Podstawowe informacje o dogu niemieckim
45 - 60 kg
54 - 90 kg
Dog niemiecki - informacje, ceny, wychowanie, opinie
Dog niemiecki to pod wieloma względami wyjątkowy pies o dużych rozmiarach i równie wielkim sercu. To pupil łagodny, lojalny, a przy okazji przyjazny względem otoczenia. Z pewnością warto zaprezentować ogólną charakterystykę owej rasy, poznać wzorcowe cechy jej wyglądu oraz usposobienia.
Dog niemiecki – wygląd i usposobienie rasy
Jak wygląda dog niemiecki? Ogólna charakterystyka
Pies rasy dog niemiecki posiada wyjątkowo proporcjonalną sylwetkę, która wpisuje się w kształt kwadratu. Oznacza to, że wysokość dorosłych piesków jest prawie taka sama jak ich długość. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies osiąga wysokość w kłębie pomiędzy 80 – 90 cm, a jego idealna waga została określona na 50 do 70 kg. Suczki rasy dog niemiecki przeważnie są drobniejsze, mogą być też nieco dłuższe niż wyższe. Ich wzorcowa wysokość w kłębie została ustalona na 72 do 84 cm, a waga na 45 do 70 kg. Zatem możemy przyjąć, że wśród rasy występuje widoczny dymorfizm płciowy.
Opis wyglądu rasy obejmuje także jej szatę. Przedstawiciele omawianej rasy posiadają bardzo gęstą, gładką sierść bez podszerstka. Okrywa włosowa musi być miła w dotyku i połyskująca. Sierść wpadająca w mat jest niedopuszczalna we wzorcu rasy. Co ciekawe, pies rasy dog niemiecki występuje w kilku opcjach umaszczenia. Są to:
- Dog arlekin – to dość popularne umaszczenie rasy. Dog arlekin posiada maść w białym odcieniu z czarnymi plamami, które znajdują się na całym ciele. W odmianie umaszczenia wymaga się obecności maski w kolorze czarnym. We wzorcu dopuszcza się także umaszczenie szare z czarnymi plamami, jednak nie jest ono pożądane przez hodowców.
- Dog błękitny – pies o umaszczeniu błękitnym jest przeważnie jednobarwny. Stalowy błękit znajduje się na całym ciele. Dopuszczalne jest jedynie znaczenie na piersi i łapach, koniecznie w kolorze białym.
- Dog niemiecki żółty – umaszczenie w kolorze żółtym może przebiegać przez wiele odcieni tego koloru. Wzorzec rasy dopuszcza zarówno odcienie jasno żółte, jak i nasycone, żółto złote. Wymagana jest maska w kolorze czarnym.
- Dog żółty, pręgowany – dog niemiecki o takim umaszczeniu wygląda bardzo podobnie do doga w umaszczeniu czysto żółtym. Jedyną istotną różnicą jest obecność czarnych pręg, biegnących po ciele zwierzęcia.
- Dog czarny – to kolejny popularny rodzaj umaszczenia. Pies posiada tu czysto czarny odcień szaty o dużym stopniu połysku. Wzorzec rasy dopuszcza występowanie białych znaczeń w obrębie klatki piersiowej oraz łap.
Niezależnie od umaszczenia, dog niemiecki posiada szlachetny wygląd. Jego ciemne, bystre oczy oraz charakterystyczne, zwisające uszy są cechą rozpoznawalną rasy. Pies posiada także dobrze zbudowaną, nieco masywną sylwetkę oraz masywną kufę.
Prawdziwy charakter dogów niemieckich – opis zachowań
Dog niemiecki posiada przyjazny, pasujący do szlachetnego wyglądu charakter. Przedstawiciele tej rasy okazują się wspaniałymi towarzyszami dla całej rodziny. Są pewne siebie, łagodne, a przy okazji silnie przywiązane do całej rodziny. Nasz dog arklekin czy błękitny kocha całą rodzinę, jest delikatny i łagodny w kontaktach z dziećmi. Wybiera sobie za przewodnika jedną osobę i z największą chęcią wykonuje jej polecenia. Nie ignoruje przy tym komend pozostałych domowników, choć nie zawsze będzie idealnie wykonywał wszystkie komendy.
Szczeniak rasy dog niemiecki to pies pełen energii i chęci do życia. Uwielbia wspólne zabawy i aktywność fizyczną z człowiekiem. Z reguły dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, jednak wymaga odpowiedniej socjalizacji. Nasz niebieski czy żółty szczeniak będzie też lubił dzieci, a jago radosne usposobienie z pewnością sprawdzi się w kontaktach z całą rodziną.
Opisując charakter rasy, warto wspomnieć, iż jest to pupil źle znoszący samotność. Dog arlekin, żółty czy błękitny najlepiej czuje się w gronie rodzinnym. Pozostawiany sam sobie i zaniedbany ma tendencje do popadania w apatię.
Dorosły dog niemiecki nie jest już tak ruchliwy jak szczeniak. Nie oznacza to jednak, że nie będzie nastawiony na zabawę czy spacery. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele tej rasy lubią towarzyszyć człowiekowi przy różnej aktywności. Będą dobrymi kompanami do długiej wędrówki, a także do biegania.
Przyjazne usposobienie rasy jest niemal całkowicie pozbawione agresji i chęci do dominacji. Dzięki temu nasz szczeniak i dorosły pies mogą dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami. Z reguły nie stwarzają problemów na spacerach, nie prowokują konfliktów i trudno wyprowadzić je z równowagi. Jednak zaatakowany pies będzie potrafił się skutecznie bronić.
Najważniejsze wymagania rasy dog niemiecki
Prawidłowe szkolenie i socjalizacja
Nasz dog arlekin czy błękitny nie należy do ras najłatwiejszych w szkoleniu. Wszystko przez jego duży stopień upartości. Dlatego cały proces szkolenia musi wyglądać dla psa atrakcyjnie. Metody na przekonanie psa za pomocą przysmaków czy zabawek z reguły nie zdają egzaminu. Dlatego szkolenie powinno być mocno urozmaicone, tak by wydawało się pupilowi ciekawe.
Młode, żywiołowe szczenię musi poznać jak najwięcej dźwięków, sytuacji i innych zwierząt. Dog arlekin czy błękitny bywa niekiedy nieufny w stosunku do obcych. Dlatego odpowiednia socjalizacja z otoczeniem pozwoli na wypracowanie pozytywnych reakcji. Jeśli pies od małego wie, jak wygląda kontakt z innymi zwierzętami, nie będzie to dla niego problemem w późniejszych etapach życia.
Prawidłowe szkolenie obejmuje także zachowanie wobec dzieci. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasz dog arlekin, żółty czy błękitny będzie mieszkał w rodzinie z młodymi pociechami. Pies jest z reguły bardzo otwarty i lojalny wobec dzieci. Jednak ze względu duże gabaryty jego ciała, warto nauczyć go jak wygląda prawidłowa relacja z młodymi osobami.
Pamiętajmy także, że majestatycznie wyglądający pies prawdopodobnie nigdy nie nauczy się wymyślnych sztuczek. Jednak odrobina konsekwencji wystarczy, aby nauczyć go podstawowych komend posłuszeństwa. Warto także pamiętać, że szczenię rasy dog niemiecki często okazuje się prawdziwym niszczycielem sprzętów domowych. Jest to związane z jego rozmiarami, chęcią poznawania świata oraz bardzo żywiołowym usposobieniem. W wieku dorosłym niebieski czy żółty dog niemiecki rzadko stwarza problemy, a odpowiednio nauczony, spokojnie czeka w domu na przybycie swojego właściciela.
Dog niemiecki - prawidłowa pielęgnacja i żywienie
Dużych rozmiarów dog niemiecki to pies bardzo łatwy w pielęgnacji. W zasadzie wymaga jedynie regularnego czesania krótkiej okrywy włosowej. Dzięki temu będziemy w stanie pozbyć się martwego futra, co ograniczy jego ilość na naszych ubraniach i domowych meblach.
Dog niemiecki nie ma tendencji do odkładania się kamienia nazębnego, zapalenia uszu czy problemów z oczami. Wystarczy regularnie kontrolować jego stan zdrowia i podawać odpowiednio zbilansowane posiłki. Nasz dog arklekin czy niebieski posiadają duże rozmiary. Każdy pies o większych gabarytach może mieć tendencje do skrętu żołądka. Dlatego posiłki powinny być podawane przynajmniej w dwóch porcjach w ciągu dnia. Przed karmieniem warto wyjść na spacer, a po posiłku zapewnić maksymalna dawkę spokoju. Dzięki temu nasze szczenię czy dorosły pies ograniczy aktywność, co zmniejszy ryzyko skrętu żołądka.
Charakterystyka dobrego żywienia obejmuje także jakość podawanych posiłków. Małe szczenię doga błyskawicznie wyrasta na dużego psa. Dlatego posiłki powinny dostarczać wszystkie składniki, umożliwiające prawidłowy rozwój. Wśród właścicieli rasy dużą popularnością cieszy się dieta BARF. Pies może też zjadać gotową karmę suchą lub mokrą, jednak musi być ona przystosowana dla pupili o dużych rozmiarach.
W wieku szczenięcym warto podawać przynajmniej trzy posiłki, rozplanowane w różnych odstępach w ciągu dnia. Wraz z mniejszą intensywnością wzrostu, możemy ograniczyć częstotliwość posiłków do dwóch w ciągu dnia. Najlepiej jest podawać mniejszy posiłek rano i nieco większy wieczorem.
Cena doga niemieckiego i cena buldoga angielskiego
Zarówno dog arlekin, jak i buldog angielski to mało znane w naszym kraju rasy. Ich mniejsza popularność nieodłącznie wiąże się z mniejszą liczbą hodowli. Niekiedy szczenię o niebieskim czy żółtym umaszczeniu jest trudne do nabycia, a niektórzy hodowcy prowadzą rezerwacje szczeniąt, które dopiero znajdują się w planach hodowlanych. Z uwagi na to, cena buldoga angielskiego i doga niemieckiego często okazują się dość wysokie.
W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Jest to jedyny krajowy związek, który należy do międzynarodowej federacji kynologicznej FCI. Cena szczeniaka z hodowli ZKwP może niekiedy okazywać się nieco wyższa, jednak w zamian otrzymamy gwarancję czystości rasy i upewnimy się, że rodowód będzie uznawany na całym świecie.
Nasz lubiący dzieci dog arlekin czy błękitny z dobrym pochodzeniem kosztuje przynajmniej 5000 zł. Taka jest również średnia cena buldoga angielskiego. Niekiedy szczenię okazuje się znacznie droższe w zakupie. Błękitny czy żółty szczeniak pochodzący z utytułowanej linii hodowlanej często kosztuje 5000 – 9000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021).
Szczeniak (niebieski, czarny, arlekin czy żółty) z możliwością brania udziału w wystawach bywa niekiedy jeszcze droższy. Górna granica cenowa okazuje się trudna do ustalenia. Pamiętajmy przy tym, że sama cena za szczeniaki to dopiero początek naszych wydatków. Dog niemiecki jest pupilem drogim w utrzymaniu, wymagającym, a w wieku szczenięcym może sprawiać wiele problemów. Jest to ściśle związane z faktem, że rasa bardzo szybko przestaje być mała, a znacznie wolniej dorasta psychicznie.
Jeśli zdecydujemy się na psa rasy dog niemiecki, pamiętajmy o wyborze sprawdzonego hodowcy. Dog arlekin, błękitny czy złoty jest predysponowany do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. Dobra hodowla powinna wykonywać regularne badania psów i suk hodowlanych. Pupile obarczone tym schorzeniem muszą być natychmiast odsunięte od dalszej reprodukcji.
Podczas zakupu szczeniaka należy odebrać pełną dokumentację i podpisać umowę z hodowcą. Znajdziemy tam najważniejsze zobowiązania oraz oświadczenia obydwu stron umowy. Podczas wizyty u hodowcy możemy też zapytać o kwestie związane ze szkoleniem, wymaganiami i pielęgnacją lubiącej dzieci rasy. Doświadczony hodowca może udzielić wielu cennych wskazówek, które okażą się świetną pomocą w relacjach z nowym pupilem.
Dog niemiecki jest jednym z największych psów na świecie. Z uwagi na wielkość połączoną z myśliwskim rodowodem może onieśmielać. Choć jego wygląd budzi respekt, dog to wspaniały przyjaciel całej rodziny. Mało tego, bardzo źle znosi samotność. To właśnie, dlatego na świecie nie brakuje miłośników tej rasy. Co jeszcze przyszły właściciel powinien o niej wiedzieć? Wszystkie cenne informacje można znaleźć w tym i innych naszych artykułach.
Dogi niemieckie – podstawowa charakterystyka
Dog niemiecki to rasa psa należącego do grupy molosów. Czworonogów wyróżniających się zwartą budową ciała i dużą muskulaturą. Ponadto ten olbrzym jest zaliczany do psów typu dogowatego. Wszystkie zwierzaki z tej kategorii pochodzą od doga tybetańskiego. Jednakże za bezpośrednich przodków interesującej nas rasy uznaje się bullenbeissery. Jak również psy myśliwskie hodowane do polowań na duże zwierzęta. Natomiast swój współczesny wygląd dogi niemieckie zawdzięczają domieszce krwi chartów. Obecnie nie muszą walczyć z dużym zwierzem. Są przede wszystkim psami do towarzystwa. Poza tym bardzo dobrze wywiązują się z roli stróża.
W klasyfikacji FCI dogi przyporządkowano do drugiej sekcji II grupy. Skupiającej pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz pozostałe rasy. Jak już wspominaliśmy, pochodzące z Niemiec molosy to ogromne czworonogi. Dorosły pies dorasta do 80-90 cm wysokości w kłębie. Choć zdarzają się też większe osobniki, nawet do 100 cm. Minimalna waga wynosi 54 kg. Samice dorastają do 72-84 cm wysokości i ważą od 40 do 60 kg. Czworonogi mają zwartą, harmonijną i muskularną budowę. Głowa proporcjonalna do ciała i wydłużona, oczy owalne, uszy wysoko osadzone i opadające. Ogon wysoko osadzony zwężający się ku końcowi.
Jak wygląda sierść doga niemieckiego? Nie ma podszerstka a włos okrywowy jest krótki, gęsty, gładko przylega do ciała i lśni. Zazwyczaj występuje jeden z pięciu wariantów umaszczenia. Pierwszy to arlekin, biała sierść z czarnymi plamami równomiernie rozłożonymi na całym ciele. Pies może być jednolicie czarny, ale dopuszczalne są także białe znaczenia na łapach i brzuchu. Występują osobniki żółto-złote oraz żółte pręgowane. Bardzo ładnie wygląda sierść mająca kolor niebieski czy raczej błękitny. W tym wariancie również dopuszcza się białe znaczenia. Pełna charakterystyka doga niemieckiego znajduje się na naszej stronie.
Charakter dogów niemieckich
Skoro wiadomo już jak wygląda dog z Niemiec czas na opis jego usposobienia. Dojrzałość psychiczną osiąga dopiero około trzeciego roku życia. Do tego czasu zachowuje się jak duży szczeniak. Lubi zabawy i szaleństwa, co może sprawiać pewne problemy. Dlatego, że jest duży i nie do końca zdaje sobie sprawę ze swych rozmiarów. Opiekunowie miewają problemy z utrzymaniem go na smyczy. Dorosły pies jest zrównoważony a jego temperament można uznać za umiarkowany. Bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi, atakuje wyłącznie w ostateczności. Jeżeli jednak już do tego dojdzie olbrzym staje się bardzo groźny.
Dog niemiecki to rasa znana z odwagi i czujności. Psy są nieufne wobec obcych, ale nie wykazują nieuzasadnionej agresji. Tymczasem do domowników przywiązują się bardzo mocno. Mogą jakiś czas pozostawać same w domu, ale źle znoszą długą izolację od rodziny. Są wrażliwe i zwyczajnie cierpią z jej powodu. Dlatego też błękitny czy pręgowany dog nie może mieszkać w kojcu wyodrębnionym poza domem. Nie zapominamy o inteligencji tych ogromnych czworonogów. Doświadczony opiekun będzie w stanie nauczyć psa posłuszeństwa. Dla początkujących cenną informacją będzie to, że wobec szczeniąt trzeba być stanowczym, ale nie ostrym.
Jaki jest stosunek dogów do dzieci żyjących w domu? Czworonogi traktują je z delikatnością i wyrozumiałością. Mimo tego rodzice muszą zachować ostrożność. Dog to ogromny pies i podczas zabawy może niechcący zrobić maluchowi krzywdę. Dlatego nie powinno się zostawiać najmłodszych dzieci z psem sam na sam. Ważne jest też to, że sympatyczne molosy mogą mieszkać z innymi zwierzętami. Nie atakują mniejszych od siebie ani też nie przejmują się ich zaczepkami. Czasem tylko między samcami może dochodzić do spięć. Charakter dogów niemieckich dokładniej opisujemy w innych artykułach na naszej stronie.
Zdrowie, pielęgnacja i cena dogów
Zamieszczony powyżej opis charakteru zachęca do zakupu doga niemieckiego. Istnieje jednak pewna komplikacja, o której trzeba pamiętać. Dobrze wychowany przedstawiciel tej rasy jest spokojny i sympatyczny, lecz niestety nie żyje zbyt długo. I samce i samice dożywają średnio 9 lat i rzadko przekraczają te granicę. Stosunkowo krótką wspólna podróż rekompensują ogromnym oddaniem. Nie są też jakoś szczególnie narażone na choroby. Jak u innych dużych ras, mogą pojawić się skręty i rozszerzenia żołądka.
Jak na tak duże rozmiary, u dogów rzadko pojawia się dysplazja stawów biodrowych i osteochondroza. Inne sporadyczne choroby to wywinięcia powiek, kardiomiopatia a u starszych psów nowotwory kości. Kwestie zdrowotne są nierozerwalnie związane z prawidłowym żywieniem. Każde szczenię doga rozwija się błyskawicznie i potrzebuje specjalnie zbilansowanej karmy. Przygotowanej specjalnie dla dużych ras. Dorosłe osobniki muszą dostawać karmę wysokiej jakości. Wbrew pozorom porcje nie powinny być bardzo duże i częste. Nierzadko wystarczą dwa posiłki o określonej porze. Na koniec do opisania pozostała pielęgnacja i cena psa z rodowodem.
Pielęgnacja dogów niemieckich nie jest skomplikowana. Sierść, nie ważne czy to arlekin czy niebieski pies, jest łatwa w czyszczeniu. Wystarczy wyczesywać ją raz w tygodniu. Najlepiej szczotką o miękkim włosiu. Można też wycierać ją najpierw suchym a potem mokrym ręcznikiem. Kąpiel jest zalecana tylko, gdy czworonóg mocno się wybrudzi. Pozostałe czynności pielęgnacyjne to czyszczenie uszu i oczu oraz skracanie pazurów. Na koniec odpowiedź na pytanie ile kosztuje szczeniak z rodowodem. Jego cena utrzymuje się w przedziale 5000-9000 zł {aktualizacja cen: czerwiec 2021). Rozwinięcie wszystkich informacji zawartych w tym artykule znajduje się na naszej stronie.
Zalety i wady doga niemieckiego
- oddany
- łatwa pielęgnacja
- cichy
- łagodny
- rodzinny
- ślinienie się
- nie lubi samotności
- wymaga dużo uwagi
Wygląd
- oczy w kształcie migdała,
- wysoko osadzony ogon,
- grzbiet krótki i mocny,
- wysoko osadzone uszy,
- dobrze rozwinięte nozdrza,
- dobrze umięśniona szyja
- krótkowłosy
- bez podszerstka,
- włos krótki i gęsty
- jednolicie czarne,
- pręgowane,
- błękitne,
- żółte,
- arlekin
Galeria zdjęć - Dog niemiecki
Charakter doga niemieckiego
- pewny siebie,
- oddany,
- towarzyski,
- przyjazny,
- rodzinny,
- nieufny wobec obcych
Dog niemiecki - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla rodzin z dziećmi,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja doga niemieckiego
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF),
- Karma dla psów ras dużych
- dysplazja stawów biodrowych,
- dysplazja stawów łokciowych,
- alergie pokarmowe,
- skręt żołądka,
- zaburzenia w obrębie układu kostnego