Podstawowe informacje o dogu z majorki

Popularne nazwy:
Perro Dogo Mallorquín, Perro De Presa Mallorquin, Mallorquin Mastiff (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.1 - Molosy typu mastyfa
52 - 55 cm
30 - 34 kg
55 - 58 cm
35 - 38 kg
10 - 12 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
2000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla doga z majorki:
Szejk, Kafel, Baflo, Boni, Cleo, Simon, Jazz, Mando, Berni, Bigos

Ce de bou czy innymi słowy dog z Majorki to silnie umięśniony, spokojny pies o nieustraszonym usposobieniu. Przedstawiciele tej rasy są mało znani w Polsce, jednak rasa z pewnością jest warta poznania. Dlatego przybliżymy charakter ca de bou, omówimy najczęstsze zachowania, wymagania, możliwe choroby oraz predyspozycje.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.

Jaki jest pies z Majorki? Opis wyglądu, zdjęcia

Bojowy pies z Majorki należy do grupy molosów. Posiada harmonijną, prostokątną sylwetkę, mocny kościec i silne mięśnie. Cechą rozpoznawczą jest masywna głowa z owalnymi, lekko skośnymi oczami i krótkie, zagięte do przodu w formie różyczki uszy. Dog z Majorki ca de bou posiada też gruby u nasady i zwężający się na zewnętrz ogon, dobrze zaznaczony stop oraz kwadratową czaszkę.

Rasa ca de bou została uznana przez FCI, a wzorzec odnajdziemy pod numerem 249. W dokumencie znajdują się najważniejsze wytyczne odnośnie preferowanego wyglądu, rozmiarów, a także temperamentu rasy.

Dorosły dog z Majorki powinien osiągać wagę 35 do 38 kg, a jego idealna wysokość w kłębie to 55 – 58 cm. Suczka jest przeważnie drobniejsza, a jej idealna waga mieści się w przedziale 30 do 34 kg. Wysokość w kłębie suczki rasy ca de bou kształtuje się pomiędzy 52, a 55 cm.

Sierść powinna być krótka i twarda w dotyku. Wzorcowy opis określa także dopuszczalne umaszczenie. Pies na byki powinien posiadać umaszczenie pręgowane, płowe lub czarne. Szata w odcieniu czarnym jest w najmniejszym stopniu pożądana w hodowlach. Dog z Majorki przeważnie posiada umaszczenie pręgowane o ciemnej barwie.

Bojowy pies z Majorki – charakter rasy

Dog z Majorki to pies nieustraszony, odważny i pełen siły. Jest równie inteligentny jak owczarek niemiecki, jednak wyróżnia go znacznie większe umięśnienie i wytrzymałość. Bojowy pies z Majorki był kiedyś wykorzystywany w walkach z bykami. Wymagało to dużej wytrzymałości, determinacji oraz odwagi.

Współczesny dog z Majorki jest psem o bardzo stabilnym charakterze. Dobrze szkolone szczeniaki wyrastają na spokojne i zrównoważone psy do towarzystwa. Stonowany charakter rasy wiąże się też z brakiem szczekliwości i trudnością wyprowadzenia doga z równowagi.

Bojowy pies z Majorki będzie równie wierny jak owczarek, a jednocześnie zachowa większy stopień samodzielności. Ca de bou należy do rasy, która silnie przywiązuje się do właściciela, jednak nie wymaga jej stałej obecności. Nieco niezależny charakter sprawia, że dog nie cierpi na lęk separacyjny, dobrze radzi sobie pozostawiony na dworze czy w domu.

Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy je w obecności osób dorosłych oraz dzieci. Bojowy pies z Majorki jest bardzo lojalny wobec swojej rodziny. Nie przejawia skłonności do dominacji i nie jest agresywny. Może dogadać się z dziećmi, o ile te uszanują jego niezależność. Trzeba przy tym pamiętać, że dog ca de bou nie jest tak ostrożny jak owczarek niemiecki czy seter irlandzki czerwono-biały. Przedstawiciele tej rasy często zapominają o swoich gabarytach i sile. Efektem może być przypadkowe potrącenie domownika. Dlatego dog z Majorki nie powinien być pozostawiony bez nadzoru z małym dzieckiem.

Bojowy pies z Majorki dogada się także z innymi pupilami domowymi. Rasa nie jest w Polsce zbyt popularna, jednak świetnie odnajduje się w roli pupila domowego. Opis ich charakteru sugeruje, że pies szybko przyzwyczaja się do trybu życia rodziny, jest lojalny, ale i mocno nieufny w stosunku do obcych.

Przedstawiciel rasy ca de bou świetnie odnajdzie się w roli obrońcy. Jest równie czujny co seter irlandzki czerwono-biały i odważny jak owczarek niemiecki. Są to cechy charakteru, które sprawiają, że bojowy pies z Majorki będzie wiernie strzegł swojej rodziny i nie zawaha się przed jej obroną. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o groźnych rasach psów.

Najważniejsze wymagania pielęgnacyjne, aktywność i możliwe choroby rasy

Opisując rasę ca de bou, warto wspomnieć o łatwości pielęgnacji. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy wymagają jedynie czesania w okresie wiosennym i jesiennym. Co pewien czas można też skontrolować stan zębów, oczu, uszu oraz pazurów.

Przedstawiciele rasy dogów z Majorki są osobnikami, którym bardzo rzadko przytrafiają się choroby. Żyjący w Polsce pies bardzo dobrze radzi sobie z warunkami pogodowymi, jest równie odporny co owczarek niemiecki czy seter irlandzki czerwono-biały. Niektóre dogi mogą niekiedy cierpieć na dysplazję stawu biodrowego. Jest to choroba, która może mieć podłoże genetyczne i przenosić się z rodziców na szczeniaki. Dlatego tak istotna jest dobra hodowla, która dopuszcza do rozrodu jedynie w pełni zdrowe osobniki.

Zarówno seter irlandzki czerwono-biały, jak i bojowy pies z Majorki to zwierzęta aktywne, wymagające dużej dawki ruchu. Szczeniaki ca de bou są radosne, chętne do zabawy i pozytywnego szkolenia. Zabawa może być połączona z nauką, co zazwyczaj daje bardzo dobre rezultaty. Co ciekawe, dog z Majorki często wyróżnia się dużym apetytem. Możemy to wykorzystać i nagradzać psa ulubionymi smakołykami.

Dog z Majorki i szkolenie posłuszeństwa

Rasa nie jest najlepszym wyborem dla osób, które nie posiadają żadnego doświadczenia szkoleniowego. Dog z Majorki nie będzie zatem najlepszym pomysłem na pierwszego psa rodzinnego. Jest to rasa podatna na szkolenie i lojalna, ale jednocześnie uparta i posiadająca własne humory.

Szkolenie warto rozpocząć od wczesnej socjalizacji szczeniaka. Proces przeważnie rozpoczyna się już w hodowlach. Im więcej bodźców zewnętrznych pozna młody pies, tym lepiej będzie przystosowany do życia w społeczeństwie.

Ca de bou to pies, który chętnie wykona komendy właściciela. Będzie z radością podążał za nim na spacerach, a połączenie zabawy i szkolenia okaże się ciekawą atrakcją. Rasa wymaga konsekwencji i stanowczości. Najlepiej sprawdzi się w zestawieniu z osobą, która wzbudzi w niej autorytet.

Szkolenie musi opierać się na zasadzie wzajemnego zaufania i szacunku. Dog z Majorki źle znosi nieuzasadnioną, wymierzoną w jego stronę agresję. Nie jest to pies lękliwy, ale może stracić zaufanie do przewodnika. Dlatego w szkoleniu warto postawić na wzmocnienia pozytywne, które pozwolą na osiągnięcie najlepszych rezultatów i zbudowanie trwałej, pełnej zaufania relacji z pupilem.

Cena za szczeniaki w Polsce. Ile kosztuje ca de bou w hodowlach?

W Polsce nie znajdziemy zbyt wielu hodowli bojowego psa z Majorki. Jest to mało znana rasa, a szczeniaki okazują się trudne do nabycia. Cena za małego pupila będzie uzależniona od stawek w konkretnych hodowlach. W Polsce największą renomą cieszą się hodowle, które należą do ZKwP. Związek Kynologiczny w Polsce jest jedynym krajowym reprezentantem międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI będzie wyższa w porównaniu do stawek za pieski, które pochodzą z innych związków lub stowarzyszeń.

Cena za szczeniaki w dobrych hodowlach przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3 500 zł. Pochodzący z wybitnego skojarzenia seter irlandzki czerwono-biały czy dog z Majorki mogą być niekiedy jeszcze droższe. Cena za szczeniaki po utytułowanych rodzicach przeważnie mieści się w przedziale 4000 – 6000 zł.

Dobra hodowla rasy udostępni zdjęcia szczeniąt i zdjęcia ich rodziców, a we właściwym czasie umożliwi zobaczenie wszystkich psów na żywo. Dobry specjalista od danej rasy opisze nam usposobienie szczeniąt z konkretnej linii hodowlanej, podpowie w zakresie pielęgnacji oraz szkolenia. Warto wybrać hodowlę, która posiada dobre opinie i cieszy się zaufaniem wśród miłośników rasy. Przeglądając forum tematyczne, możemy obejrzeć zdjęcia szczeniąt z danych hodowli. To z kolei pomoże nam w wyborze idealnego miejsca zakupu.

Bojowy pies z MajorkI - zalety i wady

Zalety
 • oddany
 • łatwa pielęgnacja
 • inteligentny
Dog z Majorki to pies oddany rodzinie i dobrze stróżujący. Jego pielęgnacja nie sprawia problemów. Dobrze prowadzony jest łagodny i zrównoważony.
Wady
 • skłonność do agresji
Dog z Majorki może być skłonny do agresji, jeżeli nie jest dobrze prowadzony. Psy tej rasy potrzebują terenu np. ogrodu.

Bojowy pies z MajorkI - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • owalne oczy,
 • szeroki nos,
 • mocna głowa,
 • szeroka kufa,
 • duże oczy
Dog z Majorki to typowy molos o nieco wydłużonej sylwetce. Jest mocno zbudowany i średniego wzrostu.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • płowe,
 • pręgowane,
 • czarne
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Bojowy pies z MajorkI

Charakter doga z majorki

Charakter:
Poziom agresji:
umiarkowany
Dog z Majorki ma zrównoważony charakter, ale nieprawidłowo prowadzony pies może wykazywać agresje.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Dog z Majorki nie jest psem skłonnym do ucieczek.
Użytkowanie:
pies stróżujący
Dog z Majorki był przeznaczony do szczucia byków oraz stróżowania.
Poddawany próbom pracy:
nie

Bojowy pies z MajorkI - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Dog z Majorki wymaga doświadczenia ze strony opiekuna. Nieprawidłowo prowadzony może być agresywny.
Dla kogo się nadaje:
Dog z Majorki to pies dla osób z doświadczeniem. Najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Dog z Majorki może być psem rodzinnym, o ile jest dobrze zsocjalizowany i szkolony. Jest to jednak duży i silny pies. Kontakty doga i dzieci powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Dog z Majorki zwykle nie ma problemu z zostawaniem samemu.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Dog z Majorki potrzebuje konsekwentnego, ale łagodnego szkolenia. Psy tej rasy chętnie się uczą, jeżeli opiekun zapewnia mu naukę w formie zabawy.

Pielęgnacja doga z majorki

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja psa opiera się na skracaniu pazurów, kontrolowaniu stanu uszu oraz myciu psich zębów. Konieczne jest wyczesywanie sierści psa według potrzeby.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów ras dużych,
 • karma wspierająca stawy
Dog z Majorki powinien być żywiony posiłkami dopasowanymi do wieku, aktywności, stanu fizjologicznego i stanu zdrowia. Opiekun może zdecydować się na karmy gotowe, dietę surową lub gotowaną.
Podatność na choroby:
dysplazja stawów biodrowych
Rasa uznawana jest za ogólnie zdrową. Każdemu psu warto jednak regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej