Psy dla alergików
Co robić jeśli osoba pragnąca mieć psa cierpi na alergię na psy? Mamy również problem jeśli dziecko z alergią, marzy o psie. Czy istnieją psy dla alergików? Jaką rasę wybrać i jak postępować, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Wyjaśniamy czy istnieją psy hipoalergiczne i czy psy bez sierści i psy z włosami są odpowiednie dla alergików.
Czy istnieją rasy hipoalergiczne - jakie są przyczyny reakcji alergicznych
Alergia na psa zdarza się znacznie rzadziej niż na kota. Jednak wiele osób nie może mieć psa z uwagi na powstawanie reakcji alergicznych. Czy istnieją psy dla alergików, pozwalające osobom uczulonym cieszyć się towarzystwem psa?
Przyczyną reakcji alergicznych nie jest sierść psa, lecz wydzielina z gruczołów znajdujących się w skórze psa. Wydzielina ta wraz z wypadającą sierścią, dostaje się na dywan, na meble i praktycznie wszędzie w mieszkaniu. Jednak głównym alergenem są białka występujący w wydzielinach psów. Białka te unoszą się w powietrzu wraz z kurzem i stanowią alergeny wziewne. Alergeny te utrzymują się w pomieszczeniu jeszcze kilka miesięcy po tym jak pies przestał tam przebywać.
Nie wiadomo dlaczego u niektórych ludzi występuje alergia na psy. Często alergia występuje u dzieci. Objawy alergii mogą być łagodne lub ostre. Są to:
- świąd lub zatkanie nosa, kichanie, wypływ z nosa,
- duszności,
- bóle głowy,
- kaszel, swędzenie w gardle,
- łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek.
Czy istnieje pies antyalergiczny
Niestety rasy hipoalergiczne nie istnieją. Jeśli alergik chce mieć psa, może wybrać rasy, które wytwarzają mniej alergenów. Przede wszystkim są to rasy, które nie linieją lub linieją mniej. Jakie cechy powinien mieć pies antyalergiczny:
- pies z włosami zamiast sierści,
- sierść bez podszerstka,
- psy z krótkim włosiem,
- mało wypadająca sierść,
- pies, który się nie ślini.
Dla alergików nie nadają się psy, które się ślinią, jak boksery, bernardyny czy większość molosów. Nie ma znaczenia czy pies jest mały czy duży. Oczywiście małe pieski czy też pieski miniaturki gubią mniej sierści.
Życie domowe alergika i jego psa
Jeśli chcemy kupić psa, który nie uczula, nie wystarczy poznać listę psów hipoalergicznych, gdyż wszystko zależy od cech indywidualnych. Przede wszystkim należy sprawdzić czy dany pies nie uczula. Dlatego też alergik powinien osobiście poznać psa i spędzić z nim kilka godzin. Warto również kilkakrotnie spotkać się z psem. Właściwie już przebywanie z danym psem godzinę wystarczy, aby przekonać się czy jest to pies odpowiedni dla nas. Niestety reakcja alergiczna może również pojawić się po jakimś czasi. Ważne jest, aby decyzję o przyjęciu psa skonsultować z lekarzem. Decyzja o zakupie czy adopcji psa powinna być dobrze przemyślana, aby nie narażać się na koszty, zaś zwierzaka na stres związany z oddaniem go.
Warto pamiętać, aby starannie wybrać hodowlę. Tylko hodowle zrzeszone w FCI gwarantują, że dany pies jest rasowy, a co za tym idzie spełnia cechy rasy. Nie mamy takiej gwarancji w przypadku pseudohodowli. Niestety hodowle często nie przyjmują psa z powrotem, jeśli reakcja alergiczna wystąpi po czasie i chcemy psa zwrócić. Lepiej adoptować psa z organizacji prozwierzęcej, gdyż organizacje umożliwiają kontakt ze zwierzęciem i przyjmują zwierzę z powrotem.
Bardzo ważne są również domowe zwyczaje. Należy często sprzątać mieszkanie, zmieniać pościel, odkurzać dywany i tapicerkę. Psa należy w miarę często kąpać. Natomiast zabiegi przy psie, jak kąpanie, czesanie, szczotkowanie, musi wykonywać ktoś z domowników lub należy korzystać z psiego fryzjera. Istnieją również sposoby na odczulenie się na sierść psa.
Alergia na psa u dzieci
Często problemem jest alergia na psa u dziecka, które koniecznie chce mieć psa. Rodzice w takim przypadku rezygnują z posiadania psa, lub, co gorsza, pozbywają się zwierzęcia. Tymczasem domowe zwierzęta wpływają korzystnie na rozwój dzieci, a nawet poprawiają ich odporność.
Najnowsze badania naukowe wykazały, że kontakt dziecka z psem lub kotem w pierwszym roku życia, zmniejsza o 50% ryzyko wystąpienia alergii. Bardzo ważne jest nauczenie dziecka higienicznego postępowania, przede wszystkim mycia rąk po każdym kontakcie z psem.
Czy psy z włosami i psy bez sierści sprawdzają się jako psy dla alergików
Za odpowiednie psy dla alergików uważa się rasy, które linieją najmniej. Warto wiedzieć, że bardziej linieją suki, rasy z krótkim włosiem i podszerstkiem i psy o grubej sierści. Najmniej linieją psy, które nie mają podszerstka oraz rasy, które mają dłuższą sierść na pysku.
Uważa się powszechnie, że pies z włosami nie uczula. Pies posiada podszerstek i włos okrywowy. Niektóre rasy nie mają podszerstka i o tych psach mówi się, że są to psy z włosami.
Rasy bez sierści uważa się za odpowiednie psy dla alergików. Niestety nie ma co do tego pewności, gdyż alergeny znajdują się nie tyle w sierści co w skórze. Wypadająca sierść po prostu roznosi alergeny po domu.
Lista ras uznawanych za hipoalergiczne
Nie istnieją rasy hipoalergiczne. Lecz istnieje lista ras, które są bardziej zalecane dla alergików:
- Bedlington terrier,
- Bichon Frise,
- Shih tzu,
- Sznaucer,
- Irlandzki spaniel wodny,
- Kerry blue terrier,
- Maltańczyk,
- Pudel,
- Basenji,
- Samojed,
- Irish Soft Coated Wheaten Terrier,
- skąpo owłosione: grzywacz chiński i nagi pies meksykański (Xoloitzcuintli).
Na powyższej liście występują zarówno pieski małe, miniaturki jak i psy duże. Nie ma znaczenie wielkość psa ani długość sierście. Ważne jest raczej to czy dana rasa zostawia na meblach duże ilości martwego naskórka. Przykładem psa, który dużo linieje, ale na sierści nie zostawia martwego naskórka jest samojed.
Duży pies może być również antyalergiczny. Jeśli alergik pragnie dużego psa może wybrać taką rasę jak:
- pudel odmian dużych,
- komondor,
- airedale terrier,
- bouvier des flandres,
- czarny terier rosyjski,
- sznaucer olbrzym.
Jeśli podobają ci się miniaturki możesz wybrać takie małe psy jak:
- coton de tulear,
- gryfonik,
- maltańczyk,
- pinczer małpi,
- yorkshire terrier.