Podstawowe informacje o gończym polskim

Popularne nazwy:
Polish Hunting Dog (ang.), Polish Scenthound (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne > Sekcja 1.2 - Psy gończe średniej wielkości
50 - 55 cm
27 - 36 kg
55 - 59 cm
27 - 36 kg
13 - 15 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
2500 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla gończego polskiego:
Mango, Mars, Karmel, Kamyk, Sonia, Garbek, Buli, Coco, Korea, Hektar, Ryjek, As, Pogoń, Fire

Średnich rozmiarów polski pies gończy to wytrawny myśliwy, a zarazem skuteczny pies stróżujący. Rasa posiada wysoki poziom podatności na szkolenie i wykazuje się dużą lojalnością w stosunku do właściciela. Z pewnością warto poznać jej wzorcowy wygląd, umaszczenie i prawidłowy charakter. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki i wskażemy kilka przydatnych porad praktycznych.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach gończych.

Polski pies gończy – ogólna charakterystyka rasy

Wzorcowy wygląd i umaszczenie

Rasa polski pies gończy została uznana przez FCI, a w roku 1983 opracowano wzorzec rasy numer 354. Jest to dokument, który określa wzorcowy wygląd, proporcje ciała, umaszczenie, a także preferowany charakter rasy. Dowiadujemy się z niego, że goniec to rasa psa o zwartej, sprężystej budowie i odporności na ciężkie warunki pracy w terenach górskich. Gończe polskie posiadają nieco cieńszy kościec niż myśliwskie ogary polskie.

Dorosłe psy gończe osiągają wysokość w kłębie 55 – 59 cm. Suka może być drobniejsza, a jej idealna wysokość została oszacowana na 50 do 55 cm. Waga nie została ściśle sprecyzowana, jednak przyjmuje się, że dorosły pies lub suka ważą około 20 – 30 kg. Są to zatem przedstawiciele rasy gończej o średnich rozmiarach ciała.

Charakterystyka rasy łowczych polskich powinna obejmować także dopuszczalne przez wzorzec umaszczenie. Co ciekawe, we wzorcu z 1983 roku znajdowało się mocno ograniczone umaszczenie rasy. W roku 2020 dokonano rozszerzenia wzorca i uzupełniono j umaszczenie dodatkowe. Współczesny opis informuje nas, że polski pies gończy może posiadać umaszczenie czarne podpalane lub czekoladowe podpalane. Polskie gończe mogą także przybierać umaszczenie rude.

Prawidłowe usposobienie gończego psa polskiego

Rasa polski pies gończy słynie ze swojego wyjątkowego charakteru i niespożytej ilości energii. Ogar polski czy goniec to typowe psy myśliwskie, stworzone na potrzeby użytkowe. Nasz łowczy pies będzie równie żywiołowy jak owczarek szetlandzki czy owczarek szkocki. Duża potrzeba ruchu jest niekiedy trudna do rozładowania. Dlatego rasy myśliwskie nie są najlepszym wyborem dla każdej osoby.

Opisując usposobienie rasy, nie sposób pominąć jej silnego instynktu myśliwskiego oraz stróżującego. Wybierając psa gończego, zyskujemy niezrównanego towarzysza. Brązowy, polski pies gończy może być równie przyjazny w stosunku do domowników jak bedlington terrier i nieufny w stosunku do obcych jak brązowy bandog. Gończe psy rasy myśliwskiej okazują się mocno nieufne w stosunku do nieznanych sobie osób, dzięki czemu świetnie odnajdują się w roli stróża swojego terenu.

Goniec czy ogary myśliwskie to psy posiadające opinie przyjaznego członka rodziny. Nie były to rasy hodowane na psa do towarzystwa, jednak będą dobrym wyborem dla osób, które mają doświadczenie szkoleniowe. Pies czy suka myśliwskiego ogara czy gończych polskich silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Nie są to rasy tak dominujące jak bandog i mogą dogadać się z innymi pupilami domowymi. Jednocześnie są łagodne w stosunku do znanych sobie dzieci i nieustannie gotowe do zabawy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze psa rasy ogar polski?

Opinie o gończych polskich i koszty zakupu szczeniaka z rodowodem

Opinie o rasie i średnia długość życia

Goniec polski to pies, który zdobywa bardzo dobre opinie wśród pasjonatów myślistwa. To wybitny pies łowczy, który posiada zacięte usposobienie, a jednocześnie dużą wytrzymałość. Dorosły pies lub suka tej rasy uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu, często posiadają opinie niezmordowanych towarzyszy do długich wypraw.

Opis ze wzorca rasy sugeruje też, że łowczy, brązowy polski pies gończy świetnie radzi sobie w trudnych warunkach terenowych. Będzie zatem dobrym towarzyszem do wycieczek po górach czy w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu terenu. Jednocześnie będzie to pies bardzo przywiązany do właściciela, podatny na tresurę oraz przyjazny w stosunku do wszystkich członków swojej rodziny.

Dużym atutem rasy jest także średnia długość życia. Ogary i gończe polskie posiadają opinie psów, którym rzadko towarzyszą problemy genetyczne czy groźne choroby. Dzięki temu średnia długość ich życia jest dość wysoka. Przyjmuje się, że średnia długość życia polskiego psa gończego wynosi 14 – 15 lat. Dla porównania, średnia długość życia bandoga to 8 – 10 lat, a długość życia bedlington terriera to około 12 do 14 lat.

Cena zakupu szczeniaka i krótka charakterystyka szkolenia rasy

Wiele osób interesuje się cenami zakupu takich ras jak brązowy bandog, polski pies gończy czy bedlington terrier. Stawka za szczeniaka będzie uzależniona od dostępności hodowli, pochodzenia psa, a także od jej renomy. Szczeniak rasy bandog jest mało popularny w naszym kraju. Cena zakupu małego pupila (pies lub suka) to minimum 1500 zł. W tym miejscu warto zauważyć, że rasa bandog stanowi krzyżówkę innych ras obronnych, nie posiada własnego wzorca, ani nie została uznana przez FCI.

Cena za takie rasy jak bedlington terrier, owczarek szkocki czy owczarek szetlandzki z pochodzeniem FCI z pewnością będzie wyższa. Stawki rozpoczynają się od kwoty 4000 zł. Polski pies gończy będzie dostępny już od kwoty 3000 zł.

Głównym aspektem wyboru nie powinna być cena, a opis dobrego miejsca zakupu. Hodowca powinien opisać usposobienie psów z konkretnej linii hodowlanej, przedstawić wszystkie dokumenty i podpowiedzieć w zakresie szkolenia. Charakterystyka dobrego szkolenia obejmuje kwestię socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowcy. Mały pies lub suka powinny poznać jak najwięcej sytuacji, dźwięków, ludzi i zwierząt. W dalszym etapie wprowadza się szkolenie posłuszeństwa. Warto przy tym zaznaczyć, iż psy ras aktywnych nienajlepiej radzą sobie z monotonnym powtarzaniem takich samych komend. Ich szkolenie powinno być jak najbardziej zróżnicowane i połączone z aktywnością fizyczną. Umiejętne podejście do pupila będzie kluczem do udanego szkolenia.

Pies Pawłusiewicza - zalety i wady

Zalety
 • oddany
 • inteligentny
 • łagodny
 • dobry stróż
Gończy polski to pies łagodny i oddany. Jest inteligentny i szybko się uczy.
Wady
 • nie lubi samotności
 • nieufny wobec obcych
 • wymaga dużo uwagi
 • instynkt łowiecki
Gończy polski wymaga dużo uwagi związanej z aktywnością fizczyną. Dodatkowo nie lubi zostawać sam i bywa nieufny wobec obych. Zdarza mu się uciekać ze względu na silny instynkt łowiecki.

Ogar Pawłusiewicza - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • prosty grzbiet,
 • zwisające uszy,
 • średniej długości szyja
Pies o zwartej budowie. Jego sylwetka jest proporcjonalna i prostokatna.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • czarne podpalane,
 • czekoladowe,
 • rude
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Pies Pawłusiewicza

Charakter gończego polskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Gończy polski jest nieufny wobec obcych, ale nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Instynkt łowczy może skołnić psy tej rasy do oddalenia się od opiekuna.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Gończy polski to pies przeznaczony głównie do polowań na dziki.
Poddawany próbom pracy:
tak

Ogar Pawłusiewicza - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Gończy polski jest dość niezależnym psem, który nie zawsze ma motywację do współpracy z opiekunem. Jest dobrym psem dla osób mających juz doświadczenie w prowadzeniu relacji z psem myśiiwskim.
Dla kogo się nadaje:
Gończy polski to pies dla osób aktywnych, które zapewnią mu odpowiednią ilość ruchu i stymulacji umysłowej.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Gończy polski może odnależć się w rodzinie, ale musi mu ona zapewniać odpowiednią ilość ruchu i czasu, co nie zawsze jest łatwe.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Gończy polski nie przepada za przedłużającą się nieobecnością opiekunów. To pies, który nie lubi samotności.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Gończy polski opisywany jest jako pies podatny na szkolenie, ale nie zawsze jest do niego zmotywowany. To samodzielny pies, do którego trzeba mieć właściwe podejście.

Pielęgnacja gończego polskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja psa nie jest skomplikowana. Konieczne jest skracanie pazurów co około 2-3 tygodnie, sprawdzanie stanu uszu, czy dbanie o higienę jamy ustnej.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • karma dla psów aktywnych
Gończy polski powinien jeść wysokiej jakości karmy gotowe lub dobrze zbilansowane posiłki domowe. Podczas wyboru karmy lub komponowania posiłków trzeba brać pod uwagę aktywność psa i jego zapotrzebowanie na kalorie.
Podatność na choroby:
Gończy polski jest dość zdrowym psem, ale mogą zdarzyć się u niego problemy ze stawami. Jest także narażony na skręt żołądka, dlatego nie wolno karmić psa bezpośrednio przed aktywnością fizczyną ani zaraz po niej.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do gończego polskiego