Długowłosy czy krótkowłosy – jaki może być chart?

Chart może być jeszcze szorstkowłosy. Do tej odmiany zaliczają się: chart szkocki (deerhound) i wilczarz irlandzki. Jednak najczęściej występuje chart krótkowłosy. Są to m.in.: chart polski, chart hiszpański, chart angielski, chart arabski i charcik włoski.

Istnieje także kilka tych psów o długich włosach. Chart długowłosy to:

  • chart rosyjski (borzoj),
  • chart perski (saluki),
  • chart afgański.

Borzoj to wysoki pies. Wielkość psa powinna wynosić od 75 do 85 cm, a w przypadku suczki jest to kwestia od 68 do 78 cm. Sierść tego psa jest długa i miękka w dotyku. Do tego powinna tworzyć krótkie pierścienie lub fale. Krótki włos rośnie na głowie, kończynach, uszach, na bokach i górze ud. Na ogonie tego psa tworzy się pióro, a na udach tworzą się portki. Borzoj może być biały oraz czarny. Dopuszczalne są różne umaszczenia, zarówno jednolite, jak i łaciate, z wyjątkiem brązowego i niebieskiego. Ta rasa wymaga regularnej pielęgnacji. Nie wolno zaniedbywać cotygodniowego czesania. Po spacerach należy sprawdzać, czy nic nie zaplątało się w jego sierści. W okresie linienia warto wyczesywać borzoja codziennie.

Chart długowłosy saluki jest nieco mniejszy. Samiec powinien mierzyć od 58 do 71 cm, a samica powinna być proporcjonalnie mniejsza. Ta rasa psa może być także krótkowłosa. W obu odmianach włos powinien być miękki i gładki. Krótkowłosy saluki nie ma frędzli, za to długowłosy ma je na uszach, ogonie, na tylnej stronie kończyn i czasami pod gardłem. Możliwe są różne umaszczenia. Tylko pręgowana sierść nie jest pożądana. Jego pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale długowłose charty perskie należy regularnie wyczesywać, aby włos nie był sfilcowany.

Chart afgański również jest wysoki. Pies tej rasy powinien osiągnąć wysokość w kłębie 68-74 cm, a suczka 63-69 cm. Jego długi włos jest bardzo delikatny na bokach i żebrach oraz na wszystkich kończynach. Uszy charta afgańskiego są obficie pokryte sierścią. Przylegający i krótki włos tworzy tzw. siodło, które zaczyna się od łapek i ciągnie przez grzbiet do lędźwi. Sierść jest krótsza także na części twarzowej. Możliwe są różne umaszczenia tego psa. Włos charta afgańskiego mocno się kołtuni, dlatego konieczne jest jego regularne szczotkowanie. Należy także kąpać go raz w tygodniu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, gdzie znaleźć charty do adopcji.

Chart długowłosy - jaki jest charakter chartów?

Większość chartów ma podobne do siebie cechy. Uwielbiają biegać i trzeba im zapewnić sporo ruchu. Nie powinny zostawać same zbyt długo. Są nieufne wobec obcych i mogą sprawiać wrażenie zdystansowanych, ale mocno przywiązują się do opiekuna i są dla niego czułe. Charty mają zrównoważony charakter. Zazwyczaj są to psy opanowane i spokojne.

Chart to nie jest pies pasterski. Ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowiecki. Koty i małe psy może potraktować jako swoje potencjalne ofiary. Chart ma skłonność do ucieczek, więc należy zadbać o dobre zabezpieczenie ogrodu. W Polsce obowiązuje zakaz polowania z chartami.

Jest to pies uparty, który ma silny i niezależny charakter, dlatego jego szkolenie nie jest najłatwiejsze. Przy charcie należy wykazać się konsekwencją i stanowczość, a także cierpliwością. Ten pies nigdy nie będzie całkowicie posłuszny. Podczas szkolenia charta nie należy na niego krzyczeć, ponieważ jest to wrażliwy pies.

Stowarzyszenie, cena szczeniąt – co warto wiedzieć o hodowli psów?

Może zdarzyć się tak, że wszystkie szczenięta z miotu będę w innej cenie, ponieważ w różnych stopniu będą wpasowywać się w ramy wzorca rasy. Na cenę na wpływ także linia genów oraz osiągnięcia rodziców na psich wystawach. Ważna jest renoma hodowli i dostępność rasy w kraju. Zazwyczaj chart perski kosztuje ok. 4000 zł. Cena borzoja i charta afgańskiego waha się od 3500 do 4000 zł. Przeważnie za charta arabskiego trzeba zapłacić od 3000 do 4000 zł.

To, ile żyją mopsy czy charty, zależne jest nie tylko od tego, czy pies zabierany jest na kontrolne badania do weterynarza oraz czy jest karmiony odpowiednią karmą. Znaczenie ma także miejsce, z którego piesek pochodzi. Pies z pseudohodowli często obarczony jest różnymi chorobami, przez co jego leczenie jest drogie. Wybierając psa, zwróć uwagę na to, czy hodowla zrzeszona jest w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), ponieważ jest to jedyna organizacja w naszym kraju, która podlega Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Przynależenie do niej wiąże się z koniecznością przestrzegania przez hodowców pewnych przepisów, które mają na celu dobro hodowanych psów.

Chart długowłosy nie jest polecany dla początkujących psiarzy. Jego tresura nie jest najłatwiejsza, a długa szata wymaga regularnej pielęgnacji. Ten pies lubi długie spacery i nie powinien zostawać sam zbyt długo. Nadaje się na stróża, ale nie jest to pies obronny. Jeśli w czasie spaceru złapie ciekawy trop, stanie się głuchy na komendy właściciela. Ogród należy dobrze zabezpieczyć, ponieważ pies ten ma skłonność do ucieczek.