Psy półdługowłose - popularne rasy psów z półdługą sierścią
Psy półdługowłose, z puchatą sierścią wyglądają naturalnie, lecz także wymagają regularnej pielęgnacji. Wyjaśniamy jak dbać o sierść psa półdługowłosego, gdyż psy te bardzo mocno linieją. Przedstawiamy najładniejsze, popularne rasy psów półdługowłosych.
Psy półdługowłose - wygląd, jak dbać o sierść
Psy półdługowłose - wygląd
Psy półdługowłose, czyli z futrem o średniej długości, mają zarówno włos okrywowy jak i podszerstek. Sierść chroni psa przed zimnem i deszczem. Tego rodzaju sierść występuje głównie u owczarków, psów górskich, szwajcarskich psów górskich, niektórych terierów, jamników szorstkowłosych, szpiców i psów dowodnych. Niektóre psy półdługowłose posiadają sierść nierównej długości, która jest krótka na grzbiecie, zaś dłuższa na łapach, uszach, pysku i ogonie. Taka sierść występuje u sznaucerów, spanieli i seterów.
Wśród psów wyróżniamy futro o różnej długości. Psy dzielą się na:
- krótkowłose lub gładkowłose,
- psy z futrem o średniej długości,
- psy z futrem o różnej długości,
- psy długowłose,
- psy nagie.
Co ciekawe, z psiego mieszka włosowego wyrasta kilka włosów:
- włos pierwotny, okrywowy,
- włosy pierwotne mniejsze, boczne,
- podszerstek, czyli włosy wtórne.
Rasy psów półdługowłosych:
- I grupa FCI - owczarki,
- II grupa FCI - sznaucery, psy górskie, czarny terier rosyjski, berneński pies pasterski,
- III grupa FCI - większość terierów małych i średnich,
- jamnik szorstkowłosy,
- V grupa FCI - szpice,
- VII grupa FCI - spaniele i setery,
- VIII grupa FCI - niektóre retrievery, spaniele i psy dowodne.
Jak widać psów półdługowłosych jest zdecydowana większość. Gęsta, półdługa sierść z podszerstkiem występuje szczególnie wśród owczarków, szpiców i psów stróżujących, czyli psów niegdyś pracujących przy wypasie owiec i bydła. Sierść musiała zabezpieczyć psa przed zimnem i deszczem. Gruba, gęsta sierść rzadziej zdarza się u psów myśliwskich, gdyż takie futro mogłoby im przeszkadzać w przedzieraniu się przez krzewy i chaszcze. Półdługa sierść rzadko występuje u psów gończych, którym gładka sierść pomaga osiągać dużą prędkość biegu. Nieco dłuższą sierść mają aportery, które miały za zadanie przynosić zdobycz myśliwemu, nierzadko z wody. Dlatego też psy dowodne mają charakterystyczną kręconą sierść, która się filcuje i tworzy mocną ochronę przed zimną wodą.
Jak dbać o sierść psów z futrem o średniej długości
Również psy półdługowłose wymagają regularnej pielęgnacji, jednak jest ona dużo łatwiejsza. Niegdyś psy te pilnowały stad na dworze i nikt nie przejmował się ich sierścią. Jednak psy domowe muszą być czesane, tak aby nie wnosiły brudu do mieszkania, aby zmniejszyć linienie i aby pies wyglądał ładnie, nawet jeśli nie jest wystawowy. Generalnie psy te należy czesać i szczotkować raz w tygodniu.
Rasy psów półdługowłosych nie wymagają strzyżenia, dlatego też pielęgnacja ich sierści nie jest kosztowna. Strzyże się teriery i sznaucery w miarę potrzeby. W przypadku psów rasowych owczarków i psów pierwotnych, które biorą udział w wystawach, nie zalecana jest szczególna stylizacja. Psy te powinny wyglądać naturalnie.
Warto pamiętać, że psy z futrem o średniej długości, szczególnie owczarki i szpice, dość mocno linieją. Z kolei psy brodate, jak gryfoniki, teriery i sznaucery oraz psy dowodne należą do ras, które prawie wcale nie linieją. Psy należące do dawnych ras pasterskich, stróżujących i zaganiających są zwykle duże, dlatego też należy brać pod uwagę, że szczotkowanie ich będzie czasochłonne. Psa czeszemy szczotką o długich i rzadkich igłach lub metalowym grzebieniem.
Popularne, najładniejsze rasy psów półdługowłosych
Owczarek podhalański
Typowym psem półdługowłosym jest owczarek podhalański. Jest to rasa mało popularna w Polsce, gdyż są to psy duże, które lepiej czują się na otwartej przestrzeni, niż w mieszkaniu w mieście. Rasa ta ma falisty włos okrywowy i długi, gęsty podszerstek chroniący przed wodą.
Psy półdługowłose, jak na przykład owczarek podhalański, należy wyszczotkować 1 - 2 razy w tygodniu. Zaczynamy przyzwyczajać do szczotkowania szczeniaka już w wieku 2 miesięcy. Po wyszczotkowaniu nagradzamy smakołykiem, aby piesek polubił ten zabieg. Używamy włosianej szczotki o gęstej, długiej szczecinie lub metalowej szczotki z gładko zakończonymi szpilkami. Nie szczotkujemy psa na sucho. Najpierw należy zwilżyć sierść odżywką.
Pies żyjący na łonie natury linieje dwa razy do roku, czyli na wiosnę i jesienią. Natomiast pies mieszkający w domu, będzie obficie liniał cały czas. Oznacza to duże ilości sierści w mieszkaniu. Aby temu zapobiec, należy regularnie szczotkować psa.
Akita inu
Japońska rasa pierwotna akita inu staje się psem coraz bardziej popularnym w Polsce, chociaż w mieście częściej znajdujemy miłośników mniejszej rasy shiba inu. Akita jest wiernym psem, który mocno przywiązuje się do opiekuna. Rasa ta nie jest polecana dla dzieci, gdyż pies może być mało wyrozumiały dla maluchów. Akita raczej nie jest psem do mieszkania w blokach, lepiej czuje się w domu z dużym ogrodem. Wymaga też doświadczonego opiekuna, który umie psa wyszkolić.
Akita inu ma sierść składającą się z włosa okrywowego i podszerstka. Gruby podszerstek sprawia, że w wodzie skóra psa pozostaje sucha. Wiosną i jesienią akita dość mocno linieje. Podczas linienia należy psa szczotkować, aby pozbyć się martwego włosa. Poza okresem linienia akita nie wymaga szczególnej pielęgnacji.
Psy półdługowłose mają gęstą, puchatą sierść, która składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Psy te wymagają regularnej pielęgnacji sierści, gdyż bardzo mocno linieją. Sierść półdługowłosa występuje u owczarków, szpiców, psów górskich i dowodnych.