Podstawowe informacje o irish soft coated wheaten terrierze

Popularne nazwy:
Soft-Coated Wheaten Terrier (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 3 - Teriery > Sekcja 1 - Teriery duże i średnie
43 - 46 cm
14 - 16 kg
46 - 48 cm
18 - 20 kg
12 - 15 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 250 zł
Imiona dla irish soft coated wheaten terriera:
Loczek, Beza, Fuks, Kleks, Orange, Kajko, Ryjek, Siesta, Krakers, Fire, Budyń

Z natury ciekawski i wszędobylski Irish soft coated wheaten terrier jest mało znaną w naszym kraju rasą. Mimo tego z pewnością warto poznać opis jej wyglądu i prawdziwy charakter rasy. Poniżej wskażemy, czym wyróżnia się pszeniczny Irish soft coated wheaten terrier, omówimy opinie o rasie i dokonamy jej ogólnej charakterystyki.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.

Wygląd Irish soft coated wheaten terrierów. Zdjęcia, opis ze wzorca rasy

Irish soft coated wheaten terrier to rasa, która została uznana przez FCI. Wzorzec odnajdziemy pod numerem 40. Dokumentacja zawiera pełen opis optymalnych rozmiarów, umaszczenia i specyficznych cech rasy. Nasz terrier jest psem o średniej wielkości ciała. Dorosłe osobniki osiągają wagę pomiędzy 16 a 20 kg. Suczki są na ogół nieco drobniejsze od samców, co jest typową cechą dla wielu ras psów i można to zaobserwować na wielu zdjęciach rasy. Co więcej, irlandzki terrier powinien osiągnąć około 46 do 48 cm wysokości w kłębie.

Na uwagę zasługuje także szata Irish soft coated wheaten terrierów. Wzorzec opisuje ją, jako szatę miękką i pozbawioną podszerstka. Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy ciekawe umaszczenie. Wzorzec rasy dopuszcza kolor pszeniczny w odcieniu od jasno pszenicznego, aż po żółtorude. Szczeniaki wybarwiają się wraz z wiekiem, dlatego przeglądając zdjęcia młodych pupili, możemy zauważyć różne warianty umaszczenia w odcieniu pszenicznym.

Opisując wygląd pszenicznych irlandzkich terrierów, warto zwrócić uwagę na ich prezencję. Są to psy o średnich rozmiarach ciała i dobrze zbudowanej, proporcjonalnej sylwetce. Sprawiają wrażenie bystrości i żywiołowości, co znajduje potwierdzenie w charakterze oraz usposobieniu. Przeglądając zdjęcia Irish soft coated wheaten terrier, szybko zauważymy, że są to psy, które posiadają typowe dla większości terrierów cechy wyglądu.

Irlandzki terrier pszeniczny – charakter i opinie o rasie

Jedną z niewątpliwych zalet Irish soft coated wheaten terrierów jest ich charakter. Są to psy, które uwielbiają towarzystwo człowieka i świetnie odnajdą się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Młode szczeniaki są na ogół wyjątkowo aktywne, a często także niesforne. Ich radosne, bardzo żywiołowe usposobienie z czasem staje się nieco bardziej stonowane.

Irlandzki terrier pszeniczny to pies, który uwielbia przebywać w pobliżu swojego właściciela i posiada opinie wiernego przyjaciela. Podobnie jak jämthund i lancashire heeler może być dobrym kompanem osób dorosłych, a także dzieci. Szczególnie szczeniaki okazują się niestrudzone w zabawie i mogą okazać się idealnymi kandydatami na pupila dla nieco starszego dziecka.

Rasy takie jak jämthund, lancashire heeler i irlandzki terrier pszeniczny słyną z potrzeby aktywności. Z radością udadzą się w długi spacer czy będą towarzyszyć w porannym joggingu. Irish soft coated wheaten nie przejawia tutaj cech typowych dla wielu terrierów, nie prowokuje konfliktów na spacerach, a dobrze wyszkolony idealnie reaguje na komendy. Pszeniczny terrier jest jednocześnie psem odważnym i pewnym siebie (podobnie jak jämthund oraz lancashire heeler), dzięki czemu nie będzie uciekał ani chował się a błahego powodu. Rasa posiada pod tym względem opinie mało problemowej.

Opisując charakter i opinie dotyczące irlandzkiego terriera, warto także wspomnieć o jego chęci do stróżowania. Jak każdy terrier, irish soft coated wheaten posiada instynkt terytorialny i może być nieco nieufny w stosunku do osób obcych. Czyni to z niego samozwańczego opiekuna i stróża posesji. Warto przy tym pamiętać, ze zarówno szczeniaki jak i dorosłe irish soft coated wheateny nie są typami psów, które lubią samotne spędzanie dnia na podwórku. Jest to pies, który (podobnie jak jämthund i lancashire heeler) zdecydowanie lepiej odnajduje się w towarzystwie człowieka. Podczas stróżowania może okazać się ekspresyjny, jednak nie będzie atakował nieproszonych gości. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat wyżła pirenejskiego?

Najważniejsze wymagania irish soft coated wheatena

Pszeniczny terrier nie posiada podszerstka, jednak nie oznacza to, że jest psem łatwym w pielęgnacji. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy przyzwyczajać już młode szczeniaki. Warto przy tym wspomnieć, że sierść zmienia się wraz z wiekiem psa. Początkowo wystarczy czesanie raz, do dwóch razy w tygodniu. Później, wraz ze wzrostem okrywy włosowej czesanie wykonujemy nieco częściej.

Do czesania najlepiej sprawdzi się szczotka pudlówka lub metalowy grzebień. Nasz irlandzki towarzysz nie może być czesany na sucho. Okrywę należy zwilżyć wodą lub specjalnym sprayem groomerskim. Podczas czesania warto zwrócić szczególną uwagę na pachwiny, w których mogą pojawiać się kołtuny.

Irish soft coated wheaten nie wymaga częstych kąpieli, jednak możemy wykonywać je w razie potrzeby. W hodowlach rekomenduje się szampony i odżywki dopasowane do rodzaju szaty. Przeważenie są to kosmetyki dedykowane dla ras szorstkowłosych.

Do podstawowych wymagań pszenicznych terrierów należy także zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu. Rasa jest bardzo żywiołowa (podobnie jak jämthund i lancashire heeler). Z uwagi na swoje usposobienie, psy wymagają zarówno wysiłku fizycznego, jak i intelektualnego. Jeśli zapomnimy o zaspokojeniu tych potrzeb, pupil sam zorganizuje sobie zajęcie w domu. Efektem może być niszczenie domowych przedmiotów czy butów właściciela.

Cena za szczeniaki terriera irlandzkiego. Ile kosztują szczeniaki w hodowlach?

Irish soft coated wheaten nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Mimo wszystko znajdziemy kilka miejsc hodowlanych, w których można zakupić szczeniaki. Największą renomę zdobywają hodowle, które przynależą do FCI. Jest to międzynarodowa federacja kynologiczna, która stworzyła wzorzec rasy. W naszym kraju jedynym reprezentantem FCI jest Związek Kynologiczny w Polsce.

Cena za szczeniaki w hodowlach FCI będzie uzależniona od wielu czynników. Na ostateczny koszt zakupu może wpłynąć renoma i osiągnięcia danego miejsca hodowlanego. Cena bez wątpienia będzie też uzależniona od skojarzenia konkretnych pupili oraz tego, czy szczeniaki mają mieć przeznaczone na wystawy.

Jak już wiemy, cena za szczeniaki irish soft coated wheaten w hodowlach może okazać się dość zróżnicowana. Jednak możemy przyjąć, że orientacyjna stawka za małego pupila będzie wahała się pomiędzy kwotami 3000 – 5000 zł. Niekiedy cena okazuje się jeszcze wyższa, dlatego warto poszukać hodowli, która posiada dobre opinie i skontaktować się z nią indywidualnie.

Terier pszeniczny - zalety i wady

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • wesoły
 • można uprawiać z nim sporty
Irish soft coated wheaten terrier to pies chętny do działania. Jest wesoły i zwykle staje się dobrym przyjacielem dla dzieci.
Wady
 • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
Irish soft coated wheaten terrier wymaga strzyżenia oraz regularnego wyczesywania. Może nie dogadywać się z innymi psami.

Terier pszeniczny - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • mocna głowa,
 • małe uszy,
 • mocny grzbiet,
 • krótkie lędźwie
Irish soft coated wheaten terrier to pies o silnej i zwartej budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
pszeniczne
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Terier pszeniczny

Charakter irish soft coated wheaten terriera

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Irish soft coated wheaten terrier nie należy do agresywnych ras.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Irish soft coated wheaten terrier nie wykazuje wyraźnej skłonności do ucieczek, ale może dać się ponieść instynktowi myśliwskiemu.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Irish soft coated wheaten terrier to pies myśliwski i gospodarski. Obecnie najczęściej jest pupilem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Terier pszeniczny - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Irish soft coated wheaten terrier nadaje się na pierwszego psa, o ile opiekun jest świadomy, że psa należy szkolić i socjalizować. Psy tej rasy są chętne do pracy z człowiekiem i szybko się uczą.
Dla kogo się nadaje:
Irish soft coated wheaten terrier to pies dla osób aktywnych. Zdecydowanie nie nadaje się dla domatorów i osób, których często i długo nie ma w domu.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Irish soft coated wheaten terrier może być doskonałym dziecięcym przyjacielem.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Irish soft coated wheaten terrier może nauczyć się zostawać samemu. Nie może jednak być bez opiekuna zbyt długo i zbyt często.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Irish soft coated wheaten terrier lubi pracę z człowiekiem. Szybko i łatwo się uczy. Ważna jest jego socjalizacja już w hodowli i dalsza praca opiekuna.

Pielęgnacja irish soft coated wheaten terriera

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
irish soft coated wheaten terrier może wymagac strzyżenia. Jego sierść powinna być regularnie wyczesywana. Warto sprawdzać długość pazurów i czystość uszu, a także dbać o higienę jamy ustnej psa.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Irish soft coated wheaten terrier może jeść karmy gotowe (mokre lub suche), a także dietę domową lub surową. W przypadku diet przygotowywanych przez opiekuna ważne jest ich prawidłowe bilansowanie i uzupełnianie o właściwe suplementy.
Podatność na choroby:
dysplazja stawów biodrowych
Irish soft coated wheaten terrier uważany jest za zdrowego i odpornego psa.
ikona podziel się Przekaż dalej