Podstawowe informacje o hovawarcie

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.2 - Molosy typu górskiego
58 - 65 cm
25 - 35 kg
63 - 70 cm
25 - 35 kg
12 - 14 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 400 zł
Imiona dla hovawarta:
Kafel, Kokos, Topaz, Kufel, Kaprys, Kropka, Jazz, Mando, Zuzu, Baton, Fire, Bursztyn, Bigos, Budyń

Hovawart jest dużym, sympatycznie wyglądającym psem, który świetnie sprawdza się w roli domowego pupila. Jest czujny, odważny, a jednocześnie lojalny w stosunku do swojej rodziny. Z pewnością warto poznać opis rasy hovawart, zaznajomić się z jej wymaganiami, pochodzeniem oraz możliwymi problemami zdrowotnymi.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niemieckich rasach psów.

Pies hovawart – jaka jest owa rasa?

Pochodzenie i ogólny opis wyglądu hovawartów

Rasa pochodzi z Niemiec i może poszczycić się długą historią. Pierwsze wzmianki o hovawartach pochodzą ze średniowiecza. Pierwotnie pies był wykorzystywany do pilnowania zwierząt gospodarskich oraz stróżowania. Na pewnym etapie rasa została zdziesiątkowana, aż w końcu całkowicie wymarła. Po I wojnie światowej zajęto się jej rekonstrukcją. Dokonał tego zoolog, doktor Konig, uważany obecnie za twórcę rasy hovawart.

Zoolog odnajdował pieski, które występowały w pierwotnym miejscu życia hovawartów. Dopuszczał przy tym do rozrodu zwierzaki, które przypominały opis wzorcowego hovawarta. Współczesny pies tej rasy jest potomkiem owczarka niemieckiego, kuvasza, leonbergera i nowofundlanda.

Od wielu lat rasa hovawart jest uznana przez FCI, a wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 190. We wzorcu znajdziemy najistotniejsze informacje na temat preferowanych cech charakteru, a także wyglądu ogólnego (waga, proporcje, szata itp). Z dokumentacji wynika, że dorosły, prawidłowo zbudowany pies posiada około 63 – 70 cm wysokości w kłębie. Z kolei jego waga utrzymuje się w przedziale 30 – 40 kg. Dorosłe suczki są widocznie drobniejsze, a ich wzorcowa wysokość w kłębie została oszacowana na przedział 58 – 65 cm. Idealna waga suczki to około 25 do 30 kg.

Psa rasy hovawart wyróżnia też ciekawe umaszczenie. Wzorzec rasy opisuje takie warianty umaszczenia jak blond, czarny i czarny podpalany. Co ważne, pies posiada bardzo gęste, dwuwarstwowe futro. Pierwsza warstwa to niewielka ilość wymienianego dwa razy do roku podszerstka. Drugą warstwę stanowi tak zwana okrywa właściwa. U prawidłowo zbudowanych hovawartów jest ona półdługa, przylegająca do ciała i delikatnie falowana.

Charakter odważnego psa z Niemiec

Uniwersalność oraz przyjazne usposobienie to niewątpliwe zalety rasy hovawart. Jest to rasa psa, którą doceniono ze względu na jej wysoki stopień inteligencji oraz podatność na szkolenie. Czarny czy blond hovawart to pies skoncentrowany na współpracy, chętny do wspólnej aktywności, zwinny, a jednocześnie bardzo czujny. Świetnie sprawdzi się zarówno w roli stróża posesji, ratownika, jak i pupila domowego. W każdej z owych ról zachowa radosny, a jednocześnie spokojny charakter.

Opis charakteru piesków rasy hovawart nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię przywiązania do rodziny. Zarówno młody szczeniak, jak i dorosły pies tej rasy silnie przywiązuje się do każdego członka rodziny, jest jednocześnie chętny do współpracy, łagodny oraz towarzyski. Odpowiednio szkolony nie stwarza problemów na spacerach, a jego potrzeba ruchu może być w prosty sposób rozładowana.

Blond hovawart posiada równie radosny i przyjacielski charakter co owczarek biały szwajcarski. Jednocześnie wykazuje podobną czujność co owczarek wschodnioeuropejski i łagodność jak wodołaz. To czyni z niego idealnego psa dla starszych dzieci. Oglądając zdjęcia rasy, bez trudu odnajdziemy pieski w kontakcie z osobami młodymi. Przyjazny charakter, brak agresji i tendencji do dominacji sprawia, że rasa hovawart posiada opinie uniwersalnego towarzysza dla osób w dowolnym wieku.

Co ciekawe, towarzyski charakter hovawarta ułatwia jego komunikację z innymi zwierzętami. Jest to rasa, która z łatwością nawiązuje kontakty z przedstawicielami tego samego gatunku. Nasz blond czy czarny hovawart będzie też dobrze dogadywał się z kotami, o ile zostanie do tego przystosowany w wieku szczenięcym. Sprawdź także ten artykuł na temat polecanych hodowli hovawart.

Możliwe problemy zdrowotne i wymagania rasy hovawart

Średnia długość życia oraz możliwe choroby psa

Jednym z dużych atutów rasy okazuje się długość życia. Warto pamiętać, że rasa psa o większych gabarytach jest z reguły mniej żywotna niż psy o miniaturowych proporcjach. Średnia długość życia rasy hovawart to 11 – 13 lat, co jest całkiem dobrym wynikiem. Trzeba także zaznaczyć, iż odpowiednio odżywiony, aktywny fizycznie hovawart, owczarek biały czy owczarek wschodnioeuropejski mogą okazać się jeszcze bardziej żywotne.

Stosunkowo duża długość życia psa wiąże się z jego odpornością na wiele chorób. Hovawart posiada opinie psa zdrowego, który nie odwiedza zbyt często gabinetów weterynaryjnych. Jedynym najczęściej występującym zaburzeniem jest dysplazja stawu biodrowego, która dotyka wielu psów o większej masie ciała. Ze względu na duży rozmiar, hovawart może także cierpieć na skręt żołądka.

Do możliwych chorób rasy należy też oboczne wrotne krążenie wątroby i niedoczynność tarczycy. Na szczęście są to problemy zdrowotne, które zdarzają się sporadycznie. Rasa jest przy tym odporna na alergie, przeziębienia czy pojawianie się stanów zapalnych.

Najważniejsze wymagania hovawartów

Posiadacze psa rasy hovawart muszą liczyć się z koniecznością częstego szczotkowania. Sierść nie jest co prawda podatna na intensywne filcowanie, jednak brak regularnej pielęgnacji może prowadzić do pojawienia się kołtunów. Dlatego zaleca się czesanie szczotką przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet każdego dnia.

Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies tej rasy nie wymaga częstych kąpieli. Możemy jedynie regularnie kontrolować stan oczu i uszu pupila. Do regularnej pielęgnacji możemy także doliczyć przycinanie wilczych pazurów.

Opisując podstawowe wymagania psa rasy hovawart, warto zwrócić uwagę na aktywność fizyczną. Bez wątpienia są to pupile, które cenią sobie zabawy wraz z człowiekiem. Mogą okazać się niezmordowanymi towarzyszami dla dzieci i każdego dnia potrzebują większej dawki ruchu. Duża inteligencja oraz otwartość na pracę sprawia, że hovawart jest świetnym towarzyszem do sportu, ćwiczeń, a także spostrzegawczym i pojętnym uczniem.

Do podstawowych wymagań należy także prawidłowe żywienie psa. Hovawart posiada duże gabaryty, a zatem dzienna dawka jedzenia powinna być podzielona na minimum dwa posiłki. Dobrze sprawdzą się suche karmy gotowe, a także jedzenie przygotowywane samodzielnie przez właściciela. Hovawart nie jest tu wybredny. Dobrą praktyką jest zapewnienie pupilowi spokoju po zjedzeniu posiłku. Spacer czy intensywny trening warto przełożyć na godziny przed jedzeniem, co zmniejszy ryzyko pojawienia się groźnego dla życia skrętu żołądka.

Cena szczeniaka z rodowodem

Rasa hovawart nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, a ograniczona liczba hodowli może utrudniać zakup szczeniaka. Możemy jednak przyjąć, iż cena za młodego, pochodzącego z dobrego skojarzenia pupila rozpoczyna się od kwoty 3000 zł, a górna granica cenowa jest trudna do ustalenia.

Cena za szczeniaka nie powinna być jedynym kryterium wyboru hodowli. Przed wizytą w hodowli warto obejrzeć zdjęcia szczeniąt i zdjęcia ich rodziców. Doświadczony hodowca omówi usposobienie pupili z danej linii hodowlanej, a także pomoże w dokonaniu trafnego wyboru.

W hodowlach należących do ZKwP wymagane jest wykonanie prześwietleń w kierunku dysplazji stawu biodrowego psów hodowlanych. Warto dopytać hodowcę o posiadane wyniki badań oraz zaznajomić się z pełną dokumentacją szczeniaka. Pamiętajmy także, że cena za pupila mogącego brać udział w wystawach okaże się wyższa w porównaniu ze stawkami za pupila na tak zwane kolanka.

Zalety i wady hovawarta

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • inteligentny
 • rodzinny
 • można uprawiać z nim sporty
Hovawart jest wszechstronny użytkowo. Potrafi być wspaniałym psem rodzinnym.
Wady
 • nie lubi samotności
 • wymaga dużo uwagi
Hovawart wymaga uwagi związanej z jego aktywnością fizyczną oraz stymulacją umysłową. Jest to wrażliwa rasa, która źle znosi izolację od ludzi.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocna szyja,
 • owalne oczy,
 • szeroka klatka piersiowa,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • prosty grzbiet,
 • mocna kufa,
 • obficie owłosiony ogon,
 • grzbiet nosa prosty,
 • zwisające uszy,
 • zgryz nożycowy,
 • przylegające wargi
Hovawart to pies średniej wielkości. Charkteryzuje się hamonijną budową i pięknym, długim włosem.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • czarne,
 • czarne podpalane,
 • blond
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Hovawart

Charakter hovawarta

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Hovawart jest pełen temperamentu i potrafi być niezawodnym obrońcą. Nie jest jednak agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Hovawart nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
pies służbowy
Hovawart to pies wszechstronny użytkowo.
Poddawany próbom pracy:
tak

Hovawart - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Opieka nad hovawartem nie wymaga dużego doświadczenia, ale konieczna jest konsekwencja w szkoleniu oraz właściwe podejście do psa.
Dla kogo się nadaje:
Hovawart to po pierwsze pies dla osób aktywnych. Ten pies nie lubi nudy. To pies rodzinny, który nadaje się do wielu zadań.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Dobrze prowadzony hovawart to doskonały pies rodzinny, który lubi zabawy z dziećmi.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Hovawart może zostawać sam, ale należy go tego nauczyć. Nie jest jednak psem, którego można izolować od rodziny.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Hovawart łatwo i szybko się uczy. Wymaga jednak konsekwencji i pozytywnej realcji z opiekunem.

Pielęgnacja hovawarta

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja psa rasy hovawart polega na regularnym wyczesywaniu sierści, dbaniu o higienę jamy ustnej oraz skracaniu pazurów.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów ras dużych,
 • karma dla psów aktywnych
Dieta hovawarta może polegać na podawaniu psu karm gotowych lub diet domowych (gotowanych lub surowych posiłków). Ważne, by posiłki spełniały zapotrzebowanie energetyczne psa i były prawidłowo zbilansowane.
Podatność na choroby:
Hovawart może mieć typowe problemy ras dużych jak problemy ze stawami, czy niebezpiecznym skrętem żołądka. Psa należy regularnie zabierać na badania profilaktyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej