Pies przewodnik - jakie rasy psów mogą zostać przewodnikami?
Pies przewodnik stanowi ogromną pomoc dla osoby niewidomej, gdyż pomaga jej w poruszaniu się i odnajdywaniu drogi. Pies ten wymaga starannego i kosztownego szkolenia oraz dokładnej selekcji szczeniaków. Przedstawiamy jaka rasa najlepiej sprawdza się w roli psa przewodnika oraz opis szkolenia takiego psa. Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj opis rasy, którą najczęściej szkoli się na psa przewodnika. Wyjaśniamy jaka jest cena szkolenia psa przewodnika.
Jaki charakter powinien mieć pies przewodnik dla niewidomych
Pies przewodnik dla niewidomych zastępuje osobie niewidomej oczy i pomaga jej bezpiecznie poruszać się po okolicy oraz po domu. Pies taki musi mieć określony charakter, który uzyskuje się poprzez żmudny trening. Niektóre psy rasowe, na przykład labradory, mają zdolności, które czynią je szczególnie przydatnymi do tej roli.
Pies przewodnik sprawdza się tylko dla osoby całkowicie niewidzącej, gdyż osoba taka pokonuje przeszkody zawsze w taki sam sposób. Dzięki temu pies utrwala swoje umiejętności. Gdyby człowiek mógł czasami radzić sobie bez psa, ten mógłby zatracić swoje umiejętności. Jednak osoba niewidoma musi być na tyle samodzielna, aby w razie czego mogła sobie poradzić, gdyby pies chwilowo stracił orientację. Ważne jest dopasowanie psów i ludzi, tak aby mogli współpracować i odczytywać wzajemne sygnały.
Szkolenie psów przewodników trwa około 2 lata. Cena takiego szkolenia wynosi około 30 tysięcy zł. Z uwagi na to, że cena szkolenia psa jest bardzo wysoka, nie każdy niewidomy może sobie na to pozwolić. Jednak różne fundacje oferują dofinansowanie lub przyznanie psa przewodnika.
Do szkolenia najpierw selekcjonuje się szczeniaki, które trafiają do osób odpowiedzialnych za wstępne szkolenie. Wyklucza się szczeniaki lękliwe i nadwrażliwe. Szczeniaki zapoznają się z ludźmi, zwierzętami, ruchem miejskim i różnymi odgłosami. Po pół roku szczeniaki przechodzą kolejną selekcję, która sprawdza czy nie wykazują zachowań agresywnych i czy mają odpowiedni charakter. Pies przewodnik powinien cechować się posłuszeństwem, stabilnością psychiczną i odpornością na stres. Następnie odbywają dalsze szkolenie w ośrodku szkoleniowym, po czym są przydzielane osobom niewidomym. Po 8 latach pracy psy przechodzą na emeryturę i są przekazywane rodzinom zastępczym lub pozostają u dotychczasowego opiekuna lecz nie pełnią już swojej roli.
Jaka rasa psów najlepiej sprawdza się jako psy przewodnicy dla niewidomych - opis, zdjęcia, opinie
Pies przewodnik powinien mieć szczególny charakter. Przeważają opinie, że do tej roli najlepiej nadaje się labrador, który szybko się uczy, ma sporą umiejętność zapamiętywania i łatwo dostosowuje się do nowych warunków. Labrador to pies łagodny i pozbawiony agresji. Rasa ta łatwo dostosowuje się do nowych opiekunów, których pies przewodnik zmienia kilka razy, gdyż są to najpierw trenerzy a później osoba niewidoma, której pies pomaga. Pojawiają się opinie, że do tej roli mniej nadaje się owczarek niemiecki, który za bardzo przywiązuje się do jednego opiekuna.
Na przewodników wybiera się również inne psy rasowe. Dobrze sprawdzają się również golden retrievery, border collie, owczarek francuski beauceron czy też owczarek niemiecki (zobacz zdjęcia). Jako psy przewodnicy wybierane są również mieszańce tych ras. Do tej roli nadają się nie tylko psy rasowe, lecz także zwykłe kundelki.