Podstawowe informacje o maltipoo

Pochodzenie:
Stany Zjednoczone
Kategoria FCI:
rasa nieuznawana przez FCI
28 - 35 cm
2 - 6 kg
28 - 35 cm
2 - 6 kg
10 - 15 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 300 zł
Imiona dla maltipoo:
Kawa, Dżin, Cola, Bob, Amper, Topaz, Opal, Boni, Cleo, Kiwi, Melon, Pin, Sam

Maltipoo - opis, charakter, pochodzenie, opinie, porady właścicieli

Przez wieki psy wykonywały różne prace. Pilnowały stad krów i owiec, zwalczały szkodniki, brały udział w polowaniach. Hodowano je tak by jak najlepiej się do nich nadawały. To właśnie, dlatego obecnie do wyboru jest tak wiele ras. Współcześnie nadal, choć rzadziej, pojawiają się nowe. Jedną z młodszych odmian jest maltipoo. Jak wygląda ten pies i jakie ma usposobienie? Na to pytanie i kilka innych odpowiadamy w poniższym artykule.

Hybrydowa rasa psa

Maltipoo reprezentuje młode i interesujące rasy psów do towarzystwa. Fascynuje, dlatego, że jest hybrydą. Narodził się na skutek skrzyżowania pudla toy z maltańczykiem. Takie połączenie przyczyniło się do powstania niewielkiego, przyjacielskiego i żywiołowego czworonoga. To, którego z rodziców bardziej przypomina zależy głównie od genów. Pieski, o których piszemy nie zostały uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Nie mają także opracowanego oficjalnego wzorca. Dlatego też kupowane szczeniaczki nie mają rodowodu. Zatem zawsze trzeba sprawdzać, jakie opinie wśród klientów ma wybrana hodowla.

Jak wygląda typowy pies maltipoo? Nieco dokładniejszy opis należy rozpocząć od jego budowy. Dorosły osobnik nie jest dużym czworonogiem. Przeważnie dorasta do 20 cm wysokości w kłębie. Natomiast prawidłowa waga utrzymuje się w granicach 2,5-5 kg. Widać, więc, że jest to miniaturka. Sylwetkę pieska można określić, jako kwadratową. Do tego ma krótkie kończyny i charakterystyczny, krótki ogon. Odznacza się także zwisającymi uszami oraz bystrym, przyjacielskim spojrzeniem. To rzecz jasna nie wszystko, co trzeba napisać o wyglądzie tego psiaka. Nie można, bowiem zapominać o jego pięknej sierści.

Maltipoo to rasa, która nie wykształca podszerstka. W związku z tym u każdego psa występuje tylko włos okrywowy. Rośnie przez całe jego życie i potrzebuje regularnego podcinania. Co ważne sierść praktycznie nie wypada i jest przyjaźniejsza dla alergików. Tu jednak trzeba pamiętać, że uczulenia i tak mogą wystąpić. Jeśli chodzi o umaszczenie to czworonogi przybierają różne warianty kolorystyczne. Mogą być białe, srebrne, czarne, brązowe itp. Często też ciemniejsze szczeniaki mają białe kosmyki na klatce piersiowej, łapach i ogonie. Więcej informacji o wyglądzie i sierści maltipoo można dowiedzieć się na naszej stronie.

Usposobienie niewielkiego pupila

W Polsce funkcjonuje niejedna hodowla rasy maltipoo. Pieski można dość łatwo znaleźć, zatem warto wiedzieć, jaki mają charakter. Przede wszystkim bardzo mocno przywiązują się do opiekunów. Chętnie towarzyszą im przy każdej możliwej okazji. Bardzo nie lubią zostawać same w domu. Jeśli nie zostaną przyzwyczajone do tego od najmłodszych lat będzie to problem. Tak czy inaczej, nie należy ich na długo zostawiać bez opieki. W związku z tym nie są to psy dla każdego. Przed zakupem należy rozważyć czy faktycznie mamy czas na dbanie o tego zwierzaka. Ponadto maltipoo oczekują zainteresowania od rodziny. Ignorowane będą się domagać uwagi.

Opisywana rasa, podobnie jak maltańczyk, jest bardzo przyjacielska. Pieski miło przywitają obce sobie osoby przychodzące do domu. W żadnym wypadku nie są to czworonogi stróżujące. Zbierają dobre opinie, dlatego, że świetnie dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Nie wykazują instynktu terytorialnego i nie lubią dominować. Będą, więc żyć w zgodzie z psami i kotami. Łagodne usposobienie ma jeszcze jedną zaletę. Otóż maltipoo nie mają skłonności do wszczynania bójek z większymi czworonogami. To z uwagi na ich niewielkie gabaryty bardzo ważna cecha. Co jeszcze trzeba wiedzieć o ich charakterze?

Dorosły psiak jest zazwyczaj żywiołowy i potrzebuje sporo ruchu jak na takiego malucha. Można też śmiało stwierdzić, że jest to pieszczoch. Lubi zabawę i bycie w centrum uwagi. Nadaje się na towarzysza trochę starszych dzieci. Na tyle dużych by wiedzieć jak się zachowywać by nie zrobić psu krzywdy. Nie można zapominać, że maltipoo odziedziczył po przodkach inteligencję. Szybko uczy się poleceń i sztuczek. W szkoleniu przeważnie nie sprawia żadnych problemów. Może mieszkać i w bloku i w domu jednorodzinnym. Szybko przystosowuje się do nowych warunków. Po rozszerzenie powyższych tematów zapraszamy na nasza stronę.

Maltipoo – wymagania, sprzedaż, cena

Pieski rasy maltipoo dożywają nawet 15 lat. Przy odpowiedniej pielęgnacji i żywieniu cieszą się dobrym zdrowiem. Będąc już przy tym zagadnieniu trzeba odpowiedzieć na ważne pytanie. Jak należy dbać o tę miniaturkę? Podstawową czynnością jest wyczesywanie. Jeśli zwierzak ma dłuższą sierść, robi się to codziennie. Pieski ostrzyżone krócej można szczotkować, co 2-3 dni. Zaniedbanie sierści doprowadzi do jej filcowania i kołtunienia się. To z kolei może być niebezpieczne dla zdrowia. Istotne są też regularne kąpiele. Pupila myje się raz na trzy tygodnie. Chyba, że wcześniej mocno się wybrudzi. Inne zabiegi pielęgnacyjne to czyszczenie uszu i kącików oczu.

W opiece nad maltipoo nie można zapominać o strzyżeniu. Opiekunowie mogą to robić samodzielnie, jeśli mają doświadczenie. W innych przypadkach tę czynność lepiej pozostawić fryzjerowi. Interesująca nas rasa jest raczej wrażliwa na zimno. Trzeba, więc zadbać o odpowiednie ubranka na mroźne zimy. W skład pielęgnacji wchodzi także czyszczenie zębów. U niektórych osobników może odkładać się kamień nazębny. To tyle, jeśli chodzi o wymagania kosmetyczne. Teraz możemy przejść do żywienia sympatycznej rasy hybrydowej. Na początek warto wiedzieć, że pupile do niej należące nie są wybredne i mają spory apetyt.

Maltipoo są psami, u których mogą występować alergie pokarmowe. Dziedziczone po maltańczykach. Jednym z częstych alergenów jest mięso kurczaka. By uniknąć problemów należy podawać karmę wysokiej jakości. Dobrze sprawdzają się zarówno wersje mokre jak i suche. Opiekunowie mogą także samodzielnie przygotowywać posiłki. Na koniec cena czworonoga. W Polsce sprzedaż maltipoo jest prowadzona przez klika hodowli. Za szczeniaczki trzeba zapłacić 3000-4000 zł. Kwotę można uznać za wysoką, ale na pewno warto ponieść te koszty. Dokładniejszy opis tej interesującej rasy opublikowaliśmy na naszej stronie.

Zalety i wady maltipoo

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • wesoły
 • nadaje się do mieszkania
 • nie wymaga dużej aktywności fizycznej
 • rodzinny
 • przyjacielski
Maltipoo ze względu na niewielkie rozmiary nadaje się do życia w mieszkaniu. To pies skory do zabawy, który nie wymaga jednak dużej ilości ruchu. Wystarczą mu spacery.
Wady
 • tendencja do szczekania
 • nie lubi samotności
Maltipoo niechętnie zostaje sam.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • oczy zaokrąglone,
 • małe uszy
Maltipoo nie jest uznany przez FCI, dlatego nie ma jednego wzorca rasy.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Maltipoo

Charakter maltipoo

Charakter:
Poziom agresji:
niski
Maltipoo nie jest psem agresywnym.
Skłonność do ucieczek:
niska
Maltipoo nie jest psem, który sprawia kłopoty związane z ucieczkami od opiekuna.
Użytkowanie:
Maltipoo to typowy piesek do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Maltipoo - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Maltipoo to bystry i otwarty piesek, który lubi spędzać czas z ludźmi.
Dla kogo się nadaje:
Maltipoo nadaje się dla wielu osób. Sprawdzi się dla singli, par i rodzin z dziećmi. Może być także doskonałym psem dla aktywnego seniora.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Maltipoo to wesoły piesek, który jest skory do zabawy. Może być doskonałym towarzyszem dla dzieci. Zabawy psa i dzieci zawsze powinni jednak nadzorować dorośli.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Maltipoo przywiązuje się do człowieka i nie lubi zostawać bez opiekuna. Można go jednak przyzwyczaić do niedługich okresów samotności.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Maltipoo jest bystrym psem, który lubi zabawy i czas z ludźmi. Psy tej rasy chętnie się uczą.

Pielęgnacja maltipoo

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • strzyżenie,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja maltipoo opiera się na regularnym wyczesywaniu sierści oraz jej strzyżeniu co kilka tygodni. Na liście zadań opiekuna jest także skracanie pazurów, przemywanie okolicy oczu, czy kontrolowanie czystości uszu psa. Do kąpieli maltipoo (jak każdego innego psa) trzeba używać specjalistycznych kosmetyków dla psów.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla ras małych
Maltipoo może jeść zbilansowaną dietę domowa lub surową. Innym rozwiązaniem są karmy gotowe mokre lub suche. Na rynku dostępne są karmy przeznaczone dla małych ras psów o mniejszych granulach karmy. Wybieraj produkty dobrej jakości, a dietę psa możesz wzbogacać o suplementy (pod kontolą lekarza weterynarii).
Podatność na choroby:
U maltipoo mogą zdarzać się różne problemy zdrowotne. Warto zadbać o higienę ich jamy ustnej i kontrole stomatologiczne u lekarza weterynarii. Każdy opiekun powinien decydować się na badania krwi psa raz w roku i niezbędne zabiegi profilaktyczne np. szczepienie, odrobaczenie i zabezpieczanie psa przeciwko kleszczom i pchłom.
ikona podziel się Przekaż dalej