Podstawowe informacje o portugalskim psie dowodnym

Popularne nazwy:
Cão De Água Português, Portuguese Water Dog (ang.)
Pochodzenie:
Portugalia
Kategoria FCI:
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne > Sekcja 3 - Psy wodne
43 - 52 cm
16 - 22 kg
50 - 57 cm
19 - 25 kg
12 - 14 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
2500 - 4000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 300 zł
Imiona dla portugalskiego psa dowodnego:
Rybka, Karmel, Karma, Przecinek, Kamyk, Tosia, Nori, Kleks, Pirat, Cola, Trop

Portugalski pies dowodny jest mało znanym pupilem o wyjątkowych umiejętnościach oraz ciekawym wyglądzie. Obecnie jest hodowany jedynie przez pasjonatów, którzy doceniają jego charakter, bystrość i niesamowite zamiłowanie do pływania. Poniżej przybliżymy charakterystyczne cechy tej rasy. Omówimy usposobienie portugalczyków, a także warunki ich pielęgnacji. Podpowiemy też, czym powinna charakteryzować się dobra hodowla i jaka jest cena za szczeniaki portugalskie.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.

Portugalski pies dowodny – pupil o wyjątkowym wyglądzie

Portugalskie wodołazy to psy, których wygląd z pozoru przypomina pudla. Zdjęcia obu ras mogą być łudząco podobne. Wełnista, mocno poskręcana sierść faktycznie przypomina umaszczenie największego pudla królewskiego. Warto wiedzieć, że jej zadaniem jest izolacja ciała przed wilgocią i działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dzięki niej nasz portugalski pies dowodny jest świetnie chroniony przed zimną wodą, a także przed przegrzaniem w okresie letnim.

Zarówno psy portugalskie, jak i irlandzki spaniel dowodny posiadają dość duże rozmiary ciała. Dorosłe psy często ważą około 25 kilogramów, a ich wysokość w kłębie dochodzi do 56 cm. Suczki mogą być nieco mniejsze. Typowy irlandzki spaniel dowodny występuje tylko w jednym, ciemno brązowym umaszczeniu. Psy portugalskie cechują się tutaj znacznie większą różnorodnością. Szczeniaki wodołaza mogą być ubarwione w kolorze biały, szarym, czarnym, brązowym i w różnych odcieniach owych kolorów.

Sama sierść wodołazów portugalskich może posiadać dwie formy. Pierwsza to sierść długa i falista, druga krótka i twarda. Obie są charakterystyczną cechą rasy, uznawaną przez wzorce kynologiczne. Co więcej, nasz portugalski pies dowodny może posiadać charakterystyczne, brązowe lub czarne zabarwienie oczu i oklapnięte uszy. Pies wodny to ciekawy wybór, jeśli chodzi o rasy psów.

Pies wodny - jaki charakter posiadają wodołazy portugalskie?

Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy portugalskie są pupilami o bardzo entuzjastycznym usposobieniu. Zazwyczaj chętnie uczestniczą we wszystkich domowych zajęciach, są chętne do zabawy oraz szkolenia, o czym przekonamy się przeglądając zdjęcia z wielu klubów sportowych. Pupile tej rasy lubią różnorodność i świetnie radzą sobie w psich sportach, prowadzonych na świeżym powietrzu.

Portugalski pies dowodny jest typem pupila rodzinnego, jednak najsilniej przywiąże się do jednej osoby, którą uzna za przewodnika. Inni członkowie rodziny mogą mieć czasem problemy z jego posłuszeństwem. Mimo to, szczeniaki i dorosłe psy świetnie radzą sobie w roli towarzyszy dla starszych dzieci.

Nasz wodny pupil, podobnie jak irlandzki spaniel dowodny, posiada świetny wzrok oraz słuch, który chętnie wykorzystuje w zabawach. Wszystkie aktywności związane z aportowaniem czy tropieniem będą dla niego nie lada atrakcją. Co ciekawe, psy portugalskie rzadko wchodzą w konflikty z innymi zwierzętami i akceptują inne gatunki pupili domowych. Niekiedy możemy natrafić na konflikty pomiędzy przedstawicielami tej samej płci, jednak pies wodny rzadko wchodzi w otwarte walki. Interesują cię również inne rasy psów? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach do towarzystwa.

Do kogo pasuje portugalski pies dowodny?

Portugalski pies dowodny, podobnie jak irlandzki spaniel dowodny, będą wspaniałymi towarzyszami dla osób aktywnych. Owe rasy z pewnością dogadają się z lubiącymi sporty ludźmi, często przebywającymi na świeżym powietrzu. Warto bowiem podkreślić, że nawet niewielkich rozmiarów szczeniaki wymagają dużej dawki ruchu.

Psy portugalskie, podobnie jak pies papilon silnie przywiązują się do domowników. Co więcej, ich pielęgnacja może okazać się bardzo czasochłonna. Wystarczy obejrzeć zdjęcia z salonów groomerskich by przekonać się, że regularne strzyżenie futra psów wodnych może okazać się dość skomplikowane.

Jak już wiemy, psy portugalskie wymagają dużo ruchu. Trzeba im też zapewnić odpowiednią dawkę aktywności umysłowej. Przyszły właściciel musi wiedzieć, że inteligentne z natury psy szybko nudzą się powtarzaną w kółko aktywnością. Dlatego często trzeba wykazać się pewną kreatywnością. Co więcej, nasz wodny pupil powinien być odpowiednio socjalizowany i szkolony. Dzięki temu okaże się bardzo przyjaznym i bezproblemowym pupilem domowym.

Ile kosztuje pies papilon, portugalski dowodny i jaka jest cena grzywacza chińskiego?

Dobra hodowla może specjalizować się w jednej lub kilku rasach psów. Dlatego odpowiemy na pytanie, jaka jest cena grzywacza chińskiego, ile kosztuje pies papilon oraz omawiany portugalski pies dowodny.

Cena za psy portugalskie jest mocno zróżnicowana. W Polsce działa bardzo niewiele hodowli, które posiadają szczenięta na sprzedaż. Szczeniaki z pochodzeniem FCI, po utytułowanych rodzicach często okazują się dość drogie. Cena zakupu młodego psa z dobrym pochodzeniem przeważnie przekracza kwotę 5 000 zł. Za pieski lub suczki z hodowli ZKwP na ogół płaci się około 5 000 – 7 000 zł (ceny obowiązujące w 2022 roku). Pies papilon może okazać się nieco tańszy, ze względu na nieznacznie większą liczbę pupili hodowlanych. Dobra hodowla sprzedaje szczeniaki już od kwoty 3 000 zł w górę. Warto przy tym pamiętać, że pies papilon łączy w sobie cechy spaniela i szpica, a zatem może okazać się dość trudny w pielęgnacji i ułożeniu.

Kolejna propozycja to grzywacze chińskie, będące najpopularniejszą, z wymienionych powyżej ras. Posiadają charakterystyczny wygląd (często brak sierści) i z pewnością rozpoznamy je, przeglądając zdjęcia ras. Cena grzywacza chińskiego również ulega dużym wahaniom. Stawka psów z rodowodem ZKWP rozpoczyna się już od kwoty 3 000 zł. Jest to cena grzywacza chińskiego bez możliwości brania udziału w wystawach. Cena szczeniąt wystawowych przeważnie przekracza kwotę 5 000 zł.

Pamiętajmy także, że sama cena zakupu psa dowolnej rasy nie może być najważniejszym kryterium wyboru. Znacznie istotniejszy okazuje się wybór sprawdzonej hodowli, która oferuje zdrowe, nieobciążone chorobami genetycznymi szczenięta. Jest to podstawa, mogąca uchronić nas przed wieloma problemami zdrowotnymi przyszłego pupila.

Zalety i wady portugalskiego psa dowodnego

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • oddany
 • wesoły
 • inteligentny
 • rodzinny
Portugalski pies dowodny jest ciekawskim i bystrym pupilem. Jest rodzinnym pupilem, który lubi się bawić i aktywnie spędzać czas z najbliższymi.
Wady
 • wymaga dużo uwagi
Portugalski pies dowodny potrzebuje uwagi związanej z zapewnieniem mu aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocne i zdrowe uzębienie,
 • szeroka klatka piersiowa,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • szeroki nos,
 • cienkie i zwisające uszy,
 • mocna głowa,
 • prosta kufa,
 • krótka szyja,
 • szerokie lędźwie
Portugalski pies dowodny to harmonijnie zbudowany pies.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
brązowe

Galeria zdjęć - Portugalski pies dowodny

Charakter portugalskiego psa dowodnego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
 • duża potrzeba ruchu,
 • pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Portugalski pies dowodny nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Portugalski pies dowodny nie jest psem skłonnym do ucieczek.
Użytkowanie:
Portugalski pies dowodny współpracował z rybakami. Jest aporterem.
Poddawany próbom pracy:
nie

Portugalski pies dowodny - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Portugalski pies dowodny szybko się uczy i jest bardzo rodzinny. Może być pierwszym psem w domu.
Dla kogo się nadaje:
Portugalski pies dowodny jest wesołym i ciekawskim psem, który sprawdzi się dla rodziny i aktywnych singli lub par.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Portugalski pies dowodny lubi dzieci, ale jego żywiołowość (w młodym wieku) może nie być odpowiednia dla najmłodszych. Zawsze należy nadzorować zabawy psa z dziećmi.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Portugalski pies dowodny poradzi sobie z samotnością, choć woli przebywać z rodziną.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Portugalski pies dowodny szybko się uczy. Jest inteligentny i chętny do pracy. Potrzebuje ciekawego szkolenia, które będzie pełne aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.

Pielęgnacja portugalskiego psa dowodnego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Portugalski pies dowodny może być strzyżony co ok. 4-8 tygodni. Konieczne jest regularne szczotkowanie sierści. Warto także dbać o higienę jamy ustnej pupila poprzez mycie psich zębów oraz stosowanie gryzaków stomatologicznych.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Portugalski pies dowodny może jeść karmy gotowe lub dietę domową, czy surową (BARF). Posiłki powinny być dobrane do psa - jego wieku, aktywności, stanu fizjologicznego oraz specyficznych potrzeb (w tym stanu zdrowia).
Podatność na choroby:
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa,
 • niedoczynność kory nadnerczy
Portugalski pies dowodny to jedna z ras szczególnie predysponowanych do kardiomiopatii rozstrzeniowej, czyli choroby serca. Rasa narażona jest również na niedoczynność kory nadnerczy. Objawy choroby mogą być nieswoiste i obejmują epizodyczne wymioty, biegunkę, ospałość, czy smolisty kał.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do portugalskiego psa dowodnego