Podstawowe informacje o saarlooswolfhond
34 - 36 kg
38 - 41 kg
Każdy kojarzy psa chau chau czy owczarek niemiecki, ale niektóre rasy są zupełnie nieznane jak wilczak holenderski czy barbet. Przedstawimy rasę o ciekawej historii, jaką jest saarlooswolfhond, czyli wilczak holenderski, będący mieszańcem psa i wilka. Przedstawicieli tej rasy jest w Polsce bardzo mało, szczególnie że szczeniaki trzeba sprowadzać z zagranicy, a ich cena jest bardzo wysoka. Opisujemy wygląd i usposobienie tej rasy oraz przedstawiamy opinie o tej rasie. Podajemy wymagania odnośnie opiekuna tego typu psa, gdyż nie jest to rasa dla każdego. Mimo wszystko warto poznać tę ciekawą rasę, która powstała całkiem niedawno.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Saarlooswolfhond - opis rasy i zdjęcia
Pochodzenie i hodowla rasy
Istnieje wiele ciekawych ras psów, które w Polsce są prawie nie znane. Przykładem może być francuski barbet czy holenderski saarlooswolfhond. O ile jednak takie rasy jak barbet czy chau chau mają długą historię i pochodzą od ras pierwotnych, to wilczak holenderski został całkowicie wyhodowany przez człowieka i pojawił się całkiem niedawno.
Hodowla tej rasy miała na celu połączenie psa z wilkiem. W związku z tym powstały w Europie 2 rasy będące mieszańcami psa z wilkiem, czyli saarlooswolfhond i wilczak czechosłowacki. Twórcą wilczaka holenderskiego był, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, Leendert Saarloos, który postanowił skrzyżować psa z wilkiem, aby stworzyć idealnego psa użytkowego. Do krzyżówek wykorzystał on owczarka niemieckiego i różne gatunki wilków.
Niestety hodowla takiej rasy okazała się niezwykle trudna, gdyż wilki mają w naturze nieufność, a nawet lękliwość wobec ludzi, co dyskwalifikuje tę rasę jako psa użytkowego. Natomiast zmniejszenie genów wilka sprawiało, że rasa traciła wilczy wygląd. Po wielu próbach pan Saarloos musiał zrezygnować z hodowli psa użytkowego i skupił się na wykształceniu rasy psa rodzinnego. Hodowla była kontynuowana po jego śmierci i dopiero wtedy rasa doczekała się uznania przez FCI.
W Polsce nie istnieje hodowla tej rasy i szczeniaki trzeba sprowadzać z zagranicy. Ich cena wynosi około 1000 euro.
Opis o rasy saarlooswolfhond
Saarlooswolfhond sprawdza się jako wierny i oddany pies rodzinny, jednak posiada wiele cech wilczych przodków jak nieufność wobec obcych oraz lękliwość. Dlatego też psy te wymagają doświadczonego opiekuna i starannej socjalizacji. W klasyfikacji FCI rasa ta należy do grupy 1 owczarków.
Opis rasy:
- kraj pochodzenia: Holandia,
- wzorzec: 311,
- wzrost: do 75 cm,
- waga: do 45 kg,
- umaszczenie: wilczaste,
- szata: szorstkowłosy,
- długość życia: do 14 lat,
- cena: około 1000 Eur.
Jak wygląda wilczak holenderski - opis i zdjęcia
Wygląd rasy i zdjęcia
O ile popularny chau chau przypomina pluszowego misia, to wilczak holenderski przypomina wilka, zarówno budową jak i umaszczeniem. Taki był zresztą cel hodowcy, aby szczeniaki jak najbardziej przypominały wyglądem wilka. Jest to pies o mocnej budowie i długich łapach. Posiada półdługą sierść o szorstkim, prostym włosie okrywowym i gęstym podszerstku.
Umaszczenie wilczaka również przypomina wilka. Może być płowe, piaskowe, białe, jasnokremowe z ciemnymi końcami włosów. Pożądaną cechą są oczy żółte jak u wilka.
Pielęgnacja i wymagania
Wymagania co do pielęgnacji sierści są niewielkie. Wystarczy go wyszczotkować raz na 2 tygodnie. Warto jednak wiedzieć, że pies ten bardzo mocno linieje na wiosnę i jesienią. Aby ograniczyć włosie zalegające tapicerkę i dywany w mieszkaniu oraz ubrania, należy psa codziennie szczotkować.
Saarlooswolfhond to rasa generalnie zdrowa i długowieczna. Rzadko zdarzają się choroby oczu i dysplazje. Wymagania co do karmy nie są wielkie. Psy te mogą jeść zarówno karmy gotowe jak i przygotowywane w domu. Warto wiedzieć, że rasa ta ma duże wymagania odnośnie ruchu i aktywności fizycznej, dlatego nadaje się tylko dla opiekunów aktywnych i wysportowanych. Długie spacery są koniecznością. Psy te świetnie sprawdzają się również w spotach psów zaprzęgowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy leonberger?
Wilczak holenderski - opinie o rasie
Usposobienie saarlooswolfhond
Podobnie jak wilk, saarlooswolfhond ma silny instynkt stadny. Oznacza to, że mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny i nie lubi zostawać sam. Warto wiedzieć, że znudzony i pozostawiony zbyt długo sam saarlooswolfhond może narobić szkód w mieszkaniu lub w ogrodzie. Saarlooswolfhond sprawdza się jako czuły pies rodzinny. Jest serdeczny wobec dzieci, którymi opiekuje się jak swoimi wilczętami. Lubi zabawę, ale tylko ze znanymi sobie osobami.
Pies ten ma przyjazne usposobienie, ale tylko dla swojej rodziny. Wobec obcych jest nieufny, zaś na trudną sytuację reaguje ucieczką. Nie nadaje się na psa stróżującego ani obronnego, gdyż prawie wcale nie szczeka. Ponadto jego naturalną reakcją na niepokojącą sytuację jest ucieczka. Mimo wrodzonej lękliwości i braku agresji, pies ten budzi respekt swoim wilczym wyglądem i większość ludzi naturalnie boi się tych psów.
Saarlooswolfhond ma silny instynkt łowiecki, dlatego też nie można spuszczać go ze smyczy na spacerach, gdyż może pobiec za zdobyczą. W domu pies ten będzie tolerował koty i inne zwierzęta, lecz na spacerze jest niebezpieczny dla obcych kotów. Na spacerze należy zachować szczególna ostrożność, gdyż rasa ta ma skłonność do ucieczek.
Jakie otoczenie będzie najlepsze dla saarlooswolfhond
Rasa ta raczej nie nadaje się do mieszkania w mieście, nawet jeśli zapewni się psu odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Psy te są wrażliwe na hałas i tłum. Miasto zaś stwarza zbyt dużo niepokojących sytuacji, które grożą nagłą ucieczką psa.
Saarlooswolfhondy doskonale dogadują się z innymi psami. Wskazane jest, aby saarlooswolfhond mieszkał z innymi psami o podobnej wielkości. Wynika to z silnego instynktu stadnego rasy. Pies ten będzie również tolerował domowe koty, ale tylko te należące do jego rodziny. Dla obcych kotów na dworze może być niebezpieczny.
Wilczak holenderski dobrze sprawdza się jako pies rodzinny i dogaduje się z dziećmi. Dzieci muszą jednak umieć uszanować prywatność psa. Z uwagi na dużą potrzebę ruchu, psy te nie nadają się dla osób starszych prowadzących siedzący tryb życia.
Saarlooswolfhond - wychowanie i szkolenie
Przeważają opinie, że psy te są trudne do szkolenia. Mimo wrodzonej inteligencji, mogą odmówić udziału w szkoleniu i wykonywania komend. Wynika to z faktu, że rasa ta nie jest nastawiona na współpracę z człowiekiem i wykonywania jego poleceń.
Opiekun musi mieć spore doświadczenie w szkoleniu psów. Psy te nie są niebezpieczne i nie wykazują agresji, lecz nie współpracują z człowiekiem. Ponadto niewłaściwe metody szkolenia mogą wywołać u psa reakcje lękliwe. Dlatego też opiekun musi wykazać się cierpliwością i delikatnością. Z uwagi na skłonność do nieufności, bardzo ważna jest wczesna socjalizacja u hodowcy. Wybierając szczeniaka w hodowli warto zwrócić uwagę na tę cechę. Jeśli szczeniak chowa się, należy zrezygnować z zakupu.
Rasa ta nie nadaje się dla osób początkujących, również dlatego że psy te mają specyficzny sposób komunikowania się odziedziczony po wilczych przodkach. Mają niezależny charakter i nigdy nie są w pełni posłuszne.
Wilczur saarloosa - zalety i wady
- łatwa pielęgnacja
- cichy
- rodzinny
- można uprawiać z nim sporty
- nie lubi samotności
- wymaga dużo uwagi
- niezależność
Wilczak Saarloosa - wygląd
- mocne i zdrowe uzębienie,
- oczy w kształcie migdała,
- trójkątne uszy,
- prosty grzbiet,
- grzbiet nosa prosty,
- mocne lędźwie,
- szeroka czaszka
- krótkowłosy
- z podszerstkiem
Galeria zdjęć - Wilczur saarloosa
Charakter saarlooswolfhond
- oddany,
- żywy,
- nieufny wobec obcych,
- dumny
Wilczak Saarloosa - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja saarlooswolfhond
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF)