Małe teriery - najpopularniejsze rasy, charakter, wygląd, cena
Psy typu terier należą do jednych z najbardziej popularnych ras domowych w Polsce i na świecie. Są najczęściej wybierane jako psy rodzinne dla rodzin z dziećmi. Wyjaśniamy czym się charakteryzują psy terierowate oraz jakie są ich wady i zalety jako psów domowych. Ten mały piesek ma niezależny i silny charakter i wymaga dużo ruchu. Doradzamy dla kogo terier, rasa psa będzie najlepsza i jak się opiekować terierami.
Terier - rasa psa i charakterystyka rasy
Czym się charakteryzują psy terierowate
Niektóre psy rasowe przystosowane są do polowania samodzielnie, bez sfory i bez przewodnika. Do tej grupy należą wszystkie rasy terierów, które wyhodowano w Anglii oraz ich niemieckie odpowiedniki, czyli jamniki, pinczery i sznaucery. Są to psy myśliwskie na małe zwierzęta. Ich zadaniem jest wytropienie zwierzyny, wystawienie jej i ewentualne zabicie.
W Anglii teriery wykorzystywane były do polowań na lisy i gryzonie. Na lisy polowano szczególnie uporczywie, gdyż były one zmorą hodowców owiec. Mały piesek miał za zadanie wypłoszyć lisa lub inne zwierzę z nory i wystawić myśliwemu. Małe teriery pracowały także w obejściu polując na szczury i inne szkodniki.
Czym charakteryzują się psy terierowate i czy sprawdzają się jako psy rodzinne? Są to psy nieduże o szorstkiej sierści. Zwykle są to psy długowłose o charakterystycznej pofalowanej sierści. Występują także nieliczne rasy krótkowłose. Wszystkie rasy terierów są odważne, nieustępliwe i niezależne. Z racji niezależnego charakteru są trudne do szkolenia i uparte. Są to także psy bardzo aktywne i szczekliwe. Mają ogromny temperament i domagają się stałej uwagi opiekuna. Znudzone lub nie wybiegane mogą niszczyć w mieszkaniu.
Czy charakterystyka rasy terierów wykazuje same wady? Oczywiście teriery mają ogromnie dużo zalet, które sprawiają, że są to świetne pieski rodzinne. Wszystkie rasy terierów są wesołe i lubią się bawić. Stanowią świetnych kompanów do zabawy dla dzieci o ile rodzina lubi aktywność fizyczną. Są to psy urocze, przyjazne i mocno przywiązane do opiekuna.
Odmiany terierów - duże, średnie i najmniejsze
Psy typu terier zostały umieszczone w grupie III klasyfikacji FCI. Należą do niej duże, średnie teriery, bull teriery oraz teriery małe i miniaturowe. Psy tupy terier obejmują 34 rasy uznane przez FCI oraz liczne rasy nieuznane przez FCI.
Małe teriery umieszczono w drugiej sekcji, grupy III FCI:
- cairn terrier,
- dandie dinmont terrier,
- jack russell terrier,
- norfolk terrier,
- norwich terrier,
- sealyham terrier,
- skye terrier,
- terier australijski,
- terier czeski,
- terier japoński,
- terier szkocki,
- west highland white terrier.
Najpopularniejsze małe teriery
Najmniejsze odmiany terierów
Najmniejsze psy rasowe typu terier umieszczone zostały w sekcji 4, grupy III FCI: teriery miniaturowe, która obejmuje tylko 3 rasy, jak:
- australian silky terrier,
- english toy terrier,
- yorkshire terrier.
W Polsce najbardziej popularny jest york, zaś pozostałe odmiany terierów miniaturowych są prawie nie znane. Natomiast spośród małych terierów najbardziej znane są jack russell terrier i west highland white terrier.
Jack russell terier - rasa psa, która może przysporzyć kłopotów
Psy rasowe są często wybierane pod wpływem mody i taka moda zapanowała kilka lat temu na psy jack russell terrier. Są to małe pieski o wysokości do 30 cm i wadze do 5 kg, gładkowłose i łatwe do pielęgnacji. Może się wydawać, że będzie to idealny pies rodzinny. Niestety psy te są tak energiczne, aktywne i ruchliwe, a także szczekliwe, że dla wielu osób rasa ta okazała się utrapieniem. Jest to rasa psa najcześciej porzucana lub gubiona, mimo że psy te są kosztowne, a cena szczeniaka dochodzi do 5000 zł.
Mimo małych rozmiarów rasa ta znajduje się na liście najszybszych psów na świecie, a swoją szybkością niewiele ustępuje chartom. Oczywiście ten mały piesek osiąga dużą szybkość tylko na małych dystansach. Pies ten jest zabawowy, wesoły, uwielbia dzieci i zabawy z nimi. Jednak zamęcza opiekunów swoją ruchliwością i energią. Lubi dzieci, ale tylko dopóki one szanują jego osobowość i niezależność. Jako pies myśliwski ma skłonność do ucieczek
West highland white terrier - ulubiony, biały piesek Polaków
Jednym z najpopularniejszych terrierów jest biały westie. Ten mały piesek nie ma wad jack russela, gdyż ma mniejszą potrzebę ruchu. Nie wymaga długich spacerów i wysiłku fizycznego. Pamiętajmy, że jest za mały żeby towarzyszyć nam przy joggingu lub jeżdzie na rowere. Ma duży temperament i wykazuje się aktywnością, ale w takim stopniu, że nadaje się dla rodzin z dziećmi i osób starszych.
Jest to pies przyjacielski, wesoły, który mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Piesek ten wymaga jednak konsekwentnego wychowania. Jest to rasa niezależna, uparta. Dlatego bez odpowiedniego szkolenia może wyrosnąć na domowego tyrana. Mimo tego rasa ta nadaje się dla początkujących opiekunów, którzy przyjmują pierwszego psa. Sprawdzi się jako członek rodziny z dziećmi czy towarzysz osób starszych.
Teriery wyhodowano w Wielkiej Brytaniii jako psy myśliwskie na drobną zwierzyną, zaś w obejściu tępiły gryzonie. Małe teriery to wesołe, zabowowe, przyjazne pieski, które mocno przywiązują się do opiekuna. Wymagają sporo ruchu i konsekwentnego, cierpliwego opiekuna.
- Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 166-196,
- Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 92-93, 96-101,
- Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s. 58-61, 76-77, 82-84, 94-97 .