Podstawowe informacje o nowofundlandzie

Popularne nazwy:
Newfoundland (ang.)
Pochodzenie:
Kanada
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.2 - Molosy typu górskiego
65 - 68 cm
50 - 60 kg
70 - 73 cm
60 - 70 kg
10 - 12 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
6000 - 9000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
300 - 600 zł
Imiona dla nowofundlanda:
Szejk, Kafel, Mango, Kokos, Baflo, Kiwi, Sam, Tea, Bono, Sosik, Blue, Chilli

Nowofundland - charakterystyka, zdjęcia, porady, opinie

Owczarek nowofundlandzki jest wyjątkowo radosnym i pozbawionym agresji psem, który świetnie sprawdza się w roli towarzysza dla całej rodziny. Rasa nowofundlandów zasłynęła także swoim niezwykle atrakcyjnym wyglądem, który z pewnością zwraca uwagę. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy, omówimy usposobienie wodołazów, wygląd oraz najważniejsze wymagania.

Nowofundland – wrażenie ogólne, wygląd i charakter

Wodołaz – pies o nietypowym wyglądzie i rozmiarach

Psy rasy nowofundland pochodzą z Kanady, są znane z niesłychanie gęstej, chroniącej przed zimnem szaty. Pies posiada gęsty, miękki podszerstek, zapewniający nie tylko ochronę przed zimnem, ale i przed wodą. Z tego względu psy są często określane mianem wodołazów. Druga warstwa szaty to tak zwana właściwa okrywa włosowa. Jest to długi, prosty i przyjemny włos o równie gęstym rozmieszczeniu.

Co ciekawe, pies rasy owczarek nowofundlandzki może występować w kilku odmianach umaszczenia. Wzorzec rasy dopuszcza odcień biało-czarny, czarny i brązowy. Większość psów posiada także znaczenia w białym odcieniu, znajdujące się na klatce piersiowej oraz na plecach.

Zdjęcia nowofundlandów upewniają nas w przekonaniu, iż wodołaz jest wyjątkowo efektownym psem o proporcjonalnej budowie ciała. Nasz biało-czarny czy brązowy towarzysz z białymi znaczeniami posiada masywną kufę, wysoko osadzone, zwisające uszy, a także dość charakterystyczne, ciemno zabarwione oczy.

Psy wodołazy zasługują także na uwagę ze względu na duże rozmiary. Dorosły, wzorcowo zbudowany pies tej rasy może wyrosnąć na około 69 – 73 cm w kłębie. Z kolei jego waga przeważnie mieści się w przedziale 60 do 70 kg. Suka nowofundlanda jest przeważnie nieco drobniejsza niż psy. Idealny wzrost samicy określono na 64 do 68 cm wysokości w kłębie. Z kolei wzorcowa waga suczki mieści się w przedziale 50 do 60 kg. Obfita szata sprawia, że suka i psy wodołazy wizualnie wydają się jeszcze większe niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Przyjacielski charakter nowofundlandów

Miłośnicy rasy owczarek nowofundlandzki zwracają uwagę na jego wyjątkowo przyjazne usposobienie. Wodołaz jest ogromnym pieszczochem i przyjacielem wszystkich członków rodziny. Wykazuje przy tym dużą lojalność oraz oddanie, przywiązując się zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.

Wodołaz jest bardzo silnie skoncentrowany na relacje z człowiekiem. Z radością wita znane sobie osoby, inne psy, a nawet koty. Nie wykazuje tendencji do dominacji ani do agresji. Dzięki swojej inteligencji oraz opanowaniu, okazuje się dość łatwy w szkoleniu. Warto przy tym zaznaczyć, iż pomimo dużych rozmiarów, owczarek nowofundlandzki świetnie sprawdzi się w roli pierwszego pupila dla osoby z niewielkim doświadczeniem szkoleniowym.

Nasz biało-czarny czy brązowy pies z białymi znaczeniami może okazać się najlepszym przyjacielem dla starszych dzieci. Szczególnie szczeniaki są nieustannie gotowe do zabawy i wspólnej aktywności. Okazują się przy tym bardzo żywiołowe, pojętne i pomysłowe. W zabawach wykazują się dużą serdecznością, a także radością z życia.

Wydawałoby się, że nowofundlandczyk to pies idealny. Silny i pewny siebie, chętny do niesienia pomocy, a jednocześnie wyjątkowo przywiązany do właścicieli pies przyciąga uwagę wielu osób. Co warte uwagi, owczarek nowofundlandzki świetnie odnajdzie się w roli psiego ratownika, a jego odwaga i umiejętności pływackie okazują się często nieocenioną pomocą.

Jedynym mankamentem wodołazów wydaje się trudność w znoszeniu samotności. Pies tej rasy źle znosi długotrwałą nieobecność właściciela, jako pupil silnie przywiązany, zdecydowanie bardziej woli podążanie za domownikami. Nie chodzi tu o pełne uzależnienie, bowiem psy tej rasy nie są nadmiernie lękliwe czy uzależnione. Wodołaz widzi się w roli kompana, przyjaciela rodziny, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również obrońcy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o hodowlach hovawart.

Jakie opinie posiada pies wodołaz?

Owczarek nowofundlandzki nie jest w naszym kraju najpopularniejszą rasą, jednak okazuje się rozpoznawalnym pieskiem. Nasz dużych rozmiarów, biało-czarny czy biały towarzysz cieszy się dużym uznaniem. Rasa posiada bardzo dobre opinie wśród większości miłośników czworonogów.

Dorosły pies czy suka rasy nowofundland okazują się idealnymi, czułymi, a jednocześnie odważnymi towarzyszami rodziny. Zdjęcia psów pozwalają nam zauważyć, że wodołaz jest również doceniany w ratownictwie. Co ciekawe, pomiędzy palcami rasy znajduje się specjalna błona pławna, która w znaczący sposób ułatwia poruszanie się w wodzie. Owczarek nowofundlandzki to doskonały pływak o świetnej orientacji, sile i odwadze. Są to cechy, które wyróżniają nowofundlandczyka spośród innych ras i sprawiają, że zyskał on tak dużą popularność, jako ratownik.

Omawiając opinie o pieskach rasy nowofundland, warto zauważyć, że najczęściej podkreślanym mankamentem jest jedynie cena zakupu szczeniaka i koszty jego utrzymania. Niektórzy wskazują także na możliwe choroby, które dotykają większości ras o większej masie ciała.

Wymagania rasy, możliwe choroby oraz cena nowofundlanda

Na jakie choroby najczęściej cierpi nowofundland?

Psy rasy owczarek nowofundlandzki czy owczarek węgierski mudi uchodzą za dość zdrowe, odporne na przeziębienia i alergie. Nie są zbyt częstymi pacjentami gabinetów weterynaryjnych i przeważnie pojawiają się tam wyłącznie na okresowe szczepienia.

Każda duża rasa może borykać się z dysplazją stawu biodrowego i stawu łokciowego. Dlatego w hodowlach powinno wykonywać się badania RTG, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości u psów hodowlanych. Psy obciążone dysplazją nie mogą być dopuszczane do dalszego rozrodu.

Wśród częstej choroby ras o dużych rozmiarach ciała należy także predyspozycja do skrętu żołądka. Jest to problem zdrowotny o silnym i szybkim przebiegu, mogący doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. W przypadku ras o dużych rozmiarach zwraca się szczególną uwagę na profilaktykę. Nowofundland powinien dostawać jedzenie racjonowane w kilku porcjach. Co więcej, posiłki powinny być podawane po spacerze i aktywności fizycznej. W ten sposób najedzony pies ograniczy aktywność bezpośrednio po posiłku, a to z kolei zmniejszy ryzyko skrętu żołądka.

Opisując możliwe choroby rasy, należy także wspomnieć o podzastawkowym zwężeniu aorty, czyli jednym z najczęściej występujących problemów z sercem. Choroba może zmniejszyć długość życia zwierzęcia, na szczęście zdarza się sporadycznie. Znacznie częstszym problemem mogą być zapalenia pęcherza, których pies nabawia się podczas wylegiwania na zimnym podłożu.

Pamiętajmy także o prawidłowej opiece nad szczeniakami, które znajdują się w okresie silnego wzrostu. Młody pies nie powinien być nadmiernie forsowany, bowiem może to doprowadzić do problemów ze stawami. Bardziej intensywne ćwiczenia oraz treningi rozpoczynamy dopiero po zakończeniu etapu dorastania naszego pupila.

Pielęgnacja nowofundlanda

Nowofundland czy owczarek węgierski mudi posiadają półdługą, wyjątkowo gęstą sierść, co rodzi pewne problemy w pielęgnacji. Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies owych ras może mieć tendencje do kołtunienia się okrywy włosowej. Dlatego niezbędne jest regularne czesanie, które wykonujemy przy użyciu większej, mocnej szczotki. Czesanie wodołaza przeprowadzamy kilka razy w tygodniu, co pozwoli na utrzymanie kondycji sierści w idealnej kondycji.

Nasz nowofundland to pies, który kocha kąpiele i nie omieszka ich zażyć, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Co prawda gęsty podszerstek jest dobrym izolatorem, jednak po kąpieli (szczególnie w zimnej wodzie) warto pomyśleć o osuszeniu szaty. Wystarczy do tego duży ręcznik, którym przecieramy pupila.

Zwróćmy tu uwagę na fakt, że futro nowofundlanda nie wymaga kąpieli z użyciu szamponów. Sierść tego pupila świetnie czyści się samoistnie przy okazji pływania, a dodatkowe detergenty mogą zadziałać niekorzystnie na jakość szaty. Dlatego kąpiel przy z szamponami wykonujemy jedynie w przypadku wyraźnej potrzeby.

Do regularnej pielęgnacji wodołaza należy także kontrola stanu uszu, oczu i pazurów. Gęste futro znacznie utrudnia wykrywanie insektów, jednak warto pomyśleć o ochronie przeciwkleszczowej. Trzeba pamiętać, iż kleszcze mogą przenosić groźne dla psa choroby (np. babeszjozę), a ich największa aktywność przypada na okres od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Lubiące kąpiele wodne wodołazy wymagają użycia preparatów, które nie tracą skuteczności podczas kontaktu z wodą.

Cena nowofundlanda – ile kosztuje szczeniak z rodowodem?

Szczeniaki nowofundlanda nie należą do najtańszych ani w zakupie, ani w utrzymaniu. Opisując aktualne stawki, warto przyjrzeć się kwestii wyboru dobrej hodowli. Sprawdzona, zarejestrowana i posiadająca dobre opinie hodowla to także wyższa cena zakupu szczeniaka. Jednak cena nie powinna okazać się jedynym wyznacznikiem naszego wyboru. Znacznie istotniejsza będzie kwestia zdrowia psów hodowlanych, ich predyspozycje oraz warunki, w jakich rozwijają się szczeniaki. Poniżej podpowiemy, ile kosztuje szczeniak z renomowanych, zarejestrowanych w ZKwP hodowli.

Rasa nowofundland czy owczarek węgierski mudi znajduje się w ofercie niewielu hodowli. Szczeniak z dobrego skojarzenia przeważnie kosztuje 5000 – 7500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Suka może być niekiedy nieco droższa niż piesek. Co ciekawe, niektóre szczeniaki z uprawnieniami do brania udziału w wystawach i idealnym eksterierem mogą okazać się znacznie droższe. Górna granica cenowa będzie trudna do ustalenia.

Podczas zakupu szczeniaka, zwróćmy uwagę na dokumentację. Rasa nowofundland powinna przejść badania pod kątem dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. Co więcej, hodowla powinna przekazać dokumentacje szczeniaka oraz podpisać z kupującym stosowną umowę kupna sprzedaży. Dobrą praktyką jest też spisanie porad odnośnie pielęgnacji, żywienia i szkolenia młodego pupila. Dobra hodowla przeważnie wydaje także atrakcyjne wyprawki, które przydadzą się w pierwszych dniach życia pupila w nowym domu.

Każdemu kojarzy się duży, czarny pies w typie molosa, o długiej sierści. Ta rasa to nowofundland, znana również pod nazwą wodołaz lub owczarek nowofundlandzki, chociaż psy te nigdy nie pilnowały stad, lecz pomagały rybakom w arktycznym klimacie. Najczęściej powtarzane opinie o tej rasie mówią, że jest to pies do ratowania tonących i jeden z najbardziej przyjacielskich psów na świecie. Wyjaśniamy dla kogo ta rasa będzie najlepszym przyjacielem i co należy wiedzieć, zanim szczeniak tej rasy zagości w twoim domu.

Nowofundland - opis rasy, zdjęcia, pochodzenie

Nowofundland, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Nowej Fundlandii w Kanadzie. Rasa powstała w wyniku krzyżówek psów miejscowych Indian z psami do polowań na niedźwiedzie, które w średniowieczu przywieźli na te tereny Wikingowie. Prawdopodobnie rasa ma również domieszkę psów przywiezionych z Europy. Protoplasta nowofundlanda to rasa obecnie wymarła. Istnieją również opinie, że rasa ta wywodzi się z mastifa tybetańskiego. Opinie kynologów zgadzają się co do tego, że rasa ukształtowała się w średniowieczu i od mniej więcej 1600 roku pozostaje niezmieniona.

Początkowo nowofundland występował w dwóch rodzajach umaszczenia: jednolitym i łaciatym. Obecnie organizacje kynologiczne ustaliły rodzaj umaszczenia nowofundlanda jako jednolity lub biało-czarny nowofundland. Z łaciatego nowofundlanda powstał biało-czarny landseer, który przez niektóre organizacje kynologiczne uważany jest za odmianę nowofundlanda, zaś przez inne za odrębną rasę.

Opis rasy nowofundland

Potoczna nazwa nowofundlanda to wodołaz. Czasem używa się nazwy owczarek nowofundlandzki, chociaż psy te nie pracowały nigdy przy zaganianiu stad. Hodowla tego psa na rodzimej wyspie miała na celu stworzenie rasy, która będzie dobrze znosić ciężkie warunki pogodowe i jest w stanie pracować w wodzie. Z powodu wpływów arktycznych, klimat na wyspie jest trudny, a nawet ekstremalny. Wodołaz doskonale pływa, zaś jego sierść jest odporna na przemoczeni i wilgoć. Pierwotnie pomagały rybakom z Nowej Fundlandii wyciągać sieci i ciągnąć łodzie. Duży nowofundland pracował jako pies pociągowy, pies do towarzystwa czy też ratownik.

Obecnie nowofundland służy jako pies ratownik w ratownictwie wodnym. Ten duży pies jest w stanie przyciągnąć do brzegu łódź o wadze 2 ton. Potrafi skoczyć do wody z helikoptera lub z wysokiego mostu. Jego palce są wyposażone w błonę pławną, która ułatwia pływanie, zaś silny ogon służy jako sterownik. Jego tłusta sierść jest nieprzemakalna.

Szczeniak nowofundlanda z pochodzeniem FCI kosztuje średnio od 5000 do 7500 zł. Górna granica cenowa wybranych osobników jest trudna do ustalenia i może nawet przekraczać 8 500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Rozważając zakup tej rasy warto wiedzieć, że cena szczeniaka to nie wszystko. Koszty utrzymania tego psa są dość wysokie i osiągają nawet 450-650 zł miesięcznie i obejmują nie tylko karmę, lecz także pielęgnację sierści psa.

Nowofundland jest psem zasadniczo zdrowym i odpornym na choroby. Jak wszystkie duże psy może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego czy choroby nerek. Przy zakupie szczeniaka ważna jest profesjonalna hodowla, gdyż tylko taka gwarantuje, że szczeniak będzie przebadany pod kątem chorób genetycznych.

Jak wygląda nowofundland

Wodołaz to pies naprawdę duży, masywny i muskularny. Pies osiąga wzrost do 73 cm, zaś suka do 69 cm. Pies może ważyć do 70 kg, zaś suka do 60 kg.

Sierść nowofundlanda składa się ze średnio długiego włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Zgodne z wzorcem rasy FCI wodołaz może być:

 • czarny,
 • brązowy, czekoladowy,
 • biało-czarny, który jest w większości biały i ma czarną głowę, grzbiet i wierzch ogona.

Umaszczenie niebieskie, biało brązowe czy dropiate występuje, lecz nie jest uznawane przez FCI.

Nie występuje wodołaz całkowicie biały. Bardzo podobną, często myloną z wodołazem, rasą jest landseer, w większości biały z czarną głową i czarnymi łatami. Landseer jest szczuplejszy, wyższy i ma białą strzałkę na głowie. Rasa ta powstała jako odmiana nowofundlanda.

Pielęgnacja nowofundlanda

Obfita i gęsta sierść nowofundlanda wymaga starannej pielęgnacji, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Włosy psa można rozczesywać szczotką pudlówką, szczotką rzadką lub metalowym grzebieniem o rzadkich zębach. Poza okresem linienie psa szczotkujemy dwa razy w tygodniu. Należy regularnie wycinać włosy między palcami.

Nowofundlanda kąpiemy co 2 miesiące używając szamponu dla psów długowłosych. Jeśli pies często pływa, należy pamiętać o osuszaniu wnętrza uszu, aby zapobiec infekcjom.

Dla kogo nowofunland?

Wodołaz to pies prawie dla każdego, nawet początkującego opiekuna. Są to psy towarzyskie, przyjazne i przywiązane do opiekuna. Psy te zaskarbiły sobie dobrą opinię, jako opiekunowie dzieci.

Mimo przyjacielskiego charakteru, braku agresji i przywiązania do człowieka, opiekun nowofundlanda musi spełniać pewne warunki. Przede wszystkim nie może to być osoba słaba fizycznie, ani nie mająca czasu dla psa. Należy również liczyć się z kosztami, gdyż utrzymanie tego psa nie jest tanie. Jest to idealny przyjaciel osób starszych, pod warunkiem że są silne fizycznie i zapewnią mu dużo spacerów.

Hodowla wodołaza wymaga starannego szkolenia. Nowofundland uczy się szybko i jest chętny do szkolenia, pod warunkiem że nie jest ono nudne. Szkolenie musi opierać się na metodach pozytywnych. Nawet jeśli pies nie będzie ratownikiem, warto aby szczeniak przeszedł szkolenie wodne, które nauczy go nurkowania, skoków do wody i wyławiania przedmiotów i ludzi.

Wodołaz jest psem spokojnym, który sporo czasu spędza na swoim posłaniu. Dlatego też z powodzeniem może mieszkać w bloku. Nie jest to jednak dla niego optymalne środowisko. Najszczęśliwszy będzie na wsi, blisko akwenów wodnych. Pies ten nie lubi samotności, ale pozostawiony sam w domu nie będzie niszczył.

Wodołaz - zalety i wady

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • łatwy w treningu
 • oddany
 • cichy
 • rodzinny
Nowofundland jest rodzinnym psem, nie wydaje się skłonny do szczekania i nie wymaga dużo aktywności fizycznej, jeżeli ma do dyspozycji sporo przestrzeni np. ogród.
Wady
 • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
 • nie lubi samotności
Sierść nowofundlandów jest gęsta z dużą ilością podszerstka, co sprawia, że jest dość czasochłonna podczas pielęgnacji.

Nowofundland - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocna szyja,
 • duży nos,
 • szeroka klatka piersiowa,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • małe uszy,
 • zgryz nożycowy,
 • mocne lędźwie,
 • małe oczy,
 • masywna głowa,
 • luźne wargi,
 • zgryz cęgowy
Nowofundland masywnym psem o mocnym i dobrze umięśnionym tułowiu.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • czarne,
 • brązowe,
 • biało-czarne
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Wodołaz

Charakter nowofundlanda

Charakter:
Poziom agresji:
niski
Nowofundland to jedna z najbardziej łagodnych ras.
Skłonność do ucieczek:
niska
Nowofundland nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
Według historii rasy zawatej we wzorcu FCI nowofundlady "wykorzystywane były do transportowania ciężkich ładunków oraz jako aportery z wody i ratownicy."
Poddawany próbom pracy:
nie

Nowofunlandczyk - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Nowofundland jest czuły, radosny i życzliwy. Dogaduje się z dziećmi, a jeżeli zostanie prawidłowo zsocjalizowany nie ma także problemów w kontaktach z innymi zwierzętami.
Dla kogo się nadaje:
Nowofundland potrzebuje dużo miejsca, dlatego lepiej nadaje się do domów z ogrodem niż mieszkań. Jest miłym psem rodzinnym.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Nowofundland opisywany jest jako miły pies rodzinny.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Nowofundland jest przywiązany do opiekuna i źle znosi samotność.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Nowofundland dobrze przystosowuje się do różnych warunków i łatwo się uczy.

Pielęgnacja nowofundlanda

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Sierść nowofundlandów ma tendencje do kołtunienia. U psów tej rasy wymagane jest zatem regularne wyczesywanie sierści. Najlepiej robić to codziennie lub co drugi dzień. Psu trzeba czasami skracać pazury. Warto dbać o higienę jamy ustnej pupila poprzez mycie zębów oraz stosowanie gryzaków dentystycznych.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów ras dużych,
 • karma wspierająca stawy
Nowofundland może jeść karmy gotowe (pełnoporcjowe). Ważne, by produkt był dopasowany do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia. Dla psów tej rasy można wybrać karmy dla ras dużych i olbrzymich lub te, które wspierają stawy. Opiekun może również przygotowywać posiłki samodzielnie. W takiej sytuacji ważne jest ich bilansowanie i uzupełnianie menu psa suplementami.
Podatność na choroby:
U młodych nowofundlandów może rozwijać się osteochondroza, czyli choroba układu ruchu. U starszych psów tej rasy spotyka się zaburzenia oddechowe (nietolerancję wysiłkową, duszność wdechową). Jest to polineuropatia wieku podeszłego z porażeniem neurogennym krtani.
ikona podziel się Przekaż dalej