

Wbrew pozorom rosyjski toy nie jest pieskiem kanapowym. Przeciwnie, jest to wulkan energii i piesek energiczny i odważny. Opiekunowie muszą zapewnić mu dużą dawkę spacerów i możliwości wybiegania się. Należy bardzo uważać, gdyż ten mały piesek nie zna strachu i może zaatakować psa większego od siebie, co może skończyć się tragicznie. Jest to piesek bardzo towarzyski i przyjazny. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i domaga się ciągłej uwagi człowieka. Najlepiej sprawdza się jako towarzysz rodziny z dziećmi lub starszych osób, która mają dużo czasu na zabawę z psem. Rosyjski toy jest rasą rzadko spotykaną w Polsce. Na szczeniaka trzeba czekać, a jego cena dochodzi do 6000 zł.

W XX wieku w Rosji zaczęto tworzyć rasy psów miniaturowych. Wyhodowano wtedy bolonkę kolorową. Jest to mały, długowłosy piesek przypominający bolończyka. W odróżnieniu od bolończyka nie jest to piesek tylko biały, lecz może przybierać różne kolory maści. Bolonka jest pieskiem przyjaznym, wesołym, chętnym do zabawy i łatwym do prowadzenia. Rasa ta nie została uznana przez FCI.

Najbardziej chyba znany pies z Rosji to biały samojed. Rasa ta pochodzi z plemienia Samojedów, które wykorzystywało niegdyś te psy do psich zaprzęgów. Samojed potrzebuje dużo ruchu, jednak jest uważany za jednego z najlepszych psów rodzinnych. Idealnie nadaje się dla dzieci i gubi mało sierści.

Największe psy rosyjskie pasterskie, łowcze i stróżujące

Wśród psów z Rosji znajdujemy przede wszystkim psy pasterskie i stróżujące. Szpice jak łajki i samojedy wykorzystywane były jako psy łowcze i do psich zaprzęgów. Dużą rolę odgrywały też owczarki do pilnowania stad.

W Rosji wyhodowano wiele dużych ras. Niektóre wykorzystywane były jako psy dla milicji i wojska w ZSRR. Przykładem jest duży pies rosyjski, jakim jest moskiewski stróżujący, którego wzrost dochodzi do 78 cm. Jest to rasa nieuznawana przez FCI. Rasa ta powstała w wyniku krzyżowania dużych psów. Jest to pies zrównoważony, lecz wymaga szkolenia i doświadczonego opiekuna. W Polsce znajduje się on na liście psów agresywnych, na które trzeba mieć pozwolenie.

Największe psy rosyjskie:

  • borzoj 85 cm,
  • moskiewskie strużujący 78 cm,
  • czarny terier rosyjski 78 cm,
  • owczarek kaukaski 78 cm.

Najbardziej znany z ras dużych jest rosyjski pies pasterski, czyli owczarek kaukaski. Psy te były niegdyś popularne w Polsce jako psy stróżujące. Są to silne, niezależne psy, które nie tolerują obcych. Wymagają jednak doświadczonego opiekuna i odpowiedniego szkolenia, w przeciwnym razie mogą stać się agresywne. Ciekawy, rosyjski pies pasterski to długowłosy jużak, który jest dużym psem do zaganiania owiec. Ten inteligentny pies wymaga jednak doświadczonego opiekuna i starannego szkolenia.

Ciekawą rasą jest również czarny terier rosyjski, nazywany niegdyś psme Stalina. Rasę wyhodowano drogą różnych krzyżówek w XX wieku w celu uzyskania psa do różnych celów. Jest to pies, który doskonale współpracuje z człowiekiem, dlatego wykorzystywany jest jako pies pracujący w policji, wojsku, więziennictwie. Jest to doskonały pies obronny. Doświadczony opiekun może wyszkolić tego psa na wspaniałego, czułego i łagodnego psa rodzinnego. Pies ten źle znosi samotność i nie nadaje się do kojca.

Z Rosji pochodzą głównie rasy dużych psów pasterskich, stróżujących i zaprzęgowych, jak owczarek kaukaski, moskiewski stróżujący, czy owczarki syberyjskie. W Rosji wyhodowano także wspaniałego psa rodzinnego, jakim jest samojed, oraz małe pieski ozdobne jak rosyjski toy i bolonka kolorowa.