Małe psy dla dzieci

małe psy dla dzieci

Małe pieski odpowiednie są tylko dla dzieci starszych, w wieku od 10 lat. Jeśli mamy małe dziecko, wybieramy łagodne i spokojne psy dużych ras, jak nowofundland lub berneńczyk, gdyż małe dziecko może zrobić krzywdę małemu psu. Małe rasy psów dla dzieci powinny być bardziej masywne i ciężkie, aby małe dzieci nie mogły ich podnieść. Dla nieco starszych dzieci wybieramy psy ras towarzyszących, ozdobnych lub aporterów. Najlepsz małe psy dla dzieci to bichon frise, sznaucer miniaturka, buldog francuski, owczarek szetlandzki lub west highland white terrier. Dla dzieci nie należy wybierać ras miniaturek i piesków bardzo małych.

Filtry0

Najciekawsze artykuły w temacie małe psy dla dzieci

Małe psy dla dzieci - rasy, odmiany, cechy wyglądu i charakteru

Jak wybrać rasę psa, jeśli w domu są dzieci i chcemy, aby pies chciał się z nimi bawić i dotrzymywać im towarzystwa? Co robić, jeśli z racji warunków mieszkaniowych, w grę wchodzą tylko małe pieski? Czy wygląd psa należy brać pod uwagę? Jakie cechy powinny mieć małe rasy psów dla dzieci? Odpowiadamy na te pytania i doradzamy jak wybrać psa dla małych dzieci lub dla dzieci nieco starszych. Przedstawiamy najlepsze i najładniejsze rasy przyjazne dla dzieci.

Jak wybrać spokojne, łagodne rasy psów przyjazne dla dzieci

Czy małe pieski są odpowiednie dla dzieci

Opieka nad psem stanowi dobry sposób nauczenia dzieci obowiązków, odpowiedzialności i troski o drugą istotę. Czy jednak kupowanie pieska dla dziecka, szczególnie dla małych dzieci, jest dobrym pomysłem? To zależy od wielu czynników.

Zdecydowanie nie należy kupować lub adoptować psa, bo “dziecko się napiera”. Dziecko obieca, że będzie się pieskiem zajmować, ale nie możemy na to liczyć. Opieka nad pieskiem, karmienie, czesanie, wychodzenie na spacer, szybko się dziecku znudzi lub będzie zapominało. Biorąc psa musimy mieć świadomość, że to my, dorośli bierzemy odpowiedzialność za opiekę nad nim. Dziecko może tylko trochę pomagać. Oczywiście nie kupujemy pieska na prezent dla dziecka, bez pytania jego rodziców czy są na to przygotowani.

Jak wybrać rasę psa, jeśli chcemy mieć czworonożnego domownika, a w domu są dzieci i chcemy, aby pies był dla nich towarzyszem do zabawy? Zależy to od ich wieku dzieci i naszych preferencji. Nie zalecane jest przyjmowanie małego pieska dla małych dzieci. Małe dziecko nie umie jeszcze odpowiednio bawić się z pieskiem i może go niechcący skrzywdzić. Ponadto dzieci w zabawie uprzykrzają się psu, który będzie cierpiał, frustrował się i może odpowiedzieć agresją. Małe pieski będą odpowiednie dopiero dla dzieci powyżej 10 lat.

Dla małych dzieci najlepsze są duże psy jak nowofundland, szwajcarskie pies pasterski lub pasterski pies berneński. Są to łagodne psy o zrównoważonym charakterza. Psy tych ras doskonale sprawdzają się w mieszkaniu. Nie wymagają długich spacerów i dużo ruchu. Niestety ich utrzymanie jest kosztowne. Może się okazać, że w małym mieszkaniu nie będzie wystarczającego miejsca. Możemy wówczas odsunąć decyzję o wzięciu psa do czasu, aż dziecko nieco podrośnie lub zdecydować się na rasę nieco większą, jak na przykład golden retriever czy buldog angielski.

Dla starszych dzieci, powyżej 10 lat, możemy już wziąć małego pieska. Najlepiej wybierać psy spośród ras ozdobnych i rodzinnych. Jednak wygląd psa nie powinien być głównym kryterium. Najładniejsze psy, często wymagają starannej i pracochłonnej pielęgnacji, na którą nie zawsze mamy czas, fundusze i chęci.

Na co zwracać uwagę wybierając małe psy dla dzieci

Jakie cechy powinny mieć psy odpowiednie dla dzieci? Przede wszystkim powinny być to łagodne rasy, przyjazne dla dzieci i lubiące się z nimi bawić. Z oczywistych względów nie wybieramy psów ras obronnych. Psy stróżujące mogą być wspaniałym kompanem rodziny, jednak mogą być zbyt zaborcze i bronić dostępu do dziecka, kiedy przyjdą goście. Psy myśliwskie są łagodne wobec dzieci i spokojne, jednak nie zwracają na nie uwagi i nie będą dobrym kompanem do zabaw. Odpowiednie dla dzieci będą rasy bez instynktu stróżowania i łowieckiego. Ważny jest też zrównoważony charakter psa i brak agresji. Dlatego też najlepsze małe psy dla dzieci wybieramy spośród terierów, aporterów, płochaczy oraz psów ozdobnych i do towarzystwa.

Małe rasy psów dla dzieci:

  • bichon frise,
  • buldog francuski,
  • boston terrier,
  • owczarek szetlandzki,
  • sznaucer miniaturka,
  • west highland white terrier.

Najlepsze, małe rasy psów dla dzieci

Bichon Frise - przyjacielski, zabawowy, ale trudny w utrzymaniu

Bichony uważane są za najładniejsze małe pieski świata. Ich uroczy wygląd zachwyci każdego, a przede wszystkim dzieci. Nie są to też pieski bardzo malutkie. Ich wzrost sięga 30 cm, zaś waga od 4 do 7 kg. Dlatego też nie jest to piesek, którego małe dziecko może łatwo wziąć na ręce.

Bichon frise jest pieskiem wesołym, zabawowym, przyjaznym zarówno dla dzieci jak i dla osób starszych. Lubi się bawić i przytulać. Jest także posłuszny i łatwo się uczy. Bichony są ufne i przyjazne wobec obcych. Nie jest to pies, który odpędzi intruza, ale też nie będzie sprawiał kłopotu, gdy przyjdą goście. Toleruje koty i inne psy. Nie wymaga długich spacerów. Jest to idealny pies domowy.

Bichon frise jest idealny jako pierwszy pies w rodzinie. Niestety ma również swoje wady. Ten mały piesek nie lubi samotności. Pragnie towarzystwa człowieka i jego uwagi. Źle znosi samotność i nudę. Zwykle nie niszczy w mieszkaniu, chyba że jest sfrustrowany samotnością. Piesek głośno domaga się uwagi i może być szczekliwy.

Kłopotliwą wadą bichona jest jego sierść przypominającą wełenkę. Ten piękny piesek wymaga starannej i kosztownej pielęgnacji sierści. Nie linieje, ale może uczulać. Dlatego też przed przyjęciem tego pieska trzeba zrobić próbę alergiczną.

Buldog Francuski - radosny i przyjazny kanapowiec dla dzieci prawie bez wad

Jako przyjaciel rodziny świetnie sprawdza się buldog francuski. Jest radosny, przyjaźnie nastawiony do każdego, zabawowy i czuły. Uwielbia pieszczoty, wspólne zabawy i spacery. Sprawdzi się jako pies dla dzieci i dla osób starszych. Jest niewiele większy od bichona, bo ma tylko 32 cm wzrostu. Jest jednak masywnie zbudowany i waży od 8 do 16 kg. Sprawdzi się także dla małych dzieci, gdyż jest na tyle ciężki i masywny, że dziecko nie podniesie go i nie weźmie na ręce. Jednocześnie jest łagodny i spokojny.

Jest to piesek bardzo żywy i energiczny, który wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Bardzo źle znosi samotność i może niszczyć w mieszkaniu. Jeśli nie zapewni mu się uwagi, kontaktu i zabaw, może sam znaleźć sobie zajęcie niszcząc sprzęty w mieszkaniu. Jest to typowy pies rodzinny, kanapowy, najlepszy dla rodziny, która lubi poświęcać czas na wspólne spacery i zabawy z psem. Pielęgnacja jego krótkiej sierści nie jest kłopotliwa. Piesek ten umiarkowanie linieje.

Buldog francuski ma również swoje wady. Nie jest szczekliwy, jednak głośno chrapie i charczy. Dobrze toleruje inne zwierzęta, np. koty, ale nie zaprzyjaźnia się z innymi psami.

Boston Terrier - wspaniały kompan do zabawy dla dzieci, ale nie lubi samotności

Boston terrier jest podobny do buldoga francuskiego, lecz nieco wyższy i lżejszy. Dorasta do wysokości 40 cm i osiąga wagę od 6 do 11 kg. Co czyni go również dobrym kompanem dla małych dzieci, które nie są w stanie go podnieść, czy zrobić mu krzywdy.

Jest on idealnym towarzyszem rodziny z dziećmi, chociaż jak wszystkie teriery potrafi być uparty, humorzasty i stawiać na swoim. Boston uwielbia zabawy, przytulanie i jest wspaniałym kompanem dla dzieci. Przywiązuje się bardzo do opiekuna i nie znosi samotności. Pozostawiony sam sobie może niszczyć rzeczy w mieszkaniu.

Świetnie czuje się w mieszkaniu. Nie potrzebuje nadmiernej ilości ruchu. Warto jednak na spacerach zapewnić mu bodźce węchowe i ciekawe zadania, aby piesek się nie nudził. Pielęgnacja sierści pieska nie jest kłopotliwa.

West Highland White Terrier - świetny kompan do zabaw dla dzieci, lecz wymaga szczególnej pielęgnacji i socjalizacji z innymi zwierzętami

West Highland uwielbia dzieci i jest szczęśliwy w ich towarzystwie. Jest umiarkowanie szczekliwy. Nie niszczy zostawiony sam w domu, ale należy go do tego przyzwyczaić i zostawić zabawki. Jest to rasa bardzo inteligentna, która łatwo się uczy. Jest nieco mniejszy od bichona, bo mierzy zaledwie 29 cm wzrostu. Jest jednak cięższy, od 7 do 11 kg, dzięki czemu dzieci nie będą go nosić na rękach.

Opieka nad tym pieskiem ma jednak swoje wady. Trzeba wiedzieć jak dbać o jego sierść, która potrafi się brudzić. Psów tych nie należy strzyc. Wymagają za to starannego szczotkowania. Piesek wymaga socjalizacji z innymi zwierzętami i psami. Ma też trochę instynktu łowieckiego, który może czasem przeszkadzać.

Wybierając małego pieska dla rodziny z dziećmi, warto rozważyć nie tylko jego wygląd, lecz także zrównoważony charakter, łagodne usposobienie, chęć do zabawy i przytulania. Piesek nie powinien być zbyt mały, aby dziecko nie uprzykrzało mu życia, najlepiej o wadze około 10 kg.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto