Podstawowe informacje o rottweilerze

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.1 - Molosy typu mastyfa
56 - 61 cm
40 - 42 kg
61 - 66 cm
48 - 50 kg
8 - 10 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 7000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 400 zł
Imiona dla rottweilera:
Kokos, Baflo, Mars, Kler, Klik, Pop, Wiatr, Mal, Dżin, Bob, Amper

Rottweiler - charakterystyka, wymagania, cechy

Pewny siebie i zwinny rottweiler należy do ras, które wzbudzają dość duże zainteresowanie. Bez wątpienia jest to typ psa, który posiada zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Dlatego poniżej omówimy wygląd oraz prawdziwy charakter rasy. Wskażemy też najczęstsze choroby, wymagania szkoleniowe, a także udzielimy praktycznych porad związanych z wyborem hodowli.

Rasowe rottweilery – ogólna charakterystyka

Jak wygląda pies rasy rottweiler?

Pochodzący z Niemiec rottweiler wyróżnia się zarówno pod względem zwinności, jak i ogólnego wyglądu. Posiada czarne umaszczenie z ciemno rudymi podpaleniami w obrębie kufy, oczu, kończyn pod szyją oraz pod ogonem. Na uwagę zasługuje także półdługa szata, która jest sztywna, bardzo gęsta i mocno przylega do ciała. Włos okrywowy w obrębie tylnych kończyn jest z reguły nieco dłuższy. Z kolei całe ciało piesków pokrywa gęsty podszerstek, stanowiący naturalną barierę izolacyjną. Podszerstek nie wystaje ponad włos okrywowy i jest gubiony dwa razy do roku.

Rasowe rottweilery powinny także spełniać kryteria związane z wagą oraz wysokością w kłębie. Dorosłe, odpowiednio zbudowane psy tej rasy ważą około 50 kg, a ich wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 61 – 68 cm. Dorosła suka jest z reguły znacznie drobniejsza, co potwierdza wzorzec rasy. Waga prawidłowo zbudowanej suczki powinna wynosić w wieku dorosłym około 40 kg, a jej idealna wysokość w kłębie została ustalona na 56 do 63 kg. Zarówno waga, jak i wzrost zostały określone we wzorcu rasy FCI numer 147.

Na uwagę zasługuje także symetryczna budowa ciała rottweilerów oraz ich silne umięśnienie. Są to psy żwawe, zwinne, a jednocześnie bardzo skoczne. Mocny grzbiet, rozbudowana klatka piersiowa oraz silnie umięśnione kończyny sprawiają, że rasa wzbudza respekt samym swoim wyglądem. W Polsce odnajdziemy psy z ogonem o średniej długości. Jest to jego naturalna i w pełni prawidłowa budowa. Niekiedy natrafimy także na osobniki z ogonem kopiowanym. Warto przy tym pamiętać, że kopiowanie uszu czy ogona jest obecnie całkowicie zabronione. Niegdyś rottweilery z ogonem kopiowanym cieszyły się dużą popularnością. Rasa była używana do walk, a skracanie ogona i uszu miało na celu zmniejszenie ryzyka uszkodzenia przez walczące psy. Dziś kopiowanie ma już tylko wątpliwe znaczenie wizualne i silnie straciło na popularności.

Opisując rasowe psy rasy rottweiler, należy także omówić średnią długość życia. Okazuje się, że rasa jest całkiem żywotna. Dorosły pies czy suka z reguły dożywa przynajmniej 10 lat. Średnia długość życia dla owej rasy została oszacowana na 8 do 12 lat.

Charakter rasowego rottweilera

Szczenięta rasy rodwajler uchodzą za bardzo żywiołowe i chętne do zabawy. Odpowiednia socjalizacja i dobrze przemyślane szkolenie mogą sprawić, że wyrosną na zrównoważone i łagodne psy.

Przyjazne usposobienie rottweilerów dotyczy członków ich rodziny. Bez wątpienia są to psy, które lubią kontakt ze wszystkimi członkami swojego stada. Szczególnie suka chętnie odnajduje się w roli obrońcy słabszych, otacza ich dużą uwagą oraz łagodnością. Co ważne, dorosły pies czy suka może chcieć chronić młodszych członków rodziny przed intruzami. Rasa może być w pewnym stopniu nadopiekuńcza i odganiać od rodziny nieznane osoby, które uzna za zagrożenie.

Charakter rasowego rottweilera to także duża pewność siebie i determinacja. Dorosły pies czy suka owej rasy nie powinny być nadmiernie lękliwe. Z reguły posiadają silny instynkt terytorialny i z dużym zaangażowaniem chronią swoją posesję. Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy wykazują dużą delikatność wobec członków swojej rodziny. Nie są wobec nich agresywne ani zbyt nachalne. Świetnie radzą sobie w kontaktach z osobami aktywnymi, lubiącymi spędzać czas z czworonożnym pupilem.

Opisując usposobienie rasowego rottweilera, warto także wspomnieć o kwestii podatności na szkolenie. Dobrze ułożony pies będzie posłuszny i nieustannie chętny do pracy. Rasa nie lubi nudy, źle znosi długotrwałą samotność, a wspólna aktywność z człowiekiem jest dla niej wyjątkowo atrakcyjna. Niestety nie każdy pies będzie posłuszny i uległy. Szczególnie psy płci męskiej wykazują niekiedy chęć dominacji i próbują podporządkować sobie członków stada. Suka również może przejawiać chęć dominacji wobec czworonogów tej samej płci.

Mogłoby się wydawać, że przyjazne usposobienie i chęć do nauki czynią z piesków idealnych towarzyszy dla całej rodziny. Musimy przy tym pamiętać, iż psy rasy rottweiler wykazują pewną niezależność i nie zawsze będą chętnie wykonywały polecenia swojego właściciela. Rasa nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób zapracowanych ani dla początkujących miłośników czworonogów. Brak konsekwencji w szkoleniu może sprawić, że psy staną się krnąbrne i mocno problematyczne.

Wymagania rasy i możliwe choroby rottweilerów

Odpowiedzialne wychowanie rottweilera

Omawiając usposobienie czy predyspozycje rasy, warto wspomnieć, że wiele zachowań będzie uzależnione od prawidłowego szkolenia. Dlatego warto poświęcić mu dużo uwagi oraz konsekwencji.

Młode szczenięta powinny być odpowiednio socjalizowane z otoczeniem, nowymi zapachami, dźwiękami, zwierzętami i ludźmi. Biały dog czy rottweiler z reguły reagują niespokojnie na nieznane sobie sytuacje, dlatego odpowiednia socjalizacja może być kluczem do wyszkolenia opanowanego i posłusznego psa.

Nasz młody rottweiler czy biały dog wymaga konsekwentnego, ale łagodnego szkoleniowca. Powinna być to osoba, która wzbudza autorytet i nie uznaje agresji wobec psa. Zamiast wzmocnień negatywnych, zdecydowanie lepiej sprawdza się szkolenie metodami pozytywnymi. Jest to najprostszy sposób na zbudowanie więzi oraz poprawnych relacji z pupilem.

W młodym wieku psa należy przeprowadzić podstawowe szkolenie posłuszeństwa. Dzięki temu szczeniaki będą w pełni znały zasady zachowania na spacerach i nie sprawią problemów podczas wizyty nieznanych gości. Szczególna uwaga powinna zostać poświęcona kontaktami z innymi zwierzętami. Dobrze prowadzony rottweiler zazwyczaj nie prowokuje konfliktów, jednak w sytuacji zagrożenia może okazać się zaciekłym obrońcą swojej rodziny.

Rottweiler - wymagania pielęgnacyjne i żywieniowe

Rasowe rottweilery nie są szczególnie problematyczne w pielęgnacji. Ich półdługa, przylegająca do ciała szata nie jest podatna na kołtunienie, a gęsty podszerstek zapewnia idealną ochronę przed deszczem czy niskimi temperaturami podczas spacerów. Większość zabrudzeń futra możemy z łatwością usunąć za pomocą wilgotnego ręcznika lub nawilżanej chusteczki. Dzięki temu kąpiele zostają ograniczone do niezbędnego minimum.

Pielęgnacja psa polega także na regularnym szczotkowaniu sierści. Wystarczy zastosować dobrej jakości szczotkę i czesać pupila raz w tygodniu. W okresie silnego linienia, można szczotkować nieco częściej.

Dorosły pies czy suka nie zawsze ścierają odrastające pazury. Zatem warto regularnie kontrolować ich stan i reagować w razie potrzeby. Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych należy także kontrola stanu uszu, oczu oraz zębów.

Opisując wymagania rasy, warto także wspomnieć o prawidłowym żywieniu. Dorosły pies czy suka rasy rottweiler zazwyczaj nie jest zbyt wybredna. Większość psów dobrze poradzi sobie zarówno z jedzeniem karm suchych, karm mokrych, jak i posiłków komponowanych przez właściciela. Szczeniaki powinny otrzymać posiłki o większej zawartości białka, co zapewni prawidłowy rozwój. W wieku dorosłym możemy już ograniczyć ilość białka, a karmę dobrać adekwatnie do wieku oraz aktywności fizycznej pupila. Im bardziej aktywny jest nasz rottweiler, tym większe posiada zapotrzebowanie na białko pochodzenia zwierzęcego.

Trzeba także zaznaczyć, iż rasowe szczenięta i dorosłe psy rottweilery są przeważnie dużymi łakomczuchami. Z reguły chętnie zjadają zbyt duże ilości posiłków, a przeglądając zdjęcia rasy niejednokrotnie zauważymy osobniki otyłe. Tendencja do nadwagi jest typowa dla rasy, dlatego warto zapewnić pupilowi prawidłowo dobrane porcje pożywienia. Odpowiednia waga może uchronić go przed wieloma groźnymi chorobami.

Możliwe problemy zdrowotne u rottweilerów

Na wstępie zaznaczmy, że rasa jest szczególnie podatna na parwowirozę, dlatego warto zadbać o wczesne szczepienie szczeniąt, zgodne z kalendarzem szczepień. Pełne spacery mogą odbywać się dopiero po zakończeniu okresu kwarantanny.

Rasowe rottweilery mogą w młodym wieku cierpieć na młodzieńcze zapalenie kości. Jest to choroba, która dotyka głównie osobników płci męskiej. Wśród rasy może się także pojawić wada powiek lub zapalenie uszu.

Ze względu na większą masę ciała, rasa jest też predysponowana do dysplazji stawu biodrowego oraz stawu łokciowego. Są to problemy zdrowotne o podłożu genetycznym i szczeniaki mogą dziedziczyć je po swoich rodzicach. Dlatego w dobrych hodowlach wykonuje się regularne badania psów i suk hodowlanych, które eliminują ryzyko pojawienia się dysplazji u szczeniaków.

Pies rasy rottweiler - jak wybrać dobrą hodowlę?

Wybierając rasowe szczenięta, bierzemy pod uwagę wzorcowy wygląd oraz charakter rasy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem okaże się zakup szczeniaka z rodowodem. Tylko pupile z rodowodem mogą mieć potwierdzone pochodzenia, a ich właściciel zyskuje pewność, iż nie wywodzą się z chowu wsobnego.

Dobry hodowca pokaże zdjęcia szczeniąt i omówi ich usposobienie. Pamiętajmy, że kopiowanie jest praktyką zakazaną, dlatego w dobrych hodowlach nie znajdziemy szczeniąt z ogonem lub uszami skróconymi. Dobrą praktyką jest osobiste odwiedzenie hodowli, zobaczenie warunków w jakich żyją psy hodowlane i rozwijają się szczenięta. Podczas rozmowy z hodowcą uzyskamy wiele cennych wskazówek o rasie.

Przed dokonaniem zakupu warto też zobaczyć aktualne badania rodziców szczenięcia. W hodowlach wykonuje się badania w kierunku dysplazji stawu biodrowego. Dobrą praktyką okazuje się też wykonanie badań RTG w kierunku dysplazji stawu łokciowego. Co prawda badanie nie jest obowiązujące, jednak może pomóc nam w wyborze najlepszej, dbającej o zdrowie szczeniąt hodowli.

Rottweiler to pies nieustraszony, lubiący nowe wyzwania i chętny do współpracy z człowiekiem. Rasa jest często wykorzystywana do pracy w służbach mundurowych, a jej umiejętności zasługują na uwagę. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki psów rasy rottweiler i wskażemy najważniejsze cechy tych wyjątkowych zwierząt.

Rottweiler — charakterystyka rasy

Pochodzący z Niemiec pies rasy rottweiler należy do grupy najstarszych ras na świecie. Co istotne, rottweilery zostały uznane przez FCI, a wzorzec odnajdziemy pod numerem 147. Według standardu, psy zostały zaliczone do grupy 2 czyli pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła. Ich użytkowość określono jako psy do towarzystwa, służbowe i użytkowe.

Rottweilery są psami średniej wielkości o krępej i krzepkiej budowie ciała. Nie mogą być zbyt zwaliste, wysokonogie, wiotkie ani zbyt lekkie. Proporcje ciała muszą być dobrze wyważone, a mocna i krępa postura powinna zamykać w sobie dużą siłę, wytrzymałość oraz sprawność fizyczną. Wzorzec rasy określa także proporcje ciała. Do najważniejszych należy długość ciała mierzona od przedniej krawędzi mostka do guza kulszowego, która powinna przekraczać wysokość w kłębie o maksymalnie 15 procent.

Rottweiler charakteryzuje się także ciekawym usposobieniem. Jest to rasa przyjazna, miła i silnie przywiązująca się do człowieka. Jej wzorcowe cechy charakteru to posłuszność, pokora oraz chęć do pracy. Takie cechy czynią z rasy idealnego kandydata do pracy w służbach mundurowych. Rottweiler powinien być pewny siebie, a jednocześnie opanowany i nieustraszony. Na ogół bacznie obserwuje otoczenie, ale zachowuje przy tym spokój i typową dla rottweilerów czujność.

Na uwagę zasługują także dość charakterystyczne oczy, uszy i ogon rasy. Rottweiler powinien posiadać oczy średniej wielkości, w kształcie migdała. Wzorzec dopuszcza ciemno brązowy kolor oczu i dobrze przylegające powieki. Uszy powinny być natomiast średniej długości, trójkątne, wiszące i szeroko rozstawione. Zaleca się także, aby uszy były wysoko osadzone, a ułożone od przodu, dobrze przylegające i wizualnie poszerzające czaszkę. Ogon musi być mocny, poziomy w przedłużeniu linii grzbietu. Podczas pobudzenia i koncentracji, ogon powinien być lekko wygięty i wzniesiony ku górze. Podczas spoczynku wiszący.

Rottweiler mały szybko osiąga docelowe rozmiary ciała. Wzorzec opisuje dokładną wysokość w kłębie oraz wagę, które są uzależnione od płci. Dorosły, prawidłowo zbudowany samiec powinien osiągnąć od 61 do 68 cm wysokości w kłębie. 61 do 62 cm to rottweiler mały, 63 do 64 cm to rottweiler średni, a 65 do 65 cm to rottweiler duży, czyli najbardziej preferowany. Wzorzec dopuszcza także wysokość w kłębie 67 do 68 cm, którą uważa się za bardzo dużą. Idealna waga dorosłego psa rasy rottweiler wynosi około 50 kg. Suczki mogą być nieco drobniejsze, a ich wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 56 do 63 cm. Wysokość 56 do 57 cm określa się jako małą, 58 do 59 jako średnią, a 60 do 61 cm to wysokość duża (idealna dla suk tej rasy). Wysokość w kłębie, która mieści sie w przedziale 62 – 63 cm jest określana jako bardzo duża. Idealna waga suczki rottweilera to około 42 kg.

Rottweiler szczenięta i dorosłe psy powinny posiadać gęsty włos okrywowy oraz podszerstek. Włos okrywowy przybiera średnią długość, jest twardy i przylegający do ciała. Podszerstek zawsze jest krótszy i nie powinien przebijać spod włosa okrywowego. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie czarne z wyraziście odgraniczonymi podpaleniami o soczystym czerwonobrązowym kolorze na policzkach, kufie, piersi, łopatkach, części przedniej szyi, pod nasadą ogona oraz nad oczami. Inne odmiany umaszczenia nie są dopuszczalne.

Historia pochodzenia rasy

Historia rottweilerów rozpoczęła się już w czasach rzymskich, a rasa nie bez powodu uchodzi za jedną z najstarszych na świecie. Z początku były to psy przeznaczone do stróżowania i pilnowania zwierząt. Przedstawiciele rottweilerów wraz z Legionem Rzymskim przeprawiały się przez Alpy. Ich zadaniem była wtedy pomoc w wypasaniu bydła oraz bezpośrednia ochrona ludzi i dobytku. Wymagało to od psów dużej czujności, odwagi oraz inteligencji.

Niegdyś pełną nazwą rasy było Rottweiler Metzgerhund, co oznaczało rzeźnickiego psa z Rottweil (dawnego miasta cesarskiego). Rzeźnicy hodowali rasę pod kątem użytkowym, co doprowadziło do wyodrębnienia cech potrzebnych dla psów pasterskich oraz stróżujących. Co ciekawe, rottweiler był także psem pociągowym.

Z biegiem czasu rasa zyskała także popularność w służbach mundurowych. Początek dwudziestego stulecia przyniósł rottweilerom dużą popularność,  przez co psy wcielano do służby w policji. Rasa jest typem wielozadaniowca, więc świetnie realizowała większość przydzielanych jej czynności. Pierwsza wystawa z udziałem rottweilerów odbyła się w 1882 roku, a juz w roku 1907 założono pierwszy Niemiecki Klub Rottweilera. Drugą organizacją miłośników rasy był Południowoniemiecki Klub Hodowców Rottweilera, który powstał kilka miesięcy po pierwszym. W roku 1921 kluby połączyły sie ze sobą, w wyniku czego powstał Powszechny Niemiecki Klub Rottweilera (w skrócie ADRK). XX wiek był dla rasy bardzo łaskawy, a w 1910 roku rottweilery zostały oficjalnie uznane za psy policyjne. Rasa stopniowo zdobywała popularność także w Polsce. Wraz z początkiem lat 70 XX wieku, psy tej rasy znajdowały sie już w całkiem pokaźnej ilości krajowych hodowli. Dziś rottweiler jest rasą uznaną na całym świecie. Nadaje się na pupila do pracy, a także na towarzysza rodziny. Większość rottweilerów wyróżnia się dużą wrażliwością, a przy odpowiednim szkoleniu wyrasta na łagodne i zrównoważone psy.

Charakter i usposobienie rasy rottweilera

Rottweiler charakteryzuje się dużą pewnością siebie, odwagą, a jednocześnie przywiązaniem do właścicieli. Psy tej rasy akceptują wszystkich członków rodziny, jednak wyjątkowo przywiązują się tylko do jednej osoby i najchętniej wykonują jej polecenia. Młode szczeniaki powinny być otoczone przemyślaną socjalizacją, dzięki czemu dobrze dopasują się do życia w swoim środowisku. Rottweiler charakteryzuje sie skłonnością do dominacji, co dotyczy głownie osobników płci męskiej. Przedstawiciele tej rasy podchodzą dość nieufnie do innych zwierząt i wykazują przy tym instynkt terytorialny.

Rottweiler szczenięta i dorosłe psy świetnie odnajdują sie w kontaktach ze znanymi sobie osobami. Rasa dobrze dogaduje się ze znanymi sobie dziećmi i na ogół okazuje się bardzo wyrozumiała. Szczególnie suczki mogą lubić kontakt z dziećmi, które znają już zasady odpowiedniego traktowania zwierząt. Warto zachować czujność w kontaktach, bowiem rottweiler to duży, żywiołowy pies.

Warto także zauważyć, że kontakt na linii rottweiler a dzieci będzie wynikiem odpowiedniej socjalizacji szczeniaka oraz doświadczeń. Rottweiler nadaje się na pupila dla całej rodziny, jednak wymaga bardzo dobrej socjalizacji i kompleksowego szkolenia. Psy tej rasy uwielbiają kontakt z rodziną, są bardzo lojalne i oddane. Nieco nieufne w stosunku do obcych, nie zawahają się w obronie swoich najbliższych. Należy również zauważyć, że rottweiler szczenięta i dorosłe psy lubią być traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Bez wątpienia jest to rasa potrzebująca poczucia bliskości człowieka. Szczeniaki powinny być od mała uczone zostawania samemu w domu, bowiem bez odpowiedniego przygotowania, istnieje ryzyko pojawienia się lęku separacyjnego.

Ważnym zadaniem właściciela jest także nauczenie psa podejścia do obcych ludzi. Rottweiler może być dość nieufny, ale nie agresywny. Pies będzie czujnie obserwował obce osoby, które przybyły do naszego domu, jednak nie będzie ekspresyjny, jeśli właściciel potraktuje ich z serdecznością. Warto tutaj szczególnie podkreślić, że rasa była niegdyś wykorzystywana do ochrony właściciela. Dlatego rottweiler będzie skutecznym i nieustraszonym obrońców, który zareaguje w sytuacji zagrożenie swoich najbliższych.

Aby w pełni opisać rottweiler usposobienie, należy także wspomnieć o wysokiej podatności na szkolenie i potrzebie aktywności. Już młode szczenięta okazują się wyjątkowo chętne do zabawy oraz urozmaiconej aktywności. Rottweiler to typ zadaniowca, który nie znosi przedłużającej się nudy. Większość hodowców rekomenduje urozmaicone, połączone z zabawą szkolenie pupila. Specyfika szkolenia będzie uzależniona od efektów, które chcemy osiągnąć. Szczenięta przystosowywane do prac w ratownictwie lub w policji wymagają innych technik niż psy przeznaczone do roli zwierzaka domowego. Mimo różnic, to właśnie szkolenie i aktywność fizyczna sprawiają, że rottweiler jest w stanie zbudować zaufanie do przewodnika, nie niszczy domowych przedmiotów, a jednocześnie potrafi bezproblemowo wykonywać powierzone mu zadania. Co ciekawe, rottweilery są często używane w Stanach Zjednoczonych do dogoterapii. Przy odpowiednim przygotowaniu, rottweiler idealnie współpracuje z przewodnikiem. Kwestia relacji na linii rottweiler a dzieci jest wynikiem odpowiedniego przygotowania pupila.

Zdrowie rottweilera

Rottweiler to rasa, którą uważa się za dość zdrową. Mimo tego może być predysponowana do występowania pewnych chorób, w tym wad o podłożu genetycznym. Jednymi z częstszych chorób przenoszonych z pokolenia na pokolenie jest dysplazja stawu biodrowego oraz dysplazja stawu łokciowego. Szacuje się, że pierwsze objawy mogą choroby mogą pojawiać się już nawet u 2 miesięcznych szczeniąt, a pełny rozwój dysplazji na ogół przypada na 4 – 5 rok życia. Dobra rottweiler hodowla powinna dopuszczać do rozrodu wyłącznie odpowiednio przebadane, wolne od dysplazji osobniki. Takie działania znacząco zmniejszają ryzyko pojawienia się zaburzeń u całego miotu szczeniąt.

U rasy rottweiler może także wystąpić przerost flory bakteryjnej jelit lub niewydolność zwieracza cewki moczowej. Niektóre osobniki cierpią także na leukoencefalomielopatie rottweilerów. Jest to nieprawidłowość wywołana przez deminaralizację włókien nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Najczęściej objawia się niedowładem kończyn i występuje u psów, które skończyły 1,5 roku życia. Dużym problemem może być również neuroaksonalna dystrofia rottweilerów. Choroba polega na odkładaniu się steroidów w tkance mózgowej. Efektem jest niezborność kończyn, oczopląs i drżenie ciała. Na szczęście choroba występuje stosunkowo rzadko.

Znacznie częściej spotykaną chorobą jest trądzik, który pojawia się u młodych psów. Niekiedy zdarza się także odbarwienie lusterka nosowego, będące wynikiem utraty melanocytów. Mimo opisanych powyżej problemów zdrowotnych, rottweilery na ogół okazują się dość zdrową rasą. Rottweiler długość życia wynosi średnio 8 – 10 lat.

Żywienie — jak powinien jeść rottweiler?

Psy rasy rottweiler są dość duże, a jednocześnie aktywne i żywiołowe. Oznacza to konieczność wprowadzenia wysokokalorycznych posiłków, które zaspokoją pełne zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze. Dieta pupila powinna być dobrze dopasowana do jego wieku, poziomu aktywności, stanu zdrowia, a także indywidualnych preferencji. Bez względu na wybrany model żywienia, zaleca się wprowadzenie dodatkowej suplementacji w postaci preparatów z glukozaminą oraz chondroityną. Są to substancje usprawniające funkcjonowanie stawów, będące dobrym uzupełnieniem diety psów aktywnych.

Wielu hodowców i właścicieli rottweilerów decyduje się na karmę suchą. Jest to najpopularniejsza metoda żywienia psa. Rottweilery nie mają tendencji do ciężkich alergii pokarmowych i nie są typami niejadków. Mimo tego warto wybrać dobrej jakości karmę, której podstawę stanowi mięso. Karma wysokobiałkowa, pozbawiona wzmacniaczy smaku i chemicznych dodatków może być idealnym wyborem dla pupila w każdym wieku. Szczenięta oraz dorosłe psy mogą także zjadać karmy mokre. Opcja okazuje się równie ciekawa, co pokarm suchy, jednak nie cieszy sie tak dużą popularnością ze względu na wyższą cenę. Warto pamiętać, że rottweiler posiada dość żywiołowe usposobienie, a jego potrzeba aktywności połączona z dużą masą ciała sprawia, że posiłki muszą być dość obfite.

Wielu hodowców i właścicieli decyduje się także na samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila. Mamy tu do wyboru wiele interesujących modeli żywienia. Rottweiler hodowla może podawać posiłki gotowane lub surowe. W drugiej grupie znajduje się dieta BARF, która stopniowo zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Podstawą owej diety jest surowe mięso z kośćmi, podroby, a także niewielki dodatek warzyw i owoców. Składniki nie zostają poddane obróbce termicznej, co najlepiej odwzorowuje naturalne żywienie wilków. Co ciekawe, dieta BARF charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i smakowitością, dzięki czemu nadaje się także dla pupili z wrażliwym układem pokarmowym, tendencją do alergii oraz dla psów, które grymaszą przy jedzeniu suchych pokarmów. Samodzielne przygotowywanie posiłków daje pełną kontrolę nad ich jakością. Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno gotowane, jak i surowe, podawane psu posiłki wymagają dodatkowego suplementowania. Suplementy muszą zostać dobrane do indywidualnej sytuacji oraz stanu zdrowia każdego pupila.

Rottweiler — pielęgnacja rasy

Dobrze przeprowadzona pielęgnacja i opieka nad rottweilerami mogą wpłynąć na długość życia oraz komfort pupila. Pielęgnacja sierści nie jest skomplikowana, bowiem rottweilery posiadają krótką, przylegającą szatę. Sierść składa się z miękkiego podszerstka oraz twardego, nieco dłuższego włosa okrywowego. Szata nie pokrywa się zanieczyszczeniami ani nie kołtuni. Dzięki temu w zupełności wystarczy regularne wyczesywanie psa odpowiednio dobraną szczotką. Czesanie wykonujemy kilka razy w tygodniu, a w okresie intensywnego linienia nawet raz dziennie. Regularne czesanie pozwoli na usunięcie podszerstka, a także drobnych zabrudzeń z sierści.

Co istotne, rottweilery nie wymagają częstych kąpieli. Proces kąpieli wykonujemy w przypadku wystąpienia doraźnej potrzeby. Czasem będzie to raz w miesiącu, innym razem co pół roku. Do kąpieli używamy ciepłej wody oraz specjalnych szamponów dla psów. Rottweilery wystawowe kąpie się minimum 2 tygodnie przed wystawą, co pozwala na zaprezentowanie najlepszej jakości szaty. Ze względu na krótką szatę, suszenie oraz nakładanie odżywek ochronnych nie jest wymagane.

Istotna jest także pielęgnacja uszu i oczu pupila. Klapnięte uszy mogą brudzić się wewnątrz, dlatego warto regularnie oglądać ich stan i reagować w razie potrzeby. Istnieje wiele łatwych w użyciu preparatów do higieny uszu, które pozwalają usunąć ciemną wydzielinę. Wielu hodowców używa do czyszczenia uszu patyczków lub płatków higienicznych. Wystarczy namoczyć je płynem czyszczącym i delikatnie przecierać. Rottweiler usposobienie jest dość łagodne w stosunku do właściciela, dlatego pielęgnacja nie powinna sprawiać nadmiernych kłopotów.

Ważnym aspektem pielęgnacji jest także dbałość o higienę oczu. Warto sprawdzać po spacerze, czy do oczu nie dostały się drobne zanieczyszczenia. W razie potrzeby można przemywać okolice oczu wilgotnym wacikiem kosmetycznym. Do pielęgnacji nigdy nie używamy rumianku ani substancji rozjaśniających. Może to bowiem doprowadzić do nieestetycznego odbarwienia szaty na kufie.

Naszym ważnym zadaniem jest także odpowiednie żywienie pupila. Rottweilery to psy o dużej aktywności, wymagające odpowiednio zbilansowanych, pełnowartościowych posiłków. Wraz z odpowiednim żywieniem, warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną pupila. Połączenie pielęgnacji, prawidłowego żywienia oraz odpowiedniej dawki ruchu sprawia, że pupil jest w stanie cieszyć się dobrym zdrowiem przeze wiele lat. Rottweiler długość życia szacuje się średnio na 8 do 10 lat, jednak istnieją osobniki, które żyją znacznie dłużej.

Dla kogo rottweiler jest dobrym wyborem?

Rottweilery to psy o wielu pozytywnych cechach oraz umiejętności dostosowywania się do wielu wymagań właściciela. Nie jest to jednak typ psa dla każdego. Zatem jeśli zamierzamy kupić rottweilera, powinniśmy najpierw zastanowić się nad powodem. Jeśli naszym celem jest chęć aktywnego spędzania czasu z pupilem, wdrożenie prawidłowego szkolenia i posiadanie wiernego pupila, to rottweiler może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto przy tym pamiętać, że rottweilery potrzebują regularnego kontaktu z właścicielem, a pozostawione same, mogą odczuwać duży niepokój. Rottweiler powinien mieszkać w domu lub mieszkaniu, nie jest to typ pupila podwórkowego, który zadowoli się nieregularnym kontaktem z rodziną.

W hodowli nie dopuszcza się do rozrodu osobników agresywnych ani wykazujących nadmierną lękliwość. Mimo tego rottweilery mogą mieć tendencje do dominacji. Dlatego idealny dla rasy właściciel to osoba opanowana, pewna siebie i potrafiąca wzbudzić w psie autorytet. Rottweiler nie będzie dobrym wyborem dla osób nerwowych, wymagających szybkich efektów szkoleniowych. Rasa jest bardzo wrażliwa i źle reaguje na szkolenie metodami wzmocnień negatywnych. Idealny właściciel powinien być konsekwentny, ale i łagodny oraz w pełni opanowany. Przy odpowiednim traktowaniu, rottweiler stanie się naszym obrońcą i towarzyszem na dłuższe spacery.

Osobną kwestią jest wybór hodowli, która dopuszcza do rozrodu jedynie całkowicie zdrowe i zgodne ze wzorcem rasy osobniki. Jest to dość istotna kwestia, bowiem osobniki pochodzące z niesprawdzonego źródła mogą cierpieć na choroby genetyczne lub przejawiać cechy niezgodne ze wzorcem rasy. Na uwagę zasługuje także rottweiler cena zakupu szczeniaka. Psy z dobrym pochodzeniem i metryką wydaną przez Związek Kynologiczny w Polsce na ogół kosztują 3000 – 7000 zł. Rottweiler cena szczeniąt wystawowych może okazać się odczuwalnie wyższa.

Osoby, które na poważnie zastanawiają się nad wyborem rasy rottweiler powinny także wiedzieć, że rasa znajduje się w wykazie raz uznanych za agresywne. Wykaz na mocy rozporządzenia został opracowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (28 kwietnia 2008 roku). W dokumentacji znajduje się lista 11 ras, które uznano za agresywne. Wśród nich wyróżniamy między innymi tosa inu, doga argentyńskiego, moskiewskiego stróżującego, owczarka kaukaskiego i rottweilera. Wprowadzenie rottweilerów do listy ras uznanych za agresywne wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Na posiadanie psa konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia.

Zalety i wady rottweilera

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • oddany
  • inteligentny
  • łagodny
  • wszechstronny użytkowo
Psy tej rasy wykonują różne zadania i odnajdują się w wielu sytuacjach. Są pewne siebie i zrównoważone.
Wady
  • skłonność do dominacji u samców
  • samce bywają agresywne wobec innych samców
  • niektóre osobniki mogą być skłonne do agresji
Psy tej rasy są ogólnie zrównoważone i pewne siebie, ale zdarzają się osobniki bardziej skłonne do agresji czy dominacji. Należy uważać na te cechy.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • oczy w kształcie migdała,
  • średniej wielkości uszy,
  • mocny ogon,
  • dobrze umięśniona szyja,
  • słabo zaznaczona bruzda czołowa
Według wzorca rasy rottweiler to pies o średniej wielkości. Jest krępy i krzepki. Patrząc na tego psa można dostrzec siłę, sprawność́ i wytrzymałość́.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
czarne z wyraźnie odgraniczonym podpalaniem
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Rottweiler

Charakter rottweilera

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Rottweiler słynie z historii o swojej agresji. W rzeczywistości psy tej rasy nie są jednak "zabójcami". Agresja to wada opisana we wzorcu rasy. W Polsce rottweilery uznawane są jednak za psy niebezpieczne i wpisane są do wykazu ras psów uznawanych za agresywne.
Skłonność do ucieczek:
niska
Rottweiler jest bardzo przywiązany i posłuszny, dlatego nie wykazuje tendencji do ucieczek.
Użytkowanie:
Psy tej rasy są użytkowane dość wszechstronnie. Może to być pies stróżujący i pasterski, ale także pies pociągowy. Rottweiler oficjalnie uznany jest również jako pies policyjny.
Poddawany próbom pracy:
tak

Rottweiler - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
W przypadku rottweilera warto zadbać o odpowiednie podejście do jego szkolenia i opieki. Potrzebna jest konsekwencja oraz wiedza o psach.
Dla kogo się nadaje:
Rottweiler potrzebuje ruchu i stymulacji umysłowej. To pies dla osób, które mają czas dla psa i lubią aktywność fizyczną.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Według wzorca rottweiler jest przyjaznego i miłego usposobienia, bardzo przywiązany, posłuszny i chętny do pracy. Jest to jednak duży i dość ciężki pies, dlatego zabawy z dziećmi muszą być nadzorowane przez opiekunów.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Rottweiler jest pewny siebie, opanowany i spokojny. Można nauczyć go zostawania samemu. Każdy pies woli jednak spędzać czas przy swoim opiekunie.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Psy tej rasy łatwo się uczą i chcą pracować z opiekunem. Ważne jest jednak odpowiednie podejście - konsekwencja oraz stabilność człowieka w relacji z psem.

Pielęgnacja rottweilera

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielegnacja psów tej rasy nie jest skomplikowana. Należy pamiętać o skracaniu pazurów, myciu psich zębów oraz pielęgnacji opuszek łap w zimowe dni.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych
Dieta psa może opierać się na surowych produktach (BARF) lub gotowanym mięsie oraz warzywach i owocach. Ważne, by taka samodzielnie przygotowywana dieta była odpowiednio zbilansowana. Można zdecydować się także na karmy suche lub mokre. Karmy suche zwykle są bardziej ekonomiczne. Najlepiej wybierać te o wysokiej jakości.
Podatność na choroby:
Rottweilery charakteryzują się zwykle dość dobrym zdrowiem. Zdarzają się im jednak problemy jak każdym innym czworonogą. Mogą być predysponowane m.in. do problemów ze stawami, zapaleń uszu, czy chorób dermatologicznych.
ikona podziel się Przekaż dalej