Argentyńskie rasy psów
Jakie rodzaje psów hodowano w Argentynie? Głównie rodzaje psów pochodzących z Argentyny to psy myśliwskie na grubego zwierza i do walki. Z powodu nadmiernej agresji większość tych ras wymarła. Obecnie psy argentyńskie reprezentuje tylko jedna rasa uznawana przez FCI i prawie nie znana w Polsce, czyli dog argentyński. Rasa ta stawia jednak przez opiekunem znaczne wymagania. Przedstawiamy usposobienie i charakter tego psa jak również ważne informacje dla opiekunów. Cena tych psów nie jest wygórowana, jednak warto zastanowić się, czy jest to rasa dla ciebie.
Psy argentyńskie - informacje, rasy i zdjęcia
Hodowla psów w Argentynie nakierowana była głównie na rodzaje psów wykorzystywanych do walk i polowań. Rasy te były tak agresywne, że większość osobników ginęła w czasie walk i nie rozmnażały się. W rezultacie psy argentyńskie w większości przypadków wyginęły. Przykładem rasy argentyńskiej jest bojowy pies z Kordoby. W rezultacie błędów w hodowli, były to psy zaciekłe i agresywne, zarówno dla innych zwierząt jak i ludzi. Często zdarzało się, że pies zabijał sukę w czasie krycia, w rezultacie czego rasa ta wymarła. Psy te nie nadawały się do polowań, gdyż zamiast polować walczyły ze sobą, tak że myśliwi mogli zabierać na polowanie tylko jednego psa.
Bojowy pies z Kordoby był protoplastą jedynej argentyńskiej rasy psów uznawanej przez FCI czyli doga argentyńskiego. Hodowla tego psa została zapoczątkowana przez lekarza Antonio Nores Martineza, który zamierzał stworzyć idealnego psa myśliwskiego, który będzie jednocześnie psem rodzinnym.
Dog argentyński - informacje i zdjęcia
Dog argentyński został umieszczony w grupie 2 i sekcji 2 FCI psów molosowatych. Rasa ta uchodzi za jednego z największych psów na świecie. Jest to pies ogromnie silny, czego zdjęcia w pełni nie oddają. Pies ten osiąga wzrost do 68 cm oraz wagę od 40 do 45 kg. Charakterystyczną cechą tej rasy jest wyłącznie białe umaszczenie i krótka, jednowarstwowa sierść.
Wyhodowany do polowań na grubego zwierza, pies ten obecnie znajduje zastosowanie głównie jako pies policyjny, pies straży granicznej oraz pies do poszukiwań osób zaginionych. Jest to pies bardzo inteligentny, który szybko uczy się odpowiednich komend. Szczeniaki muszą wcześnie zacząć socjalizację i szkolenie, gdyż tylko wtedy można uzyskać spokojne i zrównoważone usposobienie psa. Niestety błędy w szkoleniu, lub jego brak, mogą wywołać u tej rasy agresję zarówno do ludzi jak i do innych zwierząt.
Dog argentyński dobrze sprawdza się w roli obrońcy i stróża swojej rodziny. Jednak nie należy wzmacniać w nim instynktu obrony i walki. W Polsce dog argentyński znajduje się na liście psów niebezpiecznych i jego posiadanie i hodowla wymaga specjalnego zezwolenia.
Jest to pies dość wytrzymały i odporny na choroby. Długość jego życia wynosi około 10 - 12 lat. Rasowe szczeniaki doga argentyńskiego kosztują od 1500 do 2500 zł. Cena zależy od renomy hodowli, przodków oraz wieku i płci psa. Rasowe szczeniaki można nabyć w Polsce, jednak należy czekać na miot. Cena i wygląd nie powinny być jedynym kryterium zakupu szczeniaka. Pamiętaj, że jest to pies dla bardzo doświadczonych opiekunów.
Dog argentyński - usposobienie i charakter
Dog argentyński mocno przywiązuje się do swego pana i jest mu bezgranicznie oddany. Bardzo lubi zabawę, jednak wobec dzieci jest obojętny. Dlatego też w rodzinie z dziećmi należy zachować daleko idącą ostrożność. Wymagania odnośnie ruchu oraz systematycznych szkoleń sprawiają, że nie zaleca się tej rasy dla osób starszych.
Psy te potrzebują obecności człowieka i źle znoszą samotność. Szczeniaki, pozostawione same w domu, mogą niszczyć sprzęty. Dlatego też zarówno szczeniaki jak i psy dorosłe, muszą mieć zapewnioną odpowiednia ilość ruchu i zabawę, aby rozładować ich energię. Warto pamiętać, że są to bardzo silne psy, których uścisk szczęk może niszczyć zabawki i inne przedmioty.
Dog argentyński może wykazywać agresję wobec innych zwierząt. Dlatego też nie zaleca się, aby mieszkał w tym samym domu z kotem lub innym psem.