Psy agresywne - najniebezpieczniejsze rasy psów w Polsce

Nieraz czytamy w mediach o wypadkach pogryzienia przez groźne psy. Jakie są rasy psów agresywnych? Niebezpieczne rasy psów, w przypadku których najczęściej zdarzają się ataki na ludzi lub inne zwierzęta, zostały ujęte w wykazie ras agresywnych. Przedstawiamy psy uznawane za agresywne i wyjaśniamy jaki jest ich charakter i czy warto starać się o zakup psa tych ras.

Jakie groźne psy są uznawane w Polsce za rasy niebezpieczne

Wykaz ras niebezpiecznych w Polsce

W ustawie o ochronie zwierząt ustalono wykaz ras niebezpiecznych psów, których posiadanie lub hodowla wymaga odpowiedniego pozwolenia. Posiadanie psa należy zarejestrować w urzędzie gminy lub miasta, dołączając świadectwo szczepień i opłatę skarbową. Należy zrobić to niezwłocznie po zakupie psa. Przed rejestracją psa urzędnicy sprawdzają warunki w jakich będzie przebywał pies. Posiadanie lub hodowla psów uznawanych za agresywne bez zezwolenia jest karalne.

Lista ras psów niebezpiecznych według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji, z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne:

  • amerykański pit bull terrier,
  • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
  • buldog amerykański,
  • dog argentyński,
  • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
  • tosa inu,
  • rottweiler,
  • akbash dog,
  • anatolian karabash,
  • moskiewski stróżujący,
  • owczarek kaukaski.

Dlaczego powstała lista ras psów niebezpiecznych

Po raz pierwszy wykaz ras niebezpiecznych powstał w Polsce w 1998 roku, w odpowiedzi na wypadki pogryzień przez psy. Okazało się, że brały w nich udział głównie psy agresywne określonych ras. Nakaz rejestracji i posiadania zezwolenia miał na celu zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli nad osobami, które chciały mieć takiego psa. Zdarzało się, że psy, głównie rottweilery były kupowane do nielegalnych walk psów, gdzie u zwierząt celowo podsycano agresję.

Obecnie lista ras psów niebezpiecznych w Polsce obejmuje 11 ras. Są to głównie rasy psów stróżujących, które posiadają tak silny instynkt stróżowania, że są to rasy niebezpieczne dla ludzi. Inne rasy zostały wyhodowane w celu walki ze zwierzętami. Dlatego też są to rasy niebezpieczne dla innych zwierząt, nawet jeśli są one przyjazne wobec człowieka.

Psy uznawane za agresywne należą do psów rasowych. Nie zapewnia to jednak całkowitego bezpieczeństwa, gdyż u wielu ras można wykształcić agresję, celowo lub poprzez niewłaściwe obchodzenie się z psem. Dodatkowo problem może wystąpić także z mieszańcami lub psami rasowymi bez rodowodu.

Psy uznawane za agresywne w Polsce

Najbardziej popularne psy uznawane za agresywne w Polsce

Spośród 11 ras uznawanych za niebezpieczne najbardziej popularne w Polsce są takie rasy jak: rottweiler, tosa inu i owczarek kaukaski. Pozostałe rasy psów agresywnych nie są w Polsce popularne, choć zdarzają się entuzjaści tych ras, którzy je posiadają. Psy agresywne należą głównie do dużych ras psów stróżujących lub pilnujących stad bydła. W większości przypadków agresja u tych ras zależy od ich szkolenia i wychowania. Dlatego też muszą mieć doświadczonych opiekunów, którzy wiedzą jak prowadzić psa, aby nie wzmacniać agresji. Istnieją także rasy wyhodowane niegdyś do walk, a odpowiednie wyszkolenie ich jest bardzo trudne.

Rottweiler nie jest wcale psem największym. Jego wzrost u samca dochodzi do 68 cm, a waga do 50 kg. Są to psy krótkowłose o charakterystycznej czarnej podpalanej maści. Jak większość dużych psów rottweiler należy do molosów, czyli dużych psów sprowadzonych niegdyś do Europy z Azji i wykorzystywanych jako psy bojowe. Rottweilery służyły człowiekowi do zaganiania stad bydła, dlatego też musiały być to psy agresywne, silne, wytrzymałe, odważne i nieustępliwe.

Rottweiler jest psem spokojnym, łagodnym i świetnie sprawdzającym się jako pies rodzinny w dużym domu, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio wyszkolony. Szczeniak rottweilera musi być od małego szkolony, tak aby znał swoje miejsce w rodzinie, gdyż psy te mają tendencję do dominacji. Szkolenie musi być konsekwentne i sprawiedliwe. U szczeniaka trzeba zadbać o socjalizację z ludźmi i innymi zwierzętami. Nie wolno ich bić i źle traktować, gdyż u krzywdzonych psów odradza się agresja.

Dość popularnym psem jest mastif japoński, czyli tosa inu. Jest to przyjacielski i towarzyski pies, który bardzo przywiązuje się do opiekuna. Tosa lubi dzieci i jest wobec nich bardzo opiekuńcza. Warto wiedzieć, że jest to pies bardzo duży. Samiec osiąga około 60 cm wzrostu i do 100 kg wagi. Psy te wyhodowano w Japonii do walk psów. Należą one do molosów o niezależnym charakterze. Dlatego też wymagają odpowiedzialnego i doświadczonego opiekuna, który umie psa wyszkolić.

W domu tosa jest psem nie kłopotliwym, spokojnym. Nie wymaga dużo ruchu i nadaje się nawet do bloków, choć lepiej czuje się w domu z ogrodem. Należy pamiętać, że tosa może nie tolerować innych psów. Pies ten wymaga socjalizacji i kontaktu z opiekunem i nie można go izolować od rodziny.

Owczarek kaukaski pojawił się w Europie wraz z Armią Radziecką, która stacjonowała we wschodnich Niemczech. Rasa pochodzi od azjatyckich psów stróżujących do pilnowania stad. Dlatego też musiały sobie radzić samodzielnie. Ukształtowało to ich niezależny charakter, skłonność do dominowania. Psy te nigdy nie są do końca posłuszne człowiekowi i wymagają doświadczonego opiekuna, który umie się ustawić jako przewodnik stada. Kaukazy najlepiej czują się we własnym kojcu na ogrodzie. Jednak nie należy zostawiać ich bez kontaktu z opiekunem. Jest to pies przyjazny, rodzinny, chętny do zabawy. Jednak bez kontaktu z człowiekiem, pies straci więź z opiekunem i może stać się niebezpieczny. Należy pamiętać, że stróżujący owczarek kaukaski może zaatakować człowieka, który wejdzie na jego teren.

Mniej znane rasy psów agresywnych

O agresywnej rasie, jak amerykański pit bull terrier, słyszał każdy. Rasa ta zdobyła sobie ponurą sławę psów zabójców. Jest to rasa nieuznawana przez FCI, jednak zanalzała się na liście psów niebezpiecznych. Wbrew opinii jest to pies towarzyski, przyjazny, czuły i uwielbiający dzieci, mocno przywiązujący się do rodziny. Wszystko jednak zależy od odpowiedniego szkolenia i doświadczonego opiekuna, który musi psa szkolić okazując mu miłość i serdeczność. Nieodpowiednio prowadzony pit bull może stać się niebezpieczny. Energię psa najlepiej jest wykorzystać do psich sportów.

Równie przyjaznym, zabawowym psem rodzinnym może być pies z Majorki, niegdyś wyhodowany do walk z bykami. Jest to łagodny spokojny pies, jednak instynktownie broni stada i terytorium. Dlatego też wymaga doświadczonego opiekuna. Podobnie wiernym, oddanym i towarzyskim psem jest dog argentyński, czyli jeden z najbardziej niebezpiecznych psów na świecie. Jest spokojny i czuły. Wymaga jednak dużo ruchu i aktywności fizycznej. Jego opiekun musi być doświadczony, zrównoważony i aktywny, w przeciwnym razie pies może stać się niebezpieczny dla ludzi i innych zwierząt.

Rasy psów niebezpiecznych zostały niegdyś wyhodowane do pilnowania i zaganiania stad, głównie bydła, jak również do pilnowania zagrody przed intruzami. Wiele z tych ras wykorzystywano do walki z bykiem lub innymi zwierzętami. Dlatego też rasy te mają silny instynkt stróżujący. Mogą zaatakować człowieka lub zwierzę wkraczające na ich teren. Posiadanie psa ras niebezpiecznych zalecane jest tylko dla osób doświadczonych, które umieją odpowiednio wyszkolić psa, tak aby nie wykształcił się instynkt agresji. Najlepiej, aby psy tych ras mieszkały w domu z ogrodem na wsi. W mieście hałas i duży ruch może zdezorientować psa i spowodować agresję.

Niektóre rasy jak buldog amerykański, moskiewski stróżujący, akbash dog nie są uznawane przez FCI. W przypadku ras uznawanych za niebezpieczne bardzo ważne jest, aby kupować szczeniaka rodowodowego, z pewnej i uznanej hodowli. W przeciwnym razie pies może nie mieć odpowiednio ukształtowanego charakteru zgodnego z rasą i może być nieprzewidywalny.

W Polsce 11 ras psów uznawane są za niebezpieczne, zaś ich posiadanie i hodowla wymaga pozwolenia. Są to psy wyhodowane niegdyś do pilnowania stad bydła, stróżowania lub walk ze zwierzętami. Dlatego też wymagają doświadczonego i zrównoważonego opiekuna.

  • https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1384870,na-psa-rasy-agresywnej-trzeba-uzyskac-pozwolenie.html
  • https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2003-77-687,17026642.html
  • https://www.psy.pl/artykuly/o-rasach/agresywne-niebezpieczne-psy-lista
  • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 62,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 32, 49,
  • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s. 41, 139, 248-9, 261.