Podstawowe informacje o seterze angielskim
25 - 30 kg
25 - 30 kg
Seter angielski to pies, który przez wiele osób uważany jest za idealną rasę. Miłośnicy psów mówią o seterze, że jest to angielska odmiana o wspaniałym charakterze i świetnym instynkcie myśliwskim. Jakie usposobienie ma seter, jak należy o niego dbać oraz ile kosztuje szczeniak setera angielskiego? Oto charakterystyka rasy seter angielski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o seterach.
Seter angielski – opis i zdjęcia psów
Skąd pochodzi seter angielski?
Pojawienie się pierwszych seterów angielskich datowane jest na XVI wiek. Dawniej psy te polowały na dzikie ptaki, choć szczegóły pochodzenia czworonogów bywają bardzo rozbieżne. Miłośnicy rasy przyjmują odmienne stanowisko w sprawie pochodzenia psa. Niektórzy z nich uważają, że seter angielski to połączenie różnych spanieli lądowych z Hiszpanii. Inni zaś uważają, że odmiana jest krzyżówką wczesnej odmiany Springera, starego wyżła hiszpańskiego i spaniela wodnego. O seterach na świecie zaczęło zaś być nieco głośniej w 1576 roku.
Seter angielski po raz pierwszy pokazał się na wystawie rasowej w 1859 roku w Newcastle (Anglia). Generalnie, seter angielski ma stary rodowód, jednak zdefiniowano jego rasę w 1860 roku, już po wystawie, na której zaprezentowano pieska. W naszym kraju psy pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, jednak bardzo szybko się z nimi zaprzyjaźniono. Mimo, że pies cieszy się dużym powodzeniem w Europie, w Polsce nie jest aż tak popularny.
Opis wyglądu setera angielskiego
Według klasyfikacji FCI, seter angielski zalicza się go grupy 7 (wyżły), sekcji 2 (wyżły brytyjskie, irlandzkie i setery). Seter angielski jest trochę wyższy niż największy nagi pies meksykański. Suki mierzą ok. 61-65 cm, a psy ok. 65-68 cm. Podobny wzrostem jest owczarek czechosłowacki. Jednak, setery ważą znacznie mniej niż owczarek czechosłowacki – bowiem ok. 20-25 kg (przy czym suczki są zdecydowanie lżejsze). Seter angielski to pies, który może występować w wielu różnych kolorach maści:
- czarny i biały,
- cytrynowy i biały,
- brązowo-biały
- czarny z podpaleniem,
- biały z podpaleniem,
- tricolor.
Psy mają długą sierść, która jest trochę pofalowana. W niektórych miejscach na sierści psów występują frędzelki (na zadzie, ogonie, szyi, tyłach kończyn i mostku). Setery mają bardzo gęsty podszerstek, jednak wyłącznie w okresie zimowym. O psach mówi się, że są najładniejszymi ze wszystkich wyżłów. Uszy seterów angielskich są dość nisko osadzone i zwisają blisko policzków. Oczy są bardzo duże i błyszczące, a ogon wysoko osadzony i gruby, który zwęża się ku końcówce. Psy noszą go nisko, a w ruchu ogon przypomina odwróconą szablę. Wygląd psów najlepiej odzwierciedlą zdjęcia.
Ile kosztuje pies? Otóż, cena zależeć będzie od wielu różnych czynników. Przede wszystkim, o kosztach decyduje hodowla i jej renoma. Cena psa zależy też od jego genów, płci, wieku bądź ilości szczeniaków w jednym miocie. Średnio jest to jednak ok. 3000 zł lub więcej za psa z rodowodem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle angielskim?
Charakter seterów angielskich
Setery są bardzo żywiołowymi psami, które mają łagodne usposobienie. W przeciwieństwie do wielu tak dużych psów, nie wykazują one skłonności do dominacji i bardzo chętnie dają się podporządkować swojemu opiekunowi. Są miłe, sympatyczne i serdeczne wobec innych, więc nie będą dobrze sprawowały się jako obrońca i stróż domu. Ta angielska odmiana setera będzie przyjaźnie witała się zarówno z gośćmi, jak i ze złodziejami. Nie powinno się więc liczyć na to, że seter angielski zostanie strażnikiem posesji.
Piesek ma pogodne nastawienie i przez to specyficzny charakter. Chętnie bawi się ze wszystkimi i nie jest agresywną rasą. Nigdy jako pierwszy nie sprowokuje bójki z innym psem. Faktem jest jednak, iż pies ma silny instynkt myśliwski. A więc, czasami odruchowo pobiegnie za kotem bądź ptaszkiem. Z tego też powodu, iż reakcja może nastąpić niespodziewanie, powinno się chodzić z pieskiem na smyczy – a już zwłaszcza tam, gdzie będzie bardziej natężony ruch. Pieska nie powinno się trzymać w domu albo w budzie. Jednak też, kiedy pies nie będzie w pobliżu ukochanego opiekuna, może być smutny.
Seter angielski jest psem żywiołowym, więc wymaga wiele ruchu i aktywności fizycznej. Nie będzie zadowolony, kiedy pójdziesz z nim na szybki spacer. Powinieneś każdego dnia umożliwić mu biegać luźno przynajmniej przez jedną godzinę – najlepiej z dala od miasta, np. na wiejskiej łące. Będzie to wystarczająco dużo czasu, by seter angielski nie marudził i zachowywał się spokojnie, a także by nie pojawiały się u niego destrukcyjne zachowania. Oczywiście fakt, że będziesz miał dom z ogrodem nie oznacza, że nie musisz wychodzić z psem poza jego teren. Pies potrzebuje różnych, innych bodźców z zewnątrz, stąd spacery poza domem są wręcz wskazane.
Charakterystyka seterów angielskich
Usposobienie seterów angielskich
Podobnie, jak nagi pies meksykański, setery angielskie są bardzo cierpliwe i wierne swojemu opiekunowi. Są serdeczne jednak nie tylko wobec nich, ale też wobec nieznajomych osób. Z tego też względu uznaje się, że tricolor bądź innego umaszczenia seter ma idealny charakter. Psy bardzo lubią spędzać czas z ludźmi, choć wśród zabaw nie powinno się wybierać tych w aportowanie. Związane jest to z silnym instynktem myśliwskich psów, o czym już wspominaliśmy.
Pies jest bardzo spokojny wyłącznie z wyglądu. Jednakże, w rzeczywistości jest on żywiołowy oraz kochający aktywność fizyczną i codzienny wysiłek. Właśnie to potrzebne jest pieskowi do szczęścia i prawidłowego rozwijania się. Nie ma większego problemu, żeby wyszkolić psa, ponieważ jest on bardzo inteligentny i błyskawicznie uczy się nowych rzeczy. To pies zrównoważony, a także niewykazujący agresji. Bardzo ufa swojemu panu, a także rodzinie. Żeby więc móc się prawidłowo rozwijać, potrzebuje ich uwagi. W przeciwnym wypadku, kiedy nikt nie będzie zwracał na niego uwagi, pies stanie się nieszczęśliwy.
Jak już wspominaliśmy, psy nie lubią być samotne. Jeżeli odsuniesz setera angielskiego od rodziny, będzie on bardzo smutny. Setery angielskie bardzo źle znoszą nieobecność ukochanego opiekuna. Trzeba więc już wcześniej wziąć to pod uwagę i rozpocząć proces nie tylko socjalizacji psa, ale i przyzwyczajania go do samotności. Nie przedłużaj jednak nigdy swojej nieobecności w domu (np. kiedy pracujesz), ponieważ pies może okazać swoje niezadowolenie z tego faktu w dość jednoznaczny sposób, np. niszcząc różne przedmioty w domu bądź głośno wyć i szczekać. Jeśli planujesz dłuższą nieobecność, koniecznie zabierz psa na długi spacer poza miasto, żeby mógł on uwolnić nagromadzoną energię.
Pies może być bardzo dobrą decyzją, jeżeli chodzi o wybór pierwszego pupila. Nie jest on trudny pod względem charakteru, z tego też względu będzie znakomitym wyborem na pierwszego czworonoga. Pies bardzo lubi zabawę, więc z powodzeniem można kupić go do domu, w którym znajdują się małe dzieci. Lepiej jednak, by był to dom na wsi – pies nie przepada za miejskim życiem mimo, iż może przyzwyczaić się do życia w dużym mieście. Zdecydowanie jednak, seter angielski nie lubi być zamknięty w czterech ścianach i potrzebna jest mu przestrzeń do życia.
Niezależnie od tego, czy seter angielski będzie mieszkał w domu na wsi czy w mieszkaniu z ogrodem w środku miasta, trzeba będzie wychodzić z nim na długie spacery. To pies bardzo aktywny i żywiołowy, więc powinieneś zapewniać mu codzienną dawkę aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Warto będzie zabierać psa np. na łąkę czy inne duże obszary na łonie natury, by seter angielski mógł wybiegać się oraz stymulować zmysł węchu. Jeżeli prowadzisz sportowy tryb życia, seter angielski będzie przeszczęśliwy, kiedy będzie mógł towarzyszyć w zajęciach ruchowych swojemu opiekunowi.
Pielęgnacja i żywienie setera angielskiego
Pielęgnacja setera angielskiego polega w dużej mierze na jego częstym szczotkowaniu. Nie jest to jednak proces aż tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Pies ma długą sierść, jednak wystarczy ją wyczesać co tydzień, a maksymalnie raz na dwa tygodnie. Charakterystyczne frędzelki zaś, o których już wspominaliśmy, powinno się regularnie przycinać – w ten sposób żadne roztocza lub pasożyty nie będą miały możliwości wniknięcia w skórę psa. Oczywiście, w okresie linienia pies będzie tracił nieco więcej sierści, więc powinno się go z tego powodu szczotkować więcej zwłaszcza np. jesienią. Wówczas powinno się czesać psa trochę częściej, a nawet każdego dnia.
Kąpiel psa wskazana jest raczej wyłącznie wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność. Po kąpieli należy dobrze wysuszyć pieska. Skup się też na jego uszach, które ze względu na swoją specyfikę mogą być narażone na choroby oraz infekcje. Po powrocie do domu ze spaceru trzeba też będzie sprawdzić, czy piesek nie ma żadnych kleszczy. Należy też sprawdzić jego łapki i usunąć ewentualne zabrudzenia. Możesz także poświęcić czasami swojemu psu nieco więcej uwagi i np. przystrzyc go po to, by zachować piękny i nietuzinkowy wygląd setera angielskiego.
W przypadku żywienia, setery angielskie mają świetny apetyt i nie wymagają wyszukanych psich dań. Powinno się jednak oczywiście zapewnić psom pożywienie wysokojakościowe i dobrze zbilansowaną karmę. Może to być gotowa, wysokojakościowa karma sucha bądź mokra, a także dieta typu BARF. Nie ma też większych przeciwwskazań, by np. połączyć ze sobą dwa rodzaje pożywienia (np. karmę suchą z dietą przygotowywaną samodzielnie przez opiekuna). Pamiętaj, że duże psy jedzą nieco więcej, niż małe rasy. Podawaj im więc mniej obfite, ale częstsze posiłki – zwłaszcza, że setery angielskie cierpią na problemy żołądkowe i wzdęcia. Dostosuj też częstotliwość i wielkość porcji do codziennej aktywności setera angielskiego.
Zdrowie seterów angielskich
Średnia długość życia psów to ok. 12 lat. Pieski czasem jednak cierpią na różne dziedziczne schorzenia oczu, a także dysplazję stawów biodrowych – która zresztą jest przypadłością niemal każdej większej, ruchliwej rasy psów. Właśnie dlatego ważne będzie badanie wzroku seterów angielskich oraz tego, w jakim stanie są ich stawy biodrowe. Ze względu na specyficzną budowę uszu, czasem u psów może pojawić się też dziedziczna utrata słuchu. Należy więc badać słuch szczeniaków już od najwcześniejszych tygodni. Czasami może też u psów pojawić się choroba taka, jak:
- rak,
- atopowe zapalenie skóry,
- dysplazja łokcia.
Psy są rasą dość odporną i wykazują się mocnym zdrowiem. Tolerują upały, jednak też trzeba im zapewnić dostęp do zacienionego miejsca i świeżą wodę do picia. Kiedy zaś na dworze zaczyna spadać temperatura, u seterów angielskich pojawia się podszerstek – a więc, będzie on chronił rasę przed zimnem i ujemnymi temperaturami. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że psa hoduje się głównie w Europie, więc częste zmiany temperatury nie będą mu „na łapę”. Pies nie jest podatny na tycie, ponieważ dużo się rusza. Jeżeli zapewnisz mu dzienną dawkę aktywności fizycznej, nie będzie on przybierał na wadze.
Laverack - zalety i wady
- chętny do współpracy z człowiekiem
- łagodny
- rodzinny
- można uprawiać z nim sporty
- sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
- nie lubi samotności
- wymaga dużo uwagi
Lawerak - wygląd
- mocne i zdrowe uzębienie,
- nos czarny,
- krótki grzbiet,
- uszy osadzone nisko,
- długa szyja
- długowłosy
- faliste
- biało-czarne,
- biało-pomarańczowe,
- biało-cytrynowe,
- wątrobowo-białe,
- trójkolorowe
Galeria zdjęć - Laverack
Charakter setera angielskiego
- łagodny,
- przyjazny,
- spokojny,
- pełen pasji
Lawerak - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla rodzin z dziećmi,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja setera angielskiego
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF)