Podstawowe informacje o owczarku południoworosyjskim jużaku

Popularne nazwy:
Ioujnorousskaia Ovtcharka, South Russian Shepherd Dog (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
62 - 75 cm
43 - 47 kg
65 - 75 cm
50 - 60 kg
9 - 12 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
trudny w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla owczarka południoworosyjskigo jużaka:
Dama, Duch, Ares, Szejk, Kafel, Mango, Kokos, Baflo, Mars, Karma, Norma

Nie jest to popularny pies w Polsce. Mogą zainteresować się nim ci, którzy szukają bardzo dobrego stróża. Jaki jest Jużak? Co wspólnego z tą rasą ma mastif tybetański? Czy polski owczarek nizinny jest tańszy od owczarka południoworosyjskiego? Co można znaleźć na forum miłośników psów? Co powinien zawierać opis ogłoszenia? Jaka jest cena za szczenięta? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.

Krótka charakterystyka rasy – owczarek południoworosyjski Jużak

Istnieją różne wersje dotyczące pochodzenia owczarka południoworosyjskiego i tak naprawdę nie wiadomo, które są prawdziwe. Ich przodkiem mógł być mastif tybetański, ale też wilk syberyjski czy owczarek kataloński. Wiadomo jednak, że ojczyzną tego pasterskiego psa jest teren dzisiejszego Półwyspu Krymskiego.

Hodowcy starali się stworzyć psa, który będzie solidnie zbudowany i będzie bardzo dobrze strzegł stada owiec przed drapieżnikami. Pies musiał być duży, wytrzymały, silny, odważny, czujny i samodzielny. Preferowano białe (jasne) psy, ponieważ pasterze lepiej je widzieli, a wilki gorzej.

Owczarek południoworosyjski Jużak ma długą na 10-15 cm sierść, która jest gęsta, twarda, gruba, nieco wełnista i kosmata. Ma gęsty podszerstek. Ten rosyjski pies nie ma problemów z przystosowaniem się do wszelkich warunków klimatycznych.

Jest to duży pies pasterski. Wysokość w kłębie musi wynosić co najmniej 65 cm dla psa oraz 62 cm dla suczki. Waga nie jest określona we wzorcu, ale na podstawie opinii o tym psie, można założyć, że jest to kwestia ok. 48-50 kg. Najczęściej ma umaszczenie białe, ale może mieć też białe z szarym lub żółtym nalotem, różne odcienie szarego, jasnopłowe, białe z płowymi łatami i białe z szarymi łatami.

Jaki charakter ma owczarek południoworosyjski Jużak?

Ten rosyjski pies przez długi czas miał być agresywny, mocny psychicznie i samodzielny, przez co rzucał się do ataku bez ostrzeżenia i bez wypowiedzenia komendy. Stały się przez to idealnymi stróżami stada oraz terytorium. Dzisiaj te psy dalej są odważne i pewne siebie, a do tego mają bardzo mocną psychikę i nie dają się złamać. Jeśli tego psa spróbuje się tresować, stosując przy tym agresję i przemoc, pies ten nie będzie stał biernie i się bał – on rzuci się do ataku.

Jużak nie da się łatwo podporządkować, dlatego jego tresurę trzeba zacząć jak najwcześniej. Jednak tak naprawdę wychować tego psa można tylko wtedy, gdy jego relacje z właścicielem oparte są na przyjaźni i zaufaniu. Kiedy opiekun zabiera go w różne miejsca, zapewnia mu odpowiedni kontakt z psami (np. psie przedszkole) i innymi zwierzętami oraz pokazuje mu świat (socjalizacja), to wtedy tworzy się między nimi więź i Jużak się nie buntuje.

Jest to pies inteligentny, który szybko się uczy. Nie ma nic przeciwko współpracy z opiekunem. W czasie szkolenie trzeba pamiętać o tym, aby zachować konsekwencję. Każda wypowiedziana komenda musi zostać wykonana. Nie można dopuścić do sytuacji, w której pies zlekceważy polecenie właściciela. W przeciwnym razie przestanie się słuchać. Dobrze wykonane komendy należy mocno chwalić, aby motywować psa do ich dalszego wykonywania.

Mimo że ten pasterski pies ma predyspozycje do agresji, to względem swojego właściciela oraz dzieci jest bardzo czuły. Samotność nie jest mu straszna, więc może zostawać sam, ale kontakt z opiekunem powinien być stały. Do obcych podchodzi z rezerwą, nie jest to zbyt gościnny pies. Jużak nie jest skłonny do ucieczek. Jest wykorzystywany do pilnowania nie tylko stad czy dobytku, ale także ludzi. Jest szybki i niezawodny. Może wydawać się spokojny, ale naprawdę jest bardzo żywiołowy. Nie waha się, gdy wyczuje zagrożenie – od razu rzuca się do obrony. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku rosyjskim?

Legalna hodowla psów – co warto wiedzieć?

Zazwyczaj cena za szczenięta z rodowodem mieści się w przedziale 2000 – 4000 zł. Jednak np. polski owczarek nizinny przeważnie kosztuje w granicach 3000 – 5000 zł. Owczarek południoworosyjski Jużak jest trudniej dostępny, ale mimo to nie jest o wiele droższy. Dostępne szczeniaki zazwyczaj kosztują od 3500 do 4000 zł.

Opis ogłoszenia (zamieszczonego na portalu ogłoszeniowym np. olx.pl) powinien zawierać informacje o szczeniaku (data urodzenia, charakter, umaszczenie, rodzice, badania, czasami znajduje się tam krótka charakterystyka rasy), a także parę słów o hodowli. Legalna hodowla powinna przynależeć do ZKwP i FCI. Szczenięta odpuszczają hodowlę dopiero po ukończeniu 8 tygodnia życia. Są wtedy dwa razy odroczone i raz zaszczepione oraz mają wszczepiony pod skórę CHIP. Obowiązkowo nowy właściciel szczeniaka otrzymuje metryczkę psa (lub od razu jego rodowód). Jeśli masz wątpliwości, co do tego, jak hodowcy traktują swoje psy, możesz poszukać opinii o nich na forum.

Jużak nie nadaje się dla niedoświadczonych psiarzy. Jego opiekun powinien znać się na tresurze psów oraz być konsekwentny. Ten pasterski pies potrzebuje długich spacerów oraz ćwiczeni umysłowych. Owczarek południoworosyjski źle będzie się czuł w małym mieszkaniu, ponieważ potrzebuje przestrzeni, którą może ochraniać. Zazwyczaj nie jest szczekliwy, ale gdy zajdzie taka potrzeba, to potrafi tak przegonić nieproszonego gościa.

Zalety i wady owczarka południoworosyjskigo jużaka

Zalety
 • dobry stróż
Owczarek południoworosyjski jużak to pies użytkowy. Jest dokonałym pasterzem i psem stróżującym.
Wady
 • upartość
 • nieufny wobec obcych
 • skłonność do agresji
 • niezależność
Owczarek południoworosyjski jużak może atakować bez ostrzeżenia, gdy poczuje się zagrożony. Wymaga właściwego podejścia podczas szkolenia. Jest bardzo samodzielny i nie zawsze skłonny do posłuszeństwa.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • oczy w kształcie migdała,
 • trójkątne uszy,
 • dobrze umięśniona szyja,
 • wydłużona czaszka,
 • uszy osadzone nisko,
 • kłąb ledwo widoczny
Owczarek południoworosyjski jużak to pies średnich do dużych rozmiarów. Ma mocny kościec i jest dobrze umięśniony.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
brązowe

Galeria zdjęć - Owczarek południoworosyjski jużak

Charakter owczarka południoworosyjskigo jużaka

Charakter:
 • zrównoważony,
 • pewny siebie,
 • niezależny,
 • nieufny wobec obcych
Poziom agresji:
umiarkowany
Owczarek południoworosyjski jużak był hodowany do obrony stad. Psy tej rasy są gotowe do aktywnej obrony swojego terenu.
Skłonność do ucieczek:
niska
Owczarek południoworosyjski jużak to pies stróżujący, który nie jest skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
Owczarek południoworosyjski jużak to pies pasterski, który przeznaczony był do pilnowania oraz bronienia stada i terenu.
Poddawany próbom pracy:
nie

Owczarek południoworosyjski jużak - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Owczarek południoworosyjski jużak jest niezależnym i samodzielnym psem, który wymaga konsekwentnego szkolenia.
Dla kogo się nadaje:
Owczarek południoworosyjski jużak to pies dla doświadczonych osób. Potrzebuje sporo przestrzeni i nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Nie
Owczarek południoworosyjski jużak to pies stróżujący, o silnym charakterze. Nie jest to pies rodzinny.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Owczarek południoworosyjski jużak jest samodzielny i niezależny. Radzi sobie sam i zwykle bez problemu zostaje bez opiekuna.
Podatność na szkolenie:
trudny w szkoleniu
Owczarek południoworosyjski jużak jest niezależny i samodzielny. Psy tej rasy są trudne w szkoleniu, a trening powinien trwać praktycznie stale. Jest to pies dla doświadczonych, konsekwentnych i cierpliwych osób. Agresja wobec psa jest niedopuszczalna.

Pielęgnacja owczarka południoworosyjskigo jużaka

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Owczarek południoworosyjski jużak wymaga szczotkowania sierści raz na kilka dni, a w okresie linienia nawet codziennie. Opiekun powinien sprawdzać stan uszu psa, dbać o higienę jego jamy ustnej oraz okazjonanie kąpać pupila.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów ras dużych,
 • karma wspierająca stawy
Owczarek południoworosyjski jużak może jeść karmy gotowe dla dużych ras psów lub produkty wspomagające stawy psów. Opiekun może również gotować dla swojego pupila lub żywić go dietą surową. W takim przypadku konieczne jest uzupełnianie diety psa o suplementy.
Podatność na choroby:
Owczarek południoworosyjski jużak może mieć problemy ze stawami oraz alergiami. Psu warto wykonywać badania profilaktyczne raz w roku. Powinny one obejmować badania krwi, moczu oraz kału, a także badanie USG jamy brzusznej.
ikona podziel się Przekaż dalej