Psy do szukania trufli - najpopularniejsze rasy psów do poszukiwań grzybów

Każdy słyszał o truflach, lecz nie każdy miał okazję ich posmakować. Trufle to jedne z najdroższych grzybów na świecie. Rosną pod ziemią, a do ich poszukiwania wykorzystuje się specjalnie wyszkolone psy. Wyjaśniamy dlaczego włoska rasa psa lagotto najlepiej nadaje się do szukania trufli. Przedstawiamy jak wygląda włoski pies lagotto i jaki ma charakter. Podpowiadamy, czy w Polsce istnieją hodowle tej rasy i gdzie kupić szczeniaki z rodowodem.

Jakie są psy do szukania trufli

Co to są trufle i dlaczego używa się psy do szukania trufli

Trufle stanowią najdroższe i najrzadsze grzyby świata. Różnią się one od innych grzybów tym, że nie mają nogi i kapelusza, lecz okrągłą owocnię pokrytą brodawkami. Grzyby te owocują pod ziemią i wraz z dojrzewaniem wydają intensywny zapach. Zwierzęta znajdują trufle po zapachu, zjadają je i tym samym przenoszą ich owocniki. Trufle bardzo trudno jest znaleźć, dlatego też do ich wyszukiwania służą różne zwierzęta zapatrzone w dobry węch. Najczęściej są to świnie lub psy. Jednak świnie trudno jest oduczyć zjadania trufli, dlatego lepszym poszukiwaczem grzybów jest pies.

Trufle mają niepowtarzalny smak. Znano je od bardzo dawna, lecz prawdziwą popularność zdobyły dzięki Ludwikowi XIV, który był ich smakoszem. Trufle występują głównie w regionie śródziemnomorskim i zbiera się je w Hiszpanii, Francji i Włoszech. W Polsce występują tylko niektóre gatunki trufli. Nie występuje najdroższa trufla biała. Trufle w Polsce są drobne i nie opłaca się ich zbierać, gdyż uzyskana cena nie jest imponująca. Najbardziej poszukiwane są trufle białe i czarne. Mają one smak umami, przypominający ser. Mają bardzo wyrazisty smak, dlatego też łączymy je z daniami o delikatnym smaku, jak jajecznica, risotto, makarony itp.

Jaki jest najlepszy pies do szukania trufli

Różne rasy psów można przyuczyć do szukania trufli. Jednak za najlepszego psa na trufle uważana jest włoska ras psa lagotto romagnolo. Jest to nieduży, kudłaty piesek z rodzaju dowodnych, o dobrym węchu.

Nawet najlepszy pies na trufle nie będzie ich szukał ot tak sobie. Musi być specjalnie szkolony prawie od urodzenia. Szczeniaki przyzwyczaja się do zapachu trufli przez smarowanie wymion suki oliwą z truflami. Potem dodaje się psom do jedzenia proszek z trufli. Następnie uczymy psa, aby nie zjadał trufli, lecz przynosił przewodnikowi. Robimy to przez rzucanie piłeczki z zapachem trufli. Kolejny etap to poszukiwanie trufli w ziemi, kiedy to zakopujemy trufle i uczymy psa je odnajdywać. Należy robić to tak, aby nie zmęczyć psa bezowocnymi poszukiwaniami, lecz ułatwić mu działanie i dać zadowolenie z wypełnionego zadania. Dopiero wtedy możemy wybrać się z psem w nieznany teren na poszukiwanie grzybów.

Psy do szukania trufli - dowodny pies włoski

Najlepszy pies na trufle - lagotto romagnolo

Uważa się, że najlepszy na trufle jest dowodny pies włoski, czyli lagotto romagnolo. Dowodny pies włoski został umieszczony w grupie VIII FCI aporterów, płochaczy i psów dowodnych oraz w sekcji 3 psów dowodnych. Psy dowodne miały za zadanie przynosić myśliwemu zdobycz z wody. Dlatego też mają kręconą sierść, która nie przepuszcza powietrza ani wody.

Włoski pies wodny lagotto romagnolo zasłynął jako najlepszy pies na trufle. Dlatego też w ramach selekcji zmniejszono jego instynkt łowiecki, aby nie rozpraszał psa przy szukaniu trufli.

Dowodny pies włoski cieszy się coraz większym powodzeniem w Europie jako pies rodzinny i towarzyszący. Rasa ta została uznana dopiero w 2005 roku. Hodowle w Polsce istnieją i można kupić szczeniaki z rodowodem. Rasa ta jest jednak dość droga, a cena szczeniaków dochodzi do 9000 zł.

Łagodny i przyjacielski charakter sprawia, że lagotto jest idealnym psem rodzinnym. Wykazuje on ogromną cierpliwość wobec dzieci. Jeśli szczeniaki lagotto są odpowiednio socjalizowane, to psy te będą akceptować inne zwierzęta i inne psy. Zdarza się im nieufność wobec obcych, dlatego też szczeniaki trzeba socjalizować.

Lagotto to pies bardzo aktywny. Potrzebuje dużo ruchu. Dlatego też, jeśli nie chodzimy na wyprawy z poszukiwaniu trufli, pies powinien mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu, a najlepiej udział w psich sportach. Lagotto to pies dla każdej osoby aktywnej. Musi mieć jednak zajęcie i uwagę opiekuna. Znudzony będzie kopał doły w ogrodzie lub gdziekolwiek.

Lagotto wygląda trochę jak owieczka. Jego sierść jest poskręcana. Włos okrywowy i podszerstek są wododoporne. Maść lagotto występuje w kolorach: biały, kremowo-biały, biały w brązowe łaty, brązowy. Pielęgnacja lagotto nie jest trudna. Pies nie linieje, dlatego nie ma problemu z sierścią zalegającą w mieszkaniu. Niestrzyżona sierść ma tendencję do filcowania, dlatego psa należy strzyc przynajmniej raz do roku.

Trufle dojrzewają pod ziemią, dlatego do ich poszukiwania potrzebny jest węch psa. Najlepszą rasą do poszukiwania trufli jest dowodny pies włoski lagotto romagnolo. Miły i przyjacielski charakter tego psa, sprawia że jest to idealny pies towarzyszący dla aktywnych.