Podstawowe informacje o retrieverze z nowej szkocji

Popularne nazwy:
Nova Scotia Duck Tolling Retriever (ang.), Toller (ang.), Yarmouth Toller (ang.)
Pochodzenie:
Kanada
Kategoria FCI:
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne > Sekcja 1 - Aportery
42 - 51 cm
17 - 20 kg
45 - 54 cm
20 - 23 kg
10 - 14 lat
pies aktywny, żywy
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
2000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 300 zł
Imiona dla retrievera z nowej szkocji:
Kora, Fred, Piątek, Tenzin, Ajvar, Kieł, Peru, Chicago, Rudy, Sansa, Opal, Błysk, Bulion

Retriever z Nowej Szkocji, czy innymi słowy toller to coraz popularniejsza rasa psów, które świetnie sprawdzają się w roli rodzinnego pupila. Poniżej podpowiemy, jak wygląda golden retriever szkocki, omówimy jego charakter, a także najważniejsze wymagania szkoleniowe. Wskażemy też możliwe choroby rasy i średnią cenę zakupu szczeniaków.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o retrieverach.

Skąd wzięły się tollery?

Nowa Szkocja – czyli krótki rys historyczny rasy

Prowincja Nowa Szkocja posiada bogatą historię hodowli tollerów. Prawdopodobnie rasa została zapoczątkowana ze skrzyżowania przywiezionych z Europy rudych psów oraz lokalnych spanieli i retrieverów. Początki hodowli są słabo udokumentowane, jednak rasa mogła powstać już około XVII wieku.

Prowincja Nowa Szkocja doprowadziła do wpisania tollerów na listę ras uznanych przez American Kennel Club. Sama nazwa duck tolling oznacza w tłumaczeniu dosłownym psa wabiącego kaczki.

Nasz golden retriever szkocki był doceniany za swoje umiejętności w zakresie łowieckim, a do rozrodu dopuszczano psy i suki o dużej bystrości oraz zwinności. Dzięki temu współczesny golden retriever szkocki wyróżnia się wyjątkową potrzebą aktywności fizycznej.

Retriever z Nowej Szkocji – charakterystyka rasy

Retriever z Nowej Szkocji jest niekiedy określany mianem duck tolling. Owa nazwa wskazuje na jego pierwotne zastosowanie. Był to pies użytkowy, którego wykorzystywano podczas polowań na kaczki. Do dziś toller posiada silny instynkt łowiecki, żywiołowy charakter, a także wyjątkową chęć do pływania.

Jak sama nazwa wskazuje, krajem patronackim piesków z Nowej Szkocji jest Kanada. Informacje na temat tollerów odnajdziemy we wzorcu rasy FCI numer 312. Wzorcowo zbudowany, dorosły golden retriever szkocki waży około 17 do 23 kg. Pies osiąga wysokość w kłębie w przedziale 48-51 cm. Dorosła suczka może być nieco drobniejsza, a jej idealną wysokość w kłębie określono na 45 do 48 cm.

Nowa Szkocja charakteryzuje się dość surowym, zimnym klimatem. Nic zatem dziwnego w tym, że pies rasy duck tolling posiada bardzo gęsty podszerstek, stanowiący naturalny izolator termiczny. Retriever z Nowej Szkocji posiada też krótką, przylegającą do ciała sierść właściwą, która może przybierać dość zróżnicowane barwy. Wzorzec dopuszcza różne barwy od czerwonego do pomarańczowego (np. umaszczenie rude). Dopuszcza się także znaczenia na klatce piersiowej, które powinny posiadać biały odcień. Jest to jedna z bardziej widocznych cech wyglądu, która rozróżnia duck tollingi i flat coated retrievery. Warto bowiem pamiętać, że flat coated retrievery występują jedynie w umaszczeniu czarnym i brązowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze golden retrievera?

Zachowanie i najważniejsze wymagania szkoleniowe

Golden retriever szkocki – charakter i usposobienie do innych zwierząt

Duck tolling czy labrador to pies, którego wyróżnia radosne usposobienie i oddanie właścicielom. Bardzo silnie przywiązuje się do całej rodziny, otacza ją swoją opieką oraz lojalnością. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy tollera są nieustannie gotowe do zabawy oraz spędzania czasu z człowiekiem. Wspólna aktywność okazuje się dla nich największą nagrodą.

Zarówno flat coated retriever, jak i retriever z Nowej Szkocji to psy obdarzone spostrzegawczością, zwinnością oraz dużą inteligencją. Jako rasy skoncentrowane na człowieku, szybko uczą się nowych sztuczek i są bardzo podatne na szkolenie. Przyjacielskie usposobienie sprawia, że golden retriever szkocki jest też najlepszym przyjacielem dzieci. Zazwyczaj wykazuje wobec nich dużą wyrozumiałość, jednak z uwagi na swoją żywiołowość i bardzo aktywne usposobienie, może być niekiedy mało ostrożny. Dlatego retriever z Nowej Szkocji okazuje się idealnym towarzyszem dla nieco starszych dzieci.

Omawiając usposobienie tollera czy flat coated retrievera, nie sposób pominąć kwestii aktywności fizycznej. Jak każdy pies pracujący, toller nie znosi nudy. Zaleca się kilka intensywnych spacerów w ciągu dnia, najlepiej połączonych z treningiem umysłowym. Dzięki temu retriever z Nowej Szkocji będzie w stanie rozładować swoje napięcie. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią aktywność, nasz toller, labrador czy flat coated retriever mogą okazać się bardziej problematyczne.

Prawidłowe szkolenie duck tollingów, labradora i flat coated retrievera

Wszystkie wymienione psy posiadają bardzo radosne usposobienie i chęć do współpracy z człowiekiem. Możemy to wykorzystać podczas szkolenia. Młode szczeniaki należy poddać socjalizacji z otoczeniem oraz innymi zwierzętami. Dzięki temu nasz pies duck tolling czy labrador nie będzie przejawiał agresji ani nadmiernej szczekliwości.

Nowa Szkocja zapewniła tollerowi dużą odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Dzięki temu szczeniaki i dorosłe psy mogą wychodzić na spacery o dowolnej porze dnia. Co ciekawe, golden retriever szkocki nie jest typem uciekiniera. Puszczony luzem pies duck tolling może co prawda oddalić się od właściciela, jednak sam do niego wraca.

Retriever z Nowej Szkocji okazuje się bardzo bystrym obserwatorem. Z łatwością nauczymy go podstawowych komend posłuszeństwa. Najważniejsze w szkoleniu będzie wzmocnienie pozytywne, bowiem psy źle znoszą nieuzasadnioną agresję. Toller czy labrador nie są nadmiernymi wrażliwcami, jednak warto zapewnić im warunki, w których nabiorą pełnego zaufania do człowieka.

Nowa Szkocja gwarantuje duże przestrzenie i możliwości aktywności fizycznej. Nasz toller będzie psem, który uwielbia naturę. Możemy to wykorzystać podczas treningów na świeżym powietrzu. Z natury sprawny duck tolling będzie chętnie aportował, pływał czy skakał przez przeszkody. Jego preferencje możemy wykorzystywać podczas wspólnej aktywności oraz szkolenia.

Możliwe problemy zdrowotne oraz cena zakupu szczeniaka tollera

Najczęściej występujące choroby

Toller jest dość zdrowym psem, który zachowuje dużą aktywność przez większość swojego życia. Jego radosne usposobienie oraz wyjątkowa zwinność sprawiają, że może stać się wspaniałym towarzyszem. Niestety jest to też pies predysponowany do niektórych, ciężkich chorób, które często mają podłoże genetyczne.

Nowa Szkocja nie uchroniła rasy przed pojawianiem się dysplazji stawu biodrowego. Dorosły golden retriever szkocki może też cierpieć na niedoczynność tarczycy czy postępujący zanik siatkówki. Wśród tollerów zdarza się także dwurzędowość rzęs, różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne, a w starszym wieku także zaćma.

Większość chorób rasy jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Dlatego tak ważna jest dobra hodowla, która dopuszcza do rozrodu wyłącznie w pełni zdrowe i pozbawione wad genetycznych osobniki. Dobra hodowla powinna prowadzić regularne badania psów oraz suk hodowlanych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko tego, że szczeniaki będą obciążone groźnymi wadami genetycznymi.

Dobra hodowla tollerów i cena za szczeniaki

Cena zakupu szczeniaka jest jednym z ważnych kryteriów, które bierzemy pod uwagę podczas wyboru danej rasy psa. Niestety toller nie należy do ras będących najtańszymi w zakupie. Pamiętajmy jednak, że sama cena odgrywa drugorzędne znaczenie. Wśród rasy występuje wiele chorób o podłożu genetycznym i tylko dobra hodowla będzie w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia u szczeniaków.

Dobra hodowla duck tollerów powinna dysponować aktualnymi wynikami badań suki i psa reproduktora. Niezbędne jest badanie w kierunku dysplazji stawu biodrowego, która coraz częściej dotyka psy tej rasy. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, dopytajmy też hodowcy o kwestię szczepień, odrobaczeń i socjalizacji. Będą to cenne informacje, które przydadzą się podczas zakupu idealnego szczeniaka.

Cena za szczeniaki jest w dużym stopniu uzależniona od osiągnięć hodowlanych i pochodzenia szczeniąt. Toller czy flat coated retriever nie są tak popularne jak znany w naszym kraju labrador. Z tego względu możemy natrafić na pewne problemy z wyborem hodowli. Ogólnie przyjmuje się, że cena za szczeniaki z dobrego skojarzenia rozpoczyna się od kwoty 2500 zł. Cena w zakresie 3000-4500 zł dotyczy zakupu młodego pupila z bardziej renomowanej hodowli lub z wybitnego skojarzenia. W niektórych przypadkach cena za szczeniaki duck tolling może okazać się jeszcze wyższa.

Doświadczona hodowla pomoże dobrać szczeniaki do indywidualnych oczekiwań oraz możliwości przyszłego właściciela. W każdym miocie trafiają się szczeniaki o innych predyspozycjach, dlatego hodowla może wykonać tak zwane testy osobowości pupili. Poznając usposobienie konkretnego szczeniaka, będziemy w stanie dokonać najlepszego wyboru.

Pamiętajmy także, że podczas zakupu labradora czy tollera należy podpisać stosowną umowę. Jest to najważniejszy dokument, który zabezpiecza stronę kupującą. W umowie znajdą się zobowiązania nabywcy oraz hodowcy. Podczas sprzedaży psa hodowla musi także przekazać nabywcy rodowód lub metrykę oraz książeczkę zdrowia pupila. Warto sprawdzić, czy w książeczce zdrowia znajdują się stosowne wpisy, które potwierdzają przebycie odrobaczeń, szczepień oraz ewentualnych badań.

Zalety i wady retrievera z nowej szkocji

Zalety
  • łatwy w treningu
  • wesoły
  • inteligentny
  • rodzinny
  • można uprawiać z nim sporty
Retriever z Nowej Szkocji jest przyjacielskim psem, który nie sprawia zwykle problemów wychowawczych.
Wady
  • nie lubi samotności
  • wymaga dużo uwagi
Retriever z Nowej Szkocji potrzebuje dużo ruchu i nie przepada za zostawaniem bez opiekuna.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy w kształcie migdała,
  • trójkątne uszy,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • zwężająca się kufa
Retriever z Nowej Szkocji to średniej wielkości pies o atletycznej budowie ciała.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • rude,
  • złote,
  • miedziane
Kolor oczu:
bursztynowe

Galeria zdjęć - Retriever z Nowej Szkocji

Charakter retrievera z nowej szkocji

Charakter:
Potrzeba ruchu:
  • pies aktywny,
  • żywy
Poziom agresji:
niski
Retriever z Nowej Szkocji jest psem łagodnym.
Skłonność do ucieczek:
niska
Retriever z Nowej Szkocji nie ma skłonności do włóczęgostwa.
Użytkowanie:
Retriever z Nowej Szkocji aportował ptaki z wody na ląd.
Poddawany próbom pracy:
tak

Retriever z Nowej Szkocji - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Retriever z Nowej Szkocji jest posłusznym i łatwym do prowadzenia psem.
Dla kogo się nadaje:
Retriever z Nowej Szkocji to pies dla osób, które zapewnią mu odpowiednią ilość ruchu. Jest łagodny i towarzyski.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Retriever z Nowej Szkocji jest psem rodzinnym. Lubi zabawy i chętnie spędza czas z dziećmi.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Retriever z Nowej Szkocji źle znosi samotność.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Retriever z Nowej Szkocji jest opisywany jako pies bystry, posłuszny i łatwy do prowadzenia. Psy tej rasy wymagają jednak urozmaiconego treningu, gdyż szybko się nudzą.

Pielęgnacja retrievera z nowej szkocji

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Retriever z Nowej Szkocji nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy regularnie wyczesywać sierść, sprawdzać stan uszu psa oraz myć zęby i skracać pazury.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów rudych
Retriever z Nowej Szkocji może być żywiony karmą gotową w wersji mokrej lub suchej. Ważne, by była pełnoporcjowa i dopasowana do wieku, aktywności oraz stanu zdrowia. Opiekun może przygotowywać posiłki samodzielnie, o ile będzie je dobrze bilansować.
Podatność na choroby:
Retriever z Nowej Szkocji może mieć problemy z infekcjami uszu, chorobami stawów lub kontuzjami. Badania profilaktyczne warto wykonywać raz w roku.
ikona podziel sięPrzekaż dalej