Psy owczarki - rodzaje owczarków i wszystko, co musisz na ich temat wiedzieć

Rasy psów dzielą się na różne kategorie. Przy klasyfikacji pod uwagę bierze się takie kryteria jak wielkość zwierzęcia czy długość sierści. Do podstawowych należy również podział ze względu na funkcje, jakie spełniają dane psy. Dużą i popularną grupę tworzą owczarki, od wieków pracujące razem z człowiekiem. Wszystko, co warto o nich wiedzieć opisujemy w tym i kilku innych naszych artykułach.

Owczarki i psy pasterskie – podstawowe informacje, usposobienie

Owczarki tworzą dużą grupę psów od wieków pracujących z człowiekiem. W jej skład wchodzi niejeden mały, średni i duży czworonóg. Ich podstawowym zadaniem jest pilnowanie stad owiec. Doglądanie by nie niszczyły upraw. Psy dbają też o to by pojedyncze owce nie odłączały się od stada. Oprócz tego praca pasterskich czworonogów polega na ochronie zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami. Co ważne psy z opisywanej grupy sprawdzają się, jako zwierzaki domowe. Trzeba tylko zapewnić im dużo ruchu i stałe zajęcie. Niespożytkowana energia szkodzi owczarkom. Stają się osowiałe i zwyczajnie nieszczęśliwe.

Owczarki żyjące przed wiekami wyglądały inaczej niż dzisiejsze. Niejeden pies tego typu był ogromny, umięśniony i silny. Wykazywał również dużą zaciętość w walce. Te cechy były ważne, ponieważ psy pasterskie miały za zadanie ochraniać stado przed drapieżnikami. Mierzyły się z niedźwiedziami oraz wilkami. Jednakże, gdy w wyniku działalności człowieka spadła liczebność tych zwierząt, owczarki nie musiały być już tak masywne. Hodowcy zaczęli, więc stosować selekcję skupioną na innych cechach. W ten sposób powstały psy rasowe znane dziś. Warto teraz dowiedzieć się, jakie jest ich usposobienie.

Jaki charakter mają typowe, rasowe owczarki? Przede wszystkim są inteligentne i ciekawskie. Każdy szczeniak szybko się uczy i wymaga konsekwentnego szkolenia. Bez tego szybko wykorzysta błędy opiekuna i nabierze złych nawyków. Pies pasterski jest pewny siebie i odważny, ale nie agresywny. Walczy tylko, gdy jego właściciel lub stado będą zagrożone. Warto wiedzieć, że opisywane czworonogi są niezależne. Tego wymaga praca, którą wykonują. Nie zawsze, więc w pełni podporządkowują się właścicielowi. Oczywiście to ogólny opis, ponieważ każde zwierze ma nieco innych charakter. Więcej informacji o usposobieniu i szkoleniu owczarków znajduje się na naszej stronie.

Owczarek niemiecki i inne popularne rasy

Owczarki i inne psy pasterskie tworzą jedną z grup skupiających psy rasowe. Pojawia się ona w podziale proponowanym przez Międzynarodową Federację Krynologiczną. Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tej kategorii jest owczarek niemiecki. Występują odmiany krótkowłose i długowłose. Dorosłe samce dorastają do 60-65 cm w kłębie, samice osiągają 55-60 cm. Średnia długość życia tego owczarka wynosi 11-13 lat. Jaka jest cena psa z rodowodem? Szczeniak kosztuje od 2000 zł wzwyż. Pies, którego opis przedstawiliśmy to tylko pierwsza, popularna rasa.

Za najinteligentniejszego psa na świecie jest uważany owczarek border collie. Już młody psiak, tak jak inne rasy pasterskie, wykazuje dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Jest silny i wytrzymały a przy tym przyjacielski i łagodny. I młody i starszy zwierzak może występować w dwóch odmianach różniących się długością sierści. Do wyboru są psy średniowłose i krótkowłose. Podawana we wzorcu rasy, najlepsza wysokość samca w kłębie wynosi 53 cm. Samice są nieco niższe. Ile kosztuje owczarek, którego opis przedstawiliśmy? Minimalna cena utrzymuje się w okolicach 1500 zł.

Do pilnowania stad wykorzystywane są średniowłose owczarki australijskie. Jest to rasa czujna i chętna do współpracy. Bardzo towarzyskie i przyjazne w stosunku do dzieci są owczarki szetlandzkie. Dorosły pies jest stosunkowo mały, osiąga, bowiem 37 cm wysokości w kłębie. Suczka jest niższa, dorasta do około 35 cm. Do rodzimych ras należą za to długowłose owczarki nizinne oraz podhalańskie. To oczywiście tylko kilka przykładów. Pełną listę ras owczarków wraz ze szczegółowymi opisami i zdjęciami zamieściliśmy na naszej stronie. Spis zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć na temat psów pasterskich.