Buldogi

buldogi

Buldogi tworzą grupę ras psów typu dogowatego. Zwierzęta wchodzące w jej skład łączą pewne podobne elementy budowy ciała. Są to czworonogi o mocnej, umięśnionej sylwetce. Mają silne szczęki i krótką kufę. Kończyny proste i muskularne, przednie nieco krótsze od tylnych. Przed wiekami buldogi wykorzystywano do walk z bykami i innymi zwierzętami. Ich szczęki z wysuniętą dolną żuchwą świetnie nadawały się do łapania i unieruchamiania zdobyczy. Obecnie są to psy do towarzystwa i stróżujące.

Filtry0

Najciekawsze artykuły w temacie buldogi

Buldogi - co warto wiedzieć o psach tej rasy

Rasy psów dzieli się według różnych kryteriów. Jedna z klasyfikacji pod uwagę bierze podobieństwa w sylwetce i kształcie głowy. Patrząc pod tym kątem występują typy wilkowate, chartowate, wyżłowate, jamnikowate, lisowate i dogowate. Ostatnie z wymienionych mają dużą, okrągłą głowę oraz masywne ciało. Do grupy dogowatych należą interesujące nas buldogi. Poniżej znajduje się ich podstawowa charakterystyka.

Rożne rodzaje buldoga

Buldogi to grupa skupiająca ciekawe rasy psów typu dogowatego. Zwierzęta wchodzące w jej skład łączą pewne podobieństwa w budowie ciała. Czworonogi odznaczają się mocną, umięśnioną sylwetką. Mają dość dużą głowę, silne szczęki oraz krótką kufę. Kończyny buldogów są proste i muskularne. Przednie łapy nieco krótsze od tylnych. Przed wiekami buldogi wykorzystywano do walk z bykami. Za zadanie miały również łapanie i unieruchamianie innych zwierząt i ludzi. Ich szczęki z wysuniętą dolną żuchwą świetnie nadawały się do tej roli. Obecnie są to psy stróżujące i do towarzystwa.

Warto również wiedzieć, że buldogi różnią się wielkością. Przedstawiciel tej grupy może być mały. Pies tego typu nie przekracza 39 cm wysokości w kłębie. Do dyspozycji są również osobniki średniej wielkości. Czyli takie, których wysokość utrzymuje się w przedziale 40-60 cm. Czy wśród buldogów można odnaleźć duże psy? Czworonogi przekraczające w kłębie wysokość 60 cm? Odpowiedź może być tylko jedna, oczywiście, że można. Podstawowa charakterystyka już za nami. Przechodzimy, zatem do następnych zagadnień. Wymieniliśmy przykładowe rasy buldogów, opisaliśmy ich wygląd i charakter.

Buldogi francuskie i angielskie

Buldożek francuski to mały pies, samiec dorasta do 27-35 cm wysokości w kłębie a samica osiąga 24-32 cm. Waga to odpowiednio 9-14 i 8-13 kilogramów. Buldożek ma zwartą, krępą budowę ciała, jest muskularny oraz silny mimo niewielkich gabarytów. Ma gładką, miękką, lśniącą i przylegającą do ciała sierść. Występują różne rodzaje umaszczenia. Ten dog może być płowy we wszystkich odcieniach, pręgowany lub łaciaty. Jeśli chodzi o zdrowie to opisywany buldog jest średnio odporny na choroby. Jednakże prawidłowa opieka i żywienie pozwalają mu dożyć nawet 15 lat. Choć średnia długość życia to 10-12 lat.

Buldożek francuski ma łagodny, wesoły charakter. Psiak jest towarzyski, ciekawski i wrażliwy. Nawiązuje mocną wieź z opiekunem i całą rodziną. Ponadto jest czujny, odważny i zadziorny. Samce mogą wdawać się w bójki z pobratymcami tej samej płci. Często walczą z większymi osobnikami. Szczeniak z rodowodem kosztuje minimum 3000 zł. Więcej na temat tej rasy można dowiedzieć się na naszej stronie. Natomiast kolejną ciekawą odmianą jest buldog angielski. On również ma wesołe, łagodne usposobienie. Wykazuje dużą cierpliwość wobec dzieci. Lubi być w centrum uwagi a swym opiekunom odwdzięcza się ogromnym oddaniem.

Buldogi angielskie są czujne i odznaczają się instynktem obronnym. Ciężko wyprowadzić je z równowagi. W przeciwieństwie do piesków francuskich nie walczą ze swymi braćmi. Średnio żyją 8-12 lat, miewają skłonności do chorób oczu. Każdy z opisywanych buldogów może dorastać do 30-40 cm wysokości w kłębie. Waga samców to 23-27 kg a samic 21-25 kg. Sierść czworonoga jest krótka, delikatna, gładka i przylega do ciała. Okrywa włosowa może być jednolicie beżowa lub biała. Bywa także czerwona w różnych odcieniach, pręgowana, płowa i łaciata. Cena szczeniaka z rodowodem to około 2500 zł.

Buldog kontynentalny i amerykański – długość życia, karmienie

Średnie rasy reprezentuje pochodzący ze Szwajcarii buldog kontynentalny. Dorosły pies osiąga 42-46 cm wysokości. Suczka jest nieco mniejsza, dorasta do 40-44 cm wysokości. Zalecana waga dotyczy obu płci i utrzymuje się w przedziale 20-30 kg. Opisywany zwierzak jest przyjacielski i pewny siebie. Wspominaliśmy także, że wśród buldogów występują duże psy. Osobniki, których wysokość przekracza 60 cm. Teraz zajmiemy się właśnie takim czworonogiem. Jest nim buldog amerykański figurujący w polskim wykazie ras uznawanych za agresywne.

Samiec buldoga amerykańskiego zazwyczaj osiąga 61-68 cm wysokości, czasem ponad 70 cm. Samica dorasta do 56-63 cm wysokości w kłębie. Waga psów to około 41-50 kg a suczek 31-41 kg. Sierść czworonogów jest krótka i często sztywna. Można jednak spotkać osobniki mające miękką szatę. Jakie są rodzaje umaszczenia? W zasadzie dopuszczany jest tylko jeden wariant, biały z łatami w różnym kolorze. Takim jak czerwony, płowy lub brązowy. Buldogi amerykańskie żyją 11-14 lat a bardzo duży wpływ na ich zdrowie ma prawidłowe karmienie.

Żywienie buldoga amerykańskiego musi być stale kontrolowane przez weterynarza lub dietetyka. Dlatego, że ten dog jest podatny na różnego rodzaju alergie. Opieka nad nim to także prawidłowe wychowanie. Dzięki niemu zwierzak nie będzie agresywny. Warto wiedzieć, że ten pies jest wrażliwy i czuły wobec swych opiekunów. Na koniec pozostała cena. Szczeniak kosztuje około 4000 zł. Więcej informacji o tej rasie można poznać na naszej stronie. Tak jak o czworonogach opisywanych powyżej. Zachęcamy do zapoznania się z tymi cennymi materiałami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto