Podstawowe informacje o owczarku francuskim beauceron

Popularne nazwy:
French Shepherd Beauceron (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
61 - 68 cm
30 - 40 kg
65 - 70 cm
30 - 40 kg
10 - 12 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 400 zł
Imiona dla owczarka francuskiego beauceron:
Dama, Ares, Mango, Niko, King, Dżin, Cola, Bob, Amper, Trop, Łapa, Topaz

Może to wydawać się dziwne, ale krótkowłosy owczarek francuski beauceron wywodzi się z tego samego pnia, co długowłosy owczarek francuski briard. Jest w swojej ojczyźnie nazywany bas rouge (czerwona pończocha) ze względu na intensywnie rude podpalanie, występujące m.in. na łapach. Niegdyś wykorzystywany w łowiectwie i pasterstwie, dziś jest psem stróżującym i rodzinnym. Poznajmy go bliżej.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach francuskich.

Owczarek francuski beauceron – pochodzenie, wygląd

Rys historyczny rasy

Nazwa beauceron pochodzi od Beauce – nazwy regionu rolniczego w północnej Francji. Korzenie rasy sięgają końca XIV wieku (w każdym razie z tego okresu pochodzi pierwszy opis), kiedy do polowań na dziki i niedźwiedzie wykorzystywano krótkowłose psy o szarej maści z ciemnymi plamami i ciemnym znaczeniem w kształcie litery V na głowie, z portkami na tylnych kończynach i długim, hakowato zawiniętym na końcu ogonie. Kolejne odnalezione opisy pochodzą z wieku XVI i XVIII i są podobne do powyższego.

Dopiero jednak w 1809 roku po raz pierwszy wyodrębniono dwa typy owczarków – nizinnego i górskiego. Pierwszy był lżejszy, bardziej ruchliwy, zwinniejszy i miał dłuższą sierść. Wykorzystywany był do pasienia i zaganiania owiec. Drugi pełnił rolę stróża stad, wypasanych na pastwiskach górskich i leśnych, gdzie grasowały wilki. Owczarek ten odznaczał się wyjątkową odwagą i walecznością, miał krótki, gruby włos i umaszczenie rude lub czarne.

W końcu XIX wieku (rok 1896) ustalono nazwy dla obu tych owczarków. Długowłosy otrzymał nazwę Berger de Brie (biard), a krótkowłosy – Berger de Beauce (beauceron). Nazwy te funkcjonują do dziś i jako takie figurują w systematyce ras FCI. Wkrótce potem zostały opracowane rodowody obu ras. Utworzono też klub briarda i beaucerona (Club Francais du Chien de Berger), którego zadaniem było dbanie o jednolitość eksterieru (wyglądu) i zachowanie użytkowego charakteru ras.

Owczarek francuski beauceron - opis wyglądu i budowa beaucerona

Owczarek francuski beauceron jest psem dużym, masywnym, mocno zbudowanym i silnie umięśnionym, ale nie ociężałym. Ma mocną, ale szlachetną głowę o ledwie zaznaczonym stopie, mózgoczaszka i trzewioczaszka są jednakowej długości. Nos zawsze czarny. Zgryz nożycowy, uzębienie mocne. Oczy lekko owalne, ciemnobrązowe, u arlekina dopuszczalne porcelanowe. Uszy są wysoko osadzone. Niegdyś cięte, obecnie pozostawione naturalne (zakaz kopiowania), noszone z czubkami zagiętymi do przodu (częściowo załamane) lub zwisające, ale nie mogą wisieć płasko przy policzkach. Ucho niecięte mierzy ½ długości głowy.

Cechą charakterystyczną rasy są podwójne wilcze pazury (tzw. ergos), które wyglądają jak dwa oddzielne palce, każdy zakończony pazurem i powinny znajdować się jak najbliżej łapy.

Szata beaucerona jest dwuwarstwowa. Na głowie włos okrywowy jest krótki i gładki, na tułowiu krótki, gęsty, sztywny i przylegający. Z tyłu kończyn tylnych obowiązkowe niewielkie portki, na ogonie szczotka. Podszerstek krótki, delikatny i gęsty, w kolorze szarym (mysim), nie może przeświecać przez włos okrywowy.

Umaszczenie:

  • Czarne podpalane – najczęściej spotykane („czerwona pończocha”). Kolor czarny bez przejaśnień, podpalanie w kolorze jaskraworudym (wiewiórczym), rozmieszczone nad oczami (plamki), po bokach kufy, zwężając się ku policzkom i nie dochodząc do wysokości uszu, na klatce piersiowej (dwie plamy), na spodzie szyi, spodniej stronie ogona i na nogach, zanikając ku górze. Po zewnętrznej stronie kończyn nie mogą sięgać 1/3 ich długości, od wewnątrz mogą sięgać wyżej
  • Arlekin – szary w czarne plamy z podpalaniem. Kolor szary i czarny rozłożone po równo, choć możliwa jest niewielka przewaga czerni. Podpalanie w takim samym kolorze i rozłożone tak samo, jak u osobników czarnych podpalanych. Dopuszcza się niewielkie białe znaczenie na piersi (takie samo, jak może mieć np. owczarek pikardyjski). Osobniki o umaszczeniu arlekin spotykane są bardzo rzadko.

Wysokość w kłębie psów – 65-70 cm, suk – 61-68 cm (nieco większy niż wymieniony owczarek pikardyjski). Ciężar ciała psa – 32-45 kg, suki – 30-39 kg.

Niektórzy mylą szczeniaki beaucerona i rottweilera. Rzeczywiście, szczeniak beaucerona i szczeniak rottweilera wyglądają dość podobnie, ale mimo wszystko znacznie się różnią. Beauceron ma smuklejszą, nie tak masywną głowę, jest lżejszej budowy, a oprócz tego ma wilcze pazury, jakich nie ma szczeniak rottweilera. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat owczarka Bergamasco.

Wśród wad dyskwalifikujących należy wymienić:

  • Agresję lub lękliwość
  • Wymiary poza wzorcem
  • Zbyt lekką budowę
  • Zbyt jasne oczy lub tęczówki porcelanowe u psów innych niż arlekiny
  • Nos inny niż czarny, niedpigmentowany
  • Przodozgryz lub tyłozgryz
  • Braki w uzębieniu – 3 i więcej zębów
  • Uszy (niecięte) naturalnie stojące i sztywne
  • Brak podpalania
  • U arlekinów przewaga koloru szarego nad czarnym, głowa szara bez czarnych plam
  • Zbyt duża biała plama na piersi.

Charakter, pielęgnacja, żywienie i zdrowie rasy

Owczarek francuski beauceron - usposobienie i psychika beaucerona

Owczarek francuski beauceron to pies żywiołowy, ruchliwy, o dużym zasobie energii. Ma silną osobowość, ale jego charakter jest zrównoważony i stabilny. Odznacza się cierpliwością i dużą dozą dyscypliny, aczkolwiek potrafi być impulsywny. Jest bardzo wierny, oddany i przywiązany do swojej rodziny, szczególnie do dzieci, którymi się opiekuje. Akceptuje inne psy i pozostałe domowe czworonogi, choć wobec obcych zwierząt może zachować się agresywnie, pilnując swojego stada.

Pierwotne funkcje tej rasy zostały z biegiem czasu silnie ograniczone i obecnie pies ten wykorzystywany jest jako stróż, przewodnik niewidomych, ale i w służbach celnych przy wykrywaniu narkotyków i w policji. Doskonale poddaje się szkoleniu, jest bardzo pojętny i sprawdza się jako pies obrończy. Jest to rasa objęta obowiązkiem pracy (IPO), a zaliczenie testów psychicznych jest wymogiem hodowlanym.

Jak każdy owczarek, odznacza się wyjątkową inteligencją i wydaje się odgadywać życzenia swojego pana, podobnie jak owczarek niemiecki (nie owczarek alzacki – pojęcie „owczarek alzacki” zostanie wyjaśnione w innym materiale). Szczeniaki jednak wymagają wczesnej socjalizacji. Powinny być traktowane bardzo łagodnie, choć konsekwentnie i zawsze z pozytywną motywacją. Beauceron lubi ruch, zabawę i ujście dla swojej energii znajdzie (oprócz szkolenia obronnego) w szkoleniu i konkursach obedience oraz agility. Wszystkie polecenia wykonuje natychmiast i bez zastanowienia.

Jak dbać o beaucerona – pielęgnacja, zdrowie i żywienie

Pielęgnacja beaucerona nie jest kłopotliwa. Jedynie dwa razy w roku, w okresie linienia, należy go codziennie szczotkować, gdyż włos (zwłaszcza podszerstek) wychodzi kępami. W pozostałym okresie wystarczy przecierać włos irchą. Do tych zabiegów trzeba przyzwyczajać już małe szczeniaki. Oprócz tego trzeba sprawdzać regularnie stan uszu (zwłaszcza obwisłych) i pazurów, które należy skracać w miarę potrzeby.

Owczarek francuski beauceron jest psem na ogół zdrowym i odpornym na wszelkie schorzenia. Należy go jedynie regularnie odrobaczać i poddawać szczepieniom ochronnym – corocznemu obowiązkowemu przeciwko wściekliźnie i co dwa lata przeciwko pozostałym chorobom zakaźnym. Niestety, jako rasa duża może mieć przypadłości typowe dla dużych psów, jak skręt żołądka i jelit oraz dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Prześwietlenie stawów biodrowych jest wymogiem hodowlanym dla rasy, do hodowli kwalifikują wyniki A, B lub C.

Żywienie beaucerona nie jest skomplikowane. Można podawać karmę gotową suchą lub mokrą, przeznaczoną dla ras dużych, a w przypadku psów pracujących – dla psów aktywnych dużych ras. Karmy gotowe są zbilansowane i zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze, witaminowe i mineralne.

Posiłki przygotowywane w domu trzeba suplementować preparatami witaminowo-wapniowymi, których dawkę ustala lekarz weterynarii. Preparatów jest sporo, można zapytać o nie np. hodowców na forum beaucerona lub poszukać na stronach sklepów zoologicznych. Jeśli już mowa o forum, to zawsze warto do niego przystąpić i czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych właścicieli rasy.

Ze względu na skłonności do skrętu żołądka i jelit należy dzienną dawkę pokarmową podzielić na 2 – 3 porcje. Karmi się psa wypoczętego (minimum pół godziny przed posiłkiem należy zakończyć ćwiczenia), a po jedzeniu trzeba mu dać odpocząć minimum godzinę.

Hodowla beaucerona w Polsce zapoczątkowana została w latach 90. XX wieku i prowadzona jest do dziś. Istnieje kilka hodowli, aczkolwiek rasa ta nie jest zbyt popularna i na wystawach pojawia się dość rzadko. Najstarsza polska hodowla została założona w 1998 roku i funkcjonuje do dziś.

Cena szczeniaka zależy od pochodzenia, tytułów wystawowych rodziców, ich stopnia wyszkolenia i sukcesów wcześniejszego potomstwa. Cena szczeniaka z importu może być wyższa, oprócz tego dochodzą koszty dowozu.

Długość życia beaucerona to przeciętnie 10 – 13 lat, aczkolwiek często zdarzają się osobniki starsze.

Owczarek francuski z Beauce - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • oddany
  • rodzinny
  • można uprawiać z nim sporty
Owczarek francuski beauceron jest chętny do pracy i łatwo się uczy. Potrafi być oddanym i kochającym członkiem rodziny. To aktywny pies, z którym można spędzać czas np. uprawiając psie sporty.
Wady
  • wymaga dużo uwagi
  • dominujący charakter
Owczarek francuski beauceron nie nadaje się dla osób lubiących spędzać czas w domu, bo wymaga sporo aktywności. Pies tej rasy można próbować zdominować opiekuna, który nie będzie konsekwentny.

Owczarek francuski z Beauce - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • nos czarny,
  • wysoko osadzone uszy,
  • owalne oczy,
  • szeroka klatka piersiowa,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • zgryz nożycowy,
  • przylegające wargi
Owczarek francuski beauceron jest masywnym i dobrze umięśnionym psem.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • czarne podpalane,
  • arlekin
Kolor oczu:
  • ciemnobrązowe,
  • orzechowe

Galeria zdjęć - Owczarek francuski z Beauce

Charakter owczarka francuskiego beauceron

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Owczarek francuski beauceron jest łagodny i zrównoważony. Agresja może pojawiać się u psa, który nie ma zapewnionego ruchu i możliwości realizacji naturalnych potrzeb.
Skłonność do ucieczek:
niska
Owczarek francuski beauceron nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
Owczarek francuski beauceron to pies pasterski i stróżujący.
Poddawany próbom pracy:
nie

Owczarek francuski z Beauce - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Owczarek francuski beauceron lepiej sprawdzi się dla osoby mającej doświadczenie. Dzięki prawidłowej socjalizacji i szkoleniu będzie wspaniałym towarzyszem dla rodziny. Brak odpowiedniego podejścia może jednak sprawić, że pies będzie sprawiał kłopoty i próbował dominować nad domownikami.
Dla kogo się nadaje:
Owczarek francuski beauceron to po pierwsze pies dla osób aktywnych. Nie nadaje się dla domatorów. Może być dobrym towarzyszem rodziny, o ile jest odpowiednio zsocjalizowany i wyszkolony.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Dobrze ułożony owczarek francuski beauceron jest łagodnym i zrównoważonym psem rodzinnym.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Owczarek francuski beauceron zwykle nie ma problemu z zostawaniem samemu, ale nie może być izolowany od rodziny.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Owczarek francuski beauceron jest pojętny i łatwo się uczy. Prawidłowo prowadzony jest posłuszny i chętny do pracy z opiekunem. Pies może jednak wykazywać się pewną dozą samodzielności.

Pielęgnacja owczarka francuskiego beauceron

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Owczarek francuski beauceron nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Jego sierść należy wyczesywać co kilka dni. Warto także dbać o higienę jego jamy ustnej i skracanie pazurów. Psa należy kąpać, gdy zajdzie taka konieczność.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych
Owczarek francuski beauceron może jeść gotowe, pełnoporcjowe karmy mokre lub suche. Karma powinna być dopasowana do wieku, aktywności oraz stanu zdrowia psa. Opiekun może przygotowywać posiłki samodzielnie, o ile będzie je dobrze bilansował. Psy mogą jeść dietę gotowaną oraz surową (BARF).
Podatność na choroby:
Owczarek francuski beauceron to rasa uznawana za zdrową. U psów mogą jednak pojawić się kłopoty ze stawami, zanik siatkówki lub skręt żołądka. Psa warto profilaktycznie badać raz w roku.
ikona podziel się Przekaż dalej