Podstawowe informacje o szpicu fińskim

Popularne nazwy:
Suomenpystykorva, Finnish Spitz (ang.)
Pochodzenie:
Finlandia
Kategoria FCI:
Grupa 5 - Szpice i psy pierwotne > Sekcja 2 - Nordyckie psy myśliwskie
30 - 45 cm
7 - 10 kg
44 - 50 cm
12 - 13 kg
12 - 14 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla szpica fińskiego:
Mango, Amper, Trop, Gun, Łapa, Plamka, Amelia, Nono, Topaz, Opal, Boni, Simon, Kaprys, Kropka

Szpic fiński należy do ras myśliwskich, o bardzo pogodnym usposobieniu. Rasowy pies z rodowodem wykorzystywany jest m.in. jako pomoc przy polowaniach na zwierzynę łowną. W Polsce zaś służy głównie jako towarzysz rodziny. Jak wygląda hodowla szpica fińskiego? Jaka jest cena za szczeniaki? Czy ta rasa nadaje się jako pierwsza dla domowników? Oto szczegółowy opis szpica fińskiego.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szpicach.

Szpic fiński – opis pochodzenia i wyglądu psa

Jak wygląda i skąd pochodzi rasowy szpic fiński?

Szpic fiński w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Hodowla psów największą sławą cieszy się w Finlandii i Karelii, zwłaszcza że pies ten wychowywany był dawniej przez plemiona lapońskie. Kiedyś pieski pomagały członkom plemion polować na cietrzewie. Pochodzenie psa jest dość wiekowe, zwłaszcza że szpic fiński pojawia się już w starej pieśni narodowej, Kalevala. Narodowym psem Finlandii okrzyknięto tę rasę w 1979 roku.

Według klasyfikacji FCI, rasa zalicza się do grupy 5 (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcji 2 (nordyckie psy myśliwskie). Jest to z całą pewnością większy czworonóg niż np. mały pies Boo – znany jako szczeniak szpica miniaturowego. Szpice fińskie mierzą od 39 do 50 cm, przy czym suczki są mniejsze. Szpic fiński z rodowodem waży najczęściej 7-13 kg – oczywiście, suczki są lżejsze. Umaszczenie psów jest złote lub czerwone, choć niektórzy mówią o nich szpic pomarańczowy. Psy mają półdługą sierść, będącą uniesioną na barkach, grzbiecie oraz szyi.

Większość hodowców opisuje sylwetkę szpica jako kwadratową. Ciało psa jest dość dobrze umięśnione. Poznać szpica fińskiego można m.in. z głowy o średniej wielkości, dobrze zaznaczonego stopu, zwężonej kufy, średniej wielkości oczu, spiczastych uszu i energicznie zgiętego do przodu ogona. Ile kosztuje szpic fiński? Otóż mniej więcej tyle, co najtańszy pies Boo. Jest to więc cena średnio 1000 euro, czyli ok. 4000 zł. W Polsce nie ma ani jednej hodowli szpica fińskiego, zatem ciężko powiedzieć, ile kosztuje on dokładnie w naszym kraju. Każda hodowla niezależnie od tego, czy jest to szczeniak szpica miniaturowego czy fińskiego, wycenia swoje psy na podstawie:

  • płci,
  • wieku psa,
  • zbliżenia do wzorca ras FCI,
  • ilości szczeniaków w miocie,
  • renomy hodowli.

Charakter szpica fińskiego

Szpic fiński jest psem, który szczerze kocha swoją rodzinę. Bardzo lubi polować, choć należy też do psów niezależnych. Mimo, że pies preferuje zawsze postawić na swoim, chętnie spędza czas z małymi dziećmi i lubi się z nimi bawić. To zdecydowanie aktywna rasa, która nie potrafi spokojnie leżeć na kanapie. Jeżeli chcesz zapewnić psu radosne życie, powinieneś mu jak najczęściej proponować różnego rodzaju aktywności umysłowe i fizyczne. Szpic fiński jest bardzo zdeterminowany i żywiołowy, więc dość łatwo będzie się z nim współpracowało.

Szpic fiński wykorzystywany jest w Finlandii jako pies polujący. Kiedy tropi zwierzynę, zawsze jest skupiony w 100 % i nie traci czujności. W jaki sposób poluje szpic? Otóż, blokuje zwierzynę łowną w drzewie i szczeka po to, by przybył jego pan i ustrzelił upolowane przez psa zwierzę. Ze swoim opiekunem szpic fiński współpracuje bardzo dobrze i bezgranicznie mu ufa. Jednak, do obcych pies zawsze podchodzi z pewnym dystansem. Szpice fińskie mogą przyzwyczaić się do samotności jednak pod warunkiem, że nie będą zbyt często przebywać same ze sobą. Czworonóg z nudów może wówczas zacząć przejawiać dość destrukcyjne zachowania i sam szukać sobie zajęcia, np. w postaci… niszczenia przedmiotów wokół. A może zainteresuje cię także ten artykuł o białym szpicu miniaturowym?

Szczeniaki szpica fińskiego – co trzeba wiedzieć?

Zachowanie fińskiego szpica – prawdziwy charakter

Szpic fiński bardzo dobrze potrafi współpracować z ukochanym opiekunem pod warunkiem, że szkolenie odbywać będzie się pozytywnymi metodami – bez agresji wobec psa lub pospieszania go w nauce. Jeżeli chcesz wychowywać szpica fińskiego w domu z ogrodem należy pamiętać, że to w dalszym ciągu pies myśliwski. Potrafi więc pobiec za tropem zwęszonej zwierzyny. Budując ogrodzenie zadbaj o to, by dobrze je zabezpieczyć. Jako że szpic fiński z natury nie ufa obcym osobom, możesz uczynić psa strażnikiem posesji.

Czy pies ten nadaje się na pierwszego czworonoga? No cóż, wokół tego tematu krąży wiele spekulacji. Jeżeli przez większość dnia leżysz na kanapie lub pracujesz, pies nie będzie szczęśliwy w takim domu. Szpic fiński pasuje do osób aktywnych, które najlepiej zajmują się dodatkowo myślistwem w wolnym czasie. Pies stale potrzebuje ruchu, bo jego zapotrzebowanie w tej kwestii jest dość mocne. Nie wystarczy mu spacer rano i wieczorem wokół bloku. Jeżeli nie będziesz spędzał z psem aktywnie czasu, może on zacząć przejawiać destrukcyjne zachowania lub stracić radość życia.

Psy te będą mieć na pewno problem z zaakceptowaniem innych zwierząt pod wspólnym dachem – zwłaszcza, ze względu na swój myśliwski instynkt. Kiepsko więc dogadać im się będzie z kotami, a nawet innymi psami. Aby jednak łagodniej przyzwyczaić zwierzaki do siebie, konieczna będzie socjalizacja psa na jak najwcześniejszym etapie życia szpica.

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie szpica fińskiego

Sierść szpiców fińskich nie jest trudna w pielęgnacji. Jeżeli będziesz ją szczotkował, powinno to w zupełności wystarczyć. W przypadki żywienia, sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Należy pilnować diety psa, zwłaszcza że to rasa polująca i aktywna fizycznie. Możesz więc karmić szpica fińskiego karmą wyłącznie wysokiej jakości, która będzie bazowała na surowym mięsie.

Szpic fiński żyje mniej więcej ok. 13 lat. Ze względu na warunki, w których rasa jest wychowywana, pies jest wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Pies nie ma większych problemów zdrowotnych, co akurat przemawia na korzyść posiadania tej rasy. Dzięki swojej sierści, przy są uodpornione m.in. na gorąco albo zimno. Jako że rasa jest bardzo aktywna fizycznie, nie ma tendencji do przybierania na wadze. Ważne jednak, żeby przy tym podtrzymywać zdrową i pełnowartościową dietę szpica fińskiego.

Zalety i wady szpica fińskiego

Zalety
  • wesoły
  • inteligentny
  • przyjacielski
Szpic fiński zwykle dobrze dogaduje się z dziećmi, jest bardzo energiczny i może wnieść w życie opiekuna sporo pozytywnego "zamieszania".
Wady
  • upartość
  • nie lubi samotności
  • wymaga dużo uwagi
  • instynkt łowiecki
Szpic fiński ma silny instynkt łowiecki i bywa dość uparty. Jego aktywność ma dwie strony, a do wad należy konieczność poświęcania mu sporej ilości uwagi każdego dnia.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • oczy w kształcie migdała,
  • nos czarny,
  • wysoko osadzone uszy,
  • krótki grzbiet,
  • spiczaste uszy,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • dobrze umięśniona szyja,
  • wąska kufa
Szpic fińśki jest okraślany jako niemal kwadratowy. Wzorzec mówi o suchej, lecz mocnej budowie ciała i dobrej postawie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
czerwone
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Szpic fiński

Charakter szpica fińskiego

Charakter:
  • pewny siebie,
  • odważny,
  • wesoły,
  • lubiący swobodę,
  • niezależny,
  • cierpliwy
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Szpic fiński jest czujny, ale nieagresywny.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Szpic fiński jest pełen myśliwskiego instynktu. Niestety, czasami może dać się mu ponieść.
Użytkowanie:
Szpic fiński to głównie pies myśliwski na ptactwo oraz małe drapieżniki.
Poddawany próbom pracy:
tak

Szpic fiński - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Szpic fiński jest odważny i samodzielny. Nie można go nazwać uległym, dlatego potrzebuje konsekwentnego i wyrozumiałego opiekuna.
Dla kogo się nadaje:
Szpic fiński to pies dla osób aktywnych, które będą z nim pracować i szanować jego potrzeby.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Szpic fiński to pies myśliwski, ale potrafi być bardzo cierpliwy wobec dzieci. Zabawy psa z dziećmi powinny zawsze odbywać się pod kontrolą dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Szpic fiński potrzebuje dużo ruchu i uwagi. Nie lubi samotności, choć można go nauczyć zostawania samemu przez jakiś czas.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Szkolenie tego psa nie jest najprostsze. Jest inteligentny, ale nie uległy. Potrzebuje konsekwencji, ale i wyyrozumiałości.

Pielęgnacja szpica fińskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja szpica fińskiego nie jest bardzo trudna. Trzeba pamiętać o szczotkowaniu psa raz na kilka dni lub codziennie (w okresie linienia). Oprócz tego ważne jest sprawdzanie stanu uszu, czy dbanie o higienę jamy ustnej. Jak u każdego psa konieczne jest skracanie pazurów.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów rudych
Szpic fiński może jeść karmy dla psów ras małych. Mają one dopasowaną wielkość granulek i są łatwe do pobierania dla psów o niewielkich rozmiarach. Opiekun może zdecydować się na dietę domową lub surową. Ważne jest wtedy odpowiednie zbilansowanie posiłków i dobrana do psa suplementacja.
Podatność na choroby:
Szpic fiński to zwykle zdrowy i odporny pies. U niektórych osobników zdarzają się jednak choroby stawów oraz problemy z rzepką.
ikona podziel się Przekaż dalej