Podstawowe informacje o springer spanielu

Popularne nazwy:
English Springer Spaniel (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne > Sekcja 2 - Płochacze
50 - 51 cm
18 - 23 kg
50 - 52 cm
20 - 25 kg
11 - 14 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla springer spaniela:
Wilk, Dama, Duch, Owieczka, Perła, Mars, Karmel, Black, Kawa, Dżin, Cola, Bob, Amper, Mila

Ten pies wykorzystywany jest do płoszenia zwierzyny oraz tropienia, ale na springer spaniela angielskiego decydują się też rodziny z dziećmi ze względu na jego charakter. Co warto wiedzieć o tej rasie? Czy spaniel bretoński jest do niego podobny? Jaka jest długość życia tych psów? Czy istnieje springer lub cocker spaniel miniaturka? W którym roku założono brytyjski klub rasy? Ile trzeba zapłacić za szczeniaki? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Charakterystyka rasy english springer spaniel

Jak wygląda springer spaniel angielski?

Są różne odmiany spanieli. Cocker (często zapisywany błędnie „kokiel spaniel”) i springer spaniel angielski przez pewien czas były hodowane razem i rozróżniano je głównie po umaszczeniu. W 1902 roku określono ich wzorce (osobno został uznany cocker i springer), a w 1921 roku powstał brytyjski klub rasy. Z koeli spaniel bretoński różni się od nich. Pochodzi z Francji i nie jest to pies do płoszenia zwierzyny. Spaniel bretoński jest zaliczony do wyżłów i jest to pies wystawowy.

Istnieje jeszcze springer spaniel walijski. Jest bardzo podobny do angielskiego i różni się przede wszystkim umaszczeniem. Walijski zawsze ma rudo-białą sierść, a jego nos może być brązowy lub czarny. Springer spaniel angielski (english springer spaniel) może występować w wersji dwukolorowej (przeważnie jest to sierść wątrobiana z białym, rzadziej czarna z białym) z podpalaniami lub bez. Nie ma w tej rasie umaszczenia jednolitego (nie może być np. czarny, rudy etc.).

Różnicą są jeszcze uszy. Springer spaniel walijski ma je mniejsze i specjalnie goli się je na krótko, a u angielskiego włosy pozostają długie. Do tego jest większy od pozostałych – walijski jest od niego nieco drobniejszy, ale cocker jest już wyraźnie mniejszy. Springer spaniel angielski osiąga w kłębie ok. 51 cm. Nie istnieje cocker spaniel miniaturka ani żaden inny spaniel w taki rozmiarze.

Jaki ma charakter springer spaniel angielski?

Ten piesek przywiązuje się do domowników – akceptuje wszystkich i chętnie się bawi. Nie powinien być trzymany na łańcuchu, ponieważ potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Jest łagodny, ma wesołe usposobienie. Z tego też względu nie jest to pies obrony. Nie będzie atakował włamywacza, jedynie na niego naszczeka. Springer spaniel angielski nie szczeka bez powodu, a tylko gdy coś go zaalarmuje i mu się nie spodoba.

Nie jest mu straszna żadna pogoda. Jest to piesek energiczny i wytrzymały, dlatego nie tak łatwo go zmęczyć. Musi mieć dużo ruchu. Nie jest trudny w ułożeniu, choć przez pewien czas może się buntować, dlatego trzeba zachowywać się konsekwentnie i nie pozwalać, aby łamał ustalone zasady (np. jeżeli nie może wchodzić na kanapę, to należy go z niej ściąganą za każdym razem, gdy sam nie chce tego zrobić). Chętnie współpracuje z człowiekiem. Uwielbia aportować i jest inteligentny. Pomaga nie tylko myśliwym, ale też policji. Potrafi wykrywać materiały wybuchowe oraz narkotyki. Wykorzystuje się go również w dogoterapii

Jest wrażliwy i źle znosi krzyki podczas tresury. Należy obchodzić się z nim łagodnie, aby nie czuł się zestresowany. Można zachęcać go do wykonywania ćwiczeń poprzez smakołyki lub zabawę piłeczką. Warto nauczyć go komend takich jak „zostań” czy „wróć”, bo może uciekać podczas spacerów, jeżeli złapie trop np. ptaka. Nadaje się psich spotów (m.in. frisbee, agility).

Springer spaniel angielski – choroby i pielęgnacja

Średnia długość życia tych psów to ok. 12-15 lat. Na ogół psy tej rasy nie mają większych problemów ze zdrowiem. Zdarzają się jednak choroby genetyczne, do których zalicza się fukozydoza. Rodzice szczeniaka powinni być przebadani pod tym kątem. Możliwe są również choroby oczu (np. PRA - postępujący zanik siatkówki) oraz dysplazja stawów biodrowych.

Springery linieją umiarkowanie. Należy je regularnie szczotkować. Powinno się je również trymować, aby pozbyć się martwego włosa na szyi, głowie i uszach. Trzeba go również kąpać w odpowiednim szamponie dla psów. Po spacerze należy upewnić się, że nigdzie nie wplątały się mu jakieś gałązki lub liście.

U psów tej rasy trzeba zwracać szczególną uwagę na uszy, ponieważ są narażone na różne infekcje. Warto wyrywać włosy ze środka ucha, aby zapewnić lepszą wentylację. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą sugerować chorobą, bezzwłocznie udaj się z pieskiem do weterynarza. Nie należy leczyć zwierzaka na własną rękę, bo może się to źle skończyć.

Hodowla rasowych psów – co warto wiedzieć?

Jaka jest cena za szczeniaki?

Przeważnie rasowe pieski można kupić od 2000 do 4000 zł. Springer spaniel angielski kosztuje przeważnie 2500 – 3000 zł. Zdarzają się oferty zarówno droższe (ok. 5500 zł), jak i tańsze, ale cena za szczeniaka nie powinna być mniejsza niż 1500 zł.

Ogłoszenia, w których pieski kosztują 200 zł czy 500 zł, wystawiane są przez pseudohodowcę. Nie jest to kwota adekwatna do wysiłku, jaki hodowca wkłada w swoją hodowlę. Pseudohodowle nastawione są na szybki zysk, a nie na utrzymanie ciągłości rasy i jej prawidłowego wzorca. Pieski określane są jako „w typie” danej rasy. Co oznacza tyle, że na pierwszy rzut oka pies faktycznie wygląda na rasowego, ale ten, kto dobrze zna wzorzec, potrafi dostrzec różnice. Dochodzi jeszcze kwestia rozmnażania ich. Niestety często kojarzone są ze sobą osobniki, które są zbyt blisko spokrewnione. Pieski rodzą się chore, mają różne wady genetyczne również z tego względu, że zwierzaki z wadami są dalej rozmnażane, co w zarejestrowanej hodowli nie ma prawa się wydarzyć.

Odpowiedzialny hodowca dba o to, aby pieski rozwijały się prawidłowo. Zapewnia im dobrej lub bardzo dobrej jakości karmę (albo dietę BARF, czyli surowe mięso wzbogacone o suplementy), regularne badania i szczepienia. Jego zadaniem jest także socjalizacja maluchów. Hodowca powinien znać się bardzo dobrze na swojej rasie, żywieniu psów, ich możliwych chorobach oraz tresurze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa i hodowli?

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na cenę czy zdjęcia, ale i na opis. Hodowla powinna być zarejestrowana w odpowiednim stowarzyszeniu. Pod banderą międzynarodowej organizacji FCI działa ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Opis powinien zawierać informacje, jak nazywa się hodowla i czy jest tam zrzeszona. Do tego powinien być opisany piesek: jego data urodzenia, umaszczenie, charakter, badania, rodzice etc.

Cena, jak było wspomniane wcześniej, nie powinna być za niska. Owszem, zdarzają się sytuacje, kiedy psiak jest sprzedawany taniej, a czasami nawet jest oddawany za darmo. Hodowca może oddać tak psa, który wrócił do jego hodowli – mógł zostać oddany lub odebrany właścicielowi. Przeważnie hodowca nie może pozwolić sobie na zatrzymanie takiego psa. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko. Za sprawą zdjęć można ocenić, czy piesek wygląda na zadbanego i w jakich warunkach przebywa, przynajmniej w momencie zrobienia zdjęcia. Jednak dopiero podczas spotkania można ocenić, czy faktycznie nie jest wychudzony, nie wykazuje oznak choroby i trzymany jest w czystym miejscu.

W momencie odbierania pieska z hodowli szczeniak powinien mieć przynajmniej 8 tygodni. Wymagane są dwa odrobaczenia, jedno szczepienie oraz wszczepiony CHIP. Obowiązkowy jest również rodowód. Otrzymuje go każdy szczeniak z miotu, niezależnie od tego, czy wpasowuje się w ramy wzorca czy nieco od niego odbiega (np. za duże uszy, złe umaszczenie etc.).


English spinger spaniel to wspaniały pies dla osób aktywnych, lubiących spędzać czas z czworonogami. Ta szlachetnie wyglądająca rasa posiada też interesujące usposobienie oraz nietypowe wymagania. Poniżej przybliżamy charakter rasy, omówimy długość życia, a także opiszemy najczęstsze opinie o cocker i springer spanielach.

Wygląd i charakter rasowych springer spanieli

Jak wygląda angielski springer spaniel?

Brytyjski springer spaniel jest silnie umięśnionym i bardzo wytrzymałym psem o średniej wielkości. Wszelkie informacje dotyczące wyglądu uzyskamy we wzorcu FCI numer 125. Wynika z niego, że dorosłe, prawidłowo zbudowane psy powinny ważyć około 22 do 24 kg. Z kolei ich wzorcowa wysokość w kłębie to około 50 cm. Są to wspólne proporcje dla psów oraz dla suczek.

Ciekawostką w owej rasie jest charakterystyczna dla spanieli sylwetka, która powinna wpisywać się w kształt prostokąta. Psy powinny sprawiać wrażenie masywnych i lekko poruszających się. Umięśniona, a jednocześnie niezbyt ciężka sylwetka powinna sprawiać, że pies wykazuje dużą wytrzymałość, zwinność i żywiołowość.

English springer spaniel posiada też dość charakterystyczne umaszczenie. Opis ze wzorca rasy dopuszcza umaszczenie o biało czarnym, biało brunatnym oraz podpalanym kolorze. Pies posiada bardzo obfity, gubiony dwa razy do roku podszerstek oraz przylegającą do ciała okrywę właściwą. Rasa springerów, podobnie jak field spaniel, cocker spaniel czy spaniel tybetański, wymaga regularnego czesania i wprawnej pielęgnacji okolic uszu.

Charakter psów z rodziny brytyjskich spanieli

Psy rasy springer spaniel brytyjski są inteligentne i bardzo aktywne. Podobnie jak cocker spaniel, field spaniel czy spaniel tybetański, świetnie czują się na świeżym powietrzu, a aktywność z udziałem tropienia lub węszenia jest dla nich wyjątkowo przyjemna.

Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy rasy springer spaniel angielski są wiecznie gotowe do zabawy, a także radosne w kontaktach z ludźmi. Cechuje je również wysoki stopień przywiązania oraz lojalność w stosunku do rodziny. Bardzo towarzyski charakter sprawia, że biało czarny towarzysz świetnie sprawdzi się w roli pupila rodzinnego. Będzie przyjaznym, łasym na pieszczoty przyjacielem dla dzieci, a także dla dorosłych.

Łagodny charakter springer spanieli, cockerów czy field spanieli czyni z nich marnego stróża. Nie są to rasy psów, które zaatakują napastnika lub będą bacznie patrolować okolice. Przeważnie nie budzą też respektu u potencjalnych włamywaczy. Owszem psy owych ras posiadają doskonały węch, umiejętności tropienia i spostrzegawczość, jednak potrafią wykorzystywać je w zupełnie innych celach.

Co ciekawe, dobrze socjalizowane szczeniaki rasy british springer spaniel, cocker spaniel, field spaniel czy spaniel tybetański są przyjazne w stosunku do innych zwierząt. Mogą dobrze dogadywać się z innymi psami, a także z kotami i mniejszymi pupilami domowymi. Niekiedy ujawnia się w nich wrodzony instynkt łowczy, jednak nie zrobią krzywdy znanym sobie zwierzakom. Nadmierna agresja rasy może być jedynie związana z niewłaściwą socjalizacją oraz źle przeprowadzonym szkoleniem posłuszeństwa.

Ważne informacje o springer spanielach

Średnia długość życia, możliwe choroby oraz wymagania pielęgnacyjne angielskich springer spanieli

Przeciętna długość życia jest w dużym stopniu uzależniona od gabarytów, które posiada dany pies. Przyjmuje się, że mniejsze rasy żyją nawet dwukrotnie dłużej niż psy ras molosowatych. Długość życia psów o średnich rozmiarach ciała wynosi średnio ponad 10 lat. Na szczęście angielski springer spaniel jest rasą zdrową, której rzadko towarzyszą groźne dla życia choroby. Dzięki ich dużej aktywności i predyspozycjach rasowych, średnia długość życia wynosi 12 do 14 lat, co jest całkiem dobrym wynikiem wśród ras o wadze powyżej 15 kg.

Dla porównania, średnia długość życia field spaniela wynosi 10 do 12 lat. Z kolei spaniel tybetański jako reprezentant rasy o małych rozmiarach może żyć najdłużej. Przeciętna długość życia w tej rasie wynosi 12 do 15 lat (czyli tyle samo co w przypadku angielskich cocker spanieli).

Wysoka, średnia długość życia nie oznacza jeszcze, że pies będzie całkowicie pozbawiony problemów zdrowotnych. Każdej rasie przypisuje się choroby, do której może być predysponowana. Nasz walijski biało czarny towarzysz może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego. Rasie zwisłouchej mogą także towarzyszyć problemy z zapaleniem ucha.

Sama pielęgnacja rasy jest dość prosta. Angielski pies springer spaniel wymaga jedynie regularnego szczotkowania, które warto wykonywać minimum raz w tygodniu. Rasie towarzyszy też intensywne linienie sierści, przypadające na wiosnę oraz jesień. W tym czasie british springer spaniel, spaniel tybetański czy field spaniel powinny być czesane nawet każdego dnia.

Zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy wymagają też regularnej kontroli stanu uszu oraz uzębienia. Niektórzy hodowcy zalecają czyszczenie zębów lub podawanie naturalnych gryzaków, które mają zetrzeć nalot i ograniczyć osadzaniu się kamienia nazębnego. W przypadku psów, które rzadko chodzą po utwardzonych ścieżkach zaleca się też kontrolę stanu pazurów, a w razie konieczności ich przycinanie.

Najczęstsze opinie o english springer spanielach

English springer spaniel jest w Polsce mało znaną rasą. Nie oznacza to jednak, że posiada złe opinie wśród miłośników czworonogów, jest wręcz odwrotnie. Ten biało czarny czy biało brunatny pies należy do grupy docenianych ras. Przychylne opinie dotyczą jego wierności, oddania oraz towarzyskiego charakteru. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosły springer spaniel angielski świetnie odnajdują się w relacjach z dziećmi oraz osobami starszymi. Czyni to z nich świetnych towarzyszy. Spaniel tybetański, field spaniel czy springer wyróżniają się też bardzo dużą wytrzymałością. Dlatego są chętnie wybierane w roli psów tropiących i łowczych. Nasz brytyjski towarzysz może stać się idealnym tropicielem, jednak wymaga umiejętnego szkolenia.

Opisując opinie o rasie, warto wspomnieć o jej predyspozycjach sportowych. Przychylne opinie dotyczą aktywności, która umożliwia uczestniczenie w różnego rodzaju zawodach. Entuzjaści psów brytyjskich podkreślają także ich walory zdrowotne oraz stosunkowo dużą długość życia.

Biało czarny czy biało brunatny english springer z pewnością nie jest rasą dla każdego. Negatywne opinie dotyczą trudności w zapewnieniu psu odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Warto bowiem pamiętać, że już niewielkich rozmiarów szczeniaki wymagają długiego, męczącego spaceru. Brak bodźców i możliwości rozładowania energii może przełożyć się na problemy w relacjach z człowiekiem. Brytyjski springer może wtedy okazać się szczekliwy i niszczyć przedmioty domowe. Jego żywiołowy charakter może także wpłynąć na chęć ucieczki z posesji.

Opisując opinie o rasie, nie sposób pominąć kwestii ekonomicznej. Okazuje się, że to właśnie cena zakupu szczeniaka jest często jednym z powodów rezygnacji z danej rasy. Szczeniaki brytyjskich springer spanieli to zawsze wysoka cena zakupu. Dodatkowym minusem jest niewielka liczba sprawdzonych miejsc hodowlanych. Dobra hodowla często prowadzi rezerwacje na nienarodzone jeszcze, planowane mioty szczeniąt, dlatego wybór wymarzonego szczeniaka często okazuje się nieco utrudniony.

Cena zakupu szczeniaka w hodowlach

Jak już wiemy, english springer spaniel nie znajduje się w zbyt wielu hodowlach. Dlatego wybór często okazuje się dość trudny. Ze względu na małą ilość hodowli, dobrze jest odwiedzić grupy tematyczne poświęcone danej rasie. Znajdziemy w nich szereg informacji na temat wymagań pupili, a także możliwości ich zakupu.

Dobra hodowla angielskich springer spanieli powinna posiadać pozytywne opinie wśród miłośników rasy. Warto zwrócić uwagę na opis prowadzony na jej stronie. Poznamy tam suczki hodowlane oraz psa reproduktora. Opis hodowli powinien określić nam predyspozycje linii hodowlanych, co pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Cena za szczeniaki rasy springer spaniel czy spaniel tybetański to przynajmniej 3000 zł. Rozpoznawalna hodowla, oferująca szczeniaki po utytułowanych rodzicach z pewnością zaprezentuje wyższe stawki. Cena w przedziale 4000-5000 zł za szczeniaka nie jest kwotą zaskakującą. Niekiedy cena zakupu małego pupila okazuje się jeszcze wyższa.

Wybierając idealnego szczeniaka, nie warto kierować się wyłącznie cenami zakupu. Dobrą praktyką jest natomiast dopytanie hodowcy o predyspozycje danej linii hodowlanej, docelową wagę, a także wymagania rasy. Nasz biało czarny english springer spaniel czy spaniel tybetański powinny być też właściwie socjalizowane przez hodowcę, co okazuje się znaczącym ułatwieniem dla nabywcy szczeniaka.

Pamiętajmy także, że hodowla powinna pokazać warunki, w jakich rozwijają się szczeniaki. Dobrą praktyką jest też udostępnienie do wglądu pełnej dokumentacji hodowli oraz badań medycznych suczki hodowlanej. Hodowca powinien też podpisać z nami stosowną umowę, w której jasno określa warunki przekazania psa. Jest to dość istotna kwestia, która zabezpiecza zarówno stronę kupującą, jak i sprzedającą.

Zalety i wady springer spaniela

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • oddany
 • wesoły
 • inteligentny
 • rodzinny
 • tolerancyjny wobec innych psów
 • przyjacielski
Springer spaniel jest łagodny, wesoły i lubi spędzać czas ze swoimi opiekunami. To doskonaly pies dla osób, które będą mogły poświęcić mu czas, bo odwdzięczy się dużą dawką miłości.
Wady
 • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
 • nie lubi samotności
Springer spaniel zostanie sam w domu, ale nie przepada za samotnością. To pies, który lubi być blisko opiekuna i potrafi chodzić za nim z miejsca na miejsce. Sierśc tego psa wymaga regularniej pielęgnacji, co również należy brać pod uwagę.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • oczy w kształcie migdała,
 • dobrze umięśniona szyja,
 • obwisłe fafle,
 • uszy w kształcie płata,
 • mocny tułów
Pies tej rasy jest symetrycznie zbudowany, zwarty i mocny w budowie ciała. Jest również najwyższy wzrostem wśród spanieli brytyjskich.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • biało-czarne,
 • wątrobowo-białe
Kolor oczu:
 • orzechowe,
 • ciemnoorzechowe

Galeria zdjęć - Springer spaniel angielski

Charakter springer spaniela

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Spirnger spaniel angielski jest przyjacielski i sprawdza się w kontaktach z dziećmi. Nie jest psem skłonnym go agresji.
Skłonność do ucieczek:
niska
Springer spaniel angielski nie wykazuje tendencji do uciekania od opiekuna. To wierny pies, który dobrze współpracuje z opiekunem.
Użytkowanie:
Springer spaniel angielski to pies myśliwski. Może być psem tropiącym, aportującym oraz płoszącym i osaczającym dziką zwierzynę. Ten pies lubi także pracować w wodzie.
Poddawany próbom pracy:
-

Springer spaniel angielski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Springer spaniel jest wiernym i pojętnym psem. Opiekun musi jednak znać jego potrzeby dotyczące ruchu oraz stymulacji umysłowej.
Dla kogo się nadaje:
Spirnger spaniel to pies nadający się dla myśliwych lub osób ogólnie aktywnych, gdyż potrzebuje sporej dawki ruchu. Psy tej rasy odnajdują się jako zwierzęta rodzinne.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Springer spaniel angielski jest "niezawodny" w kontakatach z dziećmi. Warto jednak nadzorować wspólne zabawy psa z najmłodszymi i uczyć dzieci, jak podchodzić do czworonogów.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Springer spaniel angielski woli spędzać czas z opiekunami, ale zostanie sam w domu, jeżeli zostanie tego nauczony. Przed wyjściem należy zapewnić mu dłuższy spacer oraz zabawki, czy bezpieczne gryzaki.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Springer spaniel angielski lubi pracę z człowiekiem i jest bardzo pojętny. Ważne jest jednak odpowiednie podejście do jego szkolenia.

Pielęgnacja springer spaniela

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu
Springer spaniel angielski potrzebuje rutynowych zabiegów jak skracanie pazurów i częste wyczesywanie sierści. Szczególną uwage warto zwracać na kontrolowanie stanu uszu psów tej rasy.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • karma dla psów aktywnych,
 • karma dla psów ras średnich
Wybierając karmę dla springer spaniela warto zwrócić uwagę, by była wysokiej jakości. Wśród karm gotowych wybrać można karmę dla ras średnich, produkty nastawione na wspieranie sierści lub karmy dla zwierząt aktywnych, jeżeli pies ma naprawdę sporo ruchu każdego dnia.
Podatność na choroby:
Springer spaniel nie ma zwykle problemów ze zdrowiem. Warto jednak wybierać szczenięta ze sprawdzonych hodowli, by zminimalizować ryzyko niektórych chorób o podłożu genetycznym.
ikona podziel się Przekaż dalej