Podstawowe informacje o staffordshire bull terrierze

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 3 - Teriery > Sekcja 3 - Teriery typu „bull”
35 - 40 cm
11 - 15,4 kg
35 - 40 cm
12,7 - 17 kg
10 - 14 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 7000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla staffordshire bull terriera:
Nono, Topaz, Opal, Kufel, Kaprys, Siesta, Krakers, Baton, As, Fire, Orient, Frytka, Boston

Staffordshire bull terrier - opis, wymagania, ceny, porady właścicieli

W Anglii ten angielski, nieduży piesek, najczęściej w kolorze blue, o rozbrajającym uśmiechu, to rasa najpopularniejsza. W Polsce dopiero zdobywa popularność ustępując amstaffom. Popularne opinie o tym psie mówią, że to pies niania, ogromnie cierpliwy wobec dzieci, wulkan energii i nieco absorbujący przyjaciel. Natomiast w niektórych krajach wszystkie teriery typu bull są uważane za agresywne, a ich hodowla zabroniona. Wyjaśniamy jak wygląda prawda i opisujemy charakter i usposobienie staffika. Doradzamy jak wychować szczeniaki, aby wyrosły na przyjazne psy rodzinne.

Historia i opis rasy

Staffordshire bull terrier, czyli popularny staffik, to angielski terrier typu bull, który jest jednym z najpopularniejszych psów w Wielkiej Brytanii i Australii. Historia tej rasy sięga XIX wieku, kiedy to postanowiono skrzyżować buldogi z terierami. Niestety w owym czasie walki psów, polowania na szczury, były popularną rozrywką angielskich robotników. Popularna stała się wtedy hodowla tak zwanych pit dogs, czyli psów do walki, które odznaczały się ogromną siłą, sprawnością i zajadłością w walce oraz brakiem agresji w stosunku do ludzi.

Historia rasy staffordshire bull terrier zaczęła się, gdy w Anglii zakazano walk psów. Wówczas hodowcy postanowili stworzyć współczesny wizerunek tego psa, jako psa rodzinnego. Wzorzec rasy powstał dopiero w XX wieku. Pierwsza polska hodowla tej rasy powstała dopiero w latach 90-tych XX wieku. Jednak w Polsce rasa ta jest znacznie mniej popularna niż amstaff.

W wielu krajach posiadanie tego psa jest zabronione. Ma to związek z przypadkami agresji terierów typu bull, w rezultacie czego hodowla wszystkich tych ras może być zakazana. Polska lista niebezpiecznych ras obejmuje amerykańskiego pit bull terriera. Natomiast staffordshire bull terrier na niej nie występuje.

Szczeniaki staffordshire bull terriera kosztują około 2500 - 3000 zł. Cena zależy od hodowli, przodków psa, oraz wieku i rasy. Pamiętaj, aby kupować szczeniaki tylko ze sprawdzonych hodowli zrzeszonych w FCI. Tylko wtedy masz pewność, że piesek był socjalizowany i przebadany odnośnie wad genetycznych.

Jak wygląda staffordshire bull terrier

Budowa i umaszczenie

Staffordshire bull terrier to nieduży, angielski terrier typu bull. Jest to nieduży pies osiągający do 40 cm wysokości i do 17 kg wagi. Mimo małych gabarytów pies ten odznacza się ogromną siłą.

Sierść staffika jest gładka, krótka i przylegająca do ciała. Maść staffika może być bardzo różnorodna. Niedopuszczalne, według wzorca rasy, są tylko kolory czarny podpalany czy też wątrobiany. Najbardziej popularne umaszczenie to blue czyli niebieski grafitowy. Ponadto staffik może występować w kolorach: biały, czarny, blue, czerwony oraz pręgowany czy w białe łaty z tymi kolorami.

Hodowla, choroby i pielęgnacja

Średnia długość życia staffika to około 10 - 14 lat. Rasa ta jest raczej odporna na choroby i warunki atmosferyczne. Niestety zdarzają się choroby genetyczne jak L-2-HGA, katarakta i inne. Choroby te występują rzadko, lecz bardzo ważne jest, aby nabywać psa ze sprawdzonego źródła, gdyż tylko hodowla z prawdziwego zdarzenia robi testy na występowanie chorób genetycznych.

Pielęgnacja tego psa nie sprawia trudności. Wystarczy wyszczotkować go gumową rękawicą raz w tygodniu. Przydają się również pielęgnacyjne chusteczki dla psów, które pozwalają usunąć z sierści brud i brzydkie zapachy. Staffika kąpiemy w miarę potrzeby. Niestety krótka sierść tego psa wbija się w dywany i tapicerkę i trudno ją usunąć. Pies ten linieje dwa razy do roku.

Opinia o rasie staffordshire bull terrier - czy jest to rasa dla ciebie

Usposobienie i charakter staffordshire bull terriera

Staffik to wesoły, energiczny towarzysz rodziny. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Rasa ta wymaga sporo ruchu, zabawy i jest mocno absorbująca dla opiekunów. Uwielbia zabawy, szczególnie takie, które zapewniają dużą dawkę ruchu. Jest to piesek ufny wobec swoich i obcych, dlatego nie sprawdza się w roli stróża.

Ten inteligentny piesek uczy się szybko, co nie znaczy że wychowanie jego jest łatwe. Staffik chętnie uczestniczy w szkoleniu, jeśli jest ono dla niego ciekawe i zajmujące. Staffiki potrafią być przekorne i uparte. Dlatego też ich wychowanie nie może być nudne i oparte na negatywnych metodach. Opiekun musi umieć szkolić psy konsekwentnie, metodami pozytywnymi i tak aby wychowanie było dla psa przyjemnością i zabawą. Wtedy szybko nauczy się potrzebnych komend i pozna swoje miejsce w stadzie. Pomocą w szkoleniu są smakołyki, które staffik uwielbia.

Dla kogo ta rasa

Ten nieduży, angielski piesek nie nadaje się dla każdego. Jego opiekun musi być przede wszystkim osobą aktywną, lubiącą ruch oraz mogącą zapewnić pupilowi dużo czasu. Opiekun musi również wiedzieć na czym polega wychowanie psów i mieć przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie. Staffordshire może być pierwszym psem. Jednak początkujący opiekun, powinien być osobą aktywną, cierpliwą i mieć dużo czasu dla psa. Ze względu na dużą potrzebę ruchu, rasa ta nie nadaje się dla osób starszych.

Popularne opinie mówią, że staffik to pies niania, który ma niewyobrażalną cierpliwość wobec dzieci. Staffik nie jest agresywny. Jeśli dzieci są zbyt natarczywe, po prostu odchodzi. Nie można jednak zapominać, że jest to rasa wyhodowana do walki. Dlatego też nie należy zostawiać z nim dzieci bez nadzoru dorosłych. Staffik nie jest odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi.

Staffik może mieszkać w małym mieszkaniu w blokach. Nie jest hałaśliwy i nie szczeka bez potrzeby. Jednak pies ten ma wady. Pozostawiony sam w mieszkaniu może dokonać sporych zniszczeń.

Staffik - zalety i wady

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • łatwa pielęgnacja
 • wesoły
 • inteligentny
Staffordshire bull terriery to wspaniałe psy. Są energiczne i wesołe, a do tego łatwe w pielęgnacji.
Wady
 • nie lubi samotności
 • wymaga dużo uwagi
Staffordshire bull terrier wymaga uwagi związanej z socjalizacją i szkoleniem. Należy zapewnić mu również sporo zabawy i stymulacji umysłowej. To energiczne psy. Rasa nie przepada za samotnością. Niektóre osobniki nie są tolerancyjne wobec innych psów.

Staffi - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • oczy zaokrąglone,
 • krótka kufa,
 • nisko osadzony ogon,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • prosty grzbiet,
 • dobrze umięśniona szyja
Staffordshire bull terrier to dobrze umięśniony pies o proporcjonalnej budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Staffik

Charakter staffordshire bull terriera

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Staffordshire bull terrier może wykazywać agresję wobec innych psów, jeżeli nie przejdzie prawidłowej socjalizacji i szkolenia.
Skłonność do ucieczek:
niska
Staffordshire bull terrier nie wydaje się psem skłonnym do ucieczek.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Rasa ma ze sobą historię związaną z walkami psów. Staffordshire bull terriery, które obecnie są psami do towarzystwa i rodzinnymi wymagają zatem odpowiednio przeprowadzonej socjalizacji.
Poddawany próbom pracy:
nie

Stafford - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Staffordshire bull terrier może być wspaniałym towarzyszem rodziny, ale wymaga właściwej socjalizacji i szkolenia. Opiekun powinien być konsekwentny, ale wyrozumiały.
Dla kogo się nadaje:
Staffordshire bull terrier może być psem singla, pary lub rodziny. Ważne, by opiekun zapewniał mu aktywność fizyczną i realizację naturalnych potrzeb.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Staffordshire bull terrier może być dobrym psem rodzinnym. Prawidłowo zsocjalizowany pies jest bowiem cierpliwy i spokojny, a jednocześnie energiczny i wesoły. Zabawy dzieci i psa muszą jednak odbywać się pod nadzorem dorosłych. Pies powinien mieć również swój azyl, gdzie będzie mógł odpocząć od najmłodszych.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Staffordshire bull terrier źle znosi samotność. Psy tej rasy nie lubią zostawać bez opiekuna.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Staffordshire bull terrier szybko się uczy. To inteligentny pies, który wymaga konsekwencji i wyrozumiałości opiekuna.

Pielęgnacja staffordshire bull terriera

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Staffordshire bull terriery nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Ważne, by co jakiś czas wyczesywać sierść pupila, a także skracać jego pazury, czy pamiętać o higienie jamy ustnej.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Staffordshire bull terriery można żywić różnymi modelami diety. Do wyboru są wysokiej jakości karmy gotowe (mokre lub suche), a także dieta domowa lub BARF. Decydując się na podawanie psom samodzielnie komponowanych posiłków trzeba zadbać o właściwe suplementy, by pies otrzymał wszystkie składniki odżywcze.
Podatność na choroby:
Staffordshire bull terriery to aktywne psy, które lubią zabawy. Dość często odwiedzają zatem gabinety weterynaryjne w związku z kontuzjami i urazami. Psy tej rasy mogą cierpieć z powodu dyspalzji stawów łokciowych lub biodrowych.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do staffordshire bull terriera