Podstawowe informacje o maltańczyku

Popularne nazwy:
Bichon Maltiase (ang.), Maltese (ang.)
Pochodzenie:
kraje środkowego obszaru Morza Śródziemnego
Kategoria FCI:
Grupa 9 - Psy do towarzystwa i ozdobne > Sekcja 1 - Biszony i rasy pokrewne
20 - 23 cm
3 - 4 kg
21 - 25 cm
3 - 4 kg
12 - 15 lat
żywy, lubi zabawę, umiarkowana potrzeba ruchu
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
5000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla maltańczyka:
Kokos, Puszek, Śnieżynka, Owieczka, Perła, Niko, Mars, Rybka, Karmel, Zip

Maltańczyk - wszystko, co musisz wiedzieć na temat tych psów

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras na świecie, należąca do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Czysto biała szata oraz przyjazne usposobienie sprawiły, że maltese cieszą się niezmienną popularnością. Z pewnością warto poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące tej rasy, przyjrzeć się jej wymaganiom, a także najistotniejszym cechom usposobienia.

Jak wygląda maltańczyk? Cechy charakterystyczne i wzorzec rasy

Pochodzący z krajów środkowego obszaru Morza Śródziemnego maltańczyk to rasa uznana przez FCI. Wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 65. Dokument zawiera spis najważniejszych, preferowanych cech wyglądu, które powinna posiadać rasa. Z dokumentacji dowiadujemy się, że idealna waga maltańczyków wynosi 3 do 4 kg. Optymalna wysokość w kłębie jest natomiast uzależniona od płci. Pies powinien osiągnąć około 21 do 25 cm wysokości. Suczki mogą być drobniejsze, a ich wysokość w kłębie została oszacowana na 20 do 23 cm. Co istotne, długość tułowia przekracza o około 38% wysokość w kłębie.

Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu maltańczyka jest jego długa, gładka, lejąca się i biała szata. Szata nie może być lokowata, pusząca się ani zabarwiona w innych kolorach niż biały. Piesek nie posiada podszerstka, a budowa właściwej okrywy włosowej nieco przypomina ludzkie włosy. Jednowarstwowa, gładka szata wymaga regularnej pielęgnacji i rośnie przez całe życie pupila. Biały kolor szaty powinien znajdować się na całym ciele zwierzaka, wzorzec dopuszcza jedynie odcień jasnej kości słoniowej, jednak nie jest on pożądany.

Psy tej rasy posiadają harmonijną budowę ciała, sprawiającą wrażenie elegancji. Maltańczyki powinny też posiadać intensywną, czarną pigmentację na nosie, obwódkach powiek, opuszkach oraz wargach. Maltańczyk powinien posiadać kolor oczu w odcieniach ciemnej ochry, a uszy muszą być niemal trójkątne, lekko opadające i osadzone wysoko nad łukiem jarzmowym.

Gdzie kupić maltańczyka?

Maltańczyki to rasa długowieczna, a wybrany pupil najprawdopodobniej zostanie w naszym domu na kilkanaście lat. Wybór szczeniaka wymaga odpowiedniego przygotowania. Pieski mogą pochodzić z hodowli o różnej renomie, a niestety nie wszystkie miejsca zapewniają psom odpowiednie warunki hodowlane i dopuszczają do rozrodu wyłącznie w pełni zdrowe osobniki.

W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Psy z owych hodowli otrzymują metryki, na podstawie których można wyrobić rodowód. Warto zauważyć, ze biały pies, który pochodzi z ZKwP będzie uznany za rasowego przez międzynarodową federację FCI. Obie organizacje (FCI oraz ZKwP) są ze sobą wzajemnie powiązane.

Przed zakupem szczeniaka, warto sprawdzić opinie o danej hodowli. Sprawdzone źródło zakupu nie powinno posiadać negatywnych opinii w internecie. Nasz przyszły, biały towarzysz powinien być też odpowiednio socjalizowany z otoczeniem, uczony zasad czystości, odrobaczany i zaszczepiony stosownie do wieku. Niektórzy sprzedają psy, które ukończyły jedynie 7 – 8 tydzień życia. Nie jest to bezpieczna praktyka, bowiem piesek posiada wyłącznie jedno szczepienie. Dlatego warto wybrać hodowle, która przetrzyma pieska nieco dłużej, Niektóre hodowle umożliwiają odbiór po ukończeniu 15 tygodnia życia i wyrobienie paszportu. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą przewieść szczeniaka za granicę.

Ile kosztuje maltańczyk?

Cena za psy różnych ras ulega w ostatnim czasie bardzo dużym wahaniom. Białe maltańczyki nie należą do ras najtańszych w zakupie, a koszt nabycia małych zwierzaków okazuje się dość zróżnicowany. Przyjmijmy, że w naszym domu pojawi się biały szczeniak z metryką ZKwP. To właśnie hodowle należące do ZKwP cieszą się największą renomą i należą do FCI, czyli międzynarodowej federacji, która stworzyła wzorzec rasy.

Mały piesek w opcji na kolanka i z pochodzeniem ZKwP na ogół kosztuje od 5000 zł w górę. Cena za psa do towarzystwa zależy w dużej mierze od renomy hodowli, jej lokalizacji, a także osiągnięć rodziców szczeniaka. Im bardziej utytułowany pies reproduktor i suka hodowlana, tym na ogół wyższa cena małych piesków. Co więcej, suczki rasy maltańczyk są na ogół droższe niż pieski. Za białe maltanki z rodowodem ZKwP niejednokrotnie należy zapłacić 6 000 – 8 000 zł. Jest to typowa cena pupila z przeznaczeniem na kolanka.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także pieski z przeznaczeniem wystawowym. Jest to istotny zapis, bowiem wyłącznie psy wystawowe mogą otrzymywać odpowiednie noty wystawowe, które otwierają im drogę do uzyskania uprawnień hodowlanych. Białe szczeniaczki z uprawnieniami do brania udziału w wystawach na ogół kosztują ponad 10 000 zł. Górna granica jest trudna do ustalenia i zależy wyłącznie od eksterieru szczeniaka, płci, rokowań wystawowych oraz osiągnięć jego rodziców. Ceny w hodowlach ulokowanych w krajach zachodniej europy na ogół okazują się odczuwalnie wyższe.

Ile żyją maltańczyki?

Maltańczyki posiadają opinie zdrowych psów, a średnia długość ich życia może być imponująca. Zadbane psy tej rasy często dożywają średnio 12 – 16 lat, co okazuje się bardzo dobrym wynikiem. Długość życia pupila zależy od wielu indywidualnych czynników. Jednym z nich z pewnością okazuje się wybór szczeniaka pochodzącego od w pełni zdrowych rodziców. Niestety rasie mogą towarzyszyć choroby o podłożu genetycznym. Częstym problemem jest także wypadanie rzepki, które może w istotny sposób pogorszyć komfort życia pupila.

Pieski o wyjątkowo niskiej wadze mogą cierpieć na zespolenie wrotno oboczne, które coraz częściej pojawia się u rasy i może ujawnić się już w młodym wieku. Jeśli w danym miocie pojawi się szczeniak obarczony ZWO, hodowla powinna zrezygnować z dalszego kojarzenia danej pary hodowlanej.

Średnia długość życia psów jest też w dużej mierze uzależniona od właściciela, który powinien należycie dbać o zdrowie pupila. Maltańczyk wymaga odpowiedniej jakości karmy z niezbyt dużą zawartością białka. Rasa może mieć też tendencje do alergii pokarmowych, dlatego warto regularnie kontrolować stan skóry, szaty i oczy. Na zdrowie psa pozytywnie wpływa także odpowiednia dawka ruchu. Maltańczyki lubią spędzać czas na kanapie u boku swojego właściciela, jednak chętnie uczestniczą także w czynnościach na świeżym powietrzu. Regularna aktywność przeciwdziała pojawieniu się nadwagi i sprawia, że pieski utrzymują dobrą kondycję do późnego wieku. Długie zdrowie zapewnimy psu także poprzez prawidłową opiekę weterynaryjną i dbałość o stan zębów, które mają tendencję do odkładania się kamienia.

Jaką karmę dla maltańczyka wybrać?

Rasa maltańczyk może być dość wymagająca pod względem żywieniowym. Karma powinna być dopasowana do trybu życia, wieku oraz takich parametrów jak wielkość i indywidualne wymagania pupila. Najlepiej podawać psu karmy, które posiadają precyzyjnie opisany skład. W ten sposób wiemy, co otrzymuje nasz pupil i w razie potrzeby możemy  modyfikować podawanie karm. Szczeniaki powinny zjadać karmę rangi puppy, a po ukończeniu 10 - 12 miesiąca życia można przejść na karmy dla dorosłych psów.

Karma dla dorosłych psów nie powinna zawierać zbyt dużej zawartości białka. Ważny będzie także wybór produktów, które nie posiadają sztucznych wzmacniaczy smaku ani chemicznych konserwantów. Rasa posiada niemałe skłonności do alergii. Dlatego dobór odpowiedniej karmy nie jest sprawą prostą. Psu nie powinno się podawać karm z dużą zawartością zbóż. Warto pamiętać, że psy to zwierzęta mięsożerne, a zboża lub ziemniaki stanowią jedynie rolę dodatku.

Piesek ze skłonnością do problemów żołądkowych lub alergią może zjadać karmy monobiałkowe. Jest to najłatwiejszy sposób na wykrycie ewentualnych alergenów, bez konieczności wykonywania specjalistycznych testów. Nasze małe maltańczyki należą do ras, które mają predyspozycje do otyłości. Dlatego karma powinna być podawana o stałych porach i w określonej ilości. Ciekawą opcją jest także podawanie karm mokrych. Ich cena może być wyższa w porównaniu do posiłków suchych, jednak ze względu na niewielką wagę maltańczyka, miesięczny koszt żywienia karmami mokrymi nie będzie nadmiernie wygórowany.

Co maltańczyk może jeść oprócz karmy?

Lubiący dzieci maltańczyk jest psem, który lubi różnorodne łakocie. Codziennie należy podawać mu pełnoporcjowe karmy suche lub mokre (ewentualnie samodzielnie komponowane przez właściciela posiłki). W celu nauczenia psa różnych sztuczek i urozmaicenia diety, możemy podawać także dodatkowe przysmaki.

Dodatkowe żywienie zwierząt ze skłonnościami do alergii i problemów żołądkowych powinno być dobrze przemyślane. W sprzedaży znajdziemy gotowe treserki, które łatwo rozdzielić na mniejsze kawałki. Warto przeanalizować ich skład i pomijać produkty składające się głównie ze zbóż i wzmacniaczy smaku. Wyjątkowo atrakcyjna cena przysmaków dla psa często świadczy o słabszej jakości produktów.

Maltańczyki chętnie uczą się nowych sztuczek i komend posłuszeństwa. Zarówno w domu, jak i na spacerze możemy nagradzać je granulkami codziennej karmy. Dzięki temu radosny pies będzie lepiej zmotywowany do wykonywania poleceń. Im bardziej atrakcyjny przysmak, tym na ogół większe zaangażowanie ze strony maltańczyka.

Ciekawym rozwiązaniem są także naturalne gryzaki, które mogą zapewnić psu wiele radości, a jednocześnie poprawić kondycję sierści. Jednym z popularnych produktów jest poroże jelenia, dopasowane do wieku i rozmiarów pupila. Dostępne w sklepach poroże pochodzi z naturalnych spadów. Poroże może być też rozcięte, w celu ułatwienia konsumpcji przez psy z delikatnymi zębami. Do naturalnych gryzaków należą także uszy królika czy kopyta.

W celu zapewnienia pięknej kondycji włosa, psu możemy także podawać żółtko jaja kurzego. Produkt wprowadzamy stopniowo, by uniknąć problemów żołądkowych. Żółtko jest cennym źródłem substancji odżywczych i możemy je bezpiecznie podawać raz w tygodniu. Niektóre maltańczyki bardzo lubią także drobno pokrojone kawałeczki owoców i warzyw. Banan, niewielka ilość jabłka, a nawet marchewka mogą być dobrym sposobem na urozmaicenie codziennej diety i zapewnienie psu dodatkowych atrakcji kulinarnych.

Jak obliczyć ile powinien jeść maltańczyk?

Nadwaga psa może prowadzić do pojawienia się chorób serca, pogorszyć ogólną kondycję zdrowia i utrudnić poruszanie się. Maltańczyki często cieszą się bardzo dużym apetytem, dlatego warto zadbać o odpowiednie dawkowanie karmy. Istotna będzie także częstotliwość posiłków. Maltańczyki i inne małe rasy nie powinny jeść wyłącznie raz dziennie. Szczeniaki najlepiej karmić o stałych porach 3 – 5 razy na dobę. W przypadku psów dorosłych możemy przeprowadzić karmienie rano i wieczorem.

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile powinien jeść maltańczyk, powinniśmy najpierw ustalić wybrany przez właściciela model żywienia. Do wyboru mamy gotowe karmy mokre, karmy suche oraz samodzielne przygotowywanie posiłków. Zarówno karmy mokre, jak i pokarm suchy powinien posiadać dobrze skalkulowane dawkowanie, które znajdziemy na opakowaniu. Niektóre karmy dla szczeniąt wprowadzają przelicznik dawkowania w oparciu o docelową wagę pupila. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bowiem nigdy nie jesteśmy w stanie precyzyjnie obliczyć, ile szczeniak będzie ważył w dorosłości. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie przyjęcie lekko zawyżonej, docelowej wagi psa i kontrolowanie stanu tkanki tłuszczowej. Jeśli szczeniak zaczyna przybierać zbyt dużo tłuszczu, wówczas delikatnie ograniczamy dawkowanie. Z kolei w przypadku wolnego wzrostu wagi, zwiększamy dawkowanie o kilka, maksymalnie kilkanaście procent. Niektórzy zalecają też, by szczeniak miał stały dostęp do pokarmu. Taka praktyka będzie polecana jedynie w przypadku psów, bez nadmiernego apetytu.

Dawkowanie karm dla dorosłych psów przelicza się w oparciu o wagę i aktywność fizyczną. Jeśli maltańczyk spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, lubi bieganie i aktywne zabawy, zwiększamy dawkę karmy. W przypadku psich domatorów, dawkowanie podane na opakowaniu może być delikatnie zmniejszone. Warto regularnie oglądać sierść i stan tkanki tłuszczowej. Dzięki temu będziemy w stanie precyzyjnie dobierać odpowiednie dawkowanie karmy dla psa.

Jak ostrzyc maltańczyka?

Pielęgnacja maltańczyka to ważny element posiadania rasy długowłosej. Podstawą jest regularna pielęgnacja okolic oczu, czyszczenie zębów, przycinanie pazurów oraz sprawdzanie stanu uszu. Dużo uwagi wymaga także długa szata maltańczyka, którą należy regularnie szczotkować.

Większość właścicieli maltańczyków decyduje się na przycinanie stale rosnącej szaty. Możemy zdecydować się na fryzury długie, średnie i krótkie. Fryzura długa będzie najbardziej efektowna, jednak wymaga najbardziej czasochłonnej pielęgnacji, a często także papilotowania szaty. Wśród fryzur średnich dużą popularnością cieszą się stylizacje „na misia”, Włos zostaje tu skrócony na kilkanaście milimetrów, włos w obrębie uszu skrócony nad linie szczęki, a szata na pyszczku zaokrąglona dla uzyskania przyjaznego efektu.

Niektóre osoby decydują się także na wykonanie fryzury w stylu koreańskim. Tak zwany korean style uwzględnia krótkie cięcie szaty w obrębie korpusu. Kończyny posiadają nieco dłuższy włos, a szata na uszach zostaje zapuszczona. Suczki strzyżone na styl koreański najczęściej posiadają efektowną kitkę na głowie. Co więcej, włos na pyszczku jest mocno skrócony i zaokrąglony.

Wybór fryzur dla maltańczyka jest uzależniony od indywidualnych preferencji właściciela, a także jakości szaty pupila. Strzyżenie można przeprowadzić samodzielnie za pomocą nożyczek i specjalnej maszynki do strzyżenia psiego futra. Innym pomysłem będzie skorzystanie z usługi salonu groomerskiego. Warto przy tym pamiętać, iż szata nie powinna być zbyt mocno skracana. Okrywa włosowa stanowi naturalny izolator przed promieniami słonecznymi, a w zimie chroni przed niskimi temperaturami.

Jak często kąpać maltańczyka?

Kąpiel jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, które wykonujemy przy rasach długowłosych. Śnieżnobiały maltańczyk nie jest psem najłatwiejszym w pielęgnacji, o czym warto pamiętać przed zakupem szczeniaka. Idealnie gładka, biała szata szybko łapie zabrudzenia, co wiąże się z koniecznością regularnych kąpieli.

Częstotliwość kąpieli maltańczyka zależy od długości szaty i trybu życia pupila. Niektóre psy uwielbiają bieganie po błocie, inne poruszają się dystyngowanie po trawnikach i nie lubią chodzić po mokrej trawie. Kąpiel przeprowadzamy w razie doraźnej potrzeby. Psy wystawowe często kąpie się raz w tygodniu. Maltańczyki o krótszej szacie przeważnie nie wymagają tak dużej częstotliwości kąpieli. Większość właścicieli kąpie psy raz na dwa do trzech tygodni.

Każdego dnia można przeprowadzić kąpiel podbrzusza i czyszczenie łap. Jest to szczególnie istotne w okresie intensywnych opadów. Do codziennego podmywania pupila warto zastosować dobrej jakości szampon, który nie narusza warstwy lipidowej skóry. Przy całościowej kąpieli psa, należy także zastosować odżywki wzmacniające. Po kąpieli zaleca się dokładne przeczesanie szaty i wysuszenie jej suszarką. Brak suszenia może zwiększyć ryzyko przeziębienia pupila.


Maltańczyk jest marzeniem wielu osób. Jakie są opinie o tej rasie? Ile kosztuje pies rasy maltańczyk? Czy istnieje miniaturka albo maltańczyk krótkowłosy? Ile kosztuje maltańczyk? Ile żyją maltańczyki? Zobacz zdjęcia, opis rasy i zdobądź wszystkie niezbędne informacje.

Maltańczyk - opis rasy i niezbędne informacje

Jak wygląda maltańczyk? Cechy charakterystyczne i wzorzec rasy

Pies rasy maltańczyk należy do psów do towarzystwa i sekcji biszonów (nie jest to zatem owczarek maltański). Ich pochodzenie nie jest do końca jasne, ale wiadomo, że towarzyszą ludziom od wielu wieków. Na pewno znane były już w I wieku naszej ery, a nawet sporo wcześniej. To jak maltańczyk wygląda obecnie jest wynikiem wielu lat pracy hodowlanej nastawionej na wybrane cechy.

Dorosły maltańczyk osiąga wzrost 20-25 centymetrów. Waga zwykle waha się w granicy 3-4 kilogramów. Wyjątkiem jest tak zwana "miniaturka", czyli maltańczyk z linii koreańskiej ważący 1,8-2,5 kg. Rozmiar nie eliminuje ich z wystaw, gdyż zostały one uznane przez AKC I FCI. Dyskwalifikować może je jednak zbyt niska waga oraz dysproporcje ciała. Szczeniak tej linii kosztuje obecnie najwięcej, gdyż stały się bardzo poszukiwane w USA oraz Europie. Cena szczeniaka wynosi nawet 15 000 złotych.

Obecnie uznawany opis rasy, czyli inaczej wzorzec opracowany został w 1989 roku. Zdjęcia najczęściej nagradzanych na wystawach zwierząt pokazują ich dystyngowanie i elegancję. Psy tej rasy mają zupełnie czarny, zaokrąglony i dość duży nos oraz okrągłe oczy o żywym wyrazie. Ich kolor opisywany jest jako ciemna ochra, a obwódka powiek powinna być czarna. Uszy są trójkątne i wysoko osadzone. Są one lekko uniesione, ale przylegają do boków czaszki. Ogon maltańczyka jest gruby u nasady i cienki na końcu, a jego długość powinna wynosić mniej więcej 60% wysokości w kłębie.

Maltańczyk ma biały włos, który przyniósł mu dużą sławę! Istnieje maltańczyk biały lub o sierści w odcieniu kości słoniowej. Inne odmiany barwne nie powstały. Włos maltańczyków jest jedwabisty, gęsty i lśniący. Wystawowy pies musi odznaczać się długim i prostym włosem bez fal. Długość włosów na tułowiu musi być większa niż wysokość w kłębie.

Charakter rasy - małe pieski wielkie duchem!

Historia maltańczyków jest bardzo bogata. Szczególnie popularne był za czasów Henryka VIII i Elżbiety I. Przypisywano im wtedy podobno magiczne właściwości i zdolności w terapii m.in. problemów reumatycznych. Wielu właścicieli spało z nimi w swoich nogach. Obecnie, mimo braku magii, wciąż podbijają serca. Tym razem swoim charakterem!

Maltańczyk to pies łagodny, wesoły i bardzo rodzinny. Małe pieski są rezolutne i towarzyskie. Lubią pieszczoty i czas z opiekunem, co sprawia, że mogą źle znosić rozłąkę. Psy tej rasy są także inteligentne i chętnie uczestniczą w szkoleniu. Pozytywnie szkolony psiak będzie posłuszny i uległy.

Maltańczyk to dobry wybór dla osób starszych oraz rodzin, które mogą poświęcać mu odpowiednią ilość czasu. Stosunek maltańczyków do dzieci jest bardzo dobry, choć ze względu na ich rozmiary i możliwość kontuzji należy uważać na sposób zabawy maluchów. Psy tej rasy dogadają się także z innymi zwierzętami w domu, choć początkowo mogą podchodzić do nich nieufnie. Pod tym kątem warto zapoznać się z zasadami wprowadzania nowych zwierząt do domu, w którym jest już kot lub inny pies.

Małe pieski do nowych właścicieli trafić powinny około 8 tygodnia życia. Jest to ważny okres socjalizacji, podczas którego szczenię intensywnie się uczy i poznaje świat. Istotne jest, by w tym czasie spotkał się w przyjaznej atmosferze z jak największą ilością ludzi oraz zwierząt, a także bez stresu poznał np. dźwięki (wystrzały, grzmoty czy klaskanie), które często bywają źródłem psich lęków.

Pielęgnacja i choroby maltańczyków

Sierść, oczy i uszy u maltańczyka

Pielęgnacja sierści opiera się na wizytach u groomera oraz kąpielach z zastosowaniem odpowiednich szamponów i odżywek. Maltańczyk krótkowłosy to bowiem nie odmiana maltańczyka, a regularnie strzyżony przedstawiciel rasy. Częstotliwość wizyt w gabinecie psiego fryzjera jest zależna od preferencji właściciela, ale średnio przypada raz na 2-3 miesiące. Oczy maltańczyka mają niestety tendencję do wypływów, których konsekwencją jest pojawianie się przebarwień sierści. Już szczeniak powinien być oswojony z przemywaniem oczu oraz innymi czynnościami pielęgnacyjnymi. W tym celu stosować można specjalistyczne preparaty lub np. dostępny w aptece Borasol. Płyny przeznaczone do pielęgnacji oczu to m.in.

 • Artero Pretty Eyes
 • Tropiclean Tear Stain Remover
 • PSH Clean Eyes
 • Optex

Pielęgnacja uszu maltańczyka polega na okresowym ich czyszczeniu przy użyciu specjalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Nie ma konieczności podawania ich zbyt często, ale warto regularnie kontrolować ich stan, gdyż u maltańczyków stosunkowo ławo o stany zapalne uszu.

Jak u każdego psa także u maltańczyka trzeba skracać pazury. Można robić to samemu lub korzystać z usług lekarzy weterynarii oraz groomerów. Ogólną zasadą jest to, by pazur lekko unosił się nad podłożem.

Choroby maltańczyków

Maltańczyki są ogólnie zdrowymi psami, choć dość często pojawia się u nich kamień nazębny powodujący zapalenie dziąseł. Warto zatem regularnie myć psie zęby przy użyciu przeznaczonych dla nich past do zębów lub stosować preparaty ograniczające odkładanie kamienia w formie proszków lub płynów dodawanych do wody.

Psy tej rasy dotyka także otyłość oraz problemy ze stawami. Niezmiernie istotne jest zatem odpowiednie żywienie psa już od okresu szczenięcego. Zakup dobrej jakościowo karmy wzbogaconej np. o siarczan chondroityny lub glukozaminę to inwestycja w długie i komfortowe życie czworonoga.

Maltańczyki mają skłonność do alergii. Zaobserwowanie takich objawów, jak:

 • wylizywanie łap
 • wypadanie sierści
 • świąd
 • zapalenie przewodów słuchowych
 • zaczerwienienie skóry
 • pokrzywka

powinno skłonić właściciela do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Zmiana karmy oraz odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne, a także czasowe podawanie leków ograniczających świąd powinno znacząco poprawić komfort życia psa i jego opiekuna.

U małych piesków w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe może pojawić się problem przetrwałych zębów mlecznych. Mówi się o nich wtedy, gdy ząb mleczny jeszcze nie wypadł, a ząb stały zaczyna przebijać się przez dziąsło obok niego. Taka sytuacja musi zostać rozwiązana przez zabieg chirurgiczny polegający na wyrwaniu zęba mlecznego. Zaniedbanie problemu może doprowadzić do wad zgryzu.

Maltańczyka należy zabezpieczać przeciwkleszczowo i przeciwpchelnie oraz wykonywać regularne odrobaczenia. Zaleca się podawanie tabletek na odrobaczenie średnio co trzy miesiące, a w domach z małymi dziećmi, osobami starszymi lub o obniżonej odporności nawet raz w miesiącu. Preparaty przeciwkleszczowe podaje się według zaleceń producenta w zależności od formy podania i rodzaju substancji czynnej.

U psów w wieku średnim i starszym zaleca się coroczne profilaktyczne badania krwi, które pozwalają na ocenę ich stanu zdrowia i wczesne wykrycie takich schorzeń jak niewydolność nerek i niewydolność wątroby.

Pies rasy maltańczyk może w późniejszym wieku mieć nowotwór jąder lub problemy z prostatą, a niewykastrowanej suczce grozi ropomacicze oraz nowotwory gruczołu mlekowego. U zwierząt, których nie planuje się przeznaczać do rozrodu, warto zatem rozważyć przeprowadzenie zabiegu kastracji lub sterylizacji.

Opinie i ceny - ile kosztuje maltańczyk?

Opinie zdradzają to, czego nie zawiera opis rasy. Maltańczyki mają tendencję do głośnego szczekania w niektórych codziennych sytuacjach. Potrafią skutecznie zagłuszać dzwoniący telefon lub domofon oraz maskować dźwiękiem swój lęk przed większymi psami lub ludźmi. Nie są to jednak czworonogi, które wykazują bezpośrednią agresję względem gości i innych zwierząt.

Opinie donoszą także o lęku separacyjnym. Chcąc, by dorosły maltańczyk był zrównoważony i pozbawiony lęków, warto od początku przyzwyczajać szczeniaka do samodzielnego zostawania w domu. Zacząć można od wyjścia na kilka minut z pokoju, następnie wyjścia na kilkanaście minut z domu i z czasem zwiększać długość czasu zostawania psa bez opieki. Warto rozważyć także psie przedszkole lub inną formę szkolenia psa.

Małe rasy psów popularne są szczególnie w miastach. Uważane są za idealne psy do niewielkich mieszkań i kawalerek. Małe pieski mają jednak wiele innych zalet. Wielkość psa ma bowiem znaczenie także w podróży. Ceny biletów oraz pobytów w hotelach są dla nich niższe, a niektóre linie lotnicze pozwalają na przewóz niewielkiej wagi zwierząt (w specjalnych transporterach) na pokładzie samolotu.

Małe pieski, choć mieszczą się w torebkach, nie są zabawkami. Opinie takie są dla nich krzywdzące. Dorosły maltańczyk w swoich potrzebach niczym nie różni się od innych psów. Potrzebuje ruchu, zabaw i kontaktów z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jego naturalną potrzebą jest węszenie czy gryzienie.

Ile kosztuje maltańczyk?

Cena szczeniaka z dobrej hodowli to 5 000 - 12 000 złotych. Zbyt atrakcyjna cena szczeniaka powinna wzbudzić naszą czujność. Niestety, rozmnażaniem maltańczyków zajmują się także pseudohodowcy nastawieni tylko na własny zysk. Obecnie często oferują maltańczyki mniejszych rozmiarów, które cieszą się powodzeniem wśród kupujących. Takie pieski mogą mieć jednak wady genetyczne i problemy np. z sercem.

Pozostaje pytanie, gdzie kupić maltańczyka? Chcąc kupić psa mamy ogromny wybór. Zarówno małe, jak i duże rasy potrzebują ruchu, opieki weterynaryjnej oraz uwagi właścicieli. Maltańczyk nie jest wyjątkiem.

v

Na świecie występują rozmaite rasy psów. Dzięki temu każdy człowiek ma szansę odnaleźć swego najlepszego, czworonożnego przyjaciela. Może być to duży lub średni pies pasterski. Występują też rasy myśliwskie, ratownicze lub wyłącznie do towarzystwa. Tę ostatnią reprezentuje popularny maltańczyk. Jest to zwierzak wykazujący pogodne usposobienie i wielką chęć do zabawy. Już z tego powodu warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Maltańczyki – charakterystyka tych przyjaznych psów

Maltańczyk, prawidłowo zwany maltanase mana, to popularna rasa psa typu lisowatego. Jej przedstawiciele ponadto należą do grupy psów do towarzystwa. Maltańczyki to jedna z najstarszych ras na świecie. Pierwsze wzmianki opisujące te małe czworonogi pochodzą ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Dużym uznaniem cieszyły się w XIV wieku na dworach królewskich. Obecnie wzbudzają nie mniejsze zainteresowanie. Wpływają na to ich niezaprzeczalne zalety, jak chociażby przyjazne usposobienie. Zanim jednak do tego przejdziemy, zajmiemy się ich wyglądem. Zatem jak wygląda maltańczyk?

Maltańczyk to w zasadzie rasa miniaturka, z pewnością wiele osób widziało jej zdjęcia. Dorosły pies osiąga wysokość około 25 cm. Suczka zazwyczaj dorasta do 20-23 cm. Natomiast waga to maksymalnie 5 kilogramów. Przeważnie jednak masa ciała utrzymuje się w granicach 1,8-2,7 kilograma. Te małe psy mają ponadto dość duże, ciemne oczy, zaokrąglony, czarny nos i trójkątne uszy. Ogon jest średniej długości, osadzony na linii zadu. Łapy krótkie, proste i równolegle rozstawione. Zarówno szczeniaki jak i dorosłe pieski mają bardzo charakterystyczną sierść. Po niej od razu można rozpoznać, co to za rasa.

Maltańczyk to popularny pies z włosami. Nie linieje tak intensywnie jak inne rasy ponieważ nie ma podszerstka. Jednakże stanowi to pewne utrudnienie dla właściciela. Musi, bowiem bardzo dbać o sierść swego pupila. Bardzo ważna jest jej codzienna pielęgnacja i okresowe strzyżenie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie. Tu dodamy jedynie, że włos maltańczyka jest lśniący, jedwabisty i praktycznie zawsze biały. Czasem zdarza się odcień lekko kremowy. Uważa się, że przed wiekami żył niejeden czarny maltańczyk, lecz nie są to potwierdzone informacje.

Pies maltański i jego usposobienie

Wiadomo już, że maltańczyk to biały pies z włosami. Znana jest też jego waga i wysokość w kłębie, jaką osiąga dorosły zwierzak. Przed nami natomiast charakter, z jakiego słyną te rasowe psy. Przede wszystkim są bardzo łagodne. Nie wykazują agresji ani w stosunku do ludzi ani innych zwierząt. Mogą być do tego dość strachliwe jednakże nie jest to częsta cecha. Na początku są nieufne wobec obcych osób. Mimo tego nie reagują agresją. Każdy piesek maltański lubi pieszczoty. Jest, więc świetnym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci. Z uwagi na kruchą budowę ciała, podczas zabaw trzeba zachować ostrożność.

Szczeniaki maltańczyków są bardzo żywiołowe, szybkie i zwinne. Tę cechę wykazują również dorosłe pieski. Bardzo lubią ruch i długie spacery. Co równie ważne są bardzo bystre. Szybko się uczą nowych komend oraz sztuczek. Zatem ich wychowanie nie sprawia większych trudności. Musi być jednak konsekwentne. Jeśli pies tej rasy wyczuje słabość właściciela może stać się niesforny. Jednakże w żadnym razie nie można na niego krzyczeć i stosować kar fizycznych. Maltańczyk jest wrażliwy, bicie i krzyk sprawią, że będzie się bał swojego właściciela. Oczywiście nie dotyczy to wyłącznie tej rasy, żadnego psa nie wolno bić. Więcej informacji o prawidłowym wychowaniu czworonogów można znaleźć na naszej stronie.

Przyjazny charakter maltańczyka sprawia, że szczeniak szybko przywiązuje się do opiekuna. Do tego stopnia, że chce mu zawsze towarzyszyć. Warto mieć to na uwadze jeszcze przed przygarnięciem zwierzaka. Oczywiście można go przyzwyczaić do pozostawania samemu w domu. Nie należy jednak opuszczać go na wiele godzin. Długa samotność ma na maltańczyka bardzo zły wpływ. Jest mu zwyczajnie przykro a w wielu wypadkach cierpi. Jeśli nie zostanie nauczony, może też piszczeć i szczekać. Choć zazwyczaj jest bardzo cichy. Duże przywiązanie do właściciela ma jednak więcej zalet. Wierny pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka, co daje dużo radości.

Ile żyją maltańczyki?

Nie wszystkie małe rasowe pieski to okazy zdrowia. Jeśli jednak chodzi o maltańczyki to odznaczają się długowiecznością. Prawidłowa pielęgnacja i odżywianie sprawiają, że są to zdrowe psy dożywające 15-20 lat. Owszem, może występować u nich wypadanie rzepek kolanowych. Jednakże pojawia się znacznie rzadziej niż u innych ras miniaturowych. Szczeniak czy też dorosły pies jest narażony na podrażnienia oczu. Takie jak chociażby zapalenie spojówek. Nie są to jednak tak powszechne dolegliwości jak może się wydawać. Temat chorób maltańczyków rozwijamy w innych artykułach na naszej stronie.

Jaką karmę dla maltańczyka wybrać?

Warto też przeczytać artykuły na temat żywienia pieska. Czy wiesz na pewno, jaka karma dla maltańczyka będzie odpowiednia? Albo co może jeść maltańczyk oprócz karmy? Nieoczywistą kwestią jest też, ile powinien jeść maltańczyk - to małe pieski ale z niemałym zapotrzebowaniem energetycznym.

Zachęcamy by się z nimi zapoznać. Teraz sprawdzamy ile kosztuje utrzymanie pieska maltańskiego.

Gdzie kupić maltańczyka?

Jaka jest cena szczeniaka maltańczyka? Wszystko zależy od tego czy jest to pies z rodowodem czy też bez. Psiaki z rodowodem są dość drogie. Można tu podać uśrednione koszty zakupu wynoszące 1800-3000 zł. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego hodowcy. Cena czworonogów bez rodowodu często jest wyraźnie niższa. Szczegółowe cenniki można odnaleźć na naszej stronie. Teraz warto odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje utrzymanie maltańczyka? W skali miesiąca jest to około 100-200 zł. Podajemy tu dość dużą rozpiętość kosztów. Jest to spowodowane tym, że w niektórych miesiącach konieczna jest wizyta u psiego fryzjera.

Nie trzeba opłacać fryzjera, jeśli właściciel decyduje się na samodzielne strzyżenie psiaka. Porady na ten temat oraz zdjęcia fryzur znajdują się na naszym portalu. Na koniec kilka słów na temat odżywiania maltańczyków. Nie są to wybredne czworonogi, lubią i suchą i mokrą karmę. Jej ilość trzeba dostosować do rozmiaru osobnika. Ważne jest też to, że ta rasa ma szybki metabolizm. Zatem karmienie musi być częste, ale w małych porcjach. Dzięki temu psiak będzie zdrowy i chętny do zabawy. I to wszystko, co przygotowaliśmy na temat maltańczyków.

Bichon maltański - zalety i wady

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • łatwy w treningu
 • oddany
Maltańczyk jest łagodny, czuły, inteligentny, wrażliwy i ufny. Jest to zatem doskonały pies rodzinny, który lubi się uczyć i bawić z opiekunem.
Wady
 • lękliwość
 • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
 • tendencja do szczekania
Opiekun maltańczyka musi przygotować się na jego pielęgnacje. Utrzymanie sierści w dobrej kondycji wymaga szczotkowania, kąpieli oraz wizyt u psiego fryzjera. Dodatkowo u wielu psów pojawiają się przebarwnienia sierści wokół oczu, dlatego konieczne jest ich przemywanie specjalistycznymi kosmetykami. Część maltańczyków jest lękliwa i nie lubi zostawać bez opiekuna. Maltańczyk potrafi być również dość głośny i "szczekliwy".

Bichon maltański - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • oczy o bystrym wyrazie,
 • niemal trójkątne uszy,
 • prosta linia grzbietu aż do nasady ogona,
 • biała sierść
Maltańczyki to psy o niewielkich rozmiarach, które charakteryzują się piękną i jedwabistą sierścią.
Rodzaj owłosienia:
 • długowłosy
 • bez podszerstka,
 • włos gęsty i lśniący,
 • włos prosty na całej długości
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemna ochra

Galeria zdjęć - Bichon maltański

Charakter maltańczyka

Charakter:
Potrzeba ruchu:
Poziom agresji:
niski
Maltańczyk to pies opisywany jako bardzo łagodny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Maltańczyk nie jest psem skłonnym do ucieczek. Wiele zależy jednak od szkolenia oraz płci. Samce przed kastracją mogą mieć większą tendencję do ucieczek niż suczki lub samce po zabiegu.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Maltańczyk to pies do towarzystwa, który sprawdza się jako zwierzę rodzinne.
Poddawany próbom pracy:
nie

Bichon maltański - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Maltańczyk zwykle nie sprawia kłopotów podczas szkolenia i życia codziennego. Nie zmienia to faktu, że powinien zostać poddany prawidłowej socjalizacji oraz pozytywnemu szkoleniu.
Dla kogo się nadaje:
Maltańczyk to dobry pies rodzinny, ale sprawdzi się także dla singli i osób starszych. Może mieszkać w mieszkaniu lub domu.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Maltańczyk to łagodny pies, który dość dobrze dogaduje się z dziećmi. Ważne, by maluchy szanowały potrzeby psa, a osoby dorosłe nadzorowały ich wspólne zabawy.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Maltańczyki kochają swoich opiekunów i są do nich bardzo przywiązane. To towarzyskie psy, które nie lubią zostawać zbyt długo same. Niektóre maltańczyki wykazują lęk separacyjny.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Psy tej rasy są inteligentne i podatne na szkolenie. Zwykle nie potrzeba dużego doświadczenia, by osiągnąć pozytywne wyniki w czasie pracy z maltańczykiem. Świeżo upieczony opiekun może jednak skorzystać z pomocy specjalistów np. trenerów lub behawiorystów.

Pielęgnacja maltańczyka

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • strzyżenie
Sierść maltańczyka przyciąga wzrok, ale musi być prawidłowo pielęgnowana. Wymaga codziennego szczotkowania oraz regularnych kąpieli. Warto kupić szczotkę groomerską oraz preparaty do rozczesywania sierści. Raz na kilka tygodni maltańczyka czeka także wizyta w salonie groomerskim. Profesjonalista może ostrzyc psa na na kilka sposobów. Skracanie pazurów konieczne jest co 2-3 tygodnie. W przypadku przebarwień sierści wokół oczu zaleca się wizytę u lekarza weterynarii oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Warto zadbać o mycie psich zębów, by uniknąć schorzeń przyzębia i utraty zębów u swojego pupila.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla ras małych,
 • Karma dla psów ras białych
Biała sierść maltańczyka wymaga nie tylko prawidłowej pielęgnacji, ale i odpowiedniego żywienia. Dla maltańczyka można wybrać karmę dla psów ras małych lub bardziej specjalistyczny produkt dla psów ras białych. Piękny wygląd psiej sierści zapewnia m.in. dodatek oleju z łososia, który jest źrodłem kwasów tłuszczowych omega-3.
Podatność na choroby:
Maltańczyki są narażone na urazy ortopedyczne (w tym zwichnięcie rzepki). Dzieje się tak ze względu na ich niewielkie rozmiary i delikatną budowę. Genetycznie narażone są również na postępującą atrofię siatkówki, która powoduje ślepotę u dorosłych psów. Ciekawą chorobą jest także zespół drżenia białych psów, który pojawia się u czworonogów o białym umaszczeniu. Jest to problem objawiający się drganiem całego ciała. Przyczyny nie są jednak dokładnie określone.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do maltańczyka