Podstawowe informacje o cocker spanielu amerykańskim
7 - 14 kg
7 - 14 kg
Cocker spaniel amerykański jest bardzo wesołym psem, który uwielbi się bawić i którego wszędzie jest pełno. Szczenięta są bardzo czułe i obdarzą swojego opiekuna wielką miłością oraz zaufaniem, jeżeli tylko zadba on o swojego pieska. Kokiel spaniel to popularna rasa, która cieszy się uznaniem wśród „psiarzy”. Co jeszcze warto wiedzieć na temat rasy? Jaka jest cena za szczeniaki? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spanielach.
Cocker spaniel amerykański – opis
Historia i wygląd rasy – umaszczenie, wzrost, cena
Spaniele amerykańskie dawniej były psami myśliwskimi podobnie, jak springer spaniel angielski, spaniel bretoński i angielski czy też irlandzki spaniel wodny. Spaniele amerykańskie zalicza się do grupy płochaczy, które są psami myśliwskimi. Pieski od dawna współpracowały z myśliwymi, którzy polowali na dzikie ptaki. Co takiego robiły spaniele amerykańskie? Otóż, odnajdowały one zwierzynę i wystawiały ją człowiekowi. Kiedy wynaleziono broń, zadaniem psów było aportowanie upolowanego ptactwa.
Szczenięta osiągają zazwyczaj dość niewielki wzrost, będąc mniejsze niż spaniel bretoński. Samce mają zazwyczaj ok. 37-39 cm, a suczki ok. 34-36 cm – podobnie, jak chociażby cocker spaniel angielski. Pieski nie ważą dużo, jak np. springer spaniel angielski czy masywny irlandzki spaniel wodny. Zazwyczaj ich masa oscyluje wokół 7-14 kg (zarówno samce, jak i suczki). Cocker spaniel amerykański posiada półdługą sierść, będącą krótką na głowie i półdługą na ciele. Jest ona lekko falista. Umaszczenie psów jest różne, choć najbardziej popularne kolory to:
- czarny,
- jasnokremowy,
- ciemnoczerwony,
- dwukolorowy,
- wielokolorowy (np. czarny podpalany, brązowo-biały lub biało-czerwony).
Hodowla cocker spanieli amerykańskich zawsze będzie ustalać ostateczną kwotę za psa. Cena zazwyczaj waha się w okolicy 2000 zł za pieska z rodowodem. Hodowla zastrzega sobie, że cena może być nawet nieco wyższa, jeżeli kokiel spaniel będzie bardzo zbliżony do wzorca rasy FCI. Cena psa zależna jest też od:
- wieku spaniela,
- płci pieska,
- pochodzenia rodziców.
Charakter cocker spaniela amerykańskiego
Spaniele amerykańskie są bardzo czułymi psami, które są przyjazne i łagodne. Jeżeli szukasz pierwszego psa do domu, to cocker spaniel amerykański będzie znakomitym wyborem. Pies jest bardzo żywiołowy, uwielbiający zabawę i zarażający swoją energią wszystkich domowników wokół. Oczywiście, pies potrafi się też zachowywać spokojnie, jeżeli zajdzie taka potrzeba bądź wymagać będzie tego sytuacja.
Pies jest bardzo inteligentny, jednak bywa zbyt ufny wobec nieznajomych. Niestety, przez tę cechę spaniel amerykański nie będzie dobrym stróżem mieszkania. Warto dodać również, że oprócz instynktu łowieckiego, pies szybko zżywa się ze swoim opiekunem, stając się jego najlepszym towarzyszem. Dlatego też, nie powinno się zostawiać psa na długie godziny – będzie tęsknił za właścicielem, źle znosząc samotność. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł o hodowlach cocker spanieli w Polsce.
Czy cocker spaniela amerykańskiego można wyszkolić?
Oczywiście, że tak! Pieski są bardzo inteligentne i chętnie współpracują z człowiekiem. Łatwo jest je wytresować, ponieważ nie wykonują komend czy poleceń „na ślepo”. Słuchają, wykazując się dużym sprytem. Aby jednak osiągnąć naprawdę zadowalający poziom wyszkolenia swojego psa, należy być wobec niego cierpliwy. Nie zapominaj o tym, że cocker spaniele amerykańskie są wulkanem energii – jeżeli jakieś ćwiczenie będzie je nudzić, szybko się go nie nauczą.
Ćwicz ze swoim cocker spanielem po kilka razy dziennie – jednak, zachowując odpowiednie przerwy czasowe. Nie trenujcie więcej, jak 10 minut na raz. Staraj się też nagradzać swojego pupila za każde dobrze wykonane polecenie.
Opis rasy cocker spaniel amerykański
Czym żywić cocker spaniela amerykańskiego i jak go pielęgnować?
Psy rasy cocker spaniel amerykański mają świetny apetyt, ale też jednocześnie szybko przybierają na wadze. Musisz konsekwentnie przestrzegać więc diety piesków, nie dokarmiając go między głównymi posiłkami. Jeżeli chcesz zdecydować się na podawanie psu gotowej karmy uważaj, by była ona wysokobiałkowa i dobrze zbilansowana – zwłaszcza w przypadku szczeniaków. Dorosły spaniel amerykański powinien dostawać już karmę z niższą zawartością protein niż mają szczeniaki. No chyba, że chcesz samemu przygotowywać psu posiłki. Wówczas należy podawać mu ryż, warzywa, mięso i biały ser, uzupełniając dietę o preparaty witaminowe.
Jeżeli chodzi o pielęgnację cocker spanieli amerykańskich, warto zwrócić szczególną uwagę na okres linienia (wiosna). Abyś nie musiał dużo sprzątać, należy psa systematycznie czesać (szczotką „pudlówką”), a także przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne typowe dla rasy. Sierść psów warto spryskiwać płynami ułatwiającymi rozczesywanie. Nie zapominaj również o usuwaniu zanieczyszczeń z pieska po spacerach, zwłaszcza w lesie czy po łące.
Cocker spaniele wymagają również wyskubywania włosów na grzbiecie, a także strzyżenia ich na głowie, szyi oraz uszach specjalną maszynką – wyrównując niedoskonałości nożyczkami. Sierść należy również wycinać cocker spanielom amerykańskim między opuszkami, by w ten sposób móc uformować „okrągłe stópki” i przyciąć zbyt długie pazury – o ile pies nie ściera ich samodzielnie.
Wiele osób zastanawia się również, jak to jest z kąpaniem cocker spaniela. Otóż, należy to robić w miarę potrzeby, używając szamponów dla długowłosych psów. Trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu szamponu i wysuszeniu sierści – najlepiej przy pomocy ręcznika, a później suszarki ustawionej na średnią temperaturę (nie wolno poparzyć pieska!). Możesz również użyć specjalnej odżywki bez spłukiwania, jaką potraktujesz suchą już sierść cocker spaniela.
Zdrowie cocker spaniela amerykańskiego
Jak to bywa w przypadku cocker spaniela, również amerykański gatunek miewa problemy ze schorzeniami oczu. Do najczęstszych powikłań zalicza się:
- postępujący zanik siatkówki,
- jaskrę,
- zaćmę,
- podwinięcie powiek,
- zapalenie spojówek bądź inne podrażnienia oczu,
- kataraktę.
Czasami pieskom mogą „przypałętać się” również alergie kontaktowe i pokarmowe, wady serca, kamień nazębny, zapalenie uszy, padaczka, niewydolność nerek, problemy z wątrobą, nowotwory, hipopoplazja kory nadnerczy bądź dysplazja stawów biodrowych. Przez to, że amerykański cocker spaniel ma nieco skrócony pyszczek, może on głośno oddychać bądź nawet chrapać – jednak, nie jest to powód do zmartwień, ponieważ chrapanie psa nie świadczy o problemach ze zdrowiem.
Poza chorobami, które mogą spotkać psa, cocker spaniel amerykański jest dość wytrzymałą rasą. Doskonale poradzi sobie z upałem, jeśli zapewnisz mu cień i dostęp do świeżej wody. Jeżeli zaś chodzi o wytrzymałość na zimno, cocker spaniele amerykańskie nie posiadają grubego podszerstka. Właśnie dlatego nie są odpowiednio zabezpieczone przed niską temperaturą. Z tego też względu, nie powinieneś nigdy zostawiać pieska na mrozie! Szacuje się, że pies w pełnym zdrowiu może przeżyć do nawet ok. 13 lat. Oczywiście, im bardziej zatroszczysz się o swojego pupila, tym większa szansa będzie na spędzenie z nim… o wiele dłuższego czasu!
Cocker Spaniel - zalety i wady
- chętny do współpracy z człowiekiem
- łatwy w treningu
- oddany
- wesoły
- nadaje się do mieszkania
- inteligentny
- rodzinny
- tolerancyjny wobec innych psów
- sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
- nie lubi samotności
- instynkt łowiecki
Cocker Spaniel - wygląd
- mocne i zdrowe uzębienie,
- oczy w kształcie migdała,
- głęboka klatka piersiowa,
- okrągłe i zwarte łapy,
- dobrze umięśniona szyja,
- szeroka kufa,
- długie uszy
- długowłosy
- z podszerstkiem
- jednolicie czarne,
- kremowe,
- czarne podpalane,
- czekoladowe,
- biało-czarne,
- biało-rude,
- czerwone,
- biało-czekoladowe
Galeria zdjęć - Cocker Spaniel
Charakter cocker spaniela amerykańskiego
- pies rodzinny,
- pies myśliwski,
- pies wystawowy
Cocker Spaniel - dla kogo?
- dla rodzin z dziećmi,
- dla seniorów,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja cocker spaniela amerykańskiego
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- strzyżenie,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF),
- Karma dla ras małych
- alergie pokarmowe,
- postępująca atrofia siatkówki PRA,
- dziedziczna nefropatia,
- podwinięcie powieki