Groźne rasy psów
Niebezpieczne rasy psów powstały głównie jako psy pasterskie do pilnowania stad oraz stróżowania w gospodarstwie. Nie są to psy małe, muszą być silne, waleczne i zwinne. Wychowanie takiego psa wymaga silnej ręki i doświadczenia. Czy psy niebezpiecznych ras są na pewno groźne? Ugryźć może także mały piesek. Wszystko zależy od człowieka, gdyż odpowiednie szkolenie sprawia, że psy groźnych ras stają się doskonałymi przyjaciółmi rodziny. Jednak zdecydowanie nie są to psy dla każdego. Obejrzyj listę niebezpiecznych ras oraz opisy i zdjęcia psów uznanych za groźne.
Dlaczego niektóre rasy psów zostały uznane za najniebezpieczniejsze
W Polsce lista agresywnych ras powstała w 2003 roku, po to aby usunąć najgroźniejsze psy z rynku. Stanowiło to odpowiedź na przypadki, kiedy to ludzie zostali pogryzieni przez groźne psy. Aby posiadać takiego psa czy to dla siebie czy też w celu prowadzenia hodowli, konieczne jest pozwolenie. Lista niebezpiecznych ras zawiera tylko psy rasowe, natomiast groźne mogą być także psy nierasowe czy mieszańce, gdyż zachowanie psa zależy głównie od wychowania od szczeniaka.
Pogryzienia nie mają związku tylko z dużymi rasami psów, które uchodzą za groźne. Agresywne mogą być również małe psy. Zdaniem behawiorystów zachowanie i skłonność do agresji u psa kształtowane jest w większości przez opiekunów i ma związek z niewłaściwymi metodami szkolenia. Psy, których opiekunami są ludzie młodzi, są znacznie bardziej agresywne niż te, których właścicielami są osoby w średnim wieku. Najbardziej agresywne są psy szkolone metodą kar i nagród. Agresję zmniejsza natomiast szkolenie psów od wieku szczenięcego oraz kastracja.
Najbardziej niebezpieczne są psy szkolone do walk. W większości krajów cywilizowanych walki psów są prawnie zabronione, niestety odbywają się nielegalnie. Zdarza się, że psy takie trafiają do schronisk lub do nieodpowiednich opiekunów. Psy te są uczone agresji wobec innych psów a nie ludzi, jednak w nieodpowiednich rękach psy te mogą okazać się bardzo niebezpieczne.
Niebezpieczne rasy psów zdjęcia i lista ras, które zostały uznane za groźne w Polsce
Psy , które zostały w Polsce uznane za najniebezpieczniejsze:
- amerykański pit bull terrier,
- pies z Majorki,
- buldog amerykański,
- dog argentyński,
- pies kanaryjski,
- tosa inu,
- rottweiler,
- akbash dog,
- anatolian karabash,
- moskiewski pies stróżujący,
- owczarek kaukaski.
Nie wszystkie niebezpieczne rasy psów, znajdujące się na tej liście są spotykane w Polsce. Większość z nich jak akbash, pies kanaryjski czy pies z Majorki, moskiewski pies stróżujący czy też karabash to rzadkie rasy psów stróżujących.
Na świecie ranking niebezpiecznych ras obejmuje także:
- cane corso,
- rhodesian ridgeback,
- boerboel,
- basenji,
- american bandog,
- bernardyn,
- dog niemiecki,
- akita inu,
- chow chow,
- doberman,
- husky,
- alaskan malamute,
- mastif neapolitański.
Jakie są najgroźniejsze psy świata - opis i zdjęcia
Jakie są najbardziej groźne psy na świecie? Ranking ten otwiera rottweiler, zaraz za nim plasuje się buldog amerykański i pittbull.
Ranking psów, które są uważane za najniebezpieczniejsze psy świata otwiera rottweiler. Statystycznie jest on odpowiedzialny za największą ilość pogryzień przez psy. Jednak dobrze wyszkolony i odpowiednio wychowany rottweiler staje się przewidywalny i stanowi idealnego towarzysza rodziny. Rottweiler to pies pracujący, który potrafi skupić się na zadaniu i nie lubi bezczynności.
Za niebezpieczne uchodzą amerykańskie buldogi. Psy te były kiedyś wykorzystywane do walk z bykami. Głównie jednak psy te pracowały jako stróże gospodarstwa. Są to psy aktywne, społeczne, które mocno przywiązują się do opiekuna. Mogą być świetnymi opiekunami dzieci, jeśli zostały do tego przygotowane od szczeniaka. Jednak te masywne psy mogą być niedelikatne w zabawie. W obronie opiekuna mogą zaatakować.
Sławę najgroźniejszego psa świata zdobył sobie amerykański pitbull, który został wyhodowany do polowania i stróżowania. Te waleczne psy cechują się siłą i determinacją do walki. Były kiedyś i niestety nadal są wykorzystywane do walk psów. Z natury są to psy ufne i przyjazne. Odpowiednio szkolone stają się idealnymi psami rodzinnymi i opiekunami dzieci. Jednak ich opiekun musi mieć duże doświadczenie w szkoleniu psów i opiece nad nimi. Pitbullteriery nie powinny być wykorzystywane jako psy stróżujące, gdyż z natury nie są agresywne wobec człowieka, zaś wyrabianie agresji jest bardzo niepożądane.
Owczarek kaukaski został wyhodowany w celu pilnowania owiec, zaś w czasie zimnej wojny wykorzystywano go do pilnowania granic przez armię radziecką. Po rozebraniu muru berlińskiego psy te stały się niepotrzebne i należało znaleźć dla nich opiekunów w Niemczech i w Polsce. Najczęściej pracują jako psy stróżujące, gdyż dobrze się czują na świeżym powietrzu i dobrze znoszą zimno. Psy te muszą być odpowiednio szkolone od szczeniaka. W przeciwnym razie zdradzają skłonności do agresji. Nie jest to pies dla każdego.