Podstawowe informacje o rosyjski toy

Popularne nazwy:
Russkiy Toy, Russian Toy (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 9 - Psy do towarzystwa i ozdobne > Sekcja 9 - Ozdobne spaniele kontynentalne
20 - 28 cm
1 - 3 kg
20 - 28 cm
1 - 3 kg
14 - 18 lat
pies aktywny, żywy
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
2500 - 7000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla rosyjski toy:
Nono, Kufel, Kaprys, Kropka, Jazz, Bulion, Kiwi, Melon, Sir, Frytka, Boston, Tea

Maleńkich rozmiarów toy rosyjski jest efektownie wyglądającym zwierzakiem z grupy psów do towarzystwa. W Polsce to nadal mało znana rasa, która zaskakuje swoim niecodziennym wyglądem. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki toya rosyjskiego, omówimy jego wygląd, charakter i najważniejsze wymagania. Podpowiemy też, jaka jest cena zakupu szczeniąt w dobrych hodowlach.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.

Toy rosyjski – najważniejsze informacje o rasie

Wzorcowy wygląd i waga piesków rasy toy rosyjski

Jak sama nazwa wskazuje, krajem patronackim toya jest Rosja. Rasa została uznana przez FCI, a wszystkie informacje o jej idealnym wyglądzie odnajdziemy we wzorcu rasy FCI numer 352. Dowiadujemy się z niego, że dorosły, prawidłowo zbudowany pies powinien ważyć około 1,5 do 3,0 kg. A zatem toy rosyjski posiada podobne rozmiary co popularny w Polsce yorkshire terrier.

We wzorcu znajdziemy także informacje na temat dopuszczalnego umaszczenia. Toy rosyjski posiada maść czarną podpalaną, czekoladowo podpalaną, błękitną lub rudą w różnych odcieniach. Maść ruda może posiadać nalot w kolorze czarnym, czekoladowym bądź błękitnym.

Co ciekawe, to rosyjski występuje w dwóch odmianach szaty. W hodowlach znajduje się toy krótkowłosy oraz toy rosyjski długowłosy. Pupil krótkowłosy posiada sierść krótką i przylegającą do ciała. W przypadku piesków krótkowłosych podszerstek został całkowicie wyeliminowany, dzięki czemu pupil może sprawdzić się w przypadku alergików uczulonych na psią sierść.

Długowłosy toy rosyjski posiada gładką, przylegającą, prostą lub lekko falistą sierść, która na tułowiu posiada długość około 3 do 5 cm. Na głowie i przedniej stronie kończyn sierść jest bardzo krótka. Z kolei na ogonie oraz tylnej stronie kończyn, sierść tworzy charakterystyczne, jedwabiste pióro. Na dużych, szpiczastych uszach pojawiają się obfite frędzle, które rosną aż do trzeciego roku życia pieska.

Wzorcowy charakter toya rosyjskiego

Pies rasy toy rosyjski słynie z dużego przywiązania do całej rodziny. Nasz długowłosy czy krótkowłosy towarzysz będzie idealnym pupilem dla osób dorosłych oraz nieco starszych dzieci. Radosny, cieszący się życiem i wiecznie gotowy do wspólnej zabawy jest też chętny do nauki i szkolenia.

Opisując charakter toya rosyjskiego, możemy zauważyć wiele podobieństwo do yorkshire terriera. Są to rasy, które zdają się nie zwracać uwagi na swoje niewielkie rozmiary. Toy rosyjski i terrier są odważne, często nieufne wobec obcych, a niekiedy same prowokują konflikty.

Szczenięta długowłosych czy krótkowłosych piesków powinny być odpowiednio socjalizowane już od pierwszych tygodni życia. Dzięki temu będziemy w stanie wyeliminować nadmierną agresję w stosunku do obcych ludzi i zwierząt. Dobrze ułożony toy rosyjski zaprezentuje bardziej uległe cechy charakteru, a umiejętna socjalizacja ułatwi mu nawiązywanie pozytywnych relacji z innymi zwierzętami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku rosyjskim?

Najczęstsze opinie o rasie toy rosyjski

Pies rasy toy rosyjski długowłosy czy krótkowłosy nie jest w Polsce zbyt popularny. Jego obecność często budzi zdziwienie na spacerach, jednak osoby, które mają z nimi styczność, przeważnie posiadają pozytywne opinie o rasie.

Szczenięta rasy toy rosyjski wyglądają nieco komicznie, a ich długie uszy stają się charakterystyczną cechą rasy. Pies ma opinie pupila towarzyskiego, inteligentnego i chętnego do wspólnego kontaktu. Świetnie sprawdzi się dla rodzin ze starszymi dziećmi. Trzeba jedynie pamiętać, że mały toy rosyjski czy terrier to rasy delikatne i można przez przypadek wyrządzić im krzywdę. Dlatego kontakty pieska z małymi dziećmi powinny odbywać się pod stałą kontrolą osób dorosłych.

Jak już wspomnieliśmy, toy rosyjski posiada bardzo przychylne opinie wśród miłośników czworonogów. Jednak niektórzy podkreślają pewne wady, które mogły wpłynąć na mniejszą popularność rasy. Szczenięta długowłosych czy krótkowłosych piesków znajdują się w niewielu hodowlach. Przez to musimy liczyć się z wysokimi cenami za szczenięta oraz z dłuższym czasem oczekiwania na ich zakup. Hodowla może prowadzić rezerwacje na szczenięta, które dopiero znajdują się w planach.

Cena zakupu rodowodowych szczeniąt w Polsce

Ile kosztuje toy rosyjski i buldog angielski miniaturka?

Mało znane w Polsce rasy, często okazują się dość drogie w zakupie. Dobrym przykładem jest omawiany przez nas toy rosyjski. Cena za szczenięta w dobrych hodowlach i z rodowodem FCI często wynosi około 4000 – 6000 zł. Stawka za szczenięta o wybitnym pochodzeniu, z hodowli zbierających najlepsze opinie, niejednokrotnie dochodzi do kwoty 8000 – 9000 zł.

W ofertach sprzedaży znajduje się także tak zwany buldog angielski miniaturka. Warto przy tym podkreślić, że prawidłowa waga buldoga mieści się w przedziale 23 – 25 kg. Wzorzec rasy nie uwzględnia osobników o znacznie mniejszych rozmiarach. Buldog angielski miniaturka jest zatem wymysłem pseudohodowców.

Jak już wiemy, buldog angielski miniaturka nie jest prawdziwą rasą. Możemy jednak określić ceny zakupu buldoga angielskiego o prawidłowych proporcjach. Cena za psa z pochodzeniem FCI przeważnie waha się pomiędzy kwotami 2000 – 5000 zł.

Cena basenji i cena doga niemieckiego

Kolejnymi przykładami mało znanych ras jest pies basenji i dog niemiecki. Cena basenji z dobrym pochodzeniem okazuje się mocno zróżnicowana. W Polsce znajdziemy nieliczne hodowle tej rasy, a stawka za szczenięta może być uzależniona od konkretnego miotu. Cena basenji przeważnie rozpoczyna się od 4000 zł. Cena basenji z renomowanej, posiadającej dobre opinie hodowli może też wynosić około 5000 zł. Górna cena basenji jest trudna do ustalenia, jednak przyjmuje się, że pieski z uprawnieniami wystawowymi mogą być znacznie droższe.

Cena doga niemieckiego również nie okazuje się najniższa. Dużych rozmiarów, majestatycznie wyglądający pies kosztuje przynajmniej 4000 zł. W wielu hodowlach cena doga niemieckiego wynosi 4500 – 5500 zł. Z kolei cena doga niemieckiego z wybitnego skojarzenia i z uprawnieniami wystawowymi często przekracza kwotę 6000 zł.

Zdrowie i prawidłowa pielęgnacja toya rosyjskiego

Wiemy już, ile kosztuje toy rosyjski i dowiedzieliśmy się, jaka jest cena doga niemieckiego. Wiemy także, że buldog angielski miniaturka nie figuruje w wykazie ras FCI. Ważną informacją dla przyszłego nabywcy będzie także prawidłowa pielęgnacja danej rasy.

Toy rosyjski czy terrier nie są psami problematycznymi. Krótkowłosy pupil wymaga jedynie okresowego czesania i zabezpieczania przed działaniem niskich temperatur. W przypadku toya długowłosego, wymagane jest częstsze czesanie oraz kontrola stanu sierści na uszach. Długa szata może się w tych miejscach delikatnie filcować, dlatego wymaga regularnego rozczesywania.

Maleńkich rozmiarów toy rosyjski wymaga też odpowiedniego żywienia. Możemy żywić go karmami suchymi lub mokrymi. Najlepiej sprawdzą się pokarmy bez dodatku zbóż i konserwantów. Ciekawą alternatywą jest także samodzielne przygotowywanie posiłków. Toy rosyjski nie ma tendencji do nadwagi, jednak z reguły nie jest też zbyt wymagający względem posiłków.

Nasz toy rosyjski może posiadać tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego w wielu hodowlach rekomenduje się czyszczenie uzębienia lub podawanie specjalnych past enzymatycznych. Z uwagi na niewielkie rozmiary ciała, toy nie zawsze ściera swoje pazury. Dlatego warto je regularnie kontrolować, a w razie konieczności przycinać, by nie sprawiały dyskomfortu pupilowi.

Moskiewski terier miniaturowy - zalety i wady

Zalety
 • oddany
 • nadaje się do mieszkania
 • długowieczny
 • rodzinny
Rosyjski toy to wesoły pies, który nadaje się na psa rodzinnego. Jest niewielki i może mieszkać w mieszkaniu. Długowieczność rasy to dodatkowa zaleta.
Wady
 • nie lubi samotności
Rosyjski toy źle znosi dłuższą rozłąkę z opiekunami. Może być skłonny do "rządzenia" w rodzinie, dlatego warto zadbać o szkolenie.

Moskiewski terier miniaturowy - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • duże oczy,
 • duże uszy,
 • mocny grzbiet,
 • zgryz nożycowy,
 • krótkie lędźwie,
 • mały nos,
 • delikatna kufa
Mały, ale wysokonożny pies o zwartej budowie ciała.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • czarne podpalane,
 • rude,
 • brązowe podpalane,
 • niebieskie podpalane
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Moskiewski terier miniaturowy

Charakter rosyjski toy

Charakter:
Potrzeba ruchu:
 • pies aktywny,
 • żywy
Poziom agresji:
niski
Rosyjski toy nie jest agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Rosyjski toy jest przywiązany do rodziny.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Rosyjski toy to pies rodzinny i do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Moskiewski terier miniaturowy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Rosyjski toy jest wesoły i nie wykazuje się niezależnością. Nadaje się na pierwszego psa w domu.
Dla kogo się nadaje:
Rosyjski toy może mieszkać z seniorem, singlem, parą lub rodziną z dziećmi.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Rosyjski toy nie jest agresywny i opisywany jest jako pies dobry dla rodzin.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Psy tej rasy nie lubią samotności.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Rosyjski toy nie sprawia zwykle kłopotów podczas szkolenia.

Pielęgnacja rosyjski toy

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja jest zależna od długości sierści psa. Konieczne jest jej wyczesywanie oraz okazjonalne kąpiele. Opiekun powinien skracać pazury psa oraz myć psie zęby.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Rosyjski toy może jeść posiłki domowe lub gotowe karmy (suche i mokre). Ważne, by posiłki były dopasowane do wieku, aktywności oraz stanu zdrowia psa. Zbilansowane menu zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Podatność na choroby:
U rasy występuje predyspozycja do odkładania kamienia nazębnego oraz chorób dermatologicznych np. alergii skórnych.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do rosyjski toy