Podstawowe informacje o szpicu japońskim
4 - 6 kg
6 - 8 kg
Mały, biały piesek, który wygląda podobnie jak szpic niemiecki, to szpic japoński, rasa jeszcze mało w Polsce popularna. Przedstawiamy opis najmniejszego pieska spośród ras japońskich oraz opinie o tej rasie. Opiszemy charakter szpica miniaturowego japońskiego oraz pokażemy, jak wygląda ten mały, biały, niemal karłowaty piesek. Wyjaśnimy, czy występuje szpic japoński krótkowłosy oraz czarny lub pomarańczowy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szpicach.
Szpic japoński - opis rasy
Szpic japoński został zaklasyfikowany do grupy 5 FCI szpiców i ras pierwotnych oraz do sekcji 5 ras azjatyckich. Pochodzenie tego psa nie jest znane, zaś o rasie tej krąży wiele mitów. Nie jest to rasa rdzenna japońska i prawdopodobnie pochodzi od psów przywiezionych na wyspy japońskie. Jedna z teorii głosi, że protoplastą szpica japońskiego był szpic niemiecki. Według innych teorii przodkiem szpica japońskiego mógł być biały samojed, ponieważ umaszczenie szpica japońskiego jest wyłącznie białe. Inni zaś twierdzą, że te małe pieski pochodzą od American Eskimo, który również jest biały. Jedno jest pewne, że te małe pieski nie są spokrewnione z rodzimymi psami japońskimi jak shiba inu czy akita inu.
Informacje o rasie rozpowszechniły się dopiero w XX wieku, kiedy to te małe pieski pojawiły się po raz pierwszy na wystawach i ustalono wzorzec rasy. W Polsce małe szpice japońskie nie są popularne. Nie ma profesjonalnej hodowli, zaś szczeniaki można tylko sprowadzić zza granicy.
Opis rasy:
- kraj pochodzenia: Japonia,
- wysokość: do 38 cm,
- waga: do około 7 kg,
- długość życia: do około 15 lat,
- umaszczenie: biały (nie wstępuje kolor pomarańczowy i czarny),
- szata: długa (nie występuje szpic japoński krótkowłosy).
Jak wygląda szpic japoński
Opis szpica japońskiego
Opis tej rasy można zacząć od faktu, że ten prawie karłowaty piesek japoński wygląda jak typowy szpic, na przykład szpic niemiecki. Podobnie jak szpic niemiecki ma on dwuwarstwową sierść, składającą się w długiego włosa okrywowego oraz krótkiego i miękkiego podszerstka. Nie występuje szpic japoński krótkowłosy.
Umaszczenie szpica japońskiego jest wyłącznie białe. Inne umaszczenie, jak pomarańczowy, czarny czy inne, u rasowych przedstawicieli tej rasy nie występuje. Stąd też teorie, że protoplastą tej rasy był biały samojed lub American Eskimo, gdyż szpic niemiecki może być pomarańczowy lub czarny.
Dorosły pies tej rasy dorasta do wysokości 38 cm, zaś suka do 36 cm. Nie są to pieski bardzo małe. Na przykład szpic niemiecki mały dorasta do wysokości zaledwie 28 cm. Dlatego też nie można powiedzieć, że szpic japoński jest karłowaty. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze szpica średniego?
Opieka nad szpicem japońskim
Opieka nad sierścią tego psa nie jest skomplikowana. Wystarczy go wyczesać raz na tydzień. Kąpiele częste nie są wskazane. Pies ten nie traci wiele sierści. Linieje mało, z wyjątkiem typowego linienia na wiosnę i na jesieni. Pies ten nie wymaga strzyżenia. Czasami psy są strzyżone przed wystawą. Krótkowłosy piesek tej rasy widziany na ulicy czy w telewizji to zapewne piesek ostrzyżony, gdyż nie występuje odmiana krótkowłosa tej rasy.
Opieka nad pieskiem nie stwarza problemów. Szpic japoński nie jest wymagający, jeśli chodzi o karmę. Dorosły pies może jeść zarówno karmy gotowe jak i przygotowywane w domu. Dlatego też miesięczny koszt utrzymania tego pieska nie jest duży. Dorosły szpic japoński będzie nas kosztował miesięcznie średnio od 60 do 80 zł. Warto jednak stosować karmę jak najwyższej jakości i nie przekarmiać zwierzaka, gdyż rasa ta ma skłonności do tycia. Generalnie szpic japoński nie jest łakomy i nie żebrze przy stole.
Opieka nad pieskiem oznacza również dbałość o zęby, oczy i uszy oraz spacery. Dorosły szpic japoński wymaga regularnego ruchu, dlatego też każdy spacer powinien trwać co najmniej pół godziny.
Jaki jest charakter szpica miniaturowego
Charakter szpica miniaturowego
Opinie o tej rasie zgadzają się co do tego, że jest to piesek wesoły, radosny, chętny do zabawy i serdeczny wobec opiekuna i jego rodziny. Niestety charakter szpica miniaturowego japońskiego ma swoje wady, jak nieposłuszeństwo i niezależność. Kolejna wada to nieufność wobec obcych ludzi i psów. Dlatego też ważne jest, aby te małe pieski były odpowiednio wcześnie socjalizowane.
W obrębie tej rasy występują 2 odmiany, które różnią się charakterem. Jest to typ Hi-crown, który jest zrównoważony, otwarty i ufny także wobec obcych ludzi oraz innych psów. Natomiast typ Lassie charakteryzuje się nieufnością wobec obcych, dlatego też dobrze sprawdzają się w roli stróża, który zaalarmuje opiekuna o niepokojącej sytuacji. Lassie ma skłonności do dominacji nad innymi zwierzętami, lecz wobec opiekuna jest podporządkowany i lojalny.
Ogromnie czuły szpic japoński wylewnie okazuje uczucia swojemu opiekunowi i całej rodzinie. Ale jeśli tego wymaga sytuacja potrafi być grzeczny i spokojny.
Rasa ta jest bardzo pojętna i inteligentna. Podatność na szkolenie szpica japońskiego jest duża. Jednak inteligencja łączy się także ze sporym sprytem, który sprawia, że piesek doskonale zauważy słabości opiekuna i jego niekonsekwencję, aby postawić na swoim. Dlatego też bardzo ważne jest konsekwentne szkolenie pieska w oparciu o pozytywne metody. Ważna jest również socjalizacja pieska i przyzwyczajanie się do ludzi, także obcych, tak aby nie stał się bojaźliwy.
Rasa ta cieszy się dobrym zdrowiem i odpornością na choroby. Gruby podszerstek chroni go dobrze przed zimnem. Szpic natomiast źle znosi upały i może dostać udaru słonecznego. Dlatego też w czasie upalnego lata należy ograniczyć spacery na słońcu.
Dla kogo ta rasa - opinie o szpicu japońskim
Każdy kto miał szpica japońskiego wyraża bardzo pozytywne opinie o tej rasie, która uważana jest za idealną dla rodziny z dziećmi oraz do małego mieszkania w mieście. Szpic japoński mocno przywiązuje się do opiekuna i uwielbia zabawy z dziećmi. Piesek ten świetnie sprawdza się jako przyjaciel dla aktywnych osób starszych, którzy mogą zapewnić mu 3 co najmniej półgodzinne spacery.
Także początkujący opiekun znajdzie w tym piesku pojętnego przyjaciela, który nie jest trudny do wychowania. Ważne jest jednak wdrożenie podstawowych zasad od małego. Opiekun szpica japońskiego musi jednak zdawać sobie sprawę, że nie będzie to nigdy pies bezwzględnie posłuszny.
Niezależny charakter tego pieska nie stwarza jednak większych problemów, gdyż rasa ta nie ma instynktu łowieckiego. Dlatego też szpic nie ma skłonności do ucieczek ani do niszczenia. Nie jest też szczekliwy. Szpic nie lubi zostawania zbyt długo samemu w domu. Może się zdarzyć, że znudzony i zestresowany pies pogryzie coś w mieszkaniu, jednak zdarza się to rzadko.
Szpic japoński może być także świetnym stróżem. Oczywiście rasa ta nie nadaje się do mieszkania na dworze, gdyż jest to typowy piesek ozdobny i kanapowy. Nie odstraszy też swoim wyglądem intruza. Jednak będzie skutecznie ostrzegał przed pojawieniem się czegoś nowego. Zawiadomi też, jeśli nie usłyszymy dzwonka do drzwi.
Szpic japoński doskonale przystosowuje się do małego mieszkania w mieście, o ile zaspokoimy jego zapotrzebowanie na ruch i spacery. Może mieszkać z kotami. Jednak nie lubi innych psów.
Zalety i wady szpica japońskiego
- chętny do współpracy z człowiekiem
- łatwy w treningu
- oddany
- inteligentny
- łagodny
- rodzinny
- sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
- nie lubi samotności
Wygląd
- oczy w kształcie migdała,
- nos czarny,
- grzbiet krótki i mocny,
- trójkątne uszy,
- umiarkowanie długa szyja,
- "kocie" łapy
- długowłosy
- z podszerstkiem,
- włos okrywowy dłuższy,
- włos okrywowy prosty i odstający
Galeria zdjęć - Szpic japoński
Charakter szpica japońskiego
- pies do towarzystwa,
- pies rodzinny
Szpic japoński - dla kogo?
- dla rodzin z dziećmi,
- dla seniorów,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja szpica japońskiego
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- strzyżenie,
- przemywanie okolicy oczu
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF),
- Karma dla ras małych,
- Karma dla psów ras białych
- alergie pokarmowe,
- zwichnięcia rzepki,
- choroby okulistyczne