Pinczery - opis rasy, odmiany, wygląd i cechy charakteru, cena

Każdy kojarzy gładkowłose, zwykle czarne psy, chociaż najwięcej osób wie jak wygląda mały ratlerek. Są to właśnie pinczery, dawne psy stróżujące, a obecnie rasy pracujące i towarzyszące. Zastanawiasz się nad adopcją lub kupnem psa tej rasy? Wyjaśniamy ile żyją pinczery i czy są to psy zdrowe oraz jakiej pielęgnacji wymagają. Przedstawiam jak wygląda pinczer poszczególnych ras i odmian i jaki ma charakter, tak aby każdy mógł zdecydować, czy jest to pies dla niego i dla jego rodziny.

Pinczery - europejskie rasy psów

Pinczery - opis, pochodzenie i nazwa

Jeszcze w XX wieku pinczery były bardzo popularne. Często widywało się na ulicach dobermany, zaś w rodzinach królował malutki ratlerek sarenka. Dlaczego spadła popularność pinczerów. Być może zostały wyparte przez rasy o bardziej atrakcyjnym wyglądzie. Krótkowłosy pies jest zawsze łatwiejszy w utrzymaniu i nie wymaga czesania, jednak nie wygląda tak spektakularnie jak rasy typu shih tzu, york lub maltipoo. Pinczery są psami aktywnymi, które wymagają dużo ruchu, wybiegania oraz uwagi ze strony opiekuna. Duży doberman zyskał sobie sławę psa agresywnego i być może jest to przyczyna spadku popularności tej rasy.

Pinczery i sznaucery wywodzą się ze starych ras psów stróżujących i obronnych, które już od epoki kamiennej pilnowały siedzib ludzkich, polowały na gryzonie w spichlerzach i radziły sobie nawet ze szczurami. Psy te odznaczają się dużą czujnością, inteligencją, aktywnością i zwinnością. Były szczególnie cenione przez rolników jako psy stróżujące, szczególnie że są to psy zdrowe i mało wymagające.

Rasy te wywodzą się z regionu Niemiec. Nie wiemy skąd wzięła się nazwa pinczer. Lecz można przypuszczać, że od słowa oznaczającego gryzienie, chwytanie, co ma związek z polowaniem na gryzonie.

Rasy psów pinczerów - lista i pochodzenie

Rasy sznaucerów i pinczerów wywodzą się z europejskich psów pierwotnych. Niegdyś były to psy długowłose i krótkowłose. Zaliczają się do psów ras niemieckich. Hodowcy psów w Niemczech nastawiali się bardziej na hodowlę psów użytkowych, jak stróżujące lub myśliwskie i przywiązywali mniejszą wagę do atrakcyjnego wyglądu ras. W XIX wieku, kiedy to hodowcy skupili się na wyodrębnieniu ras i stworzeniu wzorców ras psów, podzielono psy niemieckie na długowłose sznaucery i gładkowłose pinczery.

W klasyfikacji FCI pinczery należą do grupy II “Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy”. Zaliczają się do sekcji 1, do której należą psy w typie pinczera i sznaucera. Do pinczerów należą takie rasy jak:

  • doberman,
  • pinczer austriacki,
  • duńsko-szwedzki pies wiejski,
  • pinczer małpi,
  • pinczer miniaturowy,
  • pinczer średni.

Do pinczerów zaliczany jest również ratlerek, popularna sarenka, który niegdyś był równie popularnym psem rodzinnym, jak obecnie york. Jest to pinczer karłowaty, odmiana pinczerów miniaturowych, nieuznawana przez związek kynologiczny. Rasa ta powstała w wyniku hodowli masowych, szukających zysku poprzez uzyskania jak najmniejszego psa.

Jak wygląda pinczer i jaki ma charakter

Pinczery to psy gładkowłose, najczęściej czarne, czarne podpalane, a rzadziej brązowe. Sierść gładko przylega do skóry. Nieco inaczej wygląda pinczer małpi, który ma lekko nastroszoną sierść.

Pinczery sprawiają wrażenie delikatnych o długich, cienkich nogach. Rasy pinczerów odznaczają się różną wielkością, od 5 kg pinczera miniaturowego do 45 kg dobermana.

Pinczery mają stosunkowo duże uszy. Kiedyś poddawano je zabiegowi kopiowania. Dlatego też zwykle kojarzy nam się doberman o cienkich, spiczasto wznoszących się do góry uszach. Obecnie kopiowanie uszu psów jest zakazane. W Polsce jest to zabieg nielegalny. Dlatego też długie uszy pinczerów obecnie zwisają. Psy te mają długie i cienkie ogony. Niegdyś były one zwyczajowo skracane.

Obecnie pinczery są psami pracującymi i do towarzystwa. Są to psy aktywne, wymagające dużo uwagi ze strony opiekuna i dużo ruchu.

Ile żyją pinczery - zdrowie psów tej rasy

Pinczery należą do ras zdrowych i wytrzymałych. Jednak ich długość życia nie jest imponująca. Jeśli chcesz wiedzieć ile żyją pinczery przed podjęciem decyzji o kupnie lub adopcji psa, obejrzyj poniższą tabelkę.

  • doberman 10 - 13 lat,
  • pinczer austriacki 12 - 15 lat,
  • duńsko-szwedzki pies wiejski 15 lat i więcej,
  • pinczer małpi 11 - 14 lat,
  • pinczer miniaturowy 12 - 16 lat,
  • pinczer średni 12 - 14 lat,
  • ratlerek 12 - 15 lat.

Pinczery nie są psami długowiecznymi. Najdłużej żyje duńsko-szwedzki pies wiejski, który zwykle dożywa więcej niż 15 lat. Długo żyją również pinczery miniaturowe. Pinczery są raczej zdrowe, wytrzymałe, nie chorują i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Warto wiedzieć, że pinczery mają generalnie skłonności do tycia. Dlatego też należy im rozsądnie ustawić dietę i nie przekarmiać. Warto również uważać na ilość podawanych im smakołyków.

Pinczery - charakter i usposobienie

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem psa rasy pinczer do swojej rodziny, musisz wiedzieć, że są to psy bardzo aktywne, które wymagają spacerów, biegania. Nie jest to pies, którego można na długo zostawić w domu samego, gdyż rasy te potrzebują kontaktu z opiekunem.

Należy również wiedzieć, aby nie decydować się na pinczera, jeśli mamy lub planujemy mieć w domu inne zwierzęta, jak gryzonie lub koty, jak również inne psy. Pinczery są zwierzętami od wieków polującymi na gryzonie w wiejskich stodołach i nie będą tolerowały kota lub gryzonia w domu. Psy te będą niebezpieczne dla innych zwierząt. Również podczas spacerów należy prowadzić pinczery, szczególnie dobermana na smyczy.

Pinczery nie tolerują innych psów i nigdy się z nimi nie zaprzyjaźniają. Odpowiednio socjalizowany szczeniak będzie tolerował inne psy jako pies dorosły. Jeśli mamy innego psa, pamiętajmy, że pinczer się z nim nie zaprzyjaźni. Przed zakupem szczeniaka lub adopcją psa dorosłego, należy sprawdzić i upewnić się, że dany piesek toleruje inne psy.

Pinczery - opis poszczególnych ras, charakter, usposobienie

Małe pinczery - jak wygląda pinczer miniaturowy, pinczer małpi oraz ratlerek sarenka

Mały pinczerek miniaturowy został wyhodowany w XIX wieku, kiedy to stał się ulubieńcem dam z towarzystwa. Uważano, że ten krótkowłosy pies jest na tyle czysty, że można go posadzić na eleganckich meblach. Występują w kolorach: czarny podpalany, brązowy i czarny.

Jednak pinczerek miniaturka nie jest psem kanapowym. Ma duże wymagania co do ruchu. Są aktywne i wymagają długich spacerów. Są to psy jednego pana, którego kochają i któremu chcą stale towarzyszyć. Miniaturki są łatwe w utrzymaniu, towarzyskie i aktywne. Bywają jednak zaborcze, pobudliwe, szczekliwe i agresywne wobec innych psów. Potrzebują ubranka zimą.

Odmianą pinczera miniaturowego jest ratlerek, bardzo mały piesek wyglądający jak sarenka w miniaturze. O ile dorosły pinczerek miniaturowy waży od 4 do 6 km, to ratlerek waży do 2 kg. Nazwa ratlerek jest używana wymiennie także wobec pinczera miniaturki. Jednak malutkie ratlerki są osobną rasą nie uznawaną przez organizacje kynologiczne, gdyż odmiana ta pochodzi z masowej hodowli karłowatych psów. Obecnie psy te widzi się bardzo rzadko. Natomiast w drugiej połowie XX wieku były bardzo modne. Moda na małe pieski stała się sygnałem dla nieuczciwych, żądnych zysku hodowców, do stworzenia skarlalej rasy.

Miniaturową rasą jest również pinczerek małpi. W odróżnieniu od innych pinczerów jest długowłosy i wyłącznie czarny. Jest on towarzyskim pieskiem rodzinnym, który lubi zabawy. Może mieszkać w bloku pod warunkiem, że zapewni mu się dużo spacerów. Jest to najdroższy z pinczerów, gdyż rodowodowy szczeniak kosztuje około 6000 zł.

Doberman - opis rasy

Doberman to krótkowłosy pies wyhodowany niegdyś przez hycla i poborcę podatkowego o tym nazwisku. Twórca rasy dokonywał różnych krzyżówek, aby stworzyć doskonałego psa obronnego. Dorosły pies osiąga wzrost do 72 cm i wagę do 45 kg.

Psy te były dość popularne w Polsce w czasach PRL. Jednak zdobyły sobie sławę psów agresywnych i niebezpiecznych, dlatego też ich popularność znacznie zmalała. Obecnie są wykorzystywane bardziej jako psy policyjne i stróżujące. Nadają się także na psa towarzyskiego, lecz wymagają doświadczonego opiekuna, który potrafi odpowiednio wychować psa.

Średnie rasy pinczerów - jak wygląda pinczer austriacki, pinczer średni niemiecki i duńsko szwedzki pies wiejski

Średnie rasy pinczerów są najmniej znane i najmniej popularne. Rasy te są dość mało znane w Polsce. Zostały one wyhodowane jako psy gospodarskie, ale obecnie nie są psami pracującymi lecz towarzyszącymi. Doskonale nadają się także na psy rodzinne, jednak nie do bloków. Jak większość pinczerów, wymagają długich spacerów, dużo ruchu i uwagi ze strony opiekuna.

Średni pinczer niemiecki jest psem inteligentnym i aktywnym, o zrównoważonym charakterze. Sprawdza się jako oddany pies rodzinny. Jednak rasa ta jest obecnie rzadko spotykana. Osiąga wagę do 20 kg i wysokość do 51 cm. Występuje w kolorach czarny, rudy, brązowy, niebieski i płowy.

Równie rzadko spotykany w Polsce jest pinczer austriacki, który osiąga wagę do 18 kg i wzrost do 50 cm. Ma przyjazne usposobienie, szczególnie wobec dzieci. Sprawdzi się jako pies rodzinny, także dla osób starszych, ale wymaga długich spacerów. Nie nadaje się do bloku, gdyż jest głośny.

Ciekawą i nieznaną u nas rasą jest duńsko szwedzki pies wiejski. Wywodzi się on z pradawnych psów wiejskich, które w tych regionach wykorzystywano do stróżowania, tępienia gryzoni, ale też do pilnowania stada. Te małe łaciate pieski uznano za rasę dopiero w XXI wieku. Zostały wpisane do klasyfikacji FCI do grupy pinczerów, jednak rasa czeka jeszcze na pełne uznanie. Pieski te występują w Skandynawii i w Danii.

Duńsko-szwedzki pies wiejski ma nieco inny charakter, coś pomiędzy pinczerem a terierem. Ten mały pinczerek sprawdza się jako wspaniały, zabawny pies rodzinny. Warto, aby szczeniak przyzwyczaił się do dzieci, gdyż niektóre psy nie lubią dzieci. Lubi się przytulać. Wymaga długich spacerów i ruchu. Pamiętajmy, że musi mieć kubraczek na zimę, gdyż nie ma podszerstka. W domu jest spokojny i cichy, chociaż szczekaniem zawiadomi o zbliżaniu się intruza. Będzie tolerował inne psy i koty. Należy jednak uważać na gryzonie, gdyż jest to pies łowny.

Pinczery to psy wywodzące się z niemieckich psów gospodarskich, do pilnowania i tępienia gryzoni. Obecnie są to psy rodzinne. Najbardziej popularny jest ratlerek sarenka, który jest rasą nie uznawaną. Pinczery wymagają aktywności, długich spacerów i uwagi ze strony opiekuna. Mogą być problemy z akceptacją innych zwierząt, szczególnie gryzoni w domu.