Charty krótkowłose - popularne rasy chartów z krótką sierścią

Podobają ci się smukłe i szybkie charty z krótką sierścią. Zastanawiasz się, czy rasy chartów krótkowłosych sprawdzą się jako psy rodzinne. Wyjaśniamy dlaczego charty są tak szybkie i skąd się bierze ich aerodynamiczny wygląd. Przedstawiamy popularne rasy chartów krótkowłosych. Doradzamy czy warto przyjąć charta jako psa rodzinnego i gdzie znaleźć hodowle w Polsce i jaka jest cena szczeniaków.

Charty krótkowłose

Jakie rasy psów należą do chartów krótkowłosych

Charty umieszczono w grupie X FCI, która dzieli się na sekcje psów długowłosych, szorstkowłosych i krótkowłosych. W sekcji 3 chartów krótkowłosych znajdują się następujące rasy:

 • chart afrykański – azawakh,
 • chart arabski – sloughi,
 • chart hiszpański,
 • chart polski,
 • chart węgierski,
 • charcik włoski,
 • greyhound,
 • chart angielski whippet.

Chart jest to pies myśliwski gończy, który pracuje bez przewodnika kierując się wzrokiem. Charty od wieków wykorzystywano do polowań z nagonką na dużych, otwartych przestrzeniach. Są w stanie dojrzeć najmniejszy ruch zwierzyny na horyzoncie i puścić się w pogoń. Działają w stadzie, mają za zadanie gonić zwierzę, wystawić je myśliwym lub zabić. Podobną rasą są myśliwskie psy podenco.

Cechą chartów jest ich charakterystyczny wygląd. Psy muszą być szybkie, dlatego też mają aerodynamiczną budowę. Są szczupłe lecz muskularne, o długich nogach i wydłużonym pysku. Mają duże serce i pojemną klatkę piersiową. Są to psy bardzo szybkie. Rekordzistą jest greyhound, który może osiągnąć szybkość 72km/h. Dlatego też charty, głównie greyhound, używane są jako psy wyścigowe.

Czy charty krótkowłose nadają się na psy rodzinne do mieszkania w bloku

Jeśli interesują nas charty jako psy domowe, warto wiedzieć, że w Polsce posiadanie charta jako psa domowego lub do prowadzenia hodowli wymaga zezwolenia. Ze względu na ochronę przyrody polowania z chartami są zakazane w wielu krajach, w tym w Polsce. Nie należy tych psów wyprowadzać na spacer w pobliżu lasu, gdyż zwierzyna leśna jest bez szans w obliczu charta, zaś za takie działanie możemy mieć duże nieprzyjemności.

Charty są wspaniałymi psami domowymi i nadają się nawet do małego mieszkania w bloku. Co ciekawe, psy te osiągają dużą szybkość tylko na krótkich dystansach. Dlatego też nie potrzebują wiele biegania. Wystarczy im jeden długi spacer, podczas którego mogą pobawić się z innymi psami.

Ponieważ gończy pies myśliwski działa w sforze, agresja nie jest tolerowana. W domu są to psy łagodne i spokojne. Dużym problemem tej rasy psów jest skłonność do ucieczek, trudności w szkoleniu i brak posłuszeństwa. Jeśli pies zauważy cokolwiek, może ruszyć w pogoń. Nie można go odwołać, ani zatrzymać, gdyż charty nie należą do psów posłusznych. Rasy zachodnie, np. whippet lub greyhound, nie działają samodzielnie. Jeśli jednak mamy kilka psów, które uformują się w sforę, będzie ona nie do opanowania.

Charty uchodzą za najgłupsze psy świata. Są trudne do szkolenia i nigdy podporządkowują się człowiekowi. Wynika to z charakteru rasy, która działa samodzielnie. Niektóre charty są nieco zdystansowane. Inne zaś są to czule i wesołe dla dzieci. Pamiętajmy również, że przyjmując charta musimy zrezygnować z posiadania innych zwierząt w domu.

Popularne rasy chartów krótkowłosych - charakter, wygląd, hodowle w Polsce, cena

Czy charty są popularne w Polsce i czy istnieją ich hodowle

Charty krótkowłose nie są w Polsce popularne, szczególnie w miastach. Jedynym pieskiem, którego możemy zobaczyć na naszych ulicach jest mały charcik włoski. Hodowle w Polsce chartów krótkowłosych prawie nie istnieją.

Ciekawą rasą jest chart arabski rasy Sloughi, który pochodzi z krajów Maghrebu. Niegdyś psy te służyły do polowań konnych z sokołami. Co ciekawe, są to jedyne psy uważane w Islamie za czyste. Niegdyś chart arabski bardzo ceniony przez Beduinów i cieszy się uznaniem także dziś. Polowania z chartami należą do przeszłości i psy te spotyka się głównie w Maroko. W Polsce hodowle tej rasy nie istnieją. Szczeniaka można sprowadzić zza granicy, gdyż jest kilka hodowli w Niemczech. Jednak cena tego psa jest wysoka.

W Polsce nie ma również hodowli psa galgo. Jest to chart hiszpański, który jest znany głównie z kontrowersji, które budzą polowania z chartami w Hiszpanii. Chart hiszpański galgo jest produkowany niemal masowo i bardzo tani, dlatego też właściciele nie cenią tych psów i traktują jako maszyny do polowań. Psy te są bardzo źle traktowane i nierzadko porzucane lub masowo uśmiercane po sezonie polowań. Liczne organizacje prozwierzęce w Europie starają się ratować te psy i oferują je do adopcji.

Chart angielski whippet i greyhound

Z Anglii pochodzą dwie rasy chartów: whippet i greyhound. Chart greyhound jest najszybszym psem na świecie, dlatego też bierze udział w wyścigach psów. W Polsce istnieją nieliczne hodowle rasy greyhound, zaś cena szczeniaka waha się od 5 do 7 tysięcy zł.

Greyhound ma zrównoważony charakter, jest bardzo wrażliwy i należy go traktować delikatnie. Jest to pies czuły, przyjacielski i spokojny, a przy tym wesoły i serdeczny dla dzieci. Jest przywiązany do właściciela i nie ma skłonności do ucieczek. Pies ten jest jednak kosztowny w utrzymaniu. Kłopotem może być silny instynkt łowiecki, szczególnie jeśli mieszkamy blisko lasu. Co ciekawe, pies ten nadaje się do mieszkania w mieście, o ile zapewnimy mu codziennie jeden długi spacer. Wbrew pozorom nie wymaga bardzo dużo ruchu. W Polsce nie odbywają się komercyjne wyścigi chartów. Jednak entuzjaści urządzają wyścigi coursingowe i canicross. Do tych wyścigów trzeba psa trenować.

Dobrym psem rodzinnym, także do bloku, jest również chart angielski whippet. Co ciekawe, ten chart toleruje inne psy i koty. Nawet je lubi i dobrze się z nimi czuje. W domu najlepiej spokojnie wyleguje się na łóżku. Wbrew pozorom nie wymaga dużo wybiegania się. Osiąga on duże prędkości tylko na krótkich dystansach. Wystarczy mu spacer, podczas którego pobawi się z opiekunem lub innymi psami. Generalnie jest to pies miły, czysty i łatwy w utrzymaniu. Sprawdzi się nawet do bloku i do rodziny z dziećmi, która jest aktywna i wysportowana.

Charty krótkowłose należą do rasy myśliwskiej, która poluje w sforze goniąc zdobycz. Charty nadają się na psy rodzinne, także do bloku. W domu są spokojne. Nie wymagają dużego wybiegania się, gdyż szybko biegają tylko na krótkich dystansach.

 • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 216, 158 ,
 • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 76-77, 84-85, 88, 90,
 • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s. 166-167, 169.