Białe psy

białe psy

Białe umaszczenie występuje u wielu ras psów. Są jednak rasy, których przedstawiciele mają wyłącznie białą sierść. Należy do nich popularny maltańczyk czy też west highland white terrier. Jednak białe psy to nie tylko rasy ozdobne, lecz także duże psy uznawane za niebezpieczne lub zbyt niezależne dla nie doświadczonego opiekuna. Do tej pory nie udało się ustalić jaki gen odpowiada za białą maść. Białe psy ras ozdobnych cieszą się sporą popularnością, gdyż uchodzą za czyste i szczególnie eleganckie. Jednak pielęgnacja białej sierści to spore wyzwanie. Biały pies wymaga starannego kąpania, szczotkowania i trymowania sierści już od szczeniaka.

Filtry0

Najciekawsze artykuły w temacie białe psy

Białe psy

Biały pies ras ozdobnych przypomina zwiewny obłoczek. Uroczy, śnieżnobiały kolor i puchata sierść wymagają jednak sporo zabiegów pielęgnacyjnych. Zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka białej rasy, dowiedz się jak pielęgnować jego włosy. Przedstawiamy opis i zdjęcia popularnych białych ras. Znajdziemy wśród nich znane, ozdobne pieski kanapowe. Niemniej jednak wśród białych psów znajdziemy również duże rasy uznane za agresywne lub zbyt niezależne.

Biały pies

Podobają nam się różne kolory psów i rozne umaszczenie. Jednakże biała maść budzi szczególny zachwyt. Zadbana i odpowiednio ufryzowana biała sierść sprawia, że piesek wygląda jak biała chmurka. Jednak rasy o białej sierści to nie tylko psy ozdobne i kanapowe. Białe umaszczenie występuje zarówno u ras małych jak i dużych. Wśród białych psów mamy również rasy uchodzące za niebezpieczne i agresywne, jak krótkowłosy dog argentyński, lub rzadkie rasy psów stróżujących.

Szczególny zachwyt budzą pieski małych ras ozdobnych, których maść jest całkowicie biała. Warto jednak wiedzieć, że biały pies, szczególnie długowłosy wymaga starannej pielęgnacji. Ich włosy muszą być codziennie czesane i szczotkowane, tak aby nie sfilcowały się i nie pożółkły. Ponadto psy ozdobne potrzebują częstych wizyt u psiego fryzjera, który nada ich sierści właściwy kształt.

Pielęgnacja białych psów zaczyna się już od szczeniaka, ponieważ w wyniku zaniedbań sierść może zżółknąć i stracić śnieżnobiały blask. Ponadto piesek musi być od małego przyzwyczajamy do zabiegów pielęgnacyjnych, które powinny być dla niego przyjemne i nie męczące. Dlatego też zanim zdecydujesz się na psa o białym umaszczeniu oszacuj, czy chcesz poświęcić wiele czasu i kosztów na pielęgnacje jego pięknej sierści. Przeczytaj opis i obejrzyj zdjęcia popularnych ras, aby przekonać się jakiej pielęgnacji wymaga dana rasa.

Lista białych ras psów

U wielu ras psów występują białe kolory. Jednak tylko nieliczne rasy są wyłącznie białe. Tylko białą lub kremową maść posiadają następujące rasy:

 • Akbash dog,
 • American Eskimo Dog,
 • Biały owczarek szwajcarski,
 • Biszon kędzierzawy (Bichon frise),
 • Bolończyk,
 • Coton de tulear,
 • Czuwacz (owczarek słowacki),
 • Dog argentyński ma umaszczenie całkowicie białe, jednak czasem występuje ciemna plama wokół jednego oka,
 • Komondor,
 • Kuvasz,
 • Maltańczyk,
 • Owczarek maremma,
 • Pirenejski Pies Górski,
 • Polski owczarek podhalański,
 • Samoyed,
 • Sealyham Terrier,
 • Szpic japoński,
 • West highland white terrier.

Najpopularniejsze rasy białych psów - opis i zdjęcia

Najpopularniejsze i najbardziej podziwiane spośród białych ras są nieduże psy ozdobne, jak maltańczyk czy bichon frise. W grupie tej znajdziemy również rasy mało znane jak akbash, owczarek maremma czy czuwacz słowacki. Występują tu także psy uchodzące za agresywne, jak krótkowłosy dog argentyński oraz psy stróżujące, wymagające doświadczonego opiekuna jak komondor czy kuvasz.

Samojed, zwany uśmiechniętym psem północy, to pies długowłosy pochodzący z Syberii, gdzie pełnił rolę psa zaprzęgowego. Ten piękny biały pies jest z natury łagodny i nawiązuje dobre relacje z człowiekiem. Jednak jego niezależna natura wymaga doświadczonego opiekuna.

Maltańczyk to długowłosy, mały piesek ozdobny, należący do jednej z najstarszych ras. Ma długie, proste i jedwabiste włosy o nieskazitelnie białym umaszczeniu. Włosy maltańczyka wymagają systematycznej i pracochłonnej pielęgnacji. Są to pieski delikatne fizycznie jak i psychicznie. Jednak prócz dbałości o sierść nie mają dużych wymagań. Są zdrowe i długowieczne.

West Highland White Terrier zwany pieszczotliwie Westie, to jeden z najmodniejszych białych psów. Są to psy przyjacielskie, wesołe i pewne siebie. Bardzo przywiązują się do opiekuna, zaś innych ludzi i zwierzęta traktują z dystansem. Westie to pies prawie krótkowłosy, jednak wymaga starannej pielęgnacji. Jego włosy mają tendencję do brudzenia się i kołtunów. Pielęgnacja białej sierści jest u niego dość pracochłonna. Cena szczeniaka z rodowodem to około 2000-3500 zł.

Bichon frise to psy cieszące się ogromną popularnością, mimo że cena szczeniaków nie jest mała. Cena szczeniaków waha się około 3 do 4 tysięcy zł. Bichon to piesek wesoły i towarzyski, polecany szczególnie osobom, które mają dużo czasu i lubią spędzać go z psem. Sprawdza się jako towarzysz osób starszych, lecz także osób aktywnych. Sierść bichona wymaga codziennego czesania oraz strzyżenia co 1 - 2 miesiące.

Szpic japoński ma gęstą sierść z grubym podszerstkiem, której pielęgnacja nie jest skomplikowana. Szpic przywiązuje się do opiekuna, jednak osobom niedoświadczonym może sprawiać kłopoty. Bywa hałaśliwy i nieufny wobec obcych. Szybko się uczy, jednak wymaga starannej socjalizacji.

Coton de tulear pochodzi z Madagaskaru, zaś spopularyzowała tę rasą francuska arystokracja. Ten mały piesek ma silny charakter i świetnie adaptuje się do życia w mieszkaniu, choć bywa nieco hałaśliwy. Są to pieski inteligentne, które szybko się uczą i bardzo przywiązują się do opiekuna. Jego sierść wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji. Cena szczeniaków z rodowodem oscyluje wokół 3000 zł.

Biały owczarek szwajcarski wywodzi się z owczarków niemieckich. Pielęgnacja jego sierści nie jest skomplikowana. Należy raz w tygodniu wyczesać podszerstek. U odmiany długowłosej należy zwracać uwagę na włosy za uszami, które potrafią się sfilcować. Jest to pies spokojny i łatwy do wychowania. Wymaga jednak sporo aktywności i ruchu.

Niektóre popularne białe psy występują też w innych umaszczeniach, dlatego nie można powiedzieć że są to rasy wyłącznie białe. Należą do nich pudle, chow chow, bulteriery i akita.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto