Najgłupsze rasy psów - ranking najmniej inteligentnych psów na świecie

Wiemy, że psy to mądre zwierzęta, które chętnie współpracują z człowiekiem i szybko się uczą. Ale czy wszystkie psy są mądre? Jaka jest najgłupsza rasa psa na świecie? Wyjaśniamy na czym polegają kryteria oceniania psów jako mądre lub głupie. Przedstawiamy ranking najgłupszych psów na świecie i ciekawe rasy, które się w nim znalazły.

Ranking najgłupszych psów na świecie

Jak ocenia się inteligentne psy i najmniej inteligentne psy na świecie

Wydaje się, że pies jest najinteligentniejszym zwierzęciem na świecie, gdyż od wieków współpracuje on z człowiekiem. Pies jest pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka i od początku wykorzystywano go do pilnowania dobytku i stad, do ostrzegania i do pomocy przy polowaniu. Co ciekawe, pies znajduje się dopiero na 8 miejscu na liście najbardziej inteligentnych zwierząt świata. Poprzedzają go małpy, delfiny, papugi, słonie, a nawet ośmiornice.

Mądre psy to przede wszystkim psy pracujące, czyli pasterskie i myśliwskie, gdyż one muszą umieć współpracować z człowiekiem i szybko uczyć się komend. Ranking najbardziej inteligentnych psów stworzył psycholog Stanley Coren. Inteligentne psy to przede wszystkim duże psy pasterskie oraz aportery. Przoduje tu border collie, który jest w stanie nauczyć się bardzo wielu komend.

Jakie kryteria stosuje się, aby wyznaczyć inteligentne psy oraz najgłupsze rasy psów. Głównym kryterium jest umiejętność współpracy z człowiekiem, dlatego też na liście najmądrzejszych psów znalazły się posłuszne psy, które najszybciej się uczą. Przeciwnie najmniej inteligentne psy na świecie to takie, które uczą się najwolniej i są najmniej posłuszne.

Jakie są najgłupsze psy świata

Jak utworzono ranking najgłupszych psów świata? Badano jak szybko psy danej rasy są w stanie nauczyć się komend i na ile są to posłuszne psy. Na liście tej znalazły się najgłupsze rasy psów, które wykazują najmniejsze posłuszeństwo i potrzebują ponad 100 powtórzeń w celu zapamiętania i nauczenia się komendy.

Najgłupsze psy świata:

 1. Shih Tzu,
 2. Basset,
 3. Beagle,
 4. Pekińczyk,
 5. Bloodhound,
 6. Borzoj,
 7. Chow chow,
 8. Buldog,
 9. Basenji,
 10. Chart afgański.

Generalnie najgłupsze rasy psów nie koniecznie są głupie. Są to psy, które najgorzej radzą sobie z uczeniem się. Są to psy uparte, których szkolenie jest trudne i nie przynosi dobrych rezultatów. Co ciekawe, w grupie psów mało inteligentnych znajdują się psy stróżujące, które są bardzo uparte i niezależne. Nie są to posłuszne psy. Z trudem podporządkowują się człowiekowi, gdyż zostały ukształtowane po to, aby samodzielnie strzec stada i rozwiązywać problemy. Dlatego też wśród psów stróżujących jest najwięcej ras uznawanych za niebezpieczne. Wymagają one bardzo doświadczonego opiekuna, który umie je wyszkolić.

Najmniej inteligentne psy na świecie

Jaka jest najgłupsza rasa psa wśród małych piesków

Mogłoby się wydawać, że małe psy ras ozdobnych są głupiutkie i mało inteligentne. Rasy te zostały stworzone jako ozdoby salonów i ulubieńcy arystokratycznych dam i koronowanych głów. Nie muszą być to mądre, ani posłuszne psy. Wystarczy, aby ładnie wyglądały.

Okazuje się jednak, że małe psy wcale nie są tak głupiutkie jak się podejrzewa. Warto wiedzieć, że małe psy mają swój charakter i potrafią stać się utrapieniem, jeśli nie są odpowiednio uczone i szkolone. Są bardzo sprytne i potrafią wyczuć nastrój człowieka i wykorzystują to do wymuszania i stawiania na swoim. Dlatego też myślenie, że małe psy są głupiutkie i łatwe do prowadzenia, może być bardzo zwodnicze.

Ranking najgłupszych psów na świecie obejmuje tylko 2 małe psy, czyli shih tzu i pekińczyka. Natomiast na liście najmądrzejszych psów jest ich więcej. Małe inteligentne psy to: papillon, pudel miniaturowy i owczarek szetlandzki. Dodaje się także corgi pembroke, szpica miniaturowego i sznaucera miniaturowego.

Za najgłupsze psy świata uznaje się poczciwego i uroczego shih tzu. Rasa ta ma jednak umiarkowaną podatność na szkolenie. Nauczenie psa komend jest możliwe, jednak wymaga wczesnego rozpoczęcia szkolenia i sporej cierpliwości. Są to jednak małe pieski, które nie koniecznie trzeba szkolić. Idealnie nadają się jako psy rodzinne do mieszkania. Dobrze przystosowują się do różnych warunków. Mają średnią potrzebę ruchu i toleruja inne psy i koty. Pies ten nie nauczy się sztuczek, lecz i tak jest jednym z najlepszych psów rodzinnych.

Spośród małych piesków za głupiutkiego uważa się pekińczyka. Niska ocena jego inteligencji wynika jednak bardziej z jego upartego, niezależnego charakteru, tendencji do dominacji. Jego inteligencja polega na sprycie, przymilności i umiejętności do wymigiwania się od wymagań opiekuna. Zaleca się, aby szkolenie pekińczyka prowadził zawodowiec, gdyż pies jest tak sprytny, że w domu owinie sobie rodzinę wokół palca.

Wśród małych piesków trudnych do szkolenia znajdziemy również takie rasy jak:

 • chihuahua,
 • mops,
 • lhasa apso.

Najgłupsza rasa psa wśród psów średnich i dużych

Wśród psów średnich listę najgłupszych psów na świecie otwiera basset hound. Nieco dziwi obecność psów myśliwskich na liście psów mało inteligentnych. Królują na niej basset i beagle, a dalej występuje bloodhound. Do psów mało inteligentnych zalicza się także charty, jak borzoj, chart afgański czy inne.

Psy te należą do myśliwskich psów gończych, których zadaniem jest gonienie za zwierzyną. Te psy myśliwskie pracują bez przewodnika kierując się węchem lub wzrokiem. Psy do polowań z nagonką mają za zadanie wyczuć zwierzynę i gonić za nią i zmęczyć ją lub nawet zabić. Nie potrzebują przewodnictwa człowieka, działają samodzielnie. To myśliwi podążają za sforą psów. Dlatego też hodowla tych ras skupiała się na węchu, wzroku, szybkim biegu, a nie na posłuszeństwie i nauce wykonywania komend. Szkolenie tych psów w warunkach domowych jest trudne.

Niektóre rasy psów uznawane są za mało inteligentne, lub wręcz głupie. Ich inteligencję ocenia się według współpracy z człowiekiem, dlatego za głupie uważa się psy nieposłuszne i trudne do szkolenia. Znajdują się wśród nich małe pieski ras ozdobnych oraz myśliwskie psy gończe.

 • https://www.focus.pl/artykul/oto-najmadrzejsze-rasy-psow-ranking-canine-psychologist
 • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 44, 209 ,
 • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 76-79,
 • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s. 66, 74-75.