Posokowce - opis rasy, wygląd, charakter, usposobienie, cena

Często widzimy w parku gładkowłose psy o przepięknym rudo-brązowym kolorze i klapniętych uszach. Jest to posokowiec bawarski, który staje się psem coraz bardziej popularnym. Czy te psy myśliwskie nadają się na psa rodzinnego, towarzyszącego? Poznaj opinie o tych ciekawych rasach. Wyjaśniamy jak wyglądają posokowce, jaka jest ich długość życia, charakter i usposobienie. Przedstawiamy ile kosztują szczenięta tych ras.

Posokowce - niemieckie psy myśliwskie

Posokowce - typowe psy myśliwskie

Posokowce są to psy myśliwskie, których zadaniem jest szukanie zdobyczy. Wyczuwają one ranne zwierzę po zapachu krwi, czyli posoki, stąd nazwa tej rasy. Ich zadaniem jest znalezienie upolowanego zwierzęcia i zawiadomienie o tym myśliwego. Posokowiec pilnuje zdobyczy, dopóki nie przyjdzie myśliwy. Posokowce czasami wiele godzin, a nawet dni, szukają upolowanego zwierzęcia i muszą przy tym wykazać się inicjatywą i samodzielnym myśleniem. Dlatego też charakteryzują się niezależnością i uporem.

Psy te z trudem się podporządkowują i wymagają starannego szkolenia. Szczenięta tych ras zwykle sprzedawane są tylko myśliwym. Szkolenie jest trudne i wymaga doświadczenia i cierpliwości. Szczenięta muszą jak najwcześniej zacząć szkolenie. Wyszkolenie dobrego psa myśliwskiego często zajmuje kilka lat.

Psy tej rasy skupiają się na swoim zadaniu pomocy myśliwemu i są to typowe psy myśliwskie. Czy charakter i usposobienie tych ras pozwala na trzymanie ich w mieście jako psy rodzinne? Jeśli zainteresowały cię psy tych ras, poznaj opinie na ten temat.

Posokowce - pochodzenie i rasy

Historia posokowców łączy się z polowaniami na grubego zwierza w lasach niemieckich. Do XVIII wieku polowania odbywały się konno, zaś myśliwi wraz z psami gończymi gonili zwierzę, aby je zmęczyć. Psy gończe, do których należą dziś gończy węgierski i wyżeł weimarski, miały za zadanie gonić za zwierzyną.

Gdy rozpowszechniła się broń palna, myśliwy nie zawsze wiedział, gdzie padło upolowane zwierze. Wyhodowano wtedy ciężkie psy, które niechętnie goniły zwierzynę, lecz odnajdywały zdobyć węchem i mogły długo iść tropem śladów krwi, czyli posoki. W XIX wieku wyhodowano posokowca hanowerskiego. Są to psy ciężkie, dlatego też zaszła potrzeba wyhodowania odmiany lżejszej, która będzie łatwiej poruszała się w górach. Na bazie posokowca hanowerskiego powstał posokowiec bawarski, który jest mniejszy i bardziej zwinny.

Posokowce umieszczono w klasyfikacji FCI w grupie 6 psów gończych i sekcji 2 posokowce. Do sekcji tej należą 3 rasy:

 • posokowiec bawarski,
 • posokowiec hanowerski,
 • alpejski gończy krótkonożny.

Jak wyglądają posokowce

Posokowce to psy nieduże, gładkowłose. Mają krótką i przylegającą sierść, która jest łatwa w pielęgnacji. Posokowiec hanowerski występuje w różnych odcieniach brązu i bywa pręgowany. Natomiast posokowiec bawarski zachwyca ciekawym rudo brązowym ubarwieniem.

Są to nieduże psy o wzroście około 50 cm. Najmniejszy jest gończy alpejski, który przypomina niec większego jamnika. Mają ciemniejszą głowę i klapnięte uszy oraz ciężką, umięśnioną budowę. Wzorce ras posokowców powstały w XIX wieku.

Usposobienie i charakter posokowców - czy posokowce nadają się na psy rodzinne

Posokowce są to typowe psy myśliwskie, podobnie jak wyżeł weimarski i gończy węgierski, które skupiają się na swoim zadaniu. Ich usposobienie psa pracującego, może sprawiać znaczne kłopoty w domu. Są niezależne, lubią dominować, a ich szkolenie wymaga doświadczenia i cierpliwości. Wyszkolenie dobrego psa myśliwskiego może trwać nawet kilka lat, zaś przypadku psa rodzinnego i towarzyszącego wymagana jest nauka posłuszeństwa, wyeliminowanie skłonności do ucieczek i samodzielności oraz przyzwyczajenie do pozostawania samemu w domu.

Wady posokowców:

 • wymagają bardzo dużo ruchu i wybiegania się,
 • mają skłonność do ucieczek, gdyż mogą złapać trop i pójść w pogoń, z której bardzo trudno jest je odwołać,
 • źle znoszą samotność,
 • mogą niszczyć rzeczy w domu lub kopać doły w ogrodzie, gdy czują się samotne, znudzone i sfrustrowane,
 • nieufny wobec obcych ludzi,
 • nie tolerują innych zwierząt w domu.

O ile posokowce hanowerskie i alpejskie gończe są w Polsce rzadkością, to coraz więcej osób wybiera posokowca bawarskiego na psa rodzinnego. Opinie na temat tych psów są różne. Jako pies myśliwski wymaga długich spacerów, co najmniej 2 godziny dziennie. Dlatego też dobrze będzie się czuł u aktywnej rodziny, która będzie chciała i miała czas na długie spacery i wycieczki z psem.

Zaleca się, aby szczenięta tej rasy były szkolone przez doświadczonych trenerów. Dlatego też warto zapisać psa na szkolenie. Specjaliści zalecają również, aby uczestniczyć z posokowcem w psich sportach, szczególnie przeznaczonych dla psów myśliwskich. Psy uczestniczą w tropieniu sportowym, które jest dla nich świetną zabawą.

Różne są także opinie na temat relacji tych psów z dziećmi, innymi psami i kotami. Opiekunowie posokowców bawarskich zapewniają, że ich ulubieńcy świetnie dogadują się z innymi psami, a nawet z kotami. Wielu opiekunów zapewnia, że ich psy lubią dzieci i wspólne zabawy, jednocześnie są łagodne i cierpliwe.

Zdrowie i długość życia

Posokowce są relatywnie zdrowe i długo żyjące. Najczęściej nie chorują. Zdarzają się im urazy w wyniku przedzierania się przez chaszcze. Zdarza się u nich dysplazja stawu biodrowego.

Długość życia:

 • posokowiec bawarski 11 - 13 lat,
 • posokowiec hanowerski 11 - 13 lat,
 • alpejski gończy krótkonożny około 15 lat.

Posokowce - charakterystyka ras, opinie

Jak wyglądają posokowce hanowerskie

Jest to nieduży pies o mocnej budowie ciała. Jego ubarwienie występuje od jasnej do ciemnej czerwieni jeleniej. Może być bardziej lub mniej pręgowany. Ma sierść krótką, gęstą i twardą. Osiąga wagę do 40 kg i wzrost do 55 cm.

Posokowiec hanowerski wymaga doświadczonego opiekuna. Jest to pies inteligentny, który łatwo się uczy. Jest jednak niezależny i samodzielny i z trudem poddaje się szkoleniu. Ma zwyczaj samodzielnie wychodzić podążając za ciekawym tropem. Dlatego też wymaga starannej nauki posłuszeństwa.

Psy te mają łagodne usposobienie i są bardziej zrównoważone niż posokowiec bawarski. Posokowiec hanowerski jest spokojny, pewny siebie. Dobrze porozumiewa się z przewodnikiem, lecz jest nieufny wobec obcych. Jednak nie poleca się tej rasy jako psa rodzinnego, gdyż jego instynkt łowiecki może sprawiać kłopoty. Cena szczeniaka dochodzi do 4500 zł, lecz ta rasa psa jest rzadko sprzedawana osobom, które nie zajmują się myślistwem.

Posokowiec bawarski - rasa psa, która zdobywa popularność jako pies rodzinny

O ile posokowiec hanowerski jest typowym psem myśliwskim, który najlepiej czuje się w lasach jako towarzysz myśliwego, to posokowiec bawarski coraz częściej trzymany jest w domu jako pies towarzyszący. Jest to jednak również typowy pies myśliwski, podobnie jak wyżeł weimarski czy gończy węgierski, którego instynkt łowiecki może sprawiać trudności w mieście. Uwielbia duże przestrzenie, przyrodę i dużo aktywności.

Nie poleca się tych psów do domu, szczególnie w mieście i blokach. A jednak są coraz częściej wybierane, głównie ze względu na ciekawy wygląd i czerwono brązowe ubarwienie. Ta rasa psa świetnie sprawdzi się dla opiekuna, który lubi aktywność, sport, codzienne długie spacery i wędrówki. Posokowiec bawarski będzie wspaniały towarzyszem sportów i wypraw. Wymaga jednak doświadczonego opiekuna, gdyż ma skłonność do ucieczek i bywa nieposłuszny.

Charakterystyczną cechą tej rasy jest piękne czerwono-brązowe ubarwienie. Wygląda podobnie jak posokowiec hanowerski, lecz jest nieco mniejszy, o lżejszej budowie. Ma oklapnięte uszy. Występuje w kolorach: czekoladowym, czarnym, rudym i kremowym.

Zalety:

 • wesoły, lubi zabawy,
 • zrównoważony i spokojny,
 • mocno przywiązuje się do opiekuna,
 • nie jest głośny,
 • tolerancyjny i cierpliwy wobec dzieci,
 • rzadko linieje.

Wady:

 • nie jest kanapowcem i nie okazuje czułości,
 • wymaga bardzo dużo ruchu,
 • instynkt łowiecki, należy mu zapewnić podobne aktywności, np. tropienie sportowe,
 • nieufny wobec obcych,
 • niebezpieczny dla innych zwierząt jak koty i gryzonie,
 • niezależny, może być nieposłuszny,
 • skłonność do ucieczek,
 • źle znosi samotność i może niszczyć w domu,
 • nie nadaje się na pierwszego psa dla początkujących.

Cena szczeniąt posokowca bawarskiego kształtuje się w okolicach 3000 zł.

Alpejski gończy

Ta rasa psa pochodzi z Austrii i jest w Polsce prawie nieznana. Alpejski gończy przypomina nieco większego jamnika i rzeczywiście rasa powstała z krzyżowania posokowców z jamnikami. Jego zadaniem miała być pomoc myśliwemu, który poluje pieszo. Występuje w kolorze czarnym podpalanym lub rudym. Jest to pies myśliwski do różnych zadań. Zajmuje się zarówno tropieniem, jak i gonieniem zwierzyny.

Jest to pies przyjacielski, serdeczny, spokojny. Jest przyjazny wobec dzieci, co jest rzadkością u posokowców. W domu nie sprawiają kłopotów, a domownikom okazują wiele serdeczności. Nie jest to jednak pies dla początkujących. Jest niezależny i trudny do szkolenia. Jak wszystkie psy myśliwskie wymaga bardzo dużo ruchu, długich spacerów i sportów. W Polsce istnieją hodowle psów tej rasy, jednak szczeniaki niechętnie są sprzedawane osobom nie zajmującym się myślistwem. Cena szczeniaka wynosi około 3000 zł.

Posokowce są to psy myśliwskie, które mają za zadanie odnalezienie upolowanej zwierzyny. Występują 3 rasy posokowców, z których posokowiec bawarski cieszy się coraz większym powodzeniem jako pies rodzinny i towarzyszący.